Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

bartek9401

systemRescueCd - pendrive ratunkowy

Polecane posty

Witam. Mam kilka pytań odnośnie wyżej wymienionego programu zbootowanego na pendrive. A więc tak:

1. Czy jest możliwość kopiowania plików z dysku twardego na pendrive'a na którym jest zbootowany system? W eksploratorze widzi mi go normalnie, jednak podczas próby kopiowania czegokolwiek wyskakuje komunikat "read-only file system".

2. Ewentualnie w jaki sposób mogę skopiować dane na innego pendrive'a? Gdy go podłączam to jest on widoczny w Gparted jednak należy go chyba w jakiś sposób "zamontować" aby można było z nim cokolwiek zrobić(to samo było z dyskiem twardym, potrzebna była komenda ntfs-3g /dev /mnt lecz w tym przypadku nie wiem jakiej komendy użyć). Oba pendrive'y są na fat32.

3. W razie możliwości prosiłbym kilka porad dotyczących połączenia z internetam( neostrada ze stałym łączem-kabel podłączony do modemu adsl).

Przeglądałem manuala na głównej stronie jednak nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytania.

Ewentualnie jaki inny system liveCD polecacie(najlepiej taki który nie przekraczałby ~500mb, może być zarówno linux jak i cokolwiek innego co umożliwiłoby mi zgranie danych w razie awarii).

Z góry dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Musiałbyś stworzyć na pamięci przenośnej osobną partycję, która służyłaby za "dysk twardy". Przeczytaj to: http://www.sysresccd.org/news/2008/06/29/creating-a-backing-store-to-keep-your-modifications-in-sysresccd/

2. Wystarczy zrobić coś takiego:

mkdir /mnt/usb
mount /dev/sdxn /mnt/usb

/mnt/usb - katalog, do którego będzie montowana zawartość pendrivea

/dev/sdxn - urządzenie usb, gdzie "x" odpowiada literze dysku (a, b, c, d itd.) a "n" numerowi partycji (1, 2, 3, 4 itd.) wszystko wyczytasz z GParted albo fdiska.

3. Modem podłączony jest przez USB? Podaj producenta i model.

Co do dystrybucji "ratunkowej". Najlepiej sprawdza się Knoppix (ostatnia wersja to 7.0.5). Ma mnóstwo narzędzi ratunkowych + świetne wsparcie dla sprzętu, zazwyczaj wszystkie potrzebne sterowniki są już wgrane. Wersja CD to ~700 MB a DVD ~4 GB. Warto nagrać na płytę wersję DVD i trzymać na wszelki wypadek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wielkie dzięki, myślę że nie będę już miał z tym problemu, nie wiedziałem po prostu jakich poleceń użyć. W międzyczasie zaopatrzyłem się w Ubuntu 12.10 zbootowanego na pendrive więc temat SystemRescue można chyba zamknąć bo raczej nie bedę z niego korzystał.

Co do ubuntu to pozostaje problem z internetem. Tak, modem ADSL podłączony przez USB, jest to Sagem f@st 800. W zasadzie znalazłem sporo materiałów na temat podłączania modemu ADSL jednak żaden z nich mi nie pomógł. Jest kilka narzędzi typu Ubudsl czy Linnet jednak na dobrą sprawę nie potrafię ich nawet uruchomic. korzystałem z tego:http://www.linnet.cba.pl/showthread.php?tid=5 jednak przy próbie uruchomienia wyswietla mi komunikat że aplikacja nie jest obsługiwana i czy chcę wyszukać program do obsługi danego pliku. Podobnie jest przy próbie instalacji sterowników z płyty. A więc zastanawiam się czy w ogóle jest możliwe instalowanie czegokolwiek na tym Ubuntu w wersji portable? Czy najpierw muszę zainstalować pełną wersję na dysku twardym? A może jest inny sposób aby połączyć się z internetem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy próbie uruchomienia wyswietla mi komunikat że aplikacja nie jest obsługiwana i czy chcę wyszukać program do obsługi danego plik

Wszystko oczywiście robisz przez terminal? Wrzuć wyniki jakie otrzymujesz.

Jeśli stworzyłeś liveusb, to po każdej zakończonej sesji wszystko się usuwa. Musisz utworzyć liveusb persistent, aby zapisywały się wyniki pracy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wszystko w terminalu. Znaczy sie nie bardzo wiem jak uruchomić ten plik więc po prostu przeciągnełem go do terminala i na koncu dopisalem -i. Mniej wiecej tak to wygląda:

ubuntu@ubuntu:~$ sudo su

root@ubuntu:/home/ubuntu# '/media/ubuntu/FC9F-CD45/linnet32/linnet' -i

i otrzymałem taki komunikat:

bash: /media/ubuntu/FC9F-CD45/linnet32/linnet: Permission denied

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...