Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

LeDomello

Rozwiązany: Monitor do 700 zł - grafik/student/gracz

Polecane posty

Witam.

Potrzebuję monitor, którego koszt oscyluje wokół 700 złotych, przeznaczony przede wszystkim do tworzenia grafiki 2D i 3D, również żeby dobrze się z niego czytało dokumenty i pliki i od czasu do czasu ma oczywiście też dobrze przysłużyć się do gier - bardziej RPG i RTS niż FPS.

Moje dwa typy (czytając poprzednie tematy) to:

LG http://www.morele.ne...p47hq-p-749589/

SAMSUNG http://www.morele.ne...0plx-en-649066/

LG przekonuje mnie promowaniem odwzorowania kolorów i funkcją "Reader Mode" - choć podobno nie można w nim zmienić za dużo poziomu jasności. Cena też ładna.

SAMSUNG to lekko ponad 100 zł więcej, ale ma wysokie oceny, ładniejszy design, specjalny tryb dla graczy na jeden przycisk. Parametry takie same jak LG.

Dlaczego więc przy takich samych parametrach jest aż tak duża różnica? Czy firma Samsung jest po prostu lepsza i można odczuć analogię do smartfonów, gdzie Samsung bije na głowę LG, to drugie jednak jest po prostu tańsze?

I czy przy monitorach IPS/LPS przy szybkich ruchach na wideo czy grach wideo widać smużenie?

Wszelkie informacje, teoria, wskazówki, odnośniki do innych sklepów - mile widziane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego więc przy takich samych parametrach jest aż tak duża różnica?
W cenie? Po części na pewno dlatego, że Samsung ma dwa złącza cyfrowe. Taniej jest ten model i wydaje się być pewniejszym wyborem od LG - był przetestowany i wiadomo, że ma niezłe czasy reakcji i niski input lag.
LG przekonuje mnie (...) funkcją "Reader Mode" - choć podobno nie można w nim zmienić za dużo poziomu jasności.
W moim Dellu P2414H* też mam kilka ustawień, ale są one schowane na tyle głęboko w menu**, że właściwie wcale tam nie zaglądam, zresztą nie czuję takiej potrzeby - wystarczyło mi raz sensownie ustawić parametry obrazu i nie tykam ich niezależnie od zastosowań.

*Della też mógłbyś rozważyć, jako nieco lepszą (choć też droższą) alternatywę dla Samsunga.

Jego głównym konkurentem cenowym jest ta iiyama - co prawda ma nieco gorsze kolory i zapewne nieco słabsze czasy reakcji, ale w zamian świetną czerń (która w przypadku matrycy IPS aka PLS srebrzy, co nie wygląda rewelacyjnie, choć na co dzień zbytnio nie przeszkadza).

**Mógłbym je co prawda wypchnąć do dwóch klawiszy szybkiego dostępu, ale tam wolę trzymać przełączanie się między złączami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rzeczową odpowiedź, wydaje mi się jednak, że w DELLu płaci się dodatkowo za funkcję obracania monitorem... ;) Ta mi nie jest zupełnie potrzebna.

Zastanawiam się zatem dalej pomiędzy IIYAMA a SAMSUNGIEM. Skłaniam się z jednej strony do IIYAMY - skoro jest znacznie lepsza czerń, to i też przekłada się to pozytywnie na prace przy grafice. Z drugiej jednak - tylko czerń lepsza, ale inne kolory gorsze od Samsunga? To wciąż stawia mnie pod znakiem zapytania.

Przy tym IIYAMA ma znacznie więcej opinii i większość z nich świadczy o wysokiej jakości. Jest jednak ponad te 100 zł droższy, dlatego chyba jeszcze chwilę się zastanowię.

