Skocz do zawartości

apows

Forumowicze
  • Zawartość

    18
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    1

Wpisy blogu napisane przez apows

  1. apows
    W ostatnich latach zima w Polsce nas narciarzy nie rozpieszcza i coraz trudniej o dobre warunki narciarskie na polskich stokach. Warto więc zwrócić uwagę na alternatywne formy spędzenia wolnego czasu, poza proponowaną przez większość miejscowości wyciągów narciarskich. Okazuje się , że w przypadku złej pogody, dodatniej temperatury, deszczu w wybranej miejscowości, oprócz siedzenia na kwaterze i wpatrywania się w widok przez okno nie mamy innej możliwości na aktywne spędzenie ferii zimowych. Szczawnica jest do tego idealnym miejscem ze względu na dużą ilość atrakcji oferowaną dla tych aktywnych i mnie aktywnych gości spędzających ferie zimowe w Pieninach.

    Główną atrakcją Szczawnicy zimą bez wątpienia jest ośrodek narciarski na Palenicy. Na stokach Szafranówki i Palenicy mamy do dyspozycji 3600 m. tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności. Poza w/w stokami w odległości 5 km od centrum miasta jest wyciąg w Jaworkach Arena "Homole".

    Myślę że zachęci to Was do spędzenia ferii zimowych w Szczawnicy
  2. apows
    Jedna z ładniejszych i atrakcyjniejszych widokowo tras rowerowych na południu Polski.
    Początek trasy w Szczawnicy, dalej ścieżką rowerową w kierunku granicy polsko-słowackiej i wzdłuż Dunajca 12 km. do Czerwonego Klasztoru.

    ścieżka rowerowa w Szczawnicy

    Szczawnica Pieniny trasa wzdłuż Dunajca do granicy

    słowacki odcinek trasy rowerowej

    A to już cel naszej jazdy rowerowej Czerwony Klasztor na Słowacji i widok na Trzy Korony.
    i na zakończenie krótki filmik z jazdy po lodzie
    https://youtu.be/JddnAE4RVCk
    Więcej podróży w Pieninach na moim blogu. Zapraszam http://podwierzba.blogspot.com/
  3. apows
    Warto odwiedzić Białkę Tatrzańską, która zaliczana jest do jednego z największych ośrodków narciarstwa i snowboardingu w naszym kraju. Białka Tatrzańska ma tak specyficzne położenie, że śnieg utrzymuje się tam wyjątkowo długo. Fakt ten daje możliwość korzystania ze sportów zimowych, aż do połowy kwietnia. Miejscowość ta cieszy się długimi trasami zjazdowymi oraz wypożyczalniami sprzętu. W Białce Tatrzańskiej funkcjonują szkółki narciarskie, które dają możliwość nauki tego wyjątkowego sportu. W Białce Tatrzańskiej znajduje się wiele wypożyczalni skuterów śnieżnych. Wiele domów wczasowych organizuje kuligi z pochodniami, zarówno dla turystów indywidualnych, jak i grupowych. Kuligi takie kończą się biesiadą w szałasie góralskim oraz wspólnym pieczeniem barana na ognisku. Warto również odwiedzić Przełom Białki tak zwane Skałki. Jest to bardzo popularny rezerwat przyrody, znajdujący się nieopodal Białki, koło miejscowości Krempachy. Rezerwat ten należy do dwóch mezoregionów geograficznych: Kramicy znajdującej się w Pieninach Spiskich, Obłazowej w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Granicą między tymi mezoregionami jest Białka. W tym wyjątkowym rezerwacie możemy oglądać reliktową roślinność naskalną i zabytki archeologiczne. Znajdziemy w nim bogatą florę, liczne gatunki górskie oraz ponad stu gatunków roślin wapieniolubnych. Atrakcyjność tego rezerwatu spowodowana jest faktem, że na terenie rezerwatu kręcono niektóre sceny do filmów ?Janosik?, ?Trzecia granica? oraz ,,Karol. Człowiek, który został papieżem". Nic więc dziwnego, że wielu turystów pragnie zobaczyć to miejsce. Goszcząc w Białce, warto również odwiedzić Czochołów. Jest to zabytkowa wieś góralska, w której znajdują się drewniane, góralskie budynki. Godnymi zobaczenia jest także znajdujące się tam Muzeum Powstania Chochołowskiego oraz kamienny kościół. W muzeum tym znajdziemy sprzęty niezbędne do wykonywania prac gospodarskich, zdobione sprzęty, obrazy na szkle oraz ceramikę. We wnętrzach muzeum znajdziemy również teksty, podobizny dokumentów i ryciny przedstawiające dawne tradycje wsi królewskiej Chochołów. Wielkim zainteresowaniem cieszą się także współczesne rzeźby ludowe i obrazy na szkle o tematyce powstańczej.
    Białka Tatrzańska kusi zarówno letnimi, jak i zimowymi atrakcjami, z których warto skorzystać. Do tych letnich atrakcji możemy zaliczyć rzekę Białkę, która skupia wielu wędkarzy i plażowiczów. Rzeka ta nadaje się do uprawiania kajakarstwa górskiego i spływów pontonowych. Okoliczne wzgórza wykorzystywane są także przez paralotnie. W pobliżu rzeki Białki znajduje się las, gdzie turyści chętnie spacerują, zbierają grzyby i jagody. Takie obcowanie z przyrodą cieszy się wielkim uznaniem wśród wędkujących i chcących odpocząć na łonie natury. Wielu turystów chętnie wybiera się na baseny Terma Bania w Białce Tatrzańskiej. Jest to cudowne miejsce do wypoczynku. Miejsce to zachęca szaleństwami wodnymi dla najmłodszych gości, oraz możliwością skorzystania z dobroczynnych i leczniczych właściwości termalnej wody, która wydobywana jest z głębokości blisko 2500 m. W Terma Bania znajdziemy liczne zjeżdżalnia wodne, sauny oraz SPA.
    Do zimowych atrakcji Białki Tatrzańskiej zaliczamy na pewno wyciągi narciarski, które są usytuowanie na całej długości Białki Tatrzańskiej. Najpopularniejszym wyciągiem narciarskim jest niewątpliwie Kotelnica Białczańska. Ośrodek ten dysponuje wypożyczalnią sprzętu sportowego i serwisem narciarskim. Funkcjonuje tam również szkoła narciarska, która zyskuje coraz większe grono kursantów. Nartostrady zostały tak wytyczone, że korzystają z nich narciarze i snowboardziści posiadający różne umiejętności jazdy.
    Wielu turystów odwiedza barokowo-klasycystyczny kościółek pod wezwaniem św. Szymona i Judy Tadeusza, który należy do Szlaku Architektury Drewnianej. W jego wnętrzach znajduje się cenny zbiór narzędzi rolniczych i dawnych przedmiotów gospodarczych. W okresie wakacyjnym odprawiana jest msza święta w języku łacińskim, co powoduje ogromne zainteresowanie turystów.
  4. apows
    Marzą nam się wakacje we wsi letniskowej? Może warto wybrać jedną z najwyżej położonych w naszym kraju miejscowości narciarskich jakim jest Bukowina Tatrzańska, z której mamy przyjemność podziwiania całego łańcucha Tatr biegnącego ze wschodu na zachód.
    Bukowina Tatrzańska zachwyca pięknymi widokami oraz zachęca swoich turystów do jej odwiedzenia z powodu licznych atrakcji turystycznych, które warto poznać.
    Z racji tego, że miejscowość ta jest doskonałą stacją narciarską posiadającą 22 wyciągi narciarskie, nie brakuje tam miłośników tego sportu.
    Najbliżej położonymi miejscowościami Bukowiny Tatrzańskiej jest Zakopane i Nowy Targ. Nic więc dziwnego, że miejsca te najczęściej odwiedzanymi przez cały rok. Kto przyjechał do Bukowiny, zawita również do Zakopanego i Nowego Targu, gdyż miejscowości te leżą od 15 do 22 km od Bukowiny.
    Ten, kto był w Bukowinie Tatrzańskiej zauważył na pewno, że wioska ta rozciąga się na dwóch różnych kulturowo terenach. Jednym z nich jest Spisz a drugim Podhale.
    Godnymi obejrzenia są niewątpliwie wioski spiskie, gdzie podziwiać możemy wiele zabytków drewnianych takich jak np. szałasy pasterskie w Jurgowie czy też zagrodę gospodarzy spiskich w Czarnej Górze, które są oddziałem Muzeum Tatrzańskiego.
    Wspomniane szałasy pasterskie to swego rodzaju szopki mające ponad 100 lat, których większość została przeniesiona z hal tatrzańskich hal pasterskich. Muzeum to liczy 55 takich szopek, z których część nadaje się do kapitalnego remontu.

