Skocz do zawartości

Procesory


agenttom

Polecane posty

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Właściwie to nie bardzo wiem czy ten post nadaje się bardziej tu czy do działu o modernizacji kompa, ale chodzi o zakup chłodzenia do przyszłego sprzętu więc chyba bardziej tu.

Mój problem polega na wyborze chłodzenia do procesora (AMD Athlon 4000+ na socket 939) i zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami: heatpipe + wentylator oraz wentylator + miedziany radiator

Wybieram pomiędzy rozwiązaniem Pentagram:

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=24684

Oraz Arctic Cooling Freezer 64Pro:

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=23979

Czytam o nich, czytam i się nie mogę zdecydować. Aha no i jestem oczywiście otwarty na inne propozycje.

Płyta główna to AsRock:

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=20312

I przydało by się jeszcze info o napięciach na karcie ATI Radeon 9550 256 Mb firmy Palit (Szczegółowej instrukcji nie było w pudle, a na stronie producenta nic nie ma) potrzebne mi to aby sprawdzić czy będzie ona działała z płytą główną na której nie można używać (w slocie AGP) kart o napięciu 3.3V)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też do tej pory napalałem się na Pentagrama, ale patrząc na suche dane brałbym Arctica. Ma większy wiatrak i mniej obrotów (ergo - jest cichszy) i wydajność cieplną też ma lepszą. Sprawdz sobie tylko czy ci wejdzie do obudowy :lol:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tą kartą jesteś w stanie pomóc? Bo nigdzie tego nie mogę znaleźć a jak ona ma napięcie tych 3.3v to muszę inną płytę główną znaleźć :(

No i dzięki za pomoc w wyborze wiatraka. Właśnie bardziej w stronę Arctica się nastawiałem ;)

http://img82.imageshack.us/my.php?image=sb7hh.jpg

Toto w czerwonym kółku to chyba chipset :D to w zielonym to chyba podstawka na procesor nie? Więc jeżeli ustawię chłodzenie wiatrakiem w stronę w którą wskazuje granatowa strzałka to powinien wejść :) Jak nie da rady to zawsze go można ustawić do góry 8)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma procesor na plycie DFI. Wszytsko widac w podpisie. Płyta idealna do krecenia. Tylko ze tam jest tyle opcji ze nie wiem jak go podkrecic. Ma ktos moze jakis dobry poradnik dla mnie amatora jak sie do tego zabrac i podkrecac. Z gory dzieki za info:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry poradnik - Kup ASUSA :) i włącz AI NOS sam się będzie kręcił :)

A tak serio Podkręcanie kompa to czynność raczej indywidualna. Za dużo jest możliwości żeby zrobić poradnik. Przejrzyj ten temat od początku (to na początek) DFI rzeczywiście może przerazić początkującego urzytkownika ogromem ustawień.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CiN

Super naprawde mi pomogles. Daj sobie spokoj z tami postami.

Mnie chodzi o to ze moze ktos ma jakies linki co i jak ustawic na poczatek co znacza funkcje rozne.

A nie masz tego w instrukcji ?

Tu masz dobry artykuł ale "in english" http://www.anandtech.com/showdoc.aspx?i=2548&p=1 nawet chyba używają twojej płyty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich którzy zastanawiają się nad kupnem nowego kompa. Proponuję poczekac do września (wcześniej ceny mogą być nieco zaporowe bo procków jest mało dla szaraczków nie będących Dellem lub HP) i rozejrzeć sie za "Intel Core 2 Duo E6600 " Jestem i chyba nadal będe fanem AMD (nie lubię monopolistów) ale po tym artykule

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2795 uff szczena trochę opada. Za cene około 1000 pln dostajemy procek. Lepszy od wszystkiego do tej pory włacznie z FX-62 (4200 pln !!!). A to jest tylko "midrange" i do tego spokojnie daję się przekręcić o jakieś 30%... Pytanie co na to AMD... No cóż trzymam kciuki żeby konkurencja jednak wyrosła bo jeśli warunki dyktuje 1 firma...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siemka,

dziś z nudów zerknąłem do biosu, popatrzeć co tam się ciekawego chowa...

po paru chwilach...dostrzegłem odblokowany mnożnik magistrali, czy jak sie to tam nazywa xD.

Firmowo mój pentiumek 4 ma zegar taktowany z częstotliwością: 2,4ghz

ja zwiększając częstotliwość mnożnika (133-250mhz) do 160mhz podniosłem do: 2,88ghz.

Jako, że nie pamiętam jakie mam chłodzenie procka, zapewne standardowe, czyli żadne jak na procek sprzed trzech lat, oraz olbrzymią trzyletnią warstwę kurzu pod obudową, zaniechałem prób podnoszenia częstotliwości mnożnika wyżej, gdyż obawiałem się oto, że podczas rytału palenia procesora nie będę mieć przy sobie kiełbasek na grilla (cóż, planujcie z głową ogniska).

//250*18=4500 o:0 | Owned

Jak sądzicie jakie napięcie da radę unieść mój procek bez potrzeby zmiany wentylatorka ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymaj rękę na pulsie temperatury i powinno być ok. Popracuj parę dni na takim taktowaniu lookając z niepokojem na wskaźniki temp. Jak będzie ok to podkręcając magistralę i adrenalinę o kolejny mały kroczek testuj dalej. Dopóki nie dojedziesz do jakichś 70-75 C tyle powinno być raczej bezpieczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wie ktoś jak podkrecic pentium D 805

chce go podkrecic do 3,6 GHZ

a mam DDR2 geil'a (2GB na częstotliwości 533 mhz)

i płyte główną GigaByte 8I945PL-G

Podczas kopania trafiaj poniżej środka ciężkości i trochę na lewo/prawo powinno ci się udać podkręcić jak coś pytaj Rasiaka...

