Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kanda19

Czy to efekt przegrzewającej się karty graficznej?

Polecane posty

Więc mój problem wygląda następująco. (opiszę na przykładzie z dzisiaj).

Wczoraj wyszło demo Mafii2, więc jupi je, banan na twarzy jest no i gramy. Gramy gram i pach. Na monitorze pojawiają się czerwone kwadraty i tym podobne plamy. Po chwili obraz gry znika (jest czarno), słychać ten specyficzny dźwięk jakby ktos podłączał/odłączał "pendrajva" lub inne urządzenie na USB. I monitor się wyłącza/przechodzi w tryb oszczędzania (taki komunikat wywala), ale objawy jakby był off. Ale co najdziwniejsze klikam alt+TAB i dzwiek gry jest na bieżąco... Więc na to coś pomaga reset. Więc klikamy reset, jak komputer i Windows się załadują to obraz jest w 16bitowej głębi kolorów... Zdarzały się sytuację z innymi grami tak samo, tylko z niektórymi po w/opisanej sytuacji obraz załapie bez restartu. I jest sytuacja jakby komputer nie miał sterowników (klatkowanie wszystkiego), ale patrzę i karta jest zainstalowana. Kiedyś takie coś się działo, brałem dmuchałem w kartę i śmigało. A teraz tyłek. Ale co najlepsze temperatury (w EVEREŚCIE) nie są kosmiczne. Bo od 40 w Windowsie do max 60 w stresie, ale teraz przy mafia jak wiatrak kręci się na 100% było 46, 46, 47stopnie, więc mało.

Bywały takie dni (np dziś), że rano włącza się komputer i na monitorze są pionowe czerwone pasy z kropek ułożone. Ale wyjąłem kartę dmuchnąłem i załapało, ale na gry rady już nie mam...

Typ procesora DualCore Intel Core 2 Duo E7300, 2666 MHz (10 x 267)

Nazwa płyty głównej Asus P5Q SE/R (3 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Karta wideo ATI Radeon HD 4850 1GB PALIT

Pamięć fizyczna 3328 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM) (4GB, ale XP 32)

Zasilacz to Chieftec 550W cyferek dalszych nie pamietam.

No to daję zdjęcia jak to wygląda: (odpaliłem mafie2, i obok EVERESTa i temperatury to max 50stopnie na grafie (dokładnie 49, 49, 50)

http://a.imageshack.us/img69/8581/img0501j.jpg

http://a.imageshack.us/img293/9846/img0500ad.jpg

http://a.imageshack.us/img64/7213/img0499ba.jpg

http://a.imageshack.us/img72/7064/img0498r.jpg

W/w efekty to juz po restarcie komputera zaraz jak mafia wykrzaczyła. Po tym dałem next reset i wszystko hula. Ja stawiam, że ona się po prostu grzeję i w pewnym momencie nie wyrabia i się poddaję. Tylko te temperatury sa jak najbardziej w normie, ale jak dotknę paluchem to wydaję się jakby miała więcej... I co by tłumaczyło, że raz da się grać później nie i znowu tak.

Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Chieftec to seria GPS? Potraktuj go miernikiem i sprawdź napięcia w stresie i spoczynku. Napisz jakie masz sterowniki od karty graficznej. Na koniec ściągnij GPU-Z i w zakładce sensors zaznacz opcję zapisu temperatur w formie loga i włącz grę, a następnie po pewnym czasie wklej log z temperaturami na forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie... nie napisałeś najważniejszego... Gdzie wersja zainstalowanych sterowników...? :]

Jak narazie powiem że jako iż mam rowniez Radeona 4850 oraz Chiefteca 550W, miałem podobne dziwne problemy na Windowsie XP z tą kartą, do czasu aż ATi wypuściło w końcu dobre sterowniki (wczesniej mi dzialala dobrze tylko na tych z plyty dolaczanej do karty). Tez myslalem ze to karta sie przegrzewa, ale mialem identyczne temperatury a jak czytalem i widzialem w testach ta karta potrafi dobrze dzialac nawet na 105C, wiec to zdecydowanie nie byl ten problem.

Najgorsze w kartach ATi jest team odpowiedzialny za dopracowywanie sterów...

