Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

k870308

Przegrzewający się laptop

Polecane posty

Witam

Zakładam tutaj temat z tego względu, iż mnie skończyły się już pomysły. Zabrałem swojemu bratu w zasadzie swojego laptopa, mianowicie Acer Travelmate 5744.

Braciszek miał używać laptopa do nauki, a non stop w coś grał, aż do momentu w którym wentylator powiedział "Dosyć tego" i przestał się uruchamiać. Gdy wymontowałem

wentylator aby go sprawdzić po podłączeniu zasilania po prostu zadymił i "do widzenia". W takim stanie laptop przeleżał ponad rok w tym momencie ja mam laptopa i staram się

zachęcić go do działania. Gdy pierwotnie sprawdzałem wentylator (wentylator chłodzenia o czym nie napisałem) uruchamiał się on przy napięciu 7V, a 26 Maja przy 2V.

Po zamontowaniu wentylatora w laptopie okazało się, że ten działa i tutaj zaczyna się cała historia.

Udało mi się zainstalować system z partycji recovery, przeglądarkę i drobne programy, lecz laptop w dowolnym momencie potrafi się wyłączyć z przegrzania. 

Niby się przegrzewa ale w dotyku jest chłodny. Trochę czytałem na zagranicznych forach, że w takim przypadku zaleca się wgrać starszą wersję BIOS'u co też uczyniłem, majuąc

przy tym więcej szczęścia niż rozumu, gdyż podczas tego gdy pasek postępu doszedł do końca, laptop się wyłączył ale BIOS się wgrał. Niestety starszy BIOS spowodował

tyle, że maksymalna prędkość dysku zaczęła wynosić 2MB przy odczycie. Może i jestem osobą niepełnosprawną z niedowładem ręki ale pozwoliłem sobie wymienić pastę termo przewodzącą i

zamontować radiator na chipsecie. Dzisiaj sprawdzałem temperatury programem HVMonitor w spoczynku wynoszą one 62 stopnie, a przy Intel Burn Test dochodzą do 90 stopni i

laptop się wyłącza. Dosyć ciekawe jest to, że program podaje niemal identyczną temperaturę dla CPU i chipsetu, jest to różnica 1-2 stopni. Intel Burn Test przechodzi 10 testów

dla rozmiaru pamięci 256 MB, powyżej po jednym teście się wyłącza, a Linux uruchomiony w wersji Live z CD rozgrzewa laptopa do temperatury Słońca i ten się nie wyłącza.

Tutaj rodzi się moje pytanie. Czy któryś z użytkowników miał może podobną sytuację ze sprzętem albo chociaż wie jak z tym walczyć, ewentualnie co sprawdzać lub co zmieniać ?

Czy wymiana wentylatora coś zmieni ?

Zapomniałem napisać, że wentylator pracuje dość przyzwoicie do momentu w którym zacznie pracować jak radziecki silnik diesla.

Dziękuję osobom czytającym za zainteresowanie.

 

Witam ponownie

W dniu dzisiejszym uruchomiłem na laptopie wideo w HD. Działał on przez godzinę, później temperatury wyniosły 90 stopni i się on wyłączył. Czy winnym jest sam uszkodzony wentylator ?

 

 

Temat tak samo jak i laptop do usunięcia. Przepraszam za zakładanie niepotrzebnych tematów.

DSC_2234.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...