Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Patriqo

Problem z ciemniejszymi obszarami na monitorze

Polecane posty

Witam!

Ostatnio mój wzrok przykuło bardzo dziwne zjawisko widniejące na moim monitorze. Uprzedzam że nie umiem tego dokładnie opisać, a nie jestem pewien czy screeny to uchwycą. Mianowicie - zauważyłem że w grach, w zacieniowanych, ciemniejszych obszarach, oraz na obiektach o ciemniejszym kolorze pojawia się dziwny szum, oraz ledwo widoczne, równo ułożone paseczki (albo szum sprawia takie wrażenie). Czasami zdarza się że na jakimś zdjęciu, w miejscach gdzie są ciemniejsze kolory też to występuje. Co jeszcze bardziej mnie denerwuje - czasami zacieniowane obiekty skąpane są w zielonkawym kolorze, który niezręcznie miesza się z czernią. Piszę niezręcznie, bowiem wygląda to brzydko, jakbym grał na 16-bitowej palecie kolorów. Bardzo możliwe że niezrozumiale to opisałem, bo sam nie wiem jak to opisać. I powstaje pytanie - czy to przez kartę graficzną, czy monitor?

EDIT: Uchwyciłem co nieco telefonem komórkowym, bo coś mi się wydaje że screen by tego nie uchwycił. Nie jestem pewien czy widać szum, ale na pewno widać ten dziwny kolor na włosach Sheparda: http://img23.imageshack.us/img23/6258/zdjcie0269x.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam, wydaje mi się, podobne problemy i tez nie wiem co je powoduje. Spróbuj przetestować swoją kartę graficzną jakimiś testami wydajnościowymi które mocno obciążają. Ja swoją testowałem FurMarkiem z jednoczesnym włączonym Prime95 (Furmakr do karty Prime do CPU) chciałem mieć pełne obciążenie i zerknąć czy coś się dzieje.

Inną sprawą wartą uwagi jest częstotliwość odświeżania monitora- zobacz jaką masz ustawioną i sprawdź jak będzie jeśli zmienisz na inna.

Jeśli to nic nie wykaże podłącz inny monitor/telewizor i zobacz czy dalej są te "paseczki". Po experymentuj z podłączaniem różnymi kablami D-Sub/ DVI/HDMI/Display Port ale nie przez przejściówkę, tylko bezpośrednio.

Jeśli nic z tych rzeczy nie pomoże znaleźć rozwiązania, będziesz dokładnie w tym samym punkcie w jakim ja teraz jestem smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po prostu zwykła technologiczna wada monitorów lcd z którą nic nie zrobicie, im tańszy monitor tym gorsze odwzorowanie czerni, i będą pojawiać się "skoki" pomiędzy ciemnymi odcieniami. A domieszki zieleni pojawiają się najprawdopodobniej dlatego że ludzkie oko potrafi rozpoznać najwięcej odcieni tego właśnie koloru, więc łatwiej w ten sposób tworzyć ciemne gradienty ( dlatego obraz z noktowizora jest zielony - taka ciekawostka, jakby ktoś nie wiedział ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, tylko chodzi o to że tak nie było wcześniej. Obraz był czyściutki. Jakby zaczęło się od kolorów, zauważyłem to podczas grania w Mass Effect 3, a ten brzydki szum podczas gry w Wiedźmina, gdy w grze zapadała noc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zrobiłem mały eksperyment : podłączyłem starego IBM'a T41 na którym występowały własnie "schodkowe" kolory do flatrona 1919S który normalnie pracuje z kompem z sygnaturki i na którym nigdy takich problemów nie zauważyłem. Okazało się że schodki dalej są więc jednak karta ma na to jakiś wplyw. Potem podłączyłem Lenovo G580 który poprawnie wyświetla kolory do telewizora lcd który ma problemy z odwzorowaniem czernii i nic sie nie zmieniło w tej kwestii.

Także zarówno monitor jak i karta mają na to jakiś wpływ, to co w twoim przypadku sprawia problem musisz zidentyfikować sam metodą prób i błędów, testując różne źródła i wyjścia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...