Skocz do zawartości

NoSlogan97

Forumowicze
  • Zawartość

    104
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Wpisy blogu napisane przez NoSlogan97

  1. NoSlogan97
    Witajcie, po dość długiej przerwie, spowodowanej nawałem zajęć. Nowy wpis powinien pojawić się już dwa tygodnie temu, napisałem już nawet wstęp, tematem miał być polski konstruktor, niejaki Jacek Trzmiel/Jack Tramiel. Jednak tydzień po rozpoczęciu prac nad jego małą biografią, zmarł. Więc nie widziałem sensu w pisaniu czegokolwiek bo wiedziałem że będzie to temat powszechny na blogach. Ale dość już retrospekcji, zapraszam do lektury nowego wpisu. ?
    Przemyślenia gamingowe.
    Jestem właśnie świeżo po przejściu dema Sniper Elite V2. Ale też ostatnio przerwałem granie w Two Worlds 2. Ten wpis poświęcę tym dwóm grom. Może TW2 zostawimy sobie na potem i zaczniemy od ?Kampera? .
    Sniper Elite V2 to tematyczny rywal naszego rodzimego Sniper Ghost Warrior, jako że jestem ogromnym pasjonatą karabinów snajperskich oraz realiów drugo-wojennych z ogromną ciekawością podchodziłem do tego tytułu. Pierwszą rzeczą która rzuciła mi się w oczy to oznaczenie celów co zwiastowało nic innego jak tą cholernie powszechną liniowość, jednak nie zrażając się pozwoliłem ?prowadzić się? twórcom. Następne spostrzeżenie było bardzo miłym zaskoczeniem gdyż podczas celowania przez lunetę zauważyłem: wskaźnik siły wiatru, tętno mojego zawodnika oraz profesjonalnie zrobiony celownik. Podczas strzału musimy zwrócić uwagę na te czynniki aby oddać celną salwę, jeżeli wykonamy pracę solidnie gra nagrodzi nas killcam?em czyli lotem pocisku, scenki są bardziej satysfakcjonujące niż te w grze ze stajni City Interactive, nie tylko dlatego że są rozdawane rzadziej, kula przebija się przez ciało, ale głównie dlatego że pojawia się znany nam już z najnowszej odsłony ?Mortal Combat? rentgen który występuje tylko podczas wyjątkowo dobrze wykonanej egzekucji. Kolejny smaczek nadający klimatu możemy zaobserwować podczas pojedynku dwóch snajperów, naszemu przeciwnikowi od lunety odbija się słońce, dzięki temu możemy go łatwiej zlokalizować. Jeżeli chodzi o ciche egzekucje z bliska, muszę się niestety wam pożalić, zabójstwo jest mniej punktowane niż zabicie z pistoletu i nie ma z niego żadnej satysfakcji bo twórcy nie wysilili się na żadną ciekawszą animację. Grafika świetnie potęguje klimat gry i jest podobna do tej z Saboteura. Pewną ciekawostką zawartą w grze jest, uwaga, tykanie roztrzaskanego zegara w jednej z ruin. Miasto aż prosi się aby w nim myszkować, szkoda że twórcy oddali na tak piękny, lecz zamknięty świat. Po zakończeniu dema pojawia się ekran informujący nas o zawartości gry m.in. autentycznym orężu wykorzystanym w grze, o widowiskowej kampanii solowej, trybie kooperacji dla dwóch graczy i multiplayerze przeznaczonym dla 12 graczy.
    Gra zapowiada się smakowicie, zapraszam was do wypróbowania (można pobrać ze steama), ja czekam z niecierpliwością na tą ciekawie zapowiadającą się produkcję, premiera już 9 maja.
    Swoją przygodę z Two Worlds II rozpocząłem z entuzjazmem, złośliwi stwierdzą ?bo nie grałeś w jedynkę?. Grę zainstalowałem, skończyłem prolog i rozpoczęła się rozgrywka. Już z samego początku gra zdradziła swój system, pierwszy quest i i NPC rozkazuje mi pojechać tam, wytłuc 5 tego, i pozyskać z nich pięć korzeni mięty. Gra ta stoi płytkimi zadaniami, występuje tu dość częsty w ostatnich grach RPG, przerost treści nad formą, bo o ile polecenia sformułowane są ciekawie, zrobione są beznadziejnie, mimo to są wciągające, nad dwoma pierwszymi aktami spędziłem 13h. Potem było coraz gorzej, trzeci akt opierał się tylko na bieganinie i przebijaniu się przez chmary wrogów i to było głównym powodem nie ukończenia przeze mnie tej produkcji, tak po prostu zmęczyłem się nią, i szkoda mi było czasu. Były jednak momenty interesujące, zadanie polegające na wykradnięciu ze skarbca jakiegoś flakoniku, wybory moralne chodź nie częste stoją na wysokim poziomie, wszystko to okraszone specyficzną grafiką, daje obraz znośnej gry, ale nie dla mnie?
