Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość teofi7

GIMP - przeźroczystość w obrazie .gif

Polecane posty

Musiałem to sprawdzić ;]

probav.gif

Oto najprostszy obrazek w .gif

Jak go zrobiłem?

Odpalam GIMPa, nowy obraz, usuwam tło, robię "nowa warstwa" przezroczysta, czarna kreska, to samo drugi raz tylko że z białą, zapisuje jako .gif jako animacji i jest, nie wiem gdzie problem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaznaczasz "zapisz jako animacja"? Podczas zapisywania pliku .gif masz wybór czy jako animację, czy jako statyczny obrazek, ale jeśli to jest statyczny obrazek to dlaczego nie zapisać w .png?

Po za tym jedną warstwę też możesz zapisać jako animację, ale nic nie będzie widać

EDIT:@DOWN - Nie prostszym sposobem niechciany fragment usunąć/wymazać gumką, a nie bawić się w Tryby warstwy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy znany mi sposób, to wydzielenie fragmentu, który ma być przezroczysty do osobnej warstwy i w opcjach odpowiedniej warstwy zmienić Tryb na przenikanie i następnie przesunąć suwak przy kryciu na zadaną wartość.

Jeśli zaś chcesz coś zrobić całkowicie przezroczyste, to najprostszym sposobem jest dodanie kanału alfa (p-klik > warstwa > dodaj kanał alfa) i wycięcie zbędnej części obrazka.

[edit]

@Up Jeśli coś ma być częściowo przezroczyste, to pierwszy sposób działa i tu bez warstw raczej się nie ujedzie. Jeśli całkowicie chce się coś