Skocz do zawartości
SwitchBlade

[do 6,000 - 7,000 zł] Upgrade desktopa

Polecane posty

Cześć.

Kilka msc. temu, odzywałem się w podobnej kwestii, aby zaktualizować skrzynkę. Nie zdecydowałem się jednak na ten ruch, bo wierzyłem w obniżkę cen RTX'ów z serii 4xxx; tak się jednak nie stało; Wciąż sporo Geforce'ów z poprzedniej generacji zalega pułki sklepowe.

Ostatnią nadzieją, była premiera Radeonów z serii 7xxx. No i niestety, koło się zatacza.
Ceny stoją, a nawet lekko rosną, więc na prawdę - już szkoda dłużej czekać.

 

Nie mogę znaleźć swojego poprzedniego tematu, więc napiszę jeszcze raz,
jaką konfiguracją dysponuję obecnie:
- GTX 980 Ti (6 GB),
- MSI B560M PRO-VDH WIFI,
- Intel Core i5 11400 (SilentiumPC Fera 5),
- Crucial Ballistix Red at DDR4 3600 (16 GB),
- SSD Lexar NM620 1 TB M.2,
- HDD 2 TB ,
- Zasilacz 700w, 80+,
- LG 34UM69G-B (2560x1080),
- jakaś stara obudowa, pamiętająca 2013 rok.

Z powyższego zestawu na pewno chcę wymienić:
1) kartę grafiki (koniecznie Nvidia, ze względu na lepszą jakość sterowników).
Mam dylemat, bo grając na 2560x1080, 21:9 FullHD, myślę o:
RTX 3070 8 GB (300 euro),
RTX 4070 (620e),
RTX 4070Ti (850e),
Jeżeli procesor: i5 11400f da radę nadążyć za 4070Ti, to chętnie na tę propozycję przystanę, by mieć spokój na kilka lat.
Myślę o:

https://www.alternate.nl/INNO3D/GeForce-RTX-4070-Ti-ICHILL-X3-grafische-kaart/html/product/1891139

- ze względu na wysoką kulturę pracy + niskie temperatury (Test Liptona na YouTube).
Mam nadzieję, że pozytywnie wpłynie to na żywotność podzespołu. Monitora nie będę wymieniał, więc zapas mocy powinien starczyć.

2) Dysk twardy HDD 2 TB (Wiem, że spowalnia PC), na jakiś SSD, lecz 1 TB, którym dysponuję jest podpięty pod M.2 na płycie głównej. 
Więc zostaje SATA, dobrze rozumiem? Myślałem o:

https://www.bol.com/nl/nl/p/samsung-870-evo-2-5-interne-ssd-2tb/9300000019565780/

3) Obudowa pod grafikę (Szerokość karty: 148 mm x wysokość: 62 mm x głębokość/długość: 334 mm):
https://www.bol.com/nl/nl/p/nzxt-h5-flow-white-midtowermodel-mini-itx-micro-atx-atx-geen-voeding-sgcc-steel-tempered-glass-wit/9300000128431322/?bltgh=l0jxpyb462TxDjGMS3hHaQ.4_23.24.ProductTitle

Dysponując chłodzeniem pod procesor SilentiumPC Fera 5, mam nadzieję, że się zmieści.
Podoba mi się w tej obudowie to, że jest dodatkowy wiatrak skierowany na kartę grafiki, co z pewnością jeszcze pozytywniej wpłynie na ostateczną temperaturę.

4) Zasilacz. Jeżeli RTX 4070Ti - 750W to chyba optimum. Tu muszę prosić Was o pomoc w doradzeniu.

5) Do pamięci Crucial Ballistix Red at DDR4 3600 (16 GB), przyda się chyba dokupić jeszcze jeden zestaw, by było te 32 GB. Dobrze myślę?


Finalnie:
- Czy moja propozycja ma "ręce i nogi"? Może coś by mogło być podmienione za lekką dopłatą? Jestem otwarty na Wasze sugestie.

Pozdrowienia ślę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie niespecjalnie warto dokładać do RTX 4070 Ti przy rozdzielczości w której grasz, tym bardziej, że CPU miejscami może ograniczać kartę. Raczej RTX 4070 będzie tu lepiej pasować i w takiej rozdziałce spokojnie sobie poradzi przez dłuższy okres.

Płyta główna ma dwa miejsca na SSD M.2 więc możesz dokupić drugi, np. Lexar NM710 czy ADATA Legend 850.

Obudowa w porządku. RAM-u warto dokupić ale te Cruciale nie sa już produkowane więc najlepiej poszukać używanych (mają i tak wieczystą gwarancję).

 

Zasilacz stary można ewentualnie zostawić, kwestia tego jaki to model i ile ma lat.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do karty - chyba, że w przyszłości wymienić i5 na i7 tej (11-stej) generacji.
Dwa rdzenie więcej może zrobią tu pożytek, bo z kolei od i7 do i9 różnicy w grach nie ma.

Dysk zamieniony na Lexar NM710, dziękuję serdecznie.

Sprawdziłem model zasilacza, pomyliłem się, OCZ 600W, pamiętający jeszcze 2015 rok (Kupowany razem z GTXem 980Ti).

Czy ten model będzie w porządku?
Chciałbym zamówić go albo na stronie bol.com (z obudową i dyskiem), lub na alternate.nl (z k. graficzną):
https://www.alternate.nl/be-quiet/Straight-Power-12-Platinum-750W-voeding/html/product/100001431

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz ok, ale można dać tańszego Pure Powera i też będzie ok - https://www.alternate.nl/be-quiet/Pure-Power-12M-750W-voeding/html/product/1896788


Raczej wymiana na i7 będzie mało opłacalna, używki są drogie, to już lepiej w przyszłości przerzucić się na nowszą platformę. Chyba że byś gdzieś dorwał i7 w dobrej cenie, no to można rozważyć ewentualnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...