    Uwaga
    Powyższe wpisy nie są recenzjami, tylko moimi przemyśleniami na temat tych dwóch gier.
  2. NoSlogan97
    Hejka,
    Poniższy artykuł został napisany do projektu gimnazjalnego. Ma pewne niedociągnięcia i musicie niestety przeżyć to że jest kolejny raz kierowany dla "świeżaków".
    Nie zapomnijcie skomentować. (Cenie sobie konstruktywną krytykę :])
    Nowe kierunki studiów powstaną w tym roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wszystkie będą związane z grami komputerowymi, co jest nie lada gratką dla ich wielbicieli, którzy będą mieli to szczęście, by połączyć przyjemne z pożytecznym.
    Uruchomione zostaną trzy nowe kierunki studiów:
    - grafika gier komputerowych (Wydział Artystyczny)
    - specjalność programista gier komputerowych na kierunku informatyka (Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach)
    - program projektowanie rozrywki interaktywnej oraz lokalizacja gier i oprogramowania w ramach specjalności filologia angielska (Wydział Filologiczny)
    SPRINT, bo tak będzie określana grupa nowych kierunków, ma na celu wykształcenie specjalistów, którzy znajdą zatrudnienie w dynamicznie rozwijającym się sektorze produkcji gier komputerowych. Główne założenie studiów to pozwolenie studentom na zdobycie specjalistycznej wiedzy w dziedzinach od tworzenia gier po ich sprzedaż.
    Dobry zawód dla graczy komputerowych
    Aby zostać projektantem gier komputerowych przede wszystkim trzeba dużo grać - i to nie tylko w te dobre gry. Dobry pracownik na tym stanowisku musi umieć odróżnić dobrą grę od słabszej. Praca ta wymaga nie tylko talentu i doświadczenia, ale także doskonałej orientacji w aktualnych trendach. Głównym zadaniem stojącym przed projektantem gier komputerowych jest zaprojektowanie gry w taki sposób, by nie była ona ani za łatwa, ani za trudna. To właśnie w jego głowie rodzą się futurystyczne miasta, mroczne puszcze czy wirtualne cuda motoryzacji. Posiada niewyczerpane źródła pomysłów, nie ogranicza się do gier, interesuje go film i literatura. Projektant przygotowuje szatę graficzną, koncepcję oraz mechanizm gry, które składają się na projekt.
    Zawód ten powstał głównie z powodu poziomu skomplikowania gier komputerowych. W pewnym momencie powstała konieczność utworzenia stanowiska dla osoby, która zajmowałaby się ich tworzeniem - planowaniem. Praca projektanta obejmuje przygotowanie środowiska gry, a także programowanie. Projektant powinien skupić się również na takich aspektach jak ustalanie działania współczynników numerycznych, które powodują poprawne działanie gry.
    Osoba, która chce zostać projektantem gier komputerowych, powinna posiadać wyższe wykształcenie w dziedzinie pisarstwa lub pokrewnej (na przykład: językoznawstwa). Wykształcenie takie niezbędne jest ze względu na konieczną w tej pracy biegłość w pisaniu. Dobrze jest również posiadać uzdolnienia artystyczne, a także umiejętności programistyczne. Czasem projektanci posiadają wykształcenie typowo humanistyczne. Spotyka się osoby po takich kierunkach jak psychologia, socjologia bądź filozofia. Projektanci często również potrafią pisać scenariusze oraz wielu z nich ma wykształcenie informatyczne ze względu na złożoność procesu projektowania dzisiejszych gier. Na poszczególnych uczelniach tworzone są specjalne kierunki i specjalności dla przyszłych projektantów gier komputerowych. Studenci uczą się między innymi w jaki sposób napisać scenariusz do danej gry i jak zaprojektować grę wideo. Pasjonatom gier przybliża się tam zagadnienia związane z projektowaniem interfejsu użytkownika, poziomów, grafiki konceptowej, a także reżyserię i montaż. Przyszły projektant winien posiąść wiedzę i umiejętności "Game Designera" (głównego projektanta gry). Studenci uczą się podstaw marketingu, socjologii i psychologii społecznej.