Sciagnij i zainstaluj Catalyst Software Suite 10.4 z tej strony: Ati Catalyst Software Suite 10.4 Win XP Wczesniej odinstalowujac calkowicie poprzednie i robiac restart. I zobacz czy to da cokolwiek.

(Kumpel mial identyko problem, tyle ze na 5770 i płytowych sterownikach, poradzilem mu sciagnac najnowsze i chodzi bez żadnych kłopotów...)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Chieftec to seria GPS? Potraktuj go miernikiem i sprawdź napięcia w stresie i spoczynku. Napisz jakie masz sterowniki od karty graficznej. Na koniec ściągnij GPU-Z i w zakładce sensors zaznacz opcję zapisu temperatur w formie loga i włącz grę, a następnie po pewnym czasie wklej log z temperaturami na forum.

Sterowniki są najnowsze ze strony AMD... Zasilacz tak jak mówisz seria GPS 550-AB A. Temperatury:

maksymalna temperatura 51*C

I zaraz po tym te kwadraty... czarny obraz, dźwięk jakby ktoś podłączał/odłączał urządzenie USB i pomaga tylko reset... I po właczeniu komputera głębia kolorów to 16bitów i musze ręcznie zmieniać na 32.

Dokładnie... nie napisałeś najważniejszego... Gdzie wersja zainstalowanych sterowników...? :]

Mam najnowsze z AMD, ale zaraz spróbuję tych twoich. Kiedyś grałem i na 60stopniach i nic nie było ; /

Nie cytuj takich kobył, jeśli Twoja odpowiedź to tylko jedna linijka. Nie musisz wstawiać całego loga z GPU-Z, wystarczy, że podasz najwyższą temperaturę i swoje obserwacje-czy np. temperatura rośnie gwałtownie.-org

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No naprawde... 10.4 to narazie najnowsza wersja niezbugowana. Od 10.5 niewiem co im sie stalo, ale wypuszczają jakies tandety poprostu. Mi np juz Catalyst Install Manager przez ta instalacje 10.5 i potem 10.7 wogole nie wykrywa mojej karty i nie moge zainstalowac normalnie sterownikow, jedynie manualnie. Wiec cofnalem do 10.4... :) i nadal nie wszystko jest w porzadku, bo zostaly gdzies jakies pozostalosci, ale przynajmniej dziala dobrze (ogolnie mowiac...) ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety tyłek... Ten sam scenariusz. Włączam gre, gram gram, czerwone kwadraty, freez obraz, później czarny obraz (monitor przechodzi w tryb oszczędności), dzwięk podłączenia urządzenie USB i nic... A jak klikam alt+ctrl+del to po chwili leci na bieżąco dzwięk z gry, ale obrazu nie ma...

Kolejne temperatury:

maksymalna temperatura 52*C

No dobra ale jest jeszcze jeden problem, oddam karte do naprawy to =2 tyg. Co w zastępstwo mogę włożyć NAJTAŃSZEGO z PCI-E i DVI? Bo kupiłem już za 20zł Radeona X300, ale nie działa (czarny obraz po zainstalowaniu sterów, kilka wersji próbowałem, najnowsze, starsze...). Ma ktoś coś BARDZO TANIEGO, ale żeby działało na 100% w czasie kiedy HD4850 w serwisie?

Nie cytuj poprzedzającego posta. Nie musisz wstawiać całego loga z GPU-Z, wystarczy, że podasz najwyższą temperaturę i swoje obserwacje-czy np. temperatura rośnie gwałtownie.-org

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz...a z tą X300 spróbuj na przejściówce DVI->VGA, bo wydaje mi sie ze mozesz miec jakis starszy monitor ktory jest na tzw "czarnej liscie ATi". Z DVI sa czesto klopoty ze starszymi monitorami, za to dzialaja dobrze na VGA, a jesli sie uda, to mozesz oddac do serwisu tą 4850 zobaczyc co wymyslą.

Ale ja bym nadal próbował z tymi sterami kombinowac, powywalac calkowicie wszystko ATi z systemu uzywajac Driver Cleanera lub/i Driver Sweepera (w trybie awaryjnym), i potem zainstalowac 10.4 "na czysto".

No a jak nadal nic to nie da, to niestety cos moze byc albo z zasilaczem, jak luq napisał, który mógł Ci "zepsuć" kartę, albo z samym Windowsem, i może reinstalacja by coś dała.

