Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Grzesiek555

Pamięć RAM w laptopie

Polecane posty

Witam. Posiadam laptopa Toshiba Satellite L500 12W. Specyfikacja: Core 2 Duo 2.10Ghz, 2GB RAM i Radeon HD4500 series. Lubię pograć sobie w gry typu StarCraft 2 albo w League of Legends, a w przyszłości i będę chciał spróbować w Diablo 3. Na takim laptopie na wysokich detalach niestety nie poszaleję, ale w grze nie liczy się grafika. No ale płynnie też musi działać. Na takim sprzęcie jak gram w SC2 na low detalach to przez pierwsze 5-10min pogram na 60-80fps o dziwo, potem już jak laptop się przegrzeje schodzi stopniowo do 40fps, 20fps i tak aż dojdzie do 1fps i całą grę jest ciężko wyłączyć. Postanowiłem więc dokupić dodatkową kość RAM 2GB żeby mieć razem 4GB a raczej 3.25GB ponieważ mam na laptopie system Windows 7 32bit Ultimate (niestety ultimate). Gdy odpalam laptopa już wtedy widzę różnicę w wydajności. Wszystko w laptopie przy starcie systemu ładuje się szybciej, wszystko szybciej działa. Gdy odpalam SC2 na low detalach na początku gra mi chodzi na 114fps (tak pisze przynajmniej jak najadę kursorem na menu), dopiero po 20min gry spada mi do 40-50fps i niżej nie. No i tak mogę grać. Niestety pojawił się inny problem. Mianowicie laptop mi się sam resetuje gdy za długo pochodzi. Obojętnie czy będzie się cos na nim robiło czy nie. A im dłużej z tymi RAM'ami działa tym jest gorzej. W końcu dochodzi do momentu gdy jak się laptopa odpali, to resetuje się nawet gdy nie dojdzie do ekranu wyboru konta. Jedynym sposobem jest wyjęcie 1 kości 2GB. I znowu wracam do punktu wyjścia. Wiecie czemu tak może się dziać?

Tak przy okazji: Kości sa praktycznie identyczne. Każda jest 2GB, posiada taką samą częstotliwość - jedyna różnica to taka że moja pierwsza kość to Hynix a druga to Samsung. A laptop może obsługiwać MAX 8GB RAM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie... jak grasz to trzymasz go na podłodze, biurku, czy na nogach?

Jest to bardzo ważne.

Biurko najlepsza alternatywa.

Dodam, że ramy mogą się gryźć ze sobą. Wtedy jest reset.

Gdy zrobi Ci się restart wpisz w uruchom: eventvwr.msc

I zobacz co ma do powiedzenia wynik zdarzenia. Jeżeli zauważysz, że np 1sekunde przed jest jakiś wynik co ma trójkącik żółty to zobacz co tam jest. Tam powinien być kod błędu albo ostrzeżenia. Wpisz go w google i zobacz co to może być.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha...

A laptopa trzymam na biurku. Dodatkowo podłożyłem pod niego bloczek kartek A5 w taki sposób żeby nie zakrywał żadnych wentylatorów od dołu i żeby to ciepło w jakiś sposób uciekało.

Poza tym to jest tak że jak włożę tę 2 kość 2GB to laptop podziała normalnie jakieś 3dni (na noc oczywiście laptop jest wyłączany). Po tym czasie zaczyna się wszystko sypać...

Co do tego Uruchom to spróbuję.

A waszym zdaniem zainwestowanie w podstawkę chłodzącą mogłoby pomóc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego nie mogę powiedzieć czy na pewno.

Bo jest to już jakiś przypadek gdzie laptop może zacząć się przegrzewać.

Laptop z lat 2007-2009 widzę.

I te spadki fps po nagrzaniu, to albo zaczyna się przegrzewać....

Najlepiej byś sprawdził temperaturę podczas grania... bo może być tak, że jak dojdzie do maksymalnej to w biosie możesz mieć ustawione, że gdy przekroczy tą temperaturę to robi reset. Ja mam na swoim PC dokładnie tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcemy wykluczyć problemy z RAMem najlepiej użyć Memtest86 wypalić na płytę albo pendriva i protestować kilka najlepiej kilkanaście godzin. Wtedy będziesz miał pewność że to nie RAM. Ale raczej najpierw podaj wyniki jeśli chodzi o temperaturę podczas grania, bo puki co obstawiam właśnie problemy z przegrzewaniem się sprzętu. Polecał bym gruntowane czyszczenie, oczywiście jeśli okaże się że w tym tkwi problem. (przy odrobinie zaangarzowania i dokładności nie jest to zbyt trudne).

Ale tak czy siak zrób jakieś testy wtedy mniej więcej będziemy wiedzieć na czym stoimy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc...

Podczas gdy w komputerze mam tylko 1 kość RAM (2GB) przy odpalonym programie HWMonitor potrafię odczytać, że aktualna temperatura każdego z rdzeni wynosi między 60 stopni a 65 stopni na rdzeń, podczas gdy maksymalna może wynosić 70 stopni w pierwszym i 68 stopni w drugim. Do tego temperatura HDD wynosi 38 stopni podczas gdy maksymalna może być 39 stopni. Jeszcze napięcie karty graficznej wynosi 0,95V podczas gdy maksymalne jest 1.20V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przede wszystkim masz podstawkę chłodzącą pod laptop? Te spadki fps przy wzroście temp wskazywałyby na przegrzewanie grafy. A odnośnie tych 4 gb ramu powiem w ten sposób. To że słoniowi wsadzisz więcej do tyłka to nie znaczy że będzie o wiele szybciej zasuwał :)

A przede wszystkim masz podstawkę chłodzącą pod laptop? Te spadki fps przy wzroście temp wskazywałyby na przegrzewanie grafy. A odnośnie tych 4 gb ramu powiem w ten sposób. To że słoniowi wsadzisz więcej do tyłka to nie znaczy że będzie o wiele szybciej zasuwał :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wroblos122:

Przejedź suwakiem strony do góry, a konkretnie do post #4 i przeczytaj tam ostatnie zdanie które napisałem. Potem odpowiedz sobie na swoje pytanie związane z podstawką chłodzącą.

Po drugie: Pisałem już wcześniej że jak wsadzę do laptopa tą 2 kość to działa o wiele lepiej. I w grach i jako laptop ogólnie (system szybciej się włącza i w ogóle)...

Myślałem że na tym forum są normalni użytkownicy, a tu się okazuje że są też dzieci które nie wiedzą że przed dodaniem odpowiedzi do tematu wypada w pierwszej kolejności przeczytać pozostałe posty...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...