Jump to content
  • entries
    133
  • comments
    612
  • views
    86,421

Streaming prosto ze steama


Wosq

837 views

O opcji streamingu przez steam przypomniałem sobie przy okazji robienia kopii zapasowej plików The Incredible Adventures of Van Helsing II, którego przenosiłem między laptopem a komputerem stacjonarnym. Przy jednoczesnym uruchomieniu klienta steam na obu urządzeniach pojawiła ta opcja wraz z info, że połączono z moim komputerem stacjonarnym. Postanowiłem ją przetestować odpalając bez żadnego kombinowania wyżej wymieniony tytuł. Tytułem wstępu dorzucę krótkie info o platformach testowych:

Komp stacjonarny:

Intel Core i5 750 @2,7 Ghz (3,2 Ghz w trybie turbo), 4 GB RAM, 500GB +1TB Samsung F3, MSI R9 270 2 GB

Gaming, OCZ ModXtream Pro 600 W.

Nie licząc wymiany grafiki z Radeona HD 5850, który zaczął działać jak mini suszarka, sprzęt powyższy jest konfiguracją

4 letnią już. Z powodzeniem gram na nim również w najnowsze tytuły w ustawieniach maks/ultra/high w rozdzielczości

2048 x1152 w ok 60 FPS.

Laptop Samsung:

I5 2410M @2,3 Ghz

4GB RAM

Nvidia GT 520 M

Internet: 20 Mb/s w technologii ethernet, router TP Link TL-WR340 G, wifi standard G, prędkość przesyłu po wifi 11-12 Mb/s

Działało płynnie bez większych opóźnień w 30 klatkach przy ustawieniu na maks szczegółowości grafiki na sprzęcie stacjonarnym. Następny test wykonałem już po pracy. W pokoju, gdzie na co dzień brat korzysta z lapka siła sygnału to 4 kreski na 5 i z działaniem internetu nie ma problemów. Odległość po przekątnej od routera to ok 4-5 metrów. Niestety przy próbie odpalenia Batmana Arkham City oraz The Sleeping Dogs steam uraczył mnie info, że wydajność sieci jest zbyt niska ( slow connection), momentalnie siła sygnału spadła do 2 kresek. Gry udało się odpalić jednak pojawiały się charakterystyczne piksele i lagi na 1-2 sek co kilkanaście, kilkadziesiąt sekund. W Van Helsingu II było nieco lepiej natomiast i tak po ok 20-30 minutach testów wróciłem do odpalenia tego tytułu lokalnie na laptopie. Gra działa w ok 25-30 FPS w rozdzielczości 1368 x 768 przy ustawieniach low. Cóż laptop był kupowany głównie jako sprzęt na studia z możliwością okazjonalnego odpalania gier bez wodotrysków wink_prosty.gif Tym samym możliwość grania poprzez stream na steamie w godzinach późno wieczornych tak żeby nie przeszkadzać domownikom nie wchodzi w rachubę . Przynajmniej w testowym pokoju.

Zasadnicze znaczenie ma tu przepustowość sieci lokalnej oraz siła sygnału. W moim przypadku testowane było połączenie tylko po wifi. Gdy przeniosłem się z laptopem do sąsiedniego pokoju w stosunku do pokoju z routerem sytuacja była podobna jak na początku. Siła sygnału 4/5 do 5/5 kresek, brak spadku siły sygnału po odpaleniu streama. Devil May Cry odpalony przez stream śmigał w 30 FPS bez artefaktów i odczuwalnego lagu. Oba pomieszczenia dzieli jedna ściana z luksferów. Co ciekawe steam streamuje nie tylko obraz i dźwięk z gry, ale również z odpalonego na komputerze stacjonarnym team speaka. Domyślna rozdzielczość ustawiona na sprzęcie stacjonarnym nie miała wpływu na ilość klatek. Zmiana na 1368 x 768 nie przyniosła żadnej odczuwalnej poprawy. Jeżeli jest ok to śmiga w 30 FPS, jeżeli siła sygnału jest zbyt niska to zmiana rozdzielczości nie zmienia nic.

Opcja streamu jest ciekawa, choć ma swoje ograniczenia. Sprzęt stacjonarny np. w tym czasie musi mieć odpaloną grę na pełnym ekranie, ewentualnie okienku, nie może być ona zminimalizowana bo stream zostanie przerwany, inne aplikacje, czynności muszą działać w tle. Dla wielu znaczenie będzie mieć też zużycie energii, choć z drugiej strony nieco taniej i tak wyjdzie duet wydajny sprzęt stacjonarny + laptop o zastosowaniu biurowym, niż gdyby miał by być to duet wydajny komputer + gamingowy laptop ( czas pracy na baterii zdecydowanie krótszy smile_prosty.gif

Póki co pozostanę jednak przy tradycyjnym sposobie grania na sprzęcie stacjonarnym a streaming traktuję w ramach ciekawostki.

tumblr_n7tzlqIS6I1smqcqdo2_500.jpg

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...