Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Invar

Rozwiązany: Problem z przełączeniem z IDE na AHCI

Polecane posty

Witam,

Mam problem z moim dyskiem. Chciałem przełączyć się z IDE na AHCI bo słyszałem że jest to szybszy tryb pracy na Win 7 ale jest problem. Włączyłem BIOS, przełączyłem się na AHCI i zapisałem ustawienia. Komputer się zresetował i zaczął włączać ale zamiast normalnego włączania komputer w momencie ładowania się resetuje(jest ładowanie systemu, zobaczę 2 kolorowe kropki i reset) i tak w kółko. Oczywiście po włączeniu komputera powinny zainstalować się sterowniki AHCI i chciałem zmienić w rejestrze:

  • HKEY_LOCAL_MACHINE
  • System
  • CurrentControlset
  • Services
  • Msahci

Wartość w Start z 3 na 0 ale niestety nie mogę. Po zmianie na AHCI trzeba będzie reinstalować system? Z tego co słyszałem nie potrzeba się bawić w reinstall systemu. Pomożecie i powiecie czy warto przełączać się na ten tryb AHCI?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 zmiana bez reinstalacji systemu wymaga kilka rzeczy- sam to robiłem. Ponieważ windows ma zapisane sterowniki pod IDE a ty mu zmieniasz pod AHCI, stąd sypie bsod, resety itp. Tak samo jak odpalać windowsa na chipsecie 1155 vs am3+ nie uruchomi się.

Zmiany w rejestrze zapewne też trzeba.

Po 2 reinstalka windowsa, chyba że nie co wiesz o zabawie w menadżerze urządzeń i łatwo znaleźć na google jak to zrobić(patrz pkt 1)

Wchodzisz w kontrolery IDE/Sata czy jak to się tam może nazywać. I trzeba ręcznie pousuwać/odinstalować sterowniki, nie trzeba wszystkiego, wystarczy ten port do którego masz przypisany swój dysk.

Podają tez że wystarczy zmiana w rejestrze, ale ja chyba też i sterownik usuwałem.

http://www.hotfix.pl/zmiana-trybu-kontrolera-sata-z-ide-na-ahci-w-windows-a379.htm

Przed próba zalecam ustawienie punktu przywracania systemu w razie "W" .

Czy warto, to trzeba sobie poczytać o tym co to daje, ale AHCI to kolejkowanie, na IDE, dasz radę parę rzeczy bez zamułu, a AHCI robi to w kolejności w jakiej próbujesz uruchamiać programy itp.

Np AHCI 2 programy podzieli na 90% na 1 program 10% na drugi program/zadanie.

IDE to zrobi mniej więcej po równo 50%.

Sam kiedyś byłem tym zainteresowany i tak mi o ile się nie mylę, google podpowiedziało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też googlowałem i znalazłem tematy z 2007 roku lub 2010. Tematy/artykuły z tego roku mówią o tym żeby zmienić w rejestrze wartość, którą podałem powyżej i zmienić w BIOSIE na AHCI. Niestety po zmienie nie mogę odpalić systemu. Oczywiście nie mam zainstalowanych sterowników bo nie wiem, które będą odpowiednie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja usuwałem z systemu sterowniki od IDE, by podczas uruchamiania windowsa, komputer widział nowy sprzęt i wtedy instaluje sterowniki AHCI- wykrywa nowy sprzęt. Do tego i tak potem musisz własne z płyty DVD zainstalować AHCI, ale to raczej normalka.

Wchodzisz w Kontrolery IDE ATA/ATAPI

Tam usuwałem 1 kontroler który był odpowiedzialny za mój dysk i to pomagało.

To wszystko robi się przed zmianą w biosie, jak nie działa to zmieniasz na IDE i wracasz i dalej spr kótry usunąć, mozna też i wszystkie- chyba tutaj nie mam pojęcia, bo ja tylko 1 usuwałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...