Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

PrzemoUK

Radeon HD 5650 - problemy

Polecane posty

Witam!

Od pewnego czasu jestem prawie szczesliwym posiadaczem laptopa Acer Aspire 7741G z taka oto konfiguracja:

Intel core i5-430M (2.26 GHz)

ATI Mobility radeon HD 5650 1024mb

4 GB DDR3

Generalnie z laptopa jestem zadowolony, problemy zaczynaja sie dopiero podczas odpalania gier. Dla przykladu Far Cry 2 na wysokich detalach smiga bezblednie, ale juz np. w Modern Warfare o plynnosci moge zapomniec nawet na najnizszych detalach, w GTA IV to samo, z reszta te dane mowia same za siebie:

Statistics

Average FPS: 25.81

Duration: 37.47 sec

CPU Usage: 48%

System memory usage: 61%

Video memory usage: 28%

Graphics Settings

Video Mode: 1280 x 720 (60 Hz)

Texture Quality: Low

Shadow Quality: Low

Reflection Resolution: Low

Water Quality: Low

Texture Filter Quality: Tri-Linear

Night Shadows: Off

View Distance: 25

Detail Distance: 24

Hardware

Microsoft Windows 7 Home Premium

Video Adapter: ATI Mobility Radeon HD 5650

Video Driver version: 8.14.1.6091

Audio Adapter: Speakers (Realtek High Definition Audio)

Intel® Core i5 CPU M 430 @ 2.27GHz

File ID: Benchmark.cli

(benchmark z GTA IV)

Nie wiem w czym tkwi problem, wedlug danych z www.netbookcheck.net z ta karta graficzna ilosc klatek w GTA IV na najnizszych detalach powinna wynosic okolo 48 na sekunde, a nie 25 tak jak w moim przypadku.

Czy ktos wie o co chodzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odinstalowałeś zbędne oprogramowanie dostarczone z laptopem?. Wiem, że Acer lubi dostarczać kupę zbędnego softu do zarządzania energią, sieciami bezprzewodowymi itp. Jeśli masz niewłaściwie ustawiony profil zarządzania energią oprogramowanie może ograniczać wydajność karty graficznej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odinstalowałeś zbędne oprogramowanie dostarczone z laptopem?. Wiem, że Acer lubi dostarczać kupę zbędnego softu do zarządzania energią, sieciami bezprzewodowymi itp. Jeśli masz niewłaściwie ustawiony profil zarządzania energią oprogramowanie może ograniczać wydajność karty graficznej.

Dopiero Ty mi zwrociles uwage ze istnieje soft od acera do zarzadzania energia, niestety nie moge go uruchomic (ePower Management), zwyczajnie po kliknieciu na ikone nic sie nie dzieje, jakby system nie reagowal. Znalazlem za to proces 'ePowerEvent.exe', ktorego nie moge zakonczyc, wyskakuje blad: 'The operation could not be completed. Access is denied'. Usuniecie programu nic nie daje, komputer nadal nie wykorzystuje calej swojej mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Windowsie jaki profil zasilania masz ustawiony? Może warto spróbować pobawić się nimi i ustawić go na maksymalną wydajność (o ile już tak nie masz)?.

Na Twoim miejscu uruchomiłbym komputer ponownie w trybie awaryjnym i odinstalował wszystko od Acera. To oprogramowanie to po prostu ubranie funkcji Windowsa w bardziej przejrzysty interfejs. Dodatkowo takie programy przeważnie mają wyższy priorytet niż te funkcje w Windowsie. Na dłuższą metę utrudniają życie i zżerają zasoby.

Oczywiście to pierwsze co mi do głowy przychodzi, przyczyn może być jeszcze wiele (niestety).

edit:

@down

O, kolejny miłośnik formatów się znalazł... witam w klubie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. czyściutkim cięciem jest formacik i zainstalowanie "czystej" kopii systemu zgodnie z posiadaną licencją, z minimalnym zestawem niezbędnego oprogramowania ... :)

edit: problemu sprzętowego (np z przegrzaniem) nie widać, skoro Far Cry 2 śmiga ładnie (na mojej Toshibce ów FC2 co chwile mi wiatraczki rozpędza podgrzewając GPU)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec po usunieciu programow od acera w trybie awaryjnym widac lekka poprawe, aczkolwiek nie wiem czy to jest tego zasluga. W windowsie od poczatku mam wszystko ustawione na maksymalne wykorzystanie energii. Wrzucam wyniki ostatniego benchmarka z GTA IV:

Statistics

Average FPS: 37.07

Duration: 37.42 sec

CPU Usage: 58%

System memory usage: 55%

Video memory usage: 27%

Graphics Settings

Video Mode: 1280 x 720 (60 Hz)

Texture Quality: Low

Shadow Quality: Low

Reflection Resolution: Low

Water Quality: Low

Texture Filter Quality: Tri-Linear

Night Shadows: Off

View Distance: 25

Detail Distance: 24

Dziwi mnie tez dlaczego karta graficzna wykorzystala tylko 27% swojej mocy? Podobnie jak 55% pamieci i 58% procesora. Jak to ujal moj kumpel: 'wyglada jakby laptop mogl wiecej, ale mu sie nie chce'.

Z formatem wolalbym narazie poczekac, moze jest jeszcze jakas szansa. Jakies inne propozycje?

PS+ Moze problem tkwi w sterownikach od karty graficznej? Obecnie zainstalowany sterownik jest ze stycznia tego roku (wersja 8.692.1.0), windows twierdzi ze jest to najnowszy dostepny sterownik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem sterowniki catalyst (5600/5700) i jezeli chodzi o GTA IV to pomoglo:

Statistics

Average FPS: 43.95

Duration: 37.40 sec

CPU Usage: 75%

System memory usage: 56%

Video memory usage: 28%

Graphics Settings

Video Mode: 1024 x 600 (60 Hz)

Texture Quality: Low

Shadow Quality: Low

Reflection Resolution: Low

Water Quality: Low

Texture Filter Quality: Tri-Linear

Night Shadows: Off

View Distance: 25

Detail Distance: 24

Ale za to w Modern Warfare dzieja sie ciekawe rzeczy. Na poprzednim sterowniku moglem dowolnie zmieniac ustawienia graficzne gry (ze tak powiem od low do full), oczywiscie gra nie chodzila plynnie. Na sterowniku catalyst gra chodzi plynnie, ale zakres zmian jakie moge dokonac jezeli chodzi o jakosc tekstur itd. zmalal, tzn. moge wybrac pomiedzy low, a normal. nie ma innych opcji. Zupelnie jakby gra sama nalozyla pewne ramy mozliwosci laptopa, czy ktos kiedys spotkal sie z podobna sytuacja i czy jest to normalne?

Czuje pewien niedosyt... o ile z dzialania GTA IV jestem juz zadowolony, to jezeli chodzi o Modern Warfare to mam wrazenie ze ta gra powinna bez problemow smigac na full detalach. Szczegolnie ze na Youtube jest masa filmikow, gdzie ludzie odpalaja ta gre (na laptopach z identyczna konfiguracja jak u mnie, a czasem nawet z procesorem i3) na maksymalnych ustawieniach i gra dziala im plynnie, ba nawet Modern Warfare 2, smiga plynnie!

EDIT: np. tu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz jaką masz dokładnie wersję sterowników? Ze sterownikami bywa tak, że nowsze wersje nie zawsze są lepsze, albo nie zawsze poprawnie wspierają starsze modele kart. Po przeszperaniu kilku forów ludzie skarżą się na podobne problemy. W ich przypadku pomogło zainstalowanie sterowników w wersji 9.11.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wersje 10.11, probowalem zainstalowac 9.11, ale podczas instalacji wyskakuje informacja ze zainstalowane sterowniki sa najnowsze i instalacja jest przerywana. Usunalem sterownik za pomoca manadzera urzadzen i wersja 9.11 sie instaluje, ale nie widac zmian (nawet po restartach), zupelnie jakby sie nie zainstalowal. Po restarcie windows sam instalue swoja wersje sterownika i wracam do punktu wyjscia.

Windowsowski sterownik jest nowszy od catalyst 9.11. Nie wiem w jaki inny sposob moge zainstalowac starszy sterownik?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej ta sama sytuacja, nic nie pomaga. Jakies inne pomysly? Szkoda ze nie mam innych gier zeby moc sprawdzic jak by dzialaly.

Wpadlem tez na pomysl czy istnieje moze jakis program do zarzadzania energia, ktory mialby najwyzszy priorytet (przed windowsowskim)? Nadal mam wrazenie ze zwyczajnie cos blokuje/ogranicza moc laptopa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...