Żeby zweryfikować to pierwsze, to sprawdz na innym kompie tego Radeona 4850, jeśli masz taką możliwość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor jest nówka. LG W2453TQ. Te sterowniki czyszczę tak jak dokładnie piszesz, w trybie awaryjnym i czyszczę wszystko Driver Cleanerem, reset i instaluję.

Czy to zasilacz? To ja wątpię, a dlaczego? To proszę opiszę jak było odp.

Komputer kupiony grudzień 2008. Wszystko fajnie śmiga, gramy w GTA, zero problemy. Z grami wszystko ok. Nadchodzi czerwiec 2009 i Simsy3, więc odpalamy, gramy, gramy. I po jakimś czasie (z2tyg) grania bach. Sytuacja jak na screenach. Wywaliło kwadraty i pomagał reset. Więc otworzyłem obudowę, patrzę, że kurzy nie miara, więc dmuchałem w nią, żeby jak najwięcej kurzy wyleciało (bez wyjmowania karty ze slotu, bo się bałem, że zepsuję). Dobra wyczyszczone, nawdychałem się krzu i odpalamy kompa i Simys i co? Gra dobrze... I nie było problemu luźno do 2010... Pojawiło się to znowu przy premierze Batlefiled2: Bad Company. Ale też nie od razu. Bo grałem grałem i po (kilku?) dniach sytuacja jak na screenach. Więc znowu jazda, czyścimy kartę, ale przezwyciężyłem strach, że zepsuję kartę i ją wyjąłem, Odkręciłem to plastikowe i wydmuchałem kurz porządnie. I działało... I teraz z 1-2 miesiące to się powtarza i zawsze dmuchanie pomagało, aż do teraz... Ja stawiam, że naprawdę ona się nagrzewa, bo wyschła pasta termoprzewodząca tylko nikt mnie nie chcę przekonać na 100%. Już tego X300, żeby włożyć na czas gwarancji kupiłem, ale on nie działa. Na kilku wersjach sterowników. Więc teraz proszę o jakąś sugestie co kupić za JAK NAJMNIEJ ZŁ w zastępstwo (na ok. 2tyg) jak karta będzie w serwisie, bo ja już się poddaję.

Z góry dziękuję.

P.S. Mile widziane linki na allegro, żeby działało na 100% - Asus P5Q SE/R (DVI, PCI-E :))

EDIT:

Ciekawostka, odpaliłem mafie 2 na najniższych detalach jak się dało, dosłownie, że na 24' miałem miniaturkę i wszystko low. I co ciekawe gra działała aż 3-4 min, a jak dawałem średnie i wyżej to trzymała z 1min.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postuluję nadal aby sprawdzić tego Chiefteca miernikiem. Jeśli go nie masz, to skocz na serwis z komputerem. Piszesz, że masz komputer od 2008 roku. To jest taki czas, w którym niektóre GPS'y zaczynają wariować. Jeśli możesz, to sprawdź kartę w innym kompie. Według mnie jest to albo zasilacz albo karta. trzeba wszystko sprawdzić dokładnie, więc wyganiam Cię na serwis :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie mam jak sprawdzić, bo albo mają AGP, a jak nie to plomby na obudować i nie da rady bo gwarancja leci. A więc dobra, jak ten miernik wygląda, ile kosztuję i w każdym sklepie komputerowym go dostanę? Sprawdzę ten cholerny zasilacz ; / Ale mam nadzieję, że to tylko karta, bo nie wiem czy jak mam składaka z GRALu to mogę zanieść całego PC czy tylko dane części. Bo wybierałem części sam, ale oni składali.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej... plus nadal bym radził najpierw spróbować na tej przejściówce na DVI->D-Sub (VGA) na tym X300 (po co tracic kase na 2 tygodnie jesli na D-Sub może działać?). A kupisz na Allegro jakis staroc i znow sie moze okazac ze bedzie to samo.

EDIT:

nie wiem czy jak mam składaka z GRALu to mogę zanieść całego PC czy tylko dane części. Bo wybierałem części sam, ale oni składali.