    W Bukowinie znajduje się, godny zwiedzenia, drewniany kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa pochodzący z 1887-1900 roku. Ten wyjątkowy kościółek został zapisany w rejestr zabytków, a tym samym pozostał świadectwem religijności ludu podhalańskiego.
    Wielu turystów przyjeżdża do Bukowiny, by uczestniczyć w słynnych w tej wiosce dwóch imprezach kulturalnych. Pierwszą z nich jest Góralski Karnawał, który odbywa się zimą, zaś druga ? Sierpniowe Sabałowe Bajania.
    Karnawał to wyjątkowa atmosfera kolędowania odbywająca się w styczniu. W tym wyjątkowym karnawale biorą udział: Król Herod i jego świta, diabeł, turoń i cała masa barwnych kolędników. Urozmaiceniem tego wydarzenia jest niewątpliwie konkurs tańca zbójnickiego i przegląd par tanecznych. Co roku ostatni dzień imprezy to wydarzenia plenerowe, w skład którego wchodzą zawody strzeleckie i zawody narciarskie w strojach regionalnych i wyścigi. Wielką atrakcją tego karnawału są niewątpliwie wyścigi Kumoterek, czyli prostych sań góralskich.
    Największym drewnianym budynkiem w naszym kraju jest Dom Ludowy ? duchowe i materialne centrum Bukowiny Tatrzańskiej. W Domu Ludowym organizowane są imprezy folklorystyczne m.in. wspomniane wyżej Sabałowe Bajania czyli ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, pytacy i mowy starosty weselnego. Bardzo popularna w tej imprezie jest niewątpliwie ogólnopolska wystawa i kiermasz sztuki ludowej a także występy zagranicznych zespołów regionalnych.
    Godnym zwiedzenia miejscem jest na pewno Terma Bukowina Tatrzańska. Tak zwane termy bukowiańskie to centrum rozrywki, które warto odwiedzić. Jest to doskonale zorganizowany ośrodek uzdrowiskowy zlokalizowany w miejscu zalesionym z widokiem na góry. Obiekty termalne obejmą 12 basenów. Bardzo popularne w tym ośrodku są atrakcje dla dzieci i młodzieży, w skład których wchodzą zjeżdżalnie oraz pływalnia dla najmłodszych. Termy Bukowiańskie to również 8 saun. Bardzo popularne są niewątpliwie sauny kwiatowe i góralskie. Wielu turystów korzysta z gabinetów Spa&Wellness. W termach znajduje się również restauracja oferująca dania kuchni regionalnej.
    Warto zauważyć, że prawie 30 % powierzchni gminy Bukowina Tatrzańska zajmuje dziś Tatrzański Park Narodowy. Największą niewątpliwie atrakcją Bukowiny są stoki narciarskie, w pobliżu których znajdują się lokale gastronomiczne, parkingi i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Warto więc pojechać do Bukowiny Tatrzańskiej i cieszyć się wspaniale spędzanym urlopem.
  5. apows
    Oświęcim jest miastem leżącym w Kotlinie Oświęcimskiej. Dla wielu z nas kojarzony jest z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, które upamiętnia zbrodnie hitlerowskie. Nic więc dziwnego, że goszcząc w tym mieście udajemy się właśnie do tego miejsca.

    Nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz stał się dla świata symbolem Holokaustu. Został utworzony przez okupacyjne władze niemieckie na przedmieściach miasta. Kilka miesięcy po zakończeniu wojny i wyzwoleniu nazistowskich obozów rozpoczęła się idea propagowania pamięci ofiar Auschwitz. Z tej właśnie inicjatywy, w lipcu 1947 roku powstało to wyjątkowe Muzeum, które warto odwiedzić. Muzeum to posiada statutowy obowiązek, jakim jest gromadzenie, przechowywanie oraz konserwowanie zbiorów i obiektów muzealnych. Muzeum otwarte jest siedem dni w tygodniu. Czas pobytu zależy od indywidualnych zainteresowań wycieczkowiczów. Do oprowadzania po terenie obozu zaangażowani są przewodnicy posiadający licencję Muzeum. Można również indywidualnie zwiedzać to, co nas interesuje. A zwiedzania jest sporo...

