Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

yaroos

Lenovo Y580 spadające taktowanie CPU

Polecane posty

Ostatnio zauważyłem spadki wydajności w grach. Sprawdziłem to programem ThrottleStop i okazało się, że taktowanie procesora (standard 2,4 ghz, turbo boost 3,2 ghz) spada do śmiesznych 1,2 ghz. Jest to o tyle dziwne, że zdarza się to nawet przy temp. procesora ok. 72 stopni. Turbo Boost natomiast uruchamia się nawet przy przeglądaniu internetu i taktowanie skacze od 2,4 do 3,2 przez cały czas.

Specyfikacja laptopa:

CPU: i7 3630QM

GPU: GTX 660M

RAM: 8GB

OS: Windows 8 (bez żadnych updatów - tak, wiem, może to wyglądać dziwnie, jednak jest to 100% oryginał)

Mam nadzieję, że będziecie w stanie odpowiedzieć gdzie leży problem.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam żeby coś takiego się działo, albo przynajmniej nie zwróciłem na to uwagi. Po zakupie grałem przeważnie w BF3 i tam na 100% czegoś takiego nie miałem. Teraz odpalając śmiesznego Lola klatki spadają ze 120 do 25-40, a w tedy już wiem, że taktowanie spadło confused_prosty.gif

@edit

Dodam jeszcze, że miałem kiedyś problemy z grzaniem się procesora nawet do 100 stopni, ale wyczyściłem go wtedy najdokładniej jak mogłem. Chciałem jeszcze wymienić pastę na procesorze, ale za dużo chędożenia się z tym by było, poza ty nie chciałem tracić gwarancji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Throttlestop'ie maksymalną temperaturę jaką mi pokazało to było 96 stopni (Shadow of Mordor)

Generalnie cały problem przejawia się w tym, że gram sobie spokojnie (taktowanie: 3,2ghz), po jakimś czasie następuje spadek taktowania do 1,2ghz. Bawiąc się tym programem próbuję jakoś przywrócić wartość taktowania do poprzedniego stanu i czasami się udaje (temperatura nie ulega znacznej zmianie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie- regularnie przeczyszczasz układ chłodzenia? Pasta na procesorze kiedy ostatni raz była wymieniana? Temperatura 96 stopni jest stanowczo za wysoka, nawet podczas pełnego obciążenia Primem i FurMarkiem (czyli jednoczesne obciążenie CPU i GPU), temperatura nie powinna w ogóle przekraczać 90 stopni..

Jeszcze jedno- korzystasz może z podkładki chłodzącej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ThrottleStop'ie ostatnio najwyższą temperaturę pokazało mi ok. 95 stopni (w czasie grania w Shadow of Mordor). Cały problem przejawia się tym, że po jakimś (randomowym) czasie bezproblemowego grania spadają fps'y. W tedy taktowanie jest na poziomie 1,2ghz. Bawiąc się tym programem staram się wymusić powrót do 3,2ghz jednak nie zawsze się to udaje. Po kilku minutach problem znika i taktowanie wraca do normy (bez znaczącego spadku temperatury)

@editOstatnie czyszczenie miało miejsce kilka dni temu. Pasty niestety nie wymieniałem (chciałem to zrobić sam jak to miało miejsce przy zwykłym PC, ale tutaj to ciutkę bardziej skomplikowane, poza tym jak już wspomniałem - gwarancja). A co do podkładki to nigdy z niej nie korzystałem. Teraz pożyczyłem od znajomego jakieś NoName za kilka złotych, ale coś czuję, że czeka mnie troszkę większy wydatek.

Wracając do pasty to mam zamiar przejść się z laptopem do jakieś serwisu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

To nie jest odpowiedź na moje pytania tongue_prosty.gif skopiowałeś swojego poprzedniego posta wink_prosty.gif

EDIT: Tak, jeśli jeszcze pasta nie była wymieniana, to będzie pierwsze pierwsze co poradzę- idź do serwisu. Na Twoim miejscu w ogóle bym odpuścił pseudo-serwis Lenovo, bo tylko czeka Cię dużo nerwów i straconego czasu prawdopodobnie. Masz i7 i dosyć mocno grzejącą się kartę- podkładka chłodząca będzie tutaj również koniecznością. Polecam tutaj Glacier NC400- świetny stosunek ceny do jakości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiałem się jeszcze nad zainstalowaniem Windowsa 8.1

teraz pracuję na czystej 8 tylko z tego względu, że posiadam klucz do upgrade'u z XP, a w czasie reinstalacji pominąłem proces instalacji XP (na początku była to moja niewiedza, potem zwykłe lenistwo ^_^)

zapomniałem o pytaniu... czy jest szansa na jeszcze lepsze polepszenie(masło maślane) polepszenie wydajności w ogóle?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo to nawet fajniutki wynik :D

OK. Na razie to chyba tyle, jeżeli chodzi o moje pytania. Dziękuję bardzo za poświęcenie mi kilkunastu minut ;)

btw. jeżeli mogę o to prosić to nie zamykajcie jeszcze tematu. Napiszę jak wygląda sprawa po wymianie pasty.

także tego... kierunek --> Serwis ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...