To musisz zadzwonić tam i się dopytać, bo z tym jest różnie, a lepiej nie ryzykować że coś zrobisz nie tak i jeszcze gwarancje stracisz...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u nich z gwarancją jest. Musisz na stronie poszukać. Wystarczy jak pójdziesz gdzieś na serwis. Nie musisz kupować miernika. Taki podstawowy (czyt. jako-taki) kosztuje około 30 zł. Przypomniało mi się, że miałem kiedyś podobny problem z kartą. Dokonywała ona żywota, ale nie panikujmy. Posprawdzaj zasilator i kartę po kolei.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się dowiedziałem, że cały komputer jest tylko rok na gwarancji, ale poszczególne podzespoły są nałożone gwarancją producenta (jeżeli dobrze pamiętam 2 lub 5 lat na grafikę). Ale nie zapytałem czy w samym sklepie dadzą radę mi sprawdzić tego zasilacza ; f bo bez przesady nie będę kupował na raz. W piwnicy jest stary monitor na D-SUB i przejściówka to oblookam tego x300. Tylko się zdenerwowałem tym zasilaczem ; /

EDIT.

No i jest zonk. Bo ja jestem z Elbląga serwis mają w Gdańsku, więc powiedzieli, że samą grafikę mi zrobią za free jeżeli to naprawdę ona jest kopnięta. Na sklepie oni nie dadzą rady sprawdzić czy zasilacz jest ok czy nie ok. Więc mogę oddać całego kompa, ale wtedy będę płacił XX za diagnozę... Co za sklep.

EDIT2.

A da jakimiś programami zbadać ten zasilacz czy raczej nie bardzo?

EDIT3.

Tak jak kazaliście :) Podłączyłem stary monitor do X300 i jest, ale jaki to powrót do przeszłości, jutro lecę do sklepu z ta kartą i zapytam o zasilacz.

EDIT4.

No w to co się stało to nie wierzę... Podłączyłem stary monitor, grał z 30min. Śmiałem się z niego że powrót do historii i się spalił...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ejjj.... stary, mowie Ci. Jak dziala na D-Sub, to i nowy podziala na D-Sub, tylko musisz miec kabela do tego monitora, bo w specyfikacjach do tego co masz pisze ze ma mozliwosc takiego podlaczenia na D-Sub (niewiem czy masz taki kabel, czy dodawali do monitora czy nie, pomacaj tam go od tyłu [heh] i sprawdz wejscia, moze akurat sie taki kabel w domu znajdzie...)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w kompie mam teraz starego X300 (DVI) i nowy monitor z DVI, więc podłączam przez to DVI, ale po zainstalowaniu sterowników nie ma obrazu, a na strym monitorze z przejściówką działało, ale po 30min monitor się spalił, bo stał w piwnicy pare miechów i go wilgość zjadła pewnie. Więc teraz mam X300 i nowy monitor bez sterowników. Obraz trochę klatkuję, ale da rade się siedzieć. Dziś idę do tego serwisu.

Nie cytuj poprzedzającego posta.-org

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to (nawet stąd kupowane):

http://www.amazon.de/LG-Electronics-W2453T...9684&sr=8-1

W monitorze jest D-SUB, ale nie mam takiego kabla, żeby monitor włożyć D-SUB i kartę podłączyć na DVI + przeście prejścówka :)

Radeon HD4850 (identyko to http://overclock.pl/images/articles/conten...0%20%5B%5D.jpg) już poleciał do sklepu, pokazałem im te zdjęcia i oznaczyli to jako:

WYŚWIETLA ARTEFAKTY, PRZEGRZEWA SIĘ.

Ale buraki dali jeszcze:

Reklamacja odrzucona z powodu:

PO ROCZNEJ GWARANCJI SKLEPU

Przyjęto do rozpatrzenia usterki przez producent.

Ja już głupieje ; f

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm. "Do rozpatrzenia"... mysle ze nie powinno byc problemów, skoro producent daje dodatkową gwarancję. Mam tylko nadzieje zeby Cie nie wrobili w jakies horrendalnie wysokie dodatkowe koszty dostawy czy naprawy.

