Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Knockers

Dżem

Polecane posty

Któż nie zna Dżemu- legendy polskiego blues-rocka? Ten Tyski zespół wsławił się takimi przebojami jak Czerwony jak Cegła, Wehikuł Czasu, Naiwne Pytania czy Whisky.

55240.jpg

Obecny skład zespołu

Adam Otręba ? gitara, śpiew (1973 ? do dziś)

Benedykt Otręba ? gitara basowa, śpiew (1973 ? do dziś)

Jerzy Styczyński ? gitara solowa (1979 ? do dziś)

Maciej Balcar ? śpiew, harmonijka ustna (2001 ? do dziś)

Janusz Borzucki ? instrumenty klawiszowe, organy Hammonda (2005 ? do dziś)

Zbigniew Szczerbiński ? perkusja (1992 ? do dziś)

Byli członkowie zespołu

Ryszard Riedel (zmarły) ? śpiew, harmonijka ustna (1973-1994)

Jacek Dewódzki ? śpiew (1995-2001)

Paweł Berger (zmarły) ? instrumenty klawiszowe, organy Hammonda, śpiew (1973-2005)

Michał Giercuszkiewicz ? perkusja (1981-1986)

Marek Kapłon ? perkusja (1986-1991)

Jerzy Piotrowski ? perkusja (1991-1992)

Dżem- jedna z najlepszych kapel... Najlepsza kapela blues-rockowa w Pol... Na świecie. Większość utworów zdobywała szumną popularność, kochali go buntownicy, czyli młodzież za to, że Dżem jako jedyny w Polsce był muzycznym manifestem- czymś genialnym i ponadczasowym. Dżem stał się tylko dodatkiem dla Ryśka Riedla, który go w całości zdominował. Tak to Rysiu widnieje na moim zdjęciu użytkownika. Miałem czas, gdy tylko Dżem się dla mnie liczył- nie tylko muzycznie. To właśnie dzięki niemu- tak barwnej i niezwykłej, a przy tym skromnej osobie. Jego śmierć, która to zbiegła się z moimi narodzinami byłaby zniszczyła Dżem. On jednak trwał nadal. Wciąż tworzył. Bez Rysia nie był tym samym, ale wciąż był. Najęli Jacka Dewódzkiego- godnego następcę Rysia, a po nim będącego do teraz Maćka Balcara.

ryszard_riedel.jpg

Tutaj My- fani Dżemu, jak również jego sympatycy możemy porozmawiać o tym zespole i o wokalistach, powiedzieć, jakie ich piosenki lubimy najbardziej, oraz dawać linki do nowo odkrytych utworów, co czasem zdarza się nawet największym fanom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też polecam na początek "Cegłę", na której znalazły się i kawałki bluesowe ("Oh słodka") jak i bardziej blues-rockowe (czy jak to tam nazwać;)) czyli na przykład "Whisky".

Jak Cię ta muzyka chwyci to na później polecam biografię Ryśka, dzięki której dowiesz się wiele o jego życiu, a także co najważniejsze o tekstach, których jest autorem.

Dodatkowo jako bonus do książki dostaniesz płytkę z 7 wcześniej niepublikowanymi utworami Ryśka, ale nienagranymi z muzykami Dżemu:) klik

Mi Dżem w liceum polecił kolega, najpierw opowiadał o "Skazanym na bluesa", potem gdy już obejrzałem i wykazałem zainteresowanie to zaczął opowiadać o muzyce Dżemu, o osobie Ryśka no i o wpsomnieniach jego taty, który również jest wielkim fanem Dżemu:) Jak widać Dżemu słuchają osoby w każdym chyba wieku:)

A co do osoby Jacka Dewódzkiego. Wielu fanów, szczególnie tych starszych, pamiętającyhc Ryśka zarzucała mu, że zbytnio próbował naśladować swojego wielkiego poprzednika. Mi on sam nie przeszkadza, może gorzej to wyglądało na koncertach, ale i tak cieszę sie, że obecnie śpiewa Maciek Balcar a nie Dewódzki :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze piosenki z Dewódzkim, to "remake" Lunatyków, To tylko dwa piwa i Zapal Świeczkę. Z Maćkiem bez wątpienia Do Kołyski- jedna z najlepszych piosenek Dżemu w ogóle.

