Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ardevon

Czy ten dysk optyczny będzie działał z nowymi płytami głównymi + bootowanie z HDD.

Polecane posty

Witam.

Wiem, że temat dziwny, ale nie wiedziałem jak to ująć. Problem jest taki - Dzisiaj złożyłem sobie kompa, wszystko mi na razie śmiga oprócz jednej rzeczy - nie jestem w stanie zbootować systemu z płytki. Chodzi o to, że posiadam dosyć wiekowy dysk optyczny, który był podłączony do starego komputera za pomocą kabla z 37 pinami - prawdopodobnie był on używany wcześniej do HDD, bo jest na nim napisane "ASUS HDD Cable" Oprócz tego ma jakieś dwa wejścia po lewej oraz wejście zasilające po prawej Molex, które jako jedyne jest podpięte. I teraz pytanie - jest jakaś możliwość, żeby ten dysk działał ? Jakaś przejściówka, cokolwiek. DYsk się włącza, da się włożyć płytę, która chyba się nawet kręci, ale system nie wychwytuje jej jako urządzenia do bootowania.

Jedyna opcja bootowania jaką mam, to bootowanie z HDD. I teraz pytanie - jak coś takiego przebiega ? Muszę po prosty na dysk wgrać te same pliki, co mam na płytce i potem wybrać to jako urządzenie do bootowania ?

A jeżeli nie ma już nadziei dla tego dysku optycznego to skorzystam z okazji i się zapytam - znacie jakieś tanie nagrywarki, które możecie polecić ?

post-1046992-0-03515200-1407966245_thumb

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli stary napęd masz na ATA, a tego typu złącz już raczej nie ma na nowych płytach głównych. Przejściówki ATA<->SATA istnieją, ale działają różnie i raczej bym na nich nie polegał.

Zbootowanie instalatora z HDD jest możliwe, ale bym tego nie robił w ten sposób, o ile nie masz dwóch dysków, bo wtedy jest spora szansa, że instalacja i tak się nie uda. Większość nowych płyt pozwala natomiast na zbootowanie z USB i jeśli masz jakąś pamięć lub dysk USB, to może to być najszybsza opcja. Trzeba tylko odpowiednio przygotować nośnik, ustawić poprawnie opcje bootowania i tyle.

Jeśli o nagrywarki DVD chodzi, to dowolna nagrywarka na SATA powinna być OK. Obecne nagrywarki jakoś mocno między sobą się nie różnią ani parametrami, ani ceną. Większy problem może być jeśli byś chciał nagrywarkę BD, bo tu wybór jest dosyć mały i jednak te nagrywarki są drogie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...