Ten kabel bym Ci chetnie pozyczyl, bo wlasnie na takie sytuacje mam zawsze awaryjny, ale za daleko mieszkasz, wiadomo ;) Ten kabel powinien być taki: LINK Ale musisz sie upewnic bo nie mam zdjęć tyłu tego monitra. Tam z tyłu monitora powinno być wejście tak do DVI jak i drugie, do D-Sub wlasnie.

możesz jeszcze próbować zainstalować sterowniki do tego monitora z tej strony: LINK Ale szczerze mówiąc nie mam za wielkich nadziei na powodzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten co jest na obrazku, to potrzebny by był ten po prawej na górze i by grało. A co do opłat... Ja do spraw z kompem to im łatwo nie puszcze, więc w opłaty się wrobić nie dam, bo u mnie nie działa. Niby serwisant wczoraj mówił, że nieuzasadniona reklamacja to bodajże 35zł, ale tutaj na kartce jest szczegółowy cennik. A nawet niech ją wyczyszczą i nałożą nową pastę termoprzewodzącą to już coś robią i jest. Bo ja sam tego nie mogłem zrobić :) Aż zaraz chyba kupie ten kabel.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko lepiej kabel kupic gdzies na miejscu, wyjdzie taniej i szybciej ;) choc jestem pewien ze juz o tym wlasnie pomyslales :) a z tymi kosztami to bardzo dobrze, bo karta dzialala dobrze, i nie dziala teraz dobrze, a dobrze dzialac powinna, i koniec.

BTW jak masz problem z wilgocia w domu (a nawet jak nie masz), to upewnij sie ze komputer stoi na jakims podwyzszeniu (chociaz z 30 cm nad podlogą) bo u mnie juz sie wlasnie komp popsul przez to ze stal bezposrednio na podlodze tylko przez dwa miesiace. Tak tylko ku przestrodze i takim zasadom BHP wspominam... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobra, kupiłem kabel i gra (przepłaciłem, bo 20zł dałem... Taniej w necie by wyszło 7zł, ale czekać X czasu nim dojdzie a tu weekend, ale olać to), ale nie do końca... Ponieważ jak nie miałem tych sterowników to mogłem mieć max rozdzielczość 1024x1280, więc przestawiłem w monitorze, żeby obraz nie był rozciągnięty i wyglądało to tak:

http://a.imageshack.us/img838/623/zdjcie000ky.jpg

Widać, że obraz wycentorwany i są czarne pasy po bokach. I teraz po zainstalowaniu sterowników wyłączyłem to i obraz jest wyświetlany na 100% monitora, ale jak ustawię rozdzielczość 1920na1080 to cały obraz nie mieści się na monitorze, i jak dojadę do końca monitora to obraz się przesuwa i jakoś sobie z tym rady nie mogę dać... Więc narazie ustawiłem sobie tak jak na zdjęciu wyżej z tym, że obraz nie klatkuję, bo są stery.

Jakieś rady? Czy to wina, że to idzie teraz sygnał analogowy i nie da rady się z tym uporać? I widać ogromną różnice miedzy cyfrowym a analogowym...

/Sorry, że nowy post napisałem a nie edytowałem, ale to trochę inny problem i sobie pozwoliłem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, czytałem co pisałeś, ale ja tak tylko mówię ogólnie, że kompa (i każdą wrażliwą elektronikę) dobrze trzymać w pewnej odległości od podłogi, niezależnie od tego gdzie. Bo im bliżej ziemi,tym jest zwiększone ryzyko iż nabawi się jakaś część jakiejś nieodwracalnej infekcji (szczególnie zimą/jesienią/w deszczowy klimat) jak stoi nieuzywany w nocy albo dzien.

Co do tego problemu z monitorem, po ustawieniu jakiejs nowej rozdzielczosci powinienes zrobic autodopasowanie obrazu do monitora (powinna byc taka opcja na monitorze/w panelu kontrolnym)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie widzę. Tutaj proszę zdjęcie jak ustawię 1920na1080:

http://a.imageshack.us/img96/869/zdjcie000u.jpg

można zauważyć, że paska zadań ani prawej części nie widać, ale jak dojadę kursorem do dołu monitora to obraz się przesuwa i pasek widać, ale wtedy góry nie widać, i to samo prawo lewo...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muuusi być coś takiego. Jak nie to ja już nie mam pomysłu... ;) to doprawdy interesujacy problem... próbowałeś jakieś niższe rozdzielczości? Doprawdy niewiem czy to wina analogowego, ale nie sądzę żeby był jakiś ogranicznik rozdzielczości. Conajwyżej musisz spróbowac zainstalowac te sterowniki do monitora z tej strony co wyzej podalem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...