Btw. Wybiera się ktoś na festiwal Ryśka tego roku? Ja tak i fajnie, jakbyśmy się tam spotkali :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nad tym zastanawiam, ale obecnie mam tyle planów na wakacje, że z części na pewno będę musiał zrezygnować. Ale usłyszeć Dżem na żywo i to w tłumie innych wielbicieli na pewno by było rzeczą przyjemną :)

Poczekam do ogłoszenia zespołów jakie stawią się na Olsztyńskie Noce Bluesowe. Rok temu zabrakło Dżemu, co mnie zasmuciło, bo bardzo chciałem ich zobaczyć w amfiteatrze. Miejmy nadzieję, że w tym roku organizatorzy ich zaproszą.

No właśnie. Wracając do Dewódzkiego to super zaśpiewał "Lunatyków" w Operze Śląskiej. Chyba moja ulubiona wersja tej piosenki :wink:;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w zeszłym roku byłem na Festiwalu Ryśka, mam nadzieje, że i w tym roku uda mi się dotrzeć.

Tylko wszyscy narzekali strasznie, że przenieśli imprezę z Tych do Chorzowa.

Miejmy nadzieje, że do tego czasu Dżem wypuści w końcu długo obiecywana płytę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat, może znajdzie się parę następnych osób do rozmowy o Ryśku i Dżemie:)

A przy okazji zwrócę się z ogromną prośbą do wszystkich fanów Dżemu.

Poszukuję informacji o Ryśku i całym Dżemie. Źródła mogą także być internetowe, oczywiście ze sprawdzonych źródeł.

Z filmów do tej pory znalazłem i już posiadam:

"Skazany na bluesa" - fabularny, 2005

"Sie macie ludzie" - dokument, 2004

"Sen o Victorii" - dokument, 1994

Z książek posiadam:

"Rysiek" Jan Skaradziński

"Dżem - Ballada o dziwnym zespole" Jan Skaradziński, wydanie trzecie uzupełnione

Dwóch książek bezskutecznie poszukuję i z chęcią je odkupię, albo przyjmę namiary gdzie można je nabyć:

"Dżem - kilka niedopowiedzianych słów" Aldona Zyma, 2007

"Biała i czarna legenda Ryśka Riedla" Edyta Kaszyca

Może znacie tytuły innych książek o Dżemie, Ryśku? A może znacie jakieś inne wydawnictwa gdzie mógłbym znaleźć informacje mi potrzebne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś kiepsko to rozmowy posmarowane Dżemem smakują, jak na razie... :happy:

No racja, że ''Cegła'' to bardzo fajna płyta, jednak ja osobiście wolę chyba ''Detox''.

''Bez prądu'' też były świetne, zresztą - na KAŻDEJ płycie Dżemu jest chociaż jedna cudna piosenka.

Pozdro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać Dżem nie klei rozmów, a to źle. Powinno być co najmniej 14 stron o nałogu Ryśka, o ich muzyce, o zespole..a tu nic. Szkoda, naprawdę szkoda... Ale spróbuje zacząć. Jaką piosenkę uważacie za najbardziej udaną, co myślicie o ćpaniu Ryśka, o wsparciu lub przeciwności wsparcia zespołu... No, mówcie!:) Ja myślę że to nie była wina Ryśka, przynajmniej nie w całości. Jestem prawie pewien że ktoś mu podstawił drugi pod nos. Może nie wyrabiał na koncertach i ten ktoś chciał mu dodać "powera", może widział, że jest na skraju załamania i chciał mu pomóc... Nawet gdyby Rysiek sam wziął trzeba pamiętać, że miał trudne życie, a do tego dochodzi to, że był Artystą przez duże A. Mój ojciec był malarzem, i uwierzcie mi, artyści bardzo różnią się od reszty "normalnego!?" społeczeństwa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naprawdę chcecie wiedzieć jak to było z Riedlem i Dżemem, to polecam dwie książki autorstwa J. Skaradzińskiego:

''Rysiek'' i ''Ballada o dziwnym zespole''. jeśli chcecie ze mna podyskutować o tych ciemnych stronach Dżemu to bardzo proszę najpierw zaczerpnijcie trochę wiedzy i potem dopiero piszcie.

Zaś moją ulubioną piosenką jest Whisky. Jest naprawdę wzruszająca w pewien sposób. I podobają mi się prawie wszystkie ich utwory, bo mają świetne teksty.

Zapraszam do dalszej dyskusji! Trzeba rozgrzać temat! Co sądzicie o Balcarze? Realcje z koncertów!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały komunikat dla wszystkich fanów Dżemu z Warszawy 18 września, na Białołęce odbędzie się koncert tego wspaniałego zespołu, totalnie za free, występ jest główną atrakcją imprezy "Pożegnanie Lata", która odbędzie się na terenie Białołęckiego Ośrodka Sportu przy ul. Strumykowej 21.

A to link: http://www.bialoleka.waw.pl/page/index.php...124&id=1126

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...