    Decydując się na zwiedzanie podstawowe, będziemy mogli zobaczyć najważniejsze relikty poobozowe w Birkenau, w skład których wchodzą: teren byłego obozu, baraki mieszkalne, rampa wyładowcza, ruiny komór gazowych i krematoriów II i III. Dla szukających czegoś więcej warto polecić zwiedzanie rozszerzone.
    Wielu odwiedzających obóz koncentracyjny zatrzymuje się również w pobliskimCentrum Dialogu i Modlitwy,które powstało w 1992 roku. Ta instytucja katolicka została założona przez kardynała Franciszka Macharskiego w porozumieniu z europejskimi biskupami i przedstawicielami organizacji żydowskich. Centrum to jest szczególnym miejscem do refleksji i modlitwy za ofiary Holocaustu. Chcąc uczcić pamięć ofiar tych wydarzeń, miejsce to jest chyba tym najwłaściwszym. Centrum Dialogu i Modlitwy jest wielofunkcyjnym obiektem. Do dyspozycji gości jest ponad 130 miejsc noclegowych, duże sale konferencyjne oraz restauracja. Warto zajrzeć do tego miejsca.
    Oświęcim to nie tylko okazja do niezbyt przyjemnych emocji, jakie daje nam Auschwitz-Birkenau. Miasto to zachęca również przyjemniejszymi miejscami. Przykładem może być bardzo popularny Zamek Piastowski w Oświęcimiu, który pochodzi z początku XIV. Zamek ten jest wyremontowany. Nadano mu nową funkcjonalność. Stał się miejscem przeznaczonym na wystawy i wydarzenia kulturalne. Po zakończeniu prac w 2006 r. do zamku powróciły Zbiory Historyczno-Etnograficzne. Na piętrze zamku znajduje się okazała sala, którą wykorzystuje Urząd Miasta do organizacji różnego rodzaju spotkań i konferencji. W podziemiach zamku piastowskiego, gdzie zachowały się XIV wieczne wnętrza ma powstać lokal gastronomiczny.
    Odwiedzając ten zamek mamy przyjemność zobaczenia eksponatów muzealnych, które przedstawiają wygląd mieszkania rodziny polskiej i żydowskiej. Godnymi obejrzenia są również sale kultu religijnego.
    W Oświęcimiu znajdziemy również piękne kamieniczki. Jedną z takich kamienic jest ciesząca się wielkim zainteresowaniem wśród zwiedzających, murowana, późnoklasycystyczna kamienica mieszczańska wraz z oficyną mieszkalną, o nazwieDom Ślebarskich. Została wzniesiona z inicjatywy ks. Michała Ślebarskiego w 1830 roku. Dom Ślebarskich powstał na rzucie litery L. Jest budynkiem jednopiętrowym posiadającym 15 osi w elewacji frontowej oraz balkon wsparty na 2 kolumnach. Wzbudza podziw w wielu turystach odwiedzających Oświęcim.
    Do Oświęcimia przyjeżdżają również kuracjusze. Bardzo popularny w tym mieścieJeździecki Ikarion jest ośrodkiem hipoterapeutycznym. Stosowana w leczeniu hipoterapia jest formą rehabilitacji psycho-ruchowej, do której stosuje się konia. W ośrodku tym mamy okazję skorzystania z wielu zabiegów leczniczych, w skład których wchodzą ćwiczenia metodą NDT-Bobath, która polega przede wszystkim na zastosowaniu dużej liczby i specyficznej formy ruchów prowadzących do prawidłowego rozwoju. Ikarion organizuje sportowe wakacje ze swoim koniem. Turyści mają do dyspozycji dwa place do jazdy ? czworobok i parkur. Istnieje możliwość uczestnictwa w szkoleniu jazdy konnej, które organizuje wykwalifikowany instruktor. Decydując się na pobyt w Jeździeckim Ośrodku Ikarior mamy do dyspozycji pole namiotowe lub też nocleg w budynku z aneksem kuchennym i łazienką, za rozsądną cenę. Tak czynny odpoczynek wybiera wielu turystów.
    Aby odpocząć na chwilę od zwiedzania warto wpaść do słynnej w tym mieścieHerbaciarni. Lokal ten zlokalizowany jest w starej dzielnicy miasta, blisko kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i synagogi. Herbaciarnia zaskakuje wyjątkowym nastrojem dawnego Oświęcimia. Mowa tutaj o zdjęciach i pamiątkach z historii Oświęcimia, które możemy tam zobaczyć. Odpoczywając w herbaciarni mamy do dyspozycji nie tylko wysokogatunkowe herbaty. Możemy posmakować ciasta i napić się wina.
    Taki odpoczynek na pewno będzie uwiecznieniem naszej wycieczki w tym wyjątkowym mieście.
  6. apows
    W Dolinie Popradu pomiędzy dwoma pasmami gór ? Jaworzyny Krynickiej i Przehyby znajduje się godne zwiedzenia miasto uzdrowiskowe Piwniczna Zdrój. Jeśli zawitamy do samego serca Popradzkiego Parku Krajobrazowego, chwile tam spędzone zapamiętamy na długo. Choć miasto to nie szczyci się wieloma atrakcjami to wyjazd w celach wypoczynkowych na pewno będzie spełniony. Największe bogactwo Piwnicznej to niewątpliwie naturalne lecznicze wody mineralne, znane jako "kwaśne wody". Te wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowo-żelaziste wody posiadają wysoką zawartość jonów magnezowych i wapniowych. Do Piwnicznej przyjeżdżają kuracjusze ze schorzeniami układu pokarmowego oraz chorzy na cukrzycę. Klimat Piwnicznej sprzyja borykającym się z nadciśnieniem oraz niskim ciśnieniem tętniczym krwi. Kuracjusze decydując się na pobyt w jednym z kilku sanatoriów, mają okazję do skorzystania z wannowych kąpieli mineralnych, zabiegów borowinowych, natrysków wodoleczniczych oraz wszelkiego rodzaju masaży.