Czy ktoś jeszcze ma wskazówkę, poradę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Dellu płaci się też za bardzo dobrze wykonaną obudowę i bezproblemową gwarancję "biznesową". Plus matryca jest jednak lepsza, niż w Samsungu, choć nie są to raczej duże różnice.

iiyama ma tylko lepszą czerń, pozostałe kolory będą gorsze (ale nadal "dobre"). Na niekorzyść iiyamy przemawia to, że matryca AMVA jest wolniejsza od IPS, ale skoro nie grasz dużo w strzelanki, to nie powinno być to problemem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz Della P2414h poleconego mi tutaj również na forum mogę zdecydowanie potwierdzić - do Della nie dopłaca się za zbędne bajery. To poprostu solidnie wykonany naprawdę dobry monitor, ze ślicznymi kolorami, kontrastem, niskim input lag. Warto wspomnieć o solidnym ramieniu, mój kolega na początku pomylił go z metalem. Również regulacja wysokości czy obrotu lewo/prawo jest nie do przecenienia. Używam go nieprzerwanie od lipca 2014 roku do grafiki/obróbki zdjęć/grania/oglądania filmów i naprawdę nie mam się do czego przyczepić. Dell naprawdę potrafi zrobić dobry niedrogi monitor. Jeśli przenieść się na coś zdecydowanie lepszego to chyba jedynie jakiś Eizo, ale te lepsze to już mają ceny...

Choć teraz widzę podrożał, jak go kupowałem, to za 759 zł był z darmową dostawą w agito.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Webtom - nie rozumiem za bardzo Twojego postu, ponieważ jest wiele ofert o podobnej cenie lub nawet o 10 zł mniej (np. morele) - ale doceniam życzliwość oczywiście smile_prosty.gif

Już prawie miałem kupować Dell'a, kiedy natrafiłem na więcej jeszcze forów, wypowiedzi użytkowników owego monitora i rzeczywiście ładne odwzorowanie kolorów i stabilność, tylko czerń jednak srebrzy i wielu narzeka na nierównomierne podświetlenie - o ile kolory zawsze można sobie poprawić, o tyle braku "dobrej" czerni i podświetlenia już się nie poprawi.

Czy u siebie również zauważyłeś wymienione wady, Reznor666?

Czy jeszcze ktoś mógłby coś dopowiedzieć? Na chwilę obecną zostaję na granicy między IIYAMA a DELL, Samsung odpada przy takiej konkurencji wink_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny zmieniają się z dnia na dzień, o ile pamiętam to w tamtym momencie na morelach Samsung kosztował pod 700 złotych, a w sporej liczbie sklepów model stał się niedostępny, więc odgrzebywanie postów sprzed tygodnia nie ma najmniejszego sensu.

Nierównomierne podświetlenie to w ogóle jest cecha monitorów LED - raczej przy twoich zastosowaniach skłaniałbym się ku Dellowi niż Iiyamie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LeDomello - powiem tak... LCD to nie OLED. Tutaj trzeba iść na jakieś kompromisy. smile_prosty.gif jeśli wady IPSów ci przeszkadzają, i nie możesz z nimi żyć, to musisz wybrać coś innego. W codziennym użytkowaniu gwarantuję ci, że większość zalet przysłoni ci te wady, które są naprawdę minimalne.

Co do "poprawy" kolorów... nie możesz "poprawić" tego bez narażania się na spłycenie ogólnej głębi kolorów czy innych artefaktów. Dlatego też Della docenisz pod tym względem, bo tam nic nie trzeba "poprawiać".

W opcjach monitora ustawiasz:

Input Color Format: RGB

Preset Mode: Standard

Contrast na standardową 75 (tego nie zmieniać!)

i jasność na dowolną

i tak zostawiasz. I cieszysz się świetnymi kolorami i stabilnym kontrastem 1000:1 w obojętnie jakim ustawieniu jasności.

PS. Della P2414h można "podkręcić" do 80Hz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie pracujesz jakoś ponadprzeciętnie z czernią, to Dell będzie najlepszym wyborem.

I tak przy okazji

Szajsung
Na Forum Actionum nie wolno:

10/ umieszczać w postach oraz komentarzach do newsów zniekształconych nazw firm, spółek, przedsiębiorstw i innych podmiotów gospodarczych, szczególnie jeśli maja one wydźwięk pejoratywny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...