Jump to content

opti's corner

  • entries
    60
  • comments
    630
  • views
    81,214

Kendo - droga miecza


opti

779 views

Dziś sztuka walki nietypowa, bowiem wywodząca się ze szlachetnej sztuki samurajów. Wiem, wiem - w pierwszym wpisie zapowiadałem sztuki walki nie wykorzystujące broni białych, ale ta jest tak ciekawa, że postanowiłem o niej napisać. Przed państwem - Kendo!

samuraj_z_cieniem.gif

Kendo, jak wspomniałem, wywodzi się ze starej sztuki samurajów - kenjutsu. Zasady walki z kolei opierają się na bushido (zbiorze zasad, wedle którego postępowali samurajowie, ma podłoże historyczne). Sport ten uprawia dziś około 6 milionów ludzi, z czego 4 miliony w samej Japonii, a jeden milion - w Korei. Reszta przypada na Europę, Amerykę Północną i Południową. Do Polski trafiło dzięki japońskiemu studentowi - miłośnikowi tego sportu.

kendo.jpg

Walka w kendo nadzorowana jest przez 3 sędziów - tak samo jak w judo. Co ciekawe, w momencie uderzenia, zadający cios musi wypowiedzieć ki-ai (rodzaj japońskiego okrzyku bojowego). W pojedynku można zdobyć 3 punkty. Zawodnik, który zdobędzie 2 punkty, automatycznie staje się zwycięzcą całego meczu. W przypadku, gdy żaden z zawodników nie zdobył punktów (albo jest remis 1-1), może zaistnieć jedna z następujących sytuacji: Hiki-wake (cały mecz uznawany jest za remis), Ench? (mecz jest kontynuowany do czasu, gdy jeden z zawodników zdobędzie punkt; można to nazwać ,,złotym golem") oraz Hantei (zwycięzca jest wybierany przez sędziów). Stopnie - jako, że Kendo jest japońską sztuką walki, występuje tu podział na stopnie. Wygląda to podobnie jak w judo - są stopnie uczniowskie (kyu) oraz mistrzowskie (dan). Co ciekawe, w kendo stopień zawodnika nie jest w żaden sposób uwidaczniany.

Strój zawodnika został ukazany na rysunku poniżej:

kendo_target_areas.pngDziś, Międzynarodowa Federacja Kendo (IKF - Internetional Kendo Federation) zrzesza ponad 40 państw. Mistrzostwa świata odbywają się co 3 lata, w pozostałych latach odbywają się mistrzostwa Europy. W naszym kraju kendo istnieje ponad 40 lat. Mamy ponad 500 zawodników, około 20 klubów. Nasze największe sukcesy to brązowy medal drużynowy (ME Amsterdam 89'), srebro juniorów i brąz kobiet drużynowy (ME Berno 05') a także srebro kobiet w drużynie (ME Lizbona 07').


Na koniec mecz finałowy Balitc Kendo Cup 2008:

Youtube Video -> Oryginalne wideo
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>?version=3&hl=pl_PL">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>?version=3&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true">

Każda z metod, niezależnie od jej pozornych zalet, okaże się bezwartościowa, jeżeli oprócz umiejętności posługiwania się orężem nie będzie rozwijała ludzkiego charakteru.
Myśl za dużo o mieczu, a z pewnością utracisz wizję całości. Być może lepiej zrozumiałbyś tę prawdę, gdybyś ujrzał szermierkę bez użycia mieczy.
Poddaj się emocjom, niech gniew czy złość odbiorą ci niezależności umysłu, a przeciwnik na pewno skorzysta z twego daru i zada decydujące cięcie.1 Comment


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...