    Inne zawody związane z produkcją gry komputerowej:
    Modelarz 3D - przygotowuje siatki obiektów, które zapełnią trójwymiarowy świat gry. Są fachowcy od ludzi, zwierząt i potworów, a także samochodów, budynków i broni.
    Teksturator - tworzy wzory tapet (tzw. tekstury, m.in. korę drzew, tynk na murze, a także ubrania i twarze), którymi pokrywa się trójwymiarowe modele.
    Animator 3D - ożywia postaci w grze, często przy użyciu techniki motion capture polegającej na przeniesieniu ruchów żywego człowieka na wirtualnego bohatera.
    Specjalista FX - zajmuje się wybuchami, dymem i płomieniami, a także efektami magicznych zaklęć.
    Programista sztucznej inteligencji - dzięki niemu komputerowi wrogowie zaskakują swoimi posunięciami, co zwiększa przyjemność z grania.
    Programista narzędziowy - sam proces tworzenia gry wymaga programów pomocniczych, które są właśnie jego dziełem.
    I na koniec mi najbardziej podoba się zawód teksturatora, a wam? Piszcie w komentarzach .
  3. NoSlogan97
    Hmm... Witajcie,
    Postanowiłem z założyć sobie bloga, bo mam ochotę pogaworzyć sobie bez względu co to będzie.
    Także może bez robienia wpisu o tym że robię blog, rozpocznę to miłym akcentem:
    "Gry jako współczesne medium rozrywki"
    Zapraszam do lektury
    Gry w obecnych czasach są wyjątkowo ignorowane jako medium. Interaktywna rozrywka to biznes bardzo trudny i okrutny. Ale to też magiczna branża w której ludzie połączeni pasją tworzą świat całkowicie od zera. Zaczynając od pomysłu, poprzez wstępne próby, aż do pudełkowego wydania. Gry w procesie tworzenia są podobne do książki, muzyki czy filmu, każda ta dziedzina ma swoje smaczki i indywidualne cechy której nie posiada inna. Gry potrafią połączyć wszystko co w książkach, muzyce, filmach zawarte a nawet wprowadzić coś nowego (oczywiście nie wszystkie). Dla porównania Gra potrafi zmusić do wyciągnięcia wniosków podobnie jak książka, zaoferuje nam ogrom akcji i efektownych momentów niczym film z Brucem Willisem, uświadczy nas wspaniałymi motywami muzycznymi. Warto zacytować tutaj znanego krytyka growego Krzysztofa Gonciarza który w swojej książce pisze: ?Kultura gier wideo znajduje się w świetle reflektorów, jest w publicznej
    świadomości (?) Gry wideo są najnowszym, a zarazem najpełniejszym medium (?) przed nimi otwarta droga do pięknej przyszłości.?
    Na koniec warto podać kilka przykładów ze świata gier:
    ? Mass Effect - gra stworzona przez studio BioWare znane z gier nieliniowych. Sama gra pozwala nam na wybory moralne, które będą miały wpływ: na postrzeganie bohatera przez otaczający go świat, zdecydujemy czy będziemy bezwzględnym służbistą czy wrażliwym na uczucia innych.
    ? Call of Duty: Modern Warfare ? Gra będąca kontynuacją serii znanej z konfliktów II Wojny Światowej, teraz przeniesiona do współczesności. Gra dostarczy nam ogromu spektakularnych wybuchów, walk pomiędzy Amerykanami i Rosjanami, pozwoli nam zostać zabitym przez wybuch nuklearny, ciche zakradanie z karabinem snajperskim i zabijanie wrogów z odległości co spowoduje nie powtarzalne emocje . Zaoferuje nam to co najlepszy film akcji a nawet więcej.
    ? Heavy Rain Przygodowa gra wyprzedzająca swoją epokę, zmuszająca do główkowania, niepowtarzalna, konsekwentna. Sposób prowadzenia śledztwa odwzorowany na najsławniejszych sprawach XX wieku. Gracz zmuszony do logicznego myślenia wyciąga wnioski które prowadzą po nici do kłębka.
    ? Wiedźmin ? Polska produkcja stworzona w uniwersum książkowej sagi Andrzeja Sapkowskiego o tym samym tytule. Grę powinniśmy nadmienić w naszym zestawieniu głównie ze względu na wyjątkowo surową, przemyślaną i dorosłą fabułę.
    ? Uncharted - Seria znana szczególnie w kręgach miłośników bardziej widowiskowej przygody. Gra wielokrotnie była porównywana do filmów Indiany Jones?a. Trzecia część z serii została okrzyknięta najlepszą przygodą w historii gier wideo.
×
×
  • Utwórz nowe...