    Piwniczna Zdrój może pochwalić się regionalnym folklorem górali nadpopradzkich.
    Repertuar zespołu folklorystycznego to wyjątkowe pieśni o nucie tęsknej, śpiewane przy pasieniu bydła czy owiec. Takie pieśni to specyfika tego miasta. W wielu karczmach tego miasta słychać także pieśni rytmiczne do tańca oraz żartobliwe przyśpiewki, które podkreślają klimat tego miejsca.
    Godnym uwagi jest niewątpliwie miejsce pomiędzy znanymi ośrodkami turystycznymi Piwniczną i Rytrem,gdzie przygotowano dla turystów spływ łodziami rzeką Poprad. Jest to ciekawą atrakcją tego miasta. Spływ rozpoczynamy na przystani w Piwnicznej przy ul. Gąsiorowskiego. Taka przejażdżka pozwala na wyjątkowe obcowanie z naturą beskidzką. Turyści mają okazję podziwiania krajobrazu Beskidu.
    Piwniczna przygotowała dla swoich turystów ciekawą atrakcję w postaci przejażdżki ciuchcią. Korzystają z tego zarówno nasi milusińscy jak i dorośli. Wsiadając do ciuchci, która pomieści 22 osoby, mamy okazję do spokojnego podziwiania górskich krajobrazów.
    Trasy wycieczek to: Łomnica Zdrój, Młodów, Wierchomla i okolice. Przejazdy do Łomnicy i Młodowa połączone są z przystankami w celu poddania się przyjemności degustowania różnorodnych wód mineralnych pochodzących z tego miejsca. Czas przejazdu taką ciuchcią to 40 minut.
    Goszcząc w Piwnicznej mamy okazję skorzystania z czynnego tam ośrodka jazdy konnej. Każdy wczasowicz, który jest zainteresowany nauką jazdy konnej, może skorzystać z nauki pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Do dyspozycji kursantów jest 13 koni. Poza nauką jazdy konnej, ośrodek ten oferuje wyjazdy w góry Pieniny oraz Beskidu Sądeckiego. W ich ofercie znajdziemy również, cieszące się wielkim zainteresowaniem, przejażdżki wozami kuligowymi i bryczkami. Warto tutaj wspomnieć również o rajdach konnych, zielonym kuligu na wodzie oraz zimowym kuligu na saniach.
    Blisko, wspomnianego ośrodka jazdy konnej, znajduje się cieszące się uznaniem wielu turystów gospodarstwo agroturystyczne, w którym poza noclegiem, możemy liczyć na regionalne posiłki domowej roboty. Do dyspozycji wczasowiczów są również ogródki z możliwością skorzystania z grilla.
    W Piwnicznej Zdroju funkcjonuje, cieszący się wielkim uznaniem nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale i turystów, Miejski Ośrodek Kultury, który jest animatorem kultury w tym mieście. Ośrodek ten organizuje wszelkiego rodzaju imprezy kulturalno-artystyczne. Warto tutaj wymienić bardzo popularny w całej gminie Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek czy Amatorski Turniej Piłki Nożnej. Co roku ośrodek ten organizuje Dni Piwnicznej, na które zjeżdżają się nie tylko okoliczni bywalcy ale i wielu turystów, którzy chętnie wracają do tego urokliwego miasta. W ośrodku funkcjonuje Muzeum, które powstało z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. W muzeum tym znajdziemy zasobny dział etnograficzny ze zbiorami sprzętu domowego i gospodarskiego, narzędzi rzemieślniczych, strojów i zabytkami dawnego rękodzieła. Wśród zbiorów historycznych znajdziemy fotokopie i reprodukcje dokumentów lokacyjnych i przywilejów miasta Piwniczna.
    Chcąc się rozkoszować miastem w postaci czynnego odpoczynku warto skorzystać z czynnej wypożyczalni rowerów. Miasto to oferuje swoim turystom również wypożyczalnię kajaków.
    W Piwnicznej znajduje się godny uwagi ratusz, którego zalążek powstał w XIX wieku i pełnił funkcję wartowni. Największym zabytkiem Piwnicznej są niewątpliwie dokumenty z pergaminu, z których najważniejszy jest akt lokacji z 1 lipca 1348 roku.
    Jak widać, warto odwiedzić Piwniczną, która nie pozwala się nudzić nikomu. Każdy, niezależnie od usposobienia, znajdzie tam coś dla siebie.
  7. apows
    Wczasy w Kotlinie Rabczańskiej cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród polskich i zagranicznych turystów. Wielu z nich wybiera Rabkę Zdrój, która nazywana jest ?Miastem Dzieci Świata? .
    Od stu lat Rabka Zdrój słynna jest z uzdrowiska. Co roku, do tej urokliwej miejscowości, przyjeżdżają kuracjusze borykający się ze schorzeniami układu krążenia i oddechowego.
    W Rabce znajduje się kilka ujęć wód głębinowych, głównie solanki z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowej. Wielu kuracjuszy zatrzymuje się, w jednym z czterech występujących w tym mieście sanatoriów. Trzy sanatoria skierowane są głównie dla dzieci.

    Godnym polecenia jest niewątpliwie Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci im. dr. A. Szebesty.
    Goszcząc w Rabce warto udać się do Parku Zdrojowego, którego początek rozpoczyna się za wschodnim murem Starego Cmentarza Parafialnego. Park Zdrojowy jest doskonałym miejscem dla ulubieńców pieszych wycieczek. Najciekawszym miejscem do spacerów, jest ciesząca się wielkim zainteresowaniem wśród turystów, tak zwana Czarna Aleja, która jest najdłuższą trasą spacerową. W Parku Zdrojowym znajdziemy dwa interesujące place zabaw, spośród których jeden z nich jest płatny. Plac zabaw odpłatny czynny jest od wiosny do jesieni. W jego skład wchodzi boisko do siatkówki plażowej, kręgielnia oraz nadmuchiwana zjeżdżalnia. Największą atrakcją jest niewątpliwie wypożyczalnia samochodzików dla dzieci. Pomiędzy dwoma placami zabaw biegnie aleja, która zaprowadzi nas nad Poniczankę. Tam spotkamy górali zapraszających najmłodszych na przejażdżkę kucykami.
    Miłośnicy kultury i sztuki chętnie zaglądają do Muzeum im. Władysława Orkana, które znajduje się w XVII wiecznym kościółku pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny. Muzeum to przedstawia kulturę ludową górali.
    Godną uwagi jest także Galeria Autorska Ewy Łaczek- Daleki. W galerii tej znajdziemy godne zainteresowania dzieła malarstwa olejnego, akwareli oraz wyroby ceramiczne.
    Z prac olejnych, akwareli i pasteli, na największą uwagę zasługują przepiękne pejzaże górskie ukazujące Gorce i Tatry. Ponadto, można obejrzeć również rzeźby w drewnie polichromowanym.
    Wielką atrakcją rodzinną jest bardzo popularny Rabkoland, który jest największym w Małopolsce parkiem rozrywki. Do dyspozycji zwiedzających są: diabelski młyn, karuzele, kolejki dla dzieci, konwój wodny, pontony. Najwięcej emocji chyba wzbudza bardzo popularny w tym miejscu Pałac Strachu. Wielkim marzeniem założycieli tego parku jest stworzenie w nim centrum edukacji. W tym celu na jego terenie powstało Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Dom Rekordów. Order Uśmiechu jest realizacją testamentu Janusza Korczaka. Ta osobowość apelowała o podmiotowe traktowanie dzieci. Muzeum Orderu Uśmiechu powstało właśnie z jego inicjatywy.
    Wielkim zainteresowaniem cieszą się organizowane do Pracowni Ceramiki wycieczki szkolne. W pracowni tej będziemy świadkami godnego uwagi pokazu toczenia na kole garncarskim dawnych naczyń z gliny. Usłyszymy ciekawą historię garncarstwa. W pracowni tej znajdują się ciekawe naczynia wykonane z gliny, w skład których wchodzą talerze, dwojaki, dzbany, misy i garnki.
    Niedaleko Rabki Zdroju, w odległej o kilka kilometrów Chabówce znajduje się Skansen Taboru i Urządzeń Kolejowych. Został zlokalizowany na terenach byłej lokomotywowni. Skansen ten posiada 8 czynnych parowozów. W sumie jest ich ponad 50. Atrakcją tego miejsca jest czynna drezyna ? stary model samochodu. Turyści mogą zobaczyć także skład towarowy, który był wykorzystywany w filmie ''Lista Schindlera''. Najciekawsze eksponaty skansenu to między innymi: Parowóz pospieszny Pt31-64 czy też Parowóz towarowy Tkt3-16.
    W Rabce znajduje się bardzo popularny Teatr Rabcio, który swoją działalność zapoczątkował przedstawieniami amatorskimi skierowanymi dla dzieci przebywających w sanatoriach. Jest to cieszący się wielkim uznaniem wśród miejscowych i turystów teatr lalek. Obecnie repertuar teatru skierowany jest nie tylko dla najmłodszych. Teatr ten charakteryzuje się urozmaiconą techniką lalkową. Znajdziemy tam nie tylko proste kukły, ale i pacynki, marionetki czy jawajki. Wielkim zainteresowaniem cieszy się repertuar oparty na przedstawieniach folklorystycznych, które kultywują tradycję Rabki i okolicznych miejscowości.
    Do Rabki przybywają nie tylko kuracjusze. Rabka Zdrój rozwinęła szereg działań na rzecz turystyki, dlatego w tym wyjątkowym górskim kurorcie odpocznie każdy, kto oczekuje udanego urlopu. Zapraszamy więc do Rabki Zdroju.
  8. apows
    Jednym z najpiękniejszych polskich miast jest Zakopane. To właśnie w nim znajdziemy wiele cudownych widoków. Zakopane leży w Tatrach - najpiękniejszych polskich górach. W tym cudownym mieście jest wiele zabytków oraz muzeów m. in Muzeum Tatrzańskie, w którym znajdziemy fragmenty skał i minerałów. Muzeum to kolekcjonuje dawne sprzęty, ubiór oraz rzeźby górali podtatrzańskich. Znajdziemy w nim sporo ciekawych okazów dzieł sztuki oraz wiele okazów literatury tatroznawczej. Oprócz zbierania i reprezentowania zbiorów, muzeum to zajmuje się również konserwacją zabytków w Zakopanem i Podtatrzu.
    Obecnie poza głównym gmachem turyści mają możliwość zwiedzenia jeszcze oddziały muzeum, a mianowicie: Muzeum Kornela Makuszyńskiego znajdujące się w wilii Opolanka, Galerię Sztuki Kulczyckich na Kozińcu, Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Witkiewicza w Kolibie.