Dzizzzzzz Ludzie zadajcie sobie chociaż tyle trudu żeby przejrzeć wątek (jeśli nie od początku to chociaż ostatnie parę stron) zanim zadacie takie pytanie...

Panie "perfekt" a chłodzenie to na chuch czy wodne ? Poza tym nie jest powiedziane że uda ci się akurat o tyle podkręcić. Niektóre egzeplarze tego procka rzeczywiście kręcą się nawet i ponad 4GHz na dobrym chłodzeniu wodnym, ale w tej "zabawie" nie ma reguł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ludziska sprawa ma się tak:

Jak wiecie mam na pokładzie Celerona 2.0 GHz -->

cpuns2.th.jpg

Aby go oczyścić najpierw trzeba odłączyć wtyczkę od Fana, potem zwolnic 2 klamry, następnie 4 zaczepy i przy odrobinie szczęścia i wprawy (jak nie wyrwiemy płyty głównej) wyjmujemy po kolei części.

Regularnie co jakiś czas wyjmuję procka, czyszczę radiator, wentylator i montuję.

U mojego brata jest ten sam procesor a mimo to, nie potrafiłem go wyjąć! Wydawało mi się, że procesor jest na stałe przyczepiony do płyty głównej. Nie chciałem na siłę ciągnąć, bo widziałem że przy użyciu siły aż stęka. Co jest grane? Tak by się przykleił do pasty termicznej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak było mało pasty i się dobrze podgrzał to mógł się przykleić/przytopić/przy"cokolwiek" . Z tego co pamiętam złącze 478 jakie masz jest dość wygodne w montażu i po odciągnięciu małej wajchy radiator razem z mocowaniem powinien dać się bezproblemowo zdjąć. Spróbuj ew poruszać nim delikatnie (nie dociskając) na boki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze są te klamry - trzeba nie lada siły by je odczepić i przy okazji nie urwać kabli od Fana czy kawałka samej płyty.. Kom wtedy był zimny - próbowałem troszkę go obruszać ale normalnie jakby był zlutowany z płytą :/ Może trochę go przegrzać tzn. włączyć coś z gier aby się pomęczył kilka godzin i dopiero. Co Ty na to? Dziwne to jest…

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko uważaj żeby się nie poparzyć :wink:

Jedyny przypadek jaki widziałem podobny to wypalenie (tak jak się wypala glinę na cegły) się pasty ceramicznej trzeba było wtedy mocniej szarpnąć i baliśmy się z kuplem żeby płyty nie uszkodzic. Ale nie wiem czy u ciebie jest to samo. Może ktoś przykleił radiator do procka klejem przewodzącym ciepło zamiast pastą ???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciekawsze jest to, że dosłownie nie widać żadnej szczeliny między radiatorem a płytą (nie ma jak śrubokręta wsunąć :D) Po rozkręceniu obudowy też nie stwierdziłem by był jakoś inaczej przyczepiony więc nie wiem. W instrukcji płyty też niczego innego nie widać. Najlepiej powiedzieli mi w pobliskim sklepie – rozkręca Pan obudowę, rozczepia zaczepy, wyjmuje procesor (ale niech Pan tego przy włączonym nie robi – ale za to mogę na włączonym zaczepy zdjąć z wiatrakiem hehe), wkładamy nowy i gotowe. :roll:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam procesor Pentium 4 2.4GHz FSB 200MHz oraz RAM 2x256 400MHz. Preztaktowałem FSB procka o 5 Mhz a BIOS automatycznie zmienił częstotliwośc pracy pamięci na 410MHz. CZy taka wartość jest ok?

Jak należy zmieniać częstotliwość pracy pamięci podczas kręcenia procesora tak aby system był w miare stabilny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam procesor Pentium 4 2.4GHz FSB 200MHz oraz RAM 2x256 400MHz. Preztaktowałem FSB procka o 5 Mhz a BIOS automatycznie zmienił częstotliwośc pracy pamięci na 410MHz. CZy taka wartość jest ok?

Jak należy zmieniać częstotliwość pracy pamięci podczas kręcenia procesora tak aby system był w miare stabilny?

DDRy są taktowane podwójnie. Poza tym nie przetaktowujesz procka (bo do tego trzeba mieć odblokowany mnożnik, a zaręczam ci że nie masz) tylko magistrale. Magistrala ma 200MHz pamięci DDR 2 razy tyle czyli 400 jak podniesieś częstotliwość magistrali o 5 MHz to pamięci wzrosną o 2x5=.... (chyba 1 klasa podstawówki :wink: )

A co do stabilności to nie ma reguł. Jak się wiesza trzeba zmniejszyć taktowanie (ew zwiększyć napięcie na procku) i tyle...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie sadzilem, ze zadam to pytanie, ale jaki cooler polecacie do AthlonaXP 2600+? :>

To na czym mi zalezy:

-niska temperatura i duze mozliwosci OC

-nie za duzy rozmiar (bo malo miejsca w budzie :( )

-nie za drogi ;P (tak, zeby do ok 100pln bez pasty sie dalo kupic)

Myslalem, o Freezone Cu-100 czy cos takeigo ;) Ten miedziany ;P A Wasze propozycje? :>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...