Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Draagnipur

Core i5 2500K i Asrock P67 Pro 3

Polecane posty

Witam, zacząłem zabawę z OC i5. Puki co mam te "marne" 4000 MHz, ale pojawiło się jedno "ale". W BIOSie nie mam opcji, która z tego co wiem być powinna. Chodzi o "CPU Load line calibration". Czy ktoś wie czemu jej nie mam? Czy to kwestia aktualizacji biosu? Kolejna kwestia to brak wartości. Na screenach tegoż biosu widać, że obok nazw opcji widnieją wartości, a u mnie są tylko widoczne ustawienia. Czy to też kwestia wersji biosu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz daj screeny z biosu bo nie bardzo rozumiem, w P67Pro 3 LLC jest widoczne tylko na domyślnych ustawieniach napięcia (przy zmianie napięcia znika), a z nieoficjalnym UEFI 2.0b pojawia się przy offset mode ;) Żeby zrobić screen musisz mieć podłączone USB, screeny robisz przyciskiem "F12".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zamieszczam screena z BIOSu (nie mojego, tylko z netu), na którym widoczne są poszczególne wartości (np. napięć).

http://www.pureoverclock.com/images/review...p67e6_bios5.jpg

Tak więc u mnie tak to nie wygląda. Są poszczególne pozycje i ustawienia, ale brak jest własnie tych wartości. Dlatego pytam czy to kwestia BIOSu czy jakiejś opcji w samym biosie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to za zdjęcie ale nie wydaje mi się żeby to było od P67 Pro3 może to od Extreme albo Z68. Tak więc wszystko u Ciebie w porządku bo tych wartości tam nie ma ma także u mnie. Jak chcesz sprawdzić wartości poszczególnych napięć to zainstaluj Asrock Extreme Tuner tam już wszytko powinno być.

Tu masz zdjęcie jak to wygląda np. u mnie http://www.hardwaresecrets.com/fullimage.php?image=31632

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację. Zautualizowałem wczoraj bios do wersji 2.00 (poprzednio 1.90). Jakoś 2.00b nie dałem rady znaleść. Jeśli chodzi o brakujące Load Line Calibration, to pojawia się tylko wtedy, gdy mnoznik jest na auto.

Pobawiłem się wczoraj trochę i oto moje wyniki.

- monoznik: 45

- wszystkie zbędne opcje oszczędzania energi, w tym spreed spectrum, paramtery C (w advanced): disable

- speedstep: enable

- limity: 255, 255 i 150

- napięcie: offset +0,05

- temperatura procesora po godzinie Prime 95 w Real Temp 91*C :sad:

Potem zmniejszałem napięcie aż do +0,005V. Temperatura (jak wyżej) spadła do 77*C. To niestety i tak dużo. Procesor wydaje się stabilny (słyszałem, że pierwsza godzina w Prime zwykle jest decydująca).

Jakie obcje zaznaczyć/odznaczyć, żeby zmniejszyć temperaturę i ewentualnie powalczyć o więcej MHz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz chłodzenie procesora? Temperatury są stanowczo za wysokie, gdyż Prime 95 wcale mocno proca nie grzeje na przeciwoko Intel Burn Test. Co do parametrów C to możesz je zostawić włączone, radzę też ustawić napięcie na fixed, dla 4.5GHz na tej płycie jest to około ~1.35, zostaw w spokoju offset bo bez UEFI 2.0b nie działa jak należy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie jakieś rewaelacyjne nie jest (trzeba było przyciąć koszty) - SilentiumPC Fortis. Pasta niestety też nie Arctic Silver. Niemniej granica 4,5 powinna być wg. mnie osiągalna. Przed kręceniem (bo 4GHz trudno uznać za kręcenie) temperatura wynosiła ok. 36 stopni w idle.

Z biosem 2.00b zamierzam pobawić się dzisiaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz źle zamontowane chłodzenie, być może dałeś za mało pasty. U mnie w idle przy napięciu na fixed przy 4.5GHz (Thermaltake Contac 29 BP) jest około 30 stopni, a w stresie(prime95, Intel Burn Test, Linx) temperatury nie przekraczają 70 stopni. Tak więc zdejmij chłodzenie i dołóż pasty, zaś napięcie zmień na fixed, dopiero z biosem 2.0b możesz bawić się w offset, LLC w tym wypadku polecam 4 lub 5. Ogólnie offset nawet z tym biosem działa na tej płycie tak sobie dlatego sam używam fixed mode.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem wczoraj napięcie na auto. W CPU-Z zmienia się obecnie dynamicznie 0,9-1,38V. Temperatura maksymalna spadła do 74*C. Średnio koło 70*C. Nadziwniejsze jest to, że między najciepleszym rdzeniem a najzimniejszym jest ok. 10*C różnicy. Czy to normalne? Pod Prime95 wszystkie rdzenie chyba są jednakowo obciążone. Może to wina nierównomiernego nałożenia pasty?

Temperatura w idle to jednak 30*C. Jakieś 36*C jest w H/W Monitor, ale z tego co wiem nie należy mu ufać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile razy mam pisać, żebyś zmienił napięcie na fixed, w offsecie bez biosu 2.0b są ustawiane za wysokie napięcia(brak ustawień LLC), po za tym trzeba ponownie zamontować chłodzenie bo nawet przy napięciu vcore 1.38 twoje temperatury są za wysokie (stawiam na za małą ilość pasty termo-przewodzącej). Co do idle to też za wysokie temperatury powinny być około 29-31 stopni. Jaką masz obudowę być może za mało przewiewna? Kable z grubsza uporządkowane? Do sprawdzania temperatur używaj Intel Burn Test. Podkręcaj ze stałym napięciem, nie żadne offset czy tym bardziej auto, jak znajdziesz stabilne napięcie fixed w którym komputer przejdzie 24h test to wtedy możesz zainstalować UEFI 2.0b i bawić się w offset. Ale najpierw sprawdź temperatury bez jakiegokolwiek podkręcenia, a następnie przy podkręceniu poprawnym czyli ręcznie ustawione napięcie. Jak dalej będą za wysokie temperatury to koniecznie sprawdź ile jest pasty. Wszędzie znajduje się informacje, żeby nakładać cienko, ale z doświadczenia wiem, że ludzie biorą to zbyt dosłownie i nakładają śmiechu wartą warstwę, do rozprowadzenia pasty polecam gruby worek foliowy dobrze zawinięty na palec np. taki w jaki są pakowane kable SATA itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...