    W miejscowości tej jest wiele ciekawszych miejsc do zwiedzenia niż tylko muzea. Przykładem może być Wielka Krokiew, na, której coroczne odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wielka Krokiew jest jedną z największych i najpiękniejszych skoczni Świata. To właśnie na niej Adam Małysz i Kamil Stoch triumfowali i przeżywali najpiękniejsze chwile w swojej karierze. Dlatego warto wybrać się do Zakopanego na zawody narciarskie, zwłaszcza, że kibice zakopiańscy słyną z gorącego dopingu.
    W Zakopanem warto również zwiedzić tak zwane Krupówki, które są reprezentacyjną ulicą w Zakopanem. Znajdują się na niej m. in wspomniane już Muzeum Tatrzańskie, Dworzec Tatrzański oraz różnorakie hotele. Godnym uwagi jest niewątpliwie zabytkowy hotel Morskie Oko

    Wielką atrakcją tego miejsca jest możliwość pozowania do zdjęcia z misiem. Biały miś jest symbolem Zakopanego. Wielu turystów, zwłaszcza ci najmłodsi, ochoczo pozują do zdjęcia.
    Krupówki co roku przyciągają tysiące turystów. Powinny być naszym obowiązkowym punktem do zwiedzania w planie naszej wycieczki.
    W Zakopanem można podążać różnymi szlakami turystycznymi. Można również wybrać się na narty. To piękne miasto słynie głównie z tego że znajduje się w samym centrum Tatr. Te cudowne góry są niezwykle urokliwymi górami, Najpiękniejsza górą w Tatrach a zarazem największą jest Giewont, który warto zdobyć i podziwiać na nim piękna panoramę Zakopanego. Niestety, tyle co piękny jest nasz Giewont, tyle i niebezpieczny. Zginęło na nim najwięcej osób w Tatrach. Jednakże dla prawdziwych miłośników gór, marzeniem jest stanąć na wierzchołku góry i dotknąć krzyża.

    Nie wiele gorsza jest Gubałówka, która jest bardzo słynną górą w Zakopanem.
    Jest to szczyt o wysokości 1 126 m.n.p.m na Pogórzu Gubałowskim. Wznosi się po północno-zachodniej stronie Zakopanego. Na Gubałówkę można dotrzeć kolejką liniowo-terenową lub wejść pieszo. Na górnej polanie Gubałówki widać najpiękniejsze widoki Zakopanego. Znajdziemy tam również wiele kawiarni, sklepów i bufetów szybkiej obsługi. Dla koneserów sztuki godnym polecenia miejscem jest znajdująca się tam rzeźba Polany Restituta wraz z żelaznym krzyżem. Zimą turyści korzystają ze stoku narciarskiego na górnej polanie. Dla początkujących skoczków otwarta jest także szkoła narciarska.
    Goszcząc w Zakopanem nie sposób zapomnieć o najchętniej odwiedzanym przez większość turystów Morskim Oku. Jest to największe jezioro w Tatrach. Leży w Dolinie Rybiego Potoku w odległości około 25 km od Zakopanego. Od Palenicy, do której dojedziemy samochodem, kolejne kilka kilometrów musimy przejść pieszo lub dorożką,a w sezonie zimowym saniami. Zdaniem wielu turystów z Morskiego Oka rozciągają się najpiękniejsze widoki na szczyt Rysy i Tatry Wysokie. W tym wyjątkowym miejscu znajduje się również schronisko
    Miłośnicy kultury chętnie udają się na spektakle w zakopiańskim Teatrze im. Stanisława Witkacego, którego założycielem była grupa absolwentów PWST z Krakowa. Najwięcej premier teatralnych odbywa się w sezonie największej turystyki, a więc latem i zimą. W teatrze tym odbywają się ciekawe koncerty, festiwale teatralne oraz liczne wystawy plastyczne.
  9. apows
    Krynica Zdrój dzięki wodom mineralnym w Beskidzie Sądeckim oraz łagodnemu klimatowi uzyskała status zdroju. W Krynicy Zdroju jest wiele XIX wiecznych budynków. Przykładem może być Willa Romanówka z muzeum poświęconym Nikiforowi.

    Jednym z najpiękniejszych miejsc w Krynicy Zdroju stary Dom Zdrojowy, który przypomina pałac w stylu neorenesansu. Znajduje się w pobliżu Głównej Pijalni Wód, w której mieści się ogród zimowy i sala koncertowa. Dom Zdrojowy jest cudownie zaprojektowany i pomysłowo urządzony. Jest to godne zainteresowania miejsce uzdrowiskowe, w którym znajdują się bazy zabiegowe obejmujące hydroterapię oraz salę gimnastyczną. Kolejnym bardzo atrakcyjnym zabytkiem w Krynicy jest Pijalnia Główna, w której możemy się napić wody mineralnej. Bogata oferta pijalni głównej pozwala nam na znakomity wybór wody z dowolnego źródła. Pijalnia Główna jest również świetnym miejscem doskonałego wypoczynku i spędzenia wolnego czasu w gronie znajomych. W Krynicy Zdroju znajduje się również wiele kościołów: katolickich, ewangelickich oraz prawosławnych. W tym jakże pięknym mieście możemy znaleźć wiele wspólnot wyznaniowych. Wszystkie wspólnoty w Krynicy akceptują się, dlatego nie ma żadnych sporów religijnych. Ale samą wiara Krynica nie żyje. Goszcząc w Krynicy warto odwiedzić także Stare Łazienki Mineralne. Warto wsiąść na kolejkę liniową, która zawiezie nas na Górę Parkową, z której rozlega się wspaniały widok na Krynicę. Warto zatrzymać się na Słotwinach, gdzie znajduje się dawna łemkowska cerkiew, obecna świątynia greckokatolicka. Kompleks Narciarski Słotwiny jest najstarszym ośrodkiem narciarskim w Krynicy. Odwiedzając to miejsce, mamy do dyspozycji kolejkę krzesełkową oraz dwa wyciągi, które są oświetlone oraz dośnieżane.
    W mieście tym znajdują się uzdrowiska oraz ośrodki wczasowe dla turystów. To piękne miasto słynie z wielu uzdrowisk oraz przyjaznych mieszkańców. Mieszkańcy Krynicy kochają hokej na lodzie. To właśnie w tym mieście funkcjonuje klub sportowy KTH Krynica. Zespół z Krynicy bardzo zasłużył się dla polskiego hokeja. I to właśnie w tym cudownym mieście często rozgrywa swoje mecze Polska reprezentacja hokeja na lodzie. Krynica Zdrój słynie również z saneczkarstwa. W tym mieście często odbywają się zawody saneczkarskie. Widać że mieszkańcy Krynicy kochają sporty zimowe. Ale nie samym sportem człowiek żyje.
    W Krynicy Zdrój znajdują się interesujące obszary dla górskiej turystyki pieszej. Godnym polecenia jest niewątpliwie Szlak Czerwony ? Krynica- Holica ? Jaworzyna- Runek ? Łabowska Hala. Szlak Czerwony jest skierowany dla turystów, którzy podejmują kilkudniową wyprawę pieszą z noclegiem w schronisku. Dla mniej wymagających turystów bardzo popularnym szlakiem jest Szlak Żółty, który prowadzi dookoła Krynicy - Deptak ? Parkowa - Huzary -Jakubik - Hawrylówka - Jaworzynka ? Krzyżowa ? Deptak.
    Decydując się na kilkudniowy pobyt w Krynicy warto wybrać się do profesjonalnych stadnin w okolicach miasta. Wielu turystów rozkoszuje urokami jazdy konnej po łąkach i lasach Beskidów. Miejsce to zachęca turystów innymi atrakcjami wśród których znajdziemy wycieczki zaprzęgami, które są najlepszym sposobem na podziwianie krajobrazów Krynicy.
    Dla lubiących adrenalinę, Krynica oferuje bardziej ekstremalne zajęcia. Turyści szukający silniejszych wrażeń mają do dyspozycji quady, samochody terenowe, spływy kajakowe czy też tor gokartowy. Wielką atrakcją Krynicy są niewątpliwie psie zaprzęgi. Ośrodki zajmujące się organizacją psich zaprzęgów do ciągnięcia sań wykorzystują husky syberyjskie, alaskańskie malamuty i husky, japońskie psy rasy akita, psy grenlandzkie czy też samojedy.
    Wielu turystów, którzy goszczą w Krynicy, korzysta z bardzo popularnych tam spływów Popradem, rzeką wijącą się w malowniczych dolinach Muszyny i Żegiestowa. Spływy takie są przygotowane dla całej rodziny, jak i dla spragnionych mocniejszych wrażeń. Pomocy i gwarancji bezpieczeństwa udzielą nam wykwalifikowani instruktorzy.
    Warto więc udać się do tego magicznego miejsca, które słynie ze szczególnego klimatu i niezwykłych krajobrazów.
  10. apows
    Kraków
    Dla wielu, najcenniejszym miastem Małopolski jest legendarny Kraków. Założony przez księcia Kraka gród zasłynął z największej metropolii w Polsce.
    Zwiedzanie tego miasta to wyjątkowa przyjemność, której poddaje się coraz więcej turystów. Wielu z nich powraca do Krakowa, by móc przeżyć wyjątkową przygodę po raz kolejny.
    Obcowanie ze świadectwem najdawniejszej historii, największych osiągnięć dziejowych, artystycznych i kulturowych, powoduje, że do Krakowa powracamy nie tylko myślami.
    Warto więc przyjrzeć się temu miastu.
    Kraków jako miejsce kultury i nauki.
    W obecnych czasach Kraków jest jednym z europejskich ośrodków kultury, nauki i turystyki. Znajdziemy w nim liczne muzea. Najstarszym z nim jest Muzeum Czartoryjskich z wyjątkową kolekcją malarstwa. Kraków posiada kilkanaście teatrów, wśród których na uwagę zasługuje jeden z najlepszych w naszym kraju Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. W mieście tym znajduje się kilkanaście szkół wyższych, filharmonia. Niezliczone galerie i kabarety. Warto tutaj wspomnieć i polecić bardzo popularną Piwnicę Pod Baranami, stworzoną przez Piotra Skrzyneckiego.
    W mieście odbywa się mnóstwo międzynarodowych imprez kulturalnych i naukowych. Przykładem może być Ogólnopolski i Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych czy też bardzo popularny Festiwal Kultury Żydowskiej.
    Dla miłośników kultury i sztuki, miasto to jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek.
    Wawel
    Wawel wznosi się mniej więcej pośrodku Krakowa, na nadwiślańskim wapiennym wzgórzu. Wschodnią część wzgórza zajmuje Zamek Królewski.
    Goszcząc w Krakowie warto zwiedzić to wyjątkowe miejsce. Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym miejscem jest właśnie wzgórze wawelskie z zespołem budowli zamku królewskiego i katedry metropolitalnej. Zamek ten jest gotycką, ceglano-kamienną budowlą, zbudowaną na pozostałościach X-wiecznego grodu. Ta renesansowa budowla zachwyciła już niejednego turystę. Zachwyca arkadowym dziedzińcem i wystrojem reprezentacyjnych komnat. W katedrze wawelskiej znajdziemy sarkofagi królów polskich Władysława Łokietka, Władysława Jagiełły i Kazimierza Wielkiego. W podziemiach świątyni znajdują się krypty nagrobne Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Józefa Poniatowskiego, Juliusza Słowackiego i wielu innych wielkich ludzi.
    Zwiedzając wnętrza zamku na uwagę zasługuje rezydencja, w której znajduje się 71 sal wystawowych. Są one zgrupowane w pięciu ekspozycjach stałych oraz dwóch reprezentacyjnych klatkach schodowych: Senatorskiej i Poselskiej. Sale w większości urządzone są w stylu renesansowym oraz barokowym.
    Obok Wawelu nie sposób przejść obojętnie. Już przy bramie wawelskiej słychać skoczne melodie podstarzałych kapel krakowskich. Trudno nie skusić się na zakup pamiątkowej ciupagi czy czapki oficerów radzieckich. Są to typowo wawelskie pamiątki, które warto posiadać.
    Kościół Mariacki
    Goszcząc w Krakowie warto udać się na Rynek Główny, na którym i wokół którego skupiają się najważniejsze zabytki tego miasta. Godnym zauważenia jest Kościół Mariacki. Kościół Archiprezbiterialny pod Wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny inaczej nazywany Kościołem Mariackim odwiedza co roku ogromna liczba turystów. Godny zauważenia jest znajdujący się w tym kościele ołtarz główny z szafkowym ołtarzem dłuta mistrza Wita Stwosza. Wykonany jest z drewna lipowego i dębowego z lat 1477 - 89 i polichromią Jana Matejki. Ołtarz Wita Stwosza umiejscowiony jest nad wnętrzem Bazyliki Mariackiej. Powstał latach 1477-1489, dzięki ufundowaniu mieszkańców Krakowa. Od dawna uznawany jest za jeden z najpiękniejszych ołtarzów europejskich. Warto przyjrzeć się otwartej szafie obrazującej tajemnice radosne Maryi-od Zwiastowania do Zesłania Ducha Świętego. Po zamknięciu skrzydeł szafy turyści mają przyjemność zobaczenia dwunastu scen Boleści Maryi. Specyfiką tego miejsca jest rozlegający się z wieży mariackiej hejnał.
    Sukiennice

    Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Krakowie są cieszące się wielkim zainteresowaniem turystów Sukiennice. Znajdują się w centrum Rynku Głównego. Przez wielu nazywane są pierwszym supermarketem. W rzeczywistości skupiały one miejski handel. Dzisiaj możemy tam kupić krakowskie pamiątki, pocztówki, bibeloty i pocztówki. Ogromny pasaż skupia ogromną liczbę turystów. Na piętrze Sukiennic znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Jest to oddział Muzeum Narodowego, które odwiedza rzesza miłośników sztuki. Chcąc odpocząć w tym specyficznym miejscu, zapraszamy na parter Sukiennic, gdzie w kawiarni Noworolski wypijemy smaczną kawę.
    Barbakan
    Jedną z najbardziej znanych budowli Krakowa jest kształtem przypominający rondel Barbakan. Wykonany został w stylu gotyckim jako budowla obronna. Barbakan stanowił dodatkowe umocnienie głównej, północnej bramy miasta ? Bramy Floriańskiej. Budowla ta została najeżona siedmioma wieżyczkami zwieńczonymi spiczastymi hełmami, dzięki czemu posiada wysoką wartość artystyczną. Barbakan został wybudowany w obawie przed atakiem tureckim. W dzisiejszych czasach budowla ta jest Muzeum Historycznym. W Barbakanie odbywa się również wiele koncertów i turniejów rycerskich, co podkreśla klimat tego miejsca.
    Smocza Jama
    To wyjątkowe miejsce nazywane grotą wawelską zwiedza codziennie ogromna liczba turystów. Pierwsze wzmianki o grocie pochodzą z przełomu XII I i XIII wieku.
    Pieczara została otwarta dla odwiedzających w 1918 roku z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1966 roku okazało się, że grota ma ponad 200 metrów długości, a na jej głębiach są małe jeziorka, w których żyją studniczki tatrzańskie.
    W obecnych czasach turyści zwiedzają ponad 81 metrów korytarza, schodząc do zimnej groty po 135 schodach. Na dole znajdują się 3 komory, przez które przechodzimy. Wycieczka kończy się dojściem do podnóża wawelskiego wzniesienia, gdzie znajduje się rzeźba spiżowego smoka ziejącego ogniem. Nic więc dziwnego, że Smocza Jama jest atrakcją szczególnie dla najmłodszych turystów.
    Muzeum Czartoryjskich
    Kraków i cały jego urok jest miastem słynącym nie tylko z wyjątkowości zabytków. W mieście tym znajdziemy sporo galerii, knajpek, pubów i klubów. Znajdziemy w nim również kilka godnych obserwacji i zwiedzenia muzeów.
    Jednym z nich jest Muzeum Czartoryjskich, które uznawane jest za najsłynniejsze muzeum w naszym kraju. W Muzeum Czartoryjskich znajdziemy wspaniałą kolekcję malarstwa. Godnym obejrzenia arcydziełem jest ''Dama z gronostajem'' Leonarda da Vinci oraz ''Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem'' Rembrandta. W 1870 roku cenne zbiory muzealne przywiózł do Krakowa książę Władysław Czartoryjski. Na uwagę zasługuje cenna kolekcja porcelany miśnieńskiej oraz włoskich wyrobów fajansowych. Warto przyjrzeć się również białej broni, rzymskim sarkofagom oraz średniowiecznej biżuterii.
    Zapraszamy do Krakowa
    Kraków jest cennym zespołem zabytkowym w Polsce. Stare centrum Krakowa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Warto zwiedzić miasto, które od tysiąca lat dźwiga na kamiennych barkach majestat dawnej stolicy państwa. Zapraszamy do Krakowa, który jest miastem magicznym. Warto zapoznać się z jego zabytkami i poznać wyjątkowość tego miejsca.źródło >>http://nocleginaplus.net/
  11. apows
    Palenica (722 m n. p. m.) ?doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu na rodzinnych piknikach.

    Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą też skorzystać z wypożyczalni rowerów i odbyć przejażdżkę szlakiem rowerowym prowadzącym do granicy ze Słowacją.
    Stacja górna kolei posiada zaplecze gastronomiczne z miejscami widokowymi. Palenica stanowi świetny punkt wypadowy dla wędrówek pieszych i rowerowych. Prowadzą z niej wyznaczone szlaki górskie na najwyższy szczyt Pienin ? Wysoką oraz na Sokolicę i Trzy Korony.
    Od wiosny do później jesieni przy górnej stacji kolei krzesełkowej na Palenicę funkcjonuje bardzo popularna zjeżdżalnia wózkowa ? grawitacyjna.
    Zaskalnik ? wodospad o wysokości ok. 5 m na Sopotnickim Potoku w Beskidzie Sądeckim, pomiędzy szczytami Bereśnik (843 m n.p.m.) i Wysoka (759 m n.p.m.). Znajduje się na wysokości ok. 550 m n.p.m. Od centrum Szczawnicy ok. 2,8 km.
    Wąwóz Homole ? Główna atrakcja Małych Pienin. Położony jest niedaleko centrum Jaworek. Długość wąwozu wynosi 800 m. Tworzą go pionowe ściany z białego i czerwonego wapienia. Dnem spływa kaskadami potok Kamionka. Na skałach wąwozu Homole rosną rzadkie gatunki roślin. Od 1963 r. jest rezerwatem przyrody.

    Rezerwat przyrody Biała Woda - Rezerwat przyrody w okolicy Jaworek.Utworzony w 1963 r., jego powierzchnia to niemal 28 ha. Tutaj były kręcone sceny do serialu Janosik.
    Jarmuta - kopulasty wierch na południowy - zachód od Szlachtowej. Pod szczytem znajduje się figura Matki Boskiej, a jeszcze niżej kapliczka. Z Jarmuty rozciąga się atrakcyjna panorama widokowa m. in. na Tatry, Gorce i Beskid Sądecki.
    Dworzec Gościnny - Odbudowany budynek utrzymany jest w stylu dawnego Kursalonu, wybudowanego w 1864 roku, z drewna modrzewiowego, z mnóstwem ganków

    , galerii i wieżyczek. Było to miejsce, gdzie kwitło życie towarzyskie, odbywały
    się koncerty, bale dobroczynne i spotkania towarzyskie połączone z tańcami. W latach 1959-1962 w budynku mieściło się Muzeum Pienińskie. Pożar, który wybuchł w 1962 roku, strawił doszczętnie obiekt.
    Sokolica - (747m) jeden z najpiękniejszych szczytów Pienin, wspaniały punkt widokowy. Na jej szczycie rosną reliktowe sosny będące najczęściej fotografowanymi drzewami w Polsce.
    Trzy Korony - najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany masyw górski w Pieninach Właściwych. Roztacza się z stąd wspaniały, rozległy widok naTatry, Gorce, Beskid Sądecki , Magurę Spiską oraz całość Pienin.

    Spływ Przełomem Dunajca ?spływ tratwami jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Jest największą atrakcją turystyczną okolicy.
    Spływ przełomem Dunajca rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych Kątach (przystań początkowa) lub w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron ( przystanek na trasie spływu).
    Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października (codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych).
    Istnieją dwie przystanie docelowe:
    1. SZCZAWNICA - długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min
    2. KROŚCIENKO - długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

    Bryjarka (679m n.p.m.) Szczawnica zawdzięcza jej bardzo wiele w swojej długiej i bogatej historii.
    Dzięki siedmiu wodom mineralnym, jakie z tej góry wypływają (stąd "Góra wód"), miasto stało się popularnym uzdrowiskiem, w którym leczy się górne drogi oddechowe.
    Na szczycie Bryjarki ( który osiągamy z placu Dietla w ok.40 min. znajduje się metalowy krzyż z 1902 r.- na miejscu innego, drewnianego - zrobiony przez tę samą firmę, co słynny krzyż na Giewoncie.
    Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy
    Muzeum Pienieńskie w Szczawnicy mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej willi Pałac. Jest placówką o charakterze etnograficzno-historycznym. W części etnograficznej prezentowane jest życie górali pienińskich z pierwszej połowy XX wieku, wyposażenia wnętrz, pasterstwo, rolnictwo, łowiectwo, rybołówstwo, tkactwo.
    Uzupełnieniem tej części wystawy jest strój regionalny, sztuka ludowa regionu pienińskiego oraz godła góralskich rodów szczawnickich. Ekspozycja historyczna obejmuje tematy: Szczawnica częścią Starostwa Czorsztyńskiego, Józef Szalay twórcą i organizatorem kurortu, Krakowska Akademia Umiejętności właścicielką Szczawnicy, Szczawnica własnością Adama Stadnickiego w latach 1909-1948, Druga wojna światowa na terenie Pienin. Udostępniona jest także Izba Jana Wiktora, miłośnika i piewcy Pienin.
    Plac Dietla

    Zabudowa placu Dietla jest przykładem XIX-wiecznej polskiej architektury uzdrowiskowej. U wejścia na plac Dietla znajduje się budynek Stara Kancelaria(wybudowany w latach 1864 ? 65). Miejsce pierwszego domu zdrojowego zajęła w 1864 willa Pałac. Od 1971 r. mieści się w nim siedziba Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya.
    Do Placu Dietla przylega Park Górny im. hrabiego Adama Stadnickiego(pow. 10 ha) założony przez Jana Kutscherę, a następnie rozszerzony i urządzony przez J. Szalaya. Sprowadził on wiele rzadkich okazów drzew. Wśród drzew rosnących w parku możemy spotkać: buki, jodły, lipy, klony, modrzewie, dęby, tuje i sosny. W górnej części Parku rozciąga się lasek modrzewiowy zasadzony w latach 1909 - 1911 z nasion sprowadzonych z Tokio ( modrzew japoński dochodzący do 30 m wysokości). Na skraju Parku znajduje się kaplica zdrojowa pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Nieba (zaprojektowana przez J. Szalaya, wybudowana w latach 1844-1847 w stylu neogotyckim). W ołtarzu umieszczony jest obraz olejny pędzla J. Szalaya Madonna z Dzieciątkiem.
    Zachodni narożnik Placu Dietla stanowi dom Pod Bogarodzicąwybudowany w 1853 r. przez Szalaya. Północną część placu zajmują willeHolenderka (1855 r.) i Dom nad Zdrojami.
    Uzdrowisko Szczawnica- Królowa Polskich Wód
    Główne atrakcje Szczawnicy to zapierające dech w piersiach krajobrazy i 200 letnia tradycja lecznicza oparta na bogactwie naturalnych źródeł wód mineralnych ? bogatych w sole mineralne i mikroelementy.
    Uzdrowisko Szczawnica zaprasza do:
    - Pijalni Wód Mineralnych
    - Sanatoriów Inhalatorium i Papiernik
    - Przychodni Uzdrowiskowej

    Tutaj leczy się:
    ? choroby układu oddechowego, przewlekłe zapalenia nosa i gardła, choroby aparatu głosowego, alergiczne schorzenia dróg oddechowych, astmę oskrzelową.
    ? choroby układu ruchu, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, choroby reumatyczne i reumatoidalne zapalenia stawów.
    Promenada spacerowa wzdłuż Grajcarka początek przy dolnej stacji kolejki linowej na Palenicę, następnie łączy się ze ścieżką pieszo-rowerową prowadzącą na Słowację wzdłuż Dunajca. Długość promenady wynosi około 1800 m.
    Neogotycki kościół św. Wojciecha (1882-1892).
    Trasy narciarskie w szczawnicy
    Neogotycka kaplica ufundowana przez Józefa Szalaya (1846-1847).
×
×
  • Utwórz nowe...