Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

stefan901

Eee Pc 1201HA jaka dystrybucja linuxa najlepsza?

Polecane posty

Sprawa wygląda tak, jakiś czas temu (2 lata chyba) wpakowałem się na niezłą minę w postaci netbooka asus eee pc 1201HA z preinstalowanym XP (czyli wersja z 1GB RAM). Dostaję już siwych włosów przez tego potworka, chodzi strasznie wolno nie da się obejrzeć nawet filmu w rozdzielczości 480p bez gubienia klatek i przycinek o 720p to nawet nie ma co myśleć. Słyszałem, że na linuxie może być lepiej, ba ludzie się chwalą, że da się oglądać filmy we wspomnianej rozdzielczości 720p. I tu pytanie jaka dystrybucja linuxa najbardziej by pasowała do tego sprzętu?

Procesor : Atom z520 @ 1.33GHz

RAM: 1GB

Grafika zintegrowana: Intel GMA500

Karta wifi: Atheros AR9285

Dysk: 160GB

Próbowałem swego czasu Ubuntu 11.04, ale był całkowicie niekompatybilny, nie było dźwięku, nie działała karta sieciowa i z grafiką była tragedia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecę dystrybucje Mint ze środowiskiem MATE. Jest w miarę lekka i dla początkującego prosta w obsłudze. Z dystrybucji *ubuntu zdecydowanie odrzuć zarówno Kubuntu jak i Ubuntu przez swój ciężar domyślnego środowiska graficznego. Możesz zainteresować się natomiast w miarę lekkim Lubuntu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem lubuntu i fajnie, szybko chodzi, obraz nie rwie. Postanowiłem zainstalować i się zaczęła zabawa. Najpierw zwiesiło się w połowie instalacji, ściągnąłem wersję alternatywną i spróbowałem od nowa, niby poszło ok, ale system nie startuje. Przelecą komunikaty z biosa, wyłącza się ekran. To przy wersji 12.04, spróbuję dziś z wersją 11.10.

Co do eeebuntu to jestem chyba jakiś niepełnosprytny, bo nie mogę znaleźć żadnego obrazu.

Jak to dobrze mieć dwa kompy, inaczej byłbym w ciemnej dupie.

Do kitu, to lubuntu nie chce w ogole dzialac. Ekran dziala od polowy w gore, obraz plywa. Nie rozkminiam tego. Sciagam teraz obraz Easypeasy moze to zadziala.

Easypeasy to jedna wielka pomyłka. Co prawda zainstalował się bez problemów, ale jest bardzo niewygody w obsłudze, maks rozdzielczość 1024x768, obraz rwie, całość działa bardzo powoli.

Chyba jeszcze powalczę z mintem i lubuntu.

Jakimś cudem udało mi się wgrać sterowniki do tego nieszczęsnego gma500, rozdzielczość wzrosła 1366x768, ale wszystko nadal działa wolno, filmiki przy pełnym ekranie niemiłosiernie tną niezależnie od rozdzielczości.

Wypróbowałem środowiska graficzne MATE, Fluxbox, XFCE4,lubuntu. Wszystkie mają podobną szybkość, ale najbardziej przypadł mi do gustu XFCE4. Tryb pełnoekranowy na youtube nadal tnie, jeszcze sprawdzę jak z filmami odpalanymi z dysku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsza beta aurory jaką znalazłem to 4.1 , działa to tak samo wolno jak reszta. Poddaję się wracam do xp. Choć jak trafi mi się jakiś stacjonarny pecet kiedyś to z pewnością siądzie na nim linux, bo tak ogólnie to pracuje się na nim dużo przyjemiej niż na windowsie, no ale w tym konkretnym przypadku problemy ze sterownikami grafiki są dla mnie nieakceptowalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już tą stronkę, co prawda problemy z klawiszami skrótów rozwiązuje, ale sterowniki od grafiki nadal są gorsze niż pod xp. Wydaje mi się, że po prostu ten typ tak ma i nic z tym się nie zrobi. Puki co siedzę znowu na xp, usunąłem wszystkie niepotrzebne badziewie, wyłączyłem kilka programów z autostartu, przerobiłem menu na kształt tego z xfce i w sumie nie jest źle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czołóweczka - ja męczę swojego 1201ha od ubuntu 8.04 - teraz położyłem 12.04 poprzez upgreade z 10.04 i jak na razie jest to najlepsza dystrybucja

załączę swoje know-how w temacie - parę tricków - reszta zadziałała 'z pudełka'

have fun

ubuntu 12.04 LTS on eee 1201ha - readme.txt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...