Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

wiktorXIII

Artefakty na ekranie laptopa

Polecane posty

Witam. Od dwóch lat jestem posiadaczem lapka Dell Inspiron M5030, jednakże nie jestem w stanie powiedzieć ile tak naprawdę ma on lat. Dzisiaj, dosłownie w mgnieniu oka, na ekranie pojawiły się jakieś dziwne zaburzenia kolorów. Chciałem wrzucić screena ale na nim wszystko wygląda ok, więc wrzucam zdjęcie:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1bdd18741ae73cbd.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Protip - nie rób zdjęć ekranu przy włączonym fleszu!

To tak. Z tego co kojarzę twój Inspiron ma matrycę LED, która wykorzystuje klasyczny model RGB (Red Green Blue). Kolor biały w takim przypadku powstaje przy zmieszaniu wszystkich trzech kolorów w równych proporcjach. Twój ekran wyświetla jednak seledynowy - efekt zmieszania tylko niebieskiego i zielonego.

Wniosek - z jakiegoś powodu twoja matryca przestała poprawnie wyświetlać czystą czerwień, ale chciałbym to jeszcze potwierdzić. Użyj tego testera i zrób zdjęcia ekranom, które wydają się przekłamywać kolory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jest nieciekawie. Napisałeś, że na screenshotach wszystko wygląda w porządku, więc prawie na pewno możemy wykluczyć błąd softwarowy. Powiedz mi, kiedy po raz pierwszy zauważyłeś tę zmianę. Po odpaleniu komputera, a może po prostu nagle "bach" i seledynowo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nie mam jakiejś dużej wiedzy na temat tego modelu, ale osobiście stawiałbym na "taśmę" łączącą monitor z jednostką. Bardzo prawdopodobne, że jakiś z przewodów uległ otarciom.

Nie chcę strugać eksperta więc poprosiłbym kogoś z większym doświadczeniem w temacie o wypowiedzenie się. Mimo wszystko przygotuj się na to, że komputer może będzie musiał odwiedzić serwis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze jedną rzecz zrobić (acz mała szansa że to pomoże):

(Mam angielski język w systemie, więc tłumaczę z głowy)

PPM na pulpicie > Rozdzielczość > Zaawansowane ustawienia > zakładka Zarządzanie kolorami > Zarządzenie kolorami. Pod como boxem z nazwą monitora zaznacz checkboxa "Użyj moich ustawień" i na dole "Dodaj". Wybierz sRGB, OK, ustaw go jako domyślny i OK.

Może pomoże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...