Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Nixe

(router) Banalnych kilka pytań

Polecane posty

Witam,

mam kilka pytań odnośnie neta przez router. Zaznaczam że nigdy z routerem i wi fi do czynienia nie miałem. Więc pytania będą noobowskie/proste/śmieszne.

1) czy jak mam router to mogę podłączyć go do kompa/laptopa za pomocą kabla ethernet? Czy musi być wi fi.

2) Czy można się włamać na czyjegoś kompa znając hasło i login do routera? Albo w jakiś inny sposób korzystając z routera.

( net będę dzielił z sąsiadem od płaci rachunki a ja mu połowę kasy. Czy on też może jakoś wejść?)

3) Czy wi fi jest szkodliwe dla zdrowia? [nigdy nie korzystałem więc pytam] (już widzę te posty pełne "hahah ale noob") ;(

Dzięki za odpowiedzi ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ktoś musi się nagłowić/znać się na tym. Aha to nie ma raczej problemu.

A zmienione oprogramowanie można jakoś rozpoznać. Bo i tak musiałbym tego neta zobaczyć na jego kompie więc i to mógłbym obczaić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sporej części routerów nie da się postawić alternatywnego softu. Jak zalogowałbyś się na router przez przeglądarkę to pewnie zauważyłbyś że strona wygląda inaczej.

Tak w ogóle to zmienione oprogramowanie może się przydać np. żeby równo podzielić pasmo z sąsiadem, jeśli wasz router nie będzie miał opcji QoS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KwiatekCompany

Jeżeli jest hakerem to może znajdzie jakiś sposóbbiggrin_prosty.gif

Ale z niego nie skorzysta, bo hakerzy to nie crackerzy.

@autor

Co do pytania, czy można się włamać, jeśli korzystacie z tego samego routera:

Oczywiście, banalna sprawa, dla kogoś z doświadczeniem, niestety jest dużo gotowych skryptów do tego. Najlepiej byłoby wydzielić mu/Tobie osobną sieć domową, robiło się to bodajże przez zablokowanie konkretnych portów w routerze, powinno to utrudnić sprawę.

Ale, to nadal banalnie łatwe.

Wystarczy serwerowy Linux (są nawet specjalne dystrybucje), z dwoma kartami sieciowymi, oraz skonfigurowanie tego tak, żeby przez niego przechodziły dane. Wtedy, można z łatwością przechwytywać informacje.

Jak się zabezpieczyć?

Używaj szyfrowania (np. GG nie ma takiej opcji, ale można je włączyć w programie Kadu, który obsługuje protokół gg), do wszelkich stron internetowych (mail, gry, fora, fb), to nie powinien nic wartościowego przechwycić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat ponieważ chciałbym dopytać jak podzielić łącze internetowe.

Załóżmy że sąsiad ma 3mb/sec. I jak zrobić żeby on miał 1,5mb i ja też 1,5mb.

żeby jeden drugiemu nie spowalniał neta np ściąganiem czegoś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego potrzebny jest router z bardziej rozbudowanymi opcjami QoS. Możesz ustawić maksymalną/minimalną przepływność dla danego adresu IP, albo dla fizycznego portu routera, z którego łączysz się kablem ethernetowym do komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...