Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość michaszenko

Temperatury CPU I GPU / praca wentylatora, laptop

Polecane posty

Gość michaszenko

Ostatnio trochę martwie się temperaturami mojego laptopa i pracą wentylatora. Na początek specyfikacja:

Samsung NP300

i3 2350m

RAM: 4 GB

GeForce GT 520 MX, 1GB

Laptop zaczął już z pół roku temu głośno chodzić. Wentylator zaczynał strasznie warczeć przy podłączeniu zasilania wewnętrznego i uruchomieniu np. skype czy jakiejś gry.

Dzisiaj otworzyłem go, wentylator nie był bardzo zakurzony, przeczyściłem jednak wszystko powietrzem. Do tego zainwestowałem w podkładkę chłodzącą. Teraz wentylatorowi dalej zdarza się "zawarczeć" ale już znacznie rzadziej niż częściej. Czy przyczyną tego warczenia mogą być zniszczone łożyska w wentylatorze czy coś w tym stylu?

Co do temperatur to na podkładce chłodzącej HWMonitor pokazuje:

CPU (na rdzeniu): 40-50 stopni w spoczynku

70-83 stopni w stresie

GPU: około 40 stopni w spoczynku

do 75 stopni w stresie, zależy od tego jaką grę mam uruchomioną.

Pytanie moje brzmi czy takie temperatury są normalne, zawsze miałem w domu PC, na laptopa przesiadłem się stosunkowo niedawno i jestem kompletnym laikiem w kwestii sprzętów przenośnych. Aha, laptop został zakupiony jakieś dwa lata temu, do tej pory nie wymieniałem pasty na procesorze bo wole się za to sam nie zabierać w laptopie.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że mógł uszkodzić się wentylator. Winą raczej nie są temperatury, bo te w mojej opinii są w normie. Choć temperatury procesora mogłyby być ciut niższe (ale karty są w porządku)..

do tej pory nie wymieniałem pasty na procesorze bo wole się za to sam nie zabierać w laptopie.

Pewnie dlatego te wartości są trochę zbyt wysokie, po 2-óch latach wymieniłbym już koniecznie pastę, jak sam nie możesz to zleć komuś ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michaszenko

Odgrzebuje trochę swój temat w związku z tymi temperaturami.

Sprawa wentylatora została załatwiona, głośna praca wynikała z tego, że był po prostu popsuty, wymieniłem go i chodzi już cichutko.

Co do temperatur to została wymieniona pasta, temperatury jednak nie zmieniły się. Nawet przy odpaleniu jakiegoś starszego tytułu temperatura dochodzi do tych 80 stopni na procesorze i 70 na karcie graficznej.

Stąd moje pytanie, czy przy maksymalnej temperaturze procesora podanej przez producenta (85 stopni) takie temperatury nie stanowią jakiegoś zagrożenia przy odpaleniu jakiejś gry?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...