Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

WSCrew

Dziwne taktowanie karty graficznej.

Polecane posty

Witam Was bardzo serdecznie!

Przeglądałem wczoraj w Evereście informacje o swoim komputerze i zauważyłem jedną dziwną rzecz. Mianowicie częstotliwość taktowania układu graficznego jest niższa niż powinna być.

post-45872-0-15505200-1412888115_thumb.j

Moje pytanie jest takie, czy faktycznie moja karta graficzna chodzi wolniej niż powinna? Czy to jest normalne? Mam ten komputer od około 5 lat i nigdy wcześniej nie zaglądałem w Evereście w to miejsce, więc nie jestem w stanie powiedzieć czy zawsze tak było.

Liczę na dobre odpowiedzi, pozdrawiam!

PS jeśli to coś pomoże to moja karta ma teraz około 60 stopni a podczas grania osiąga temperaturę nawet 80 stopni, czy to jest przyczyną? Wyższe taktowanie oznaczałoby, że może się spalić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Raczej nie powinieneś się tym przejmować - od wielu lat, karty graficzne mają systemy oszczędzania energii i downclockingu. Jeśli nie są obciążone zmniejszają swoją prędkość w celu zmniejszenia poboru prądu a także temperatury :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz, aczkolwiek miałem podobną kartę - pod obciążeniem typowo zwiększała swoje taktowanie. Zawsze możesz odpalić CCC (Catalyst Control Center) i tam w dziale z podkręcaniem sprawdzić jakie są wartości :) Najpewniej są ustawione na auto. Możesz sobie zostawić okno CCC ze wskaźnikami, odpalić np. Heaven Benchmark i zegary powinny drgnąć. Dodatkowo podpowiem, że jeśli widzisz taktowanie pamięci 900MHz, to również jest ok, ponieważ GDDR5 wysyła w jednym takcie 4bity, więc efektywna prędkość wynosi 4x900 = 3600MHz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Znalazłem to miejsce w CCC, kliknąłem na testowanie i od razu zegary poszły do góry. Po włączeniu GTA IV stało się tak samo. Mam również taktowanie pamięci dla wysokiej wydajności na poziomie 900Mhz, ale mogę ustawić nawet i 1100 MHz, warto? Taktowanie GPU dla wysokiej wydajności też zwiększyć mogę do 790 MHz lecz boję się cokolwiek ruszać, bo ta karta i tak ma ostatnio problemy z temperaturami smile_prosty.gif.

Edit: Chyba jednak nie warto, ustawiłem takie taktowanie i po wciśnięciu zastosuj jedyne co zobaczyłem to to:

post-45872-0-99019100-1412890889_thumb.j

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ustawisz taktowanie na wysokim poziomie, możesz nawet uszkodzić grafikę. Po prostu ją podkręcasz. Jeśli nie znasz się zbytnio na tym, a chciałbyś podkręcić grafikę, to przesuwaj suwak o 5-10 MHz i testuj po każdej zmianie. Prawdopodobnie osiągniesz kilkadziesiąt MHz więcej :) Oczywiście zwracaj uwagę na temperatury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, właśnie coś popsułem biggrin_prosty.gif. Teraz przy uruchomieniu CCC ekran się cały niebieski robił. Przeinstalowałem go, aby przywrócił ustawienia fabryczne i już działa. Wolę zostawić tak jak było, gdyż nie wydaje mi się aby te parę MHz coś dało i tak o najnowszych tytułach mogę póki co pomarzyć tongue_prosty.gif.

Dzięki za pomoc, rozwiałeś moje wątpliwości co do pierwszego pytania, teraz wszystko jest już jasne smile_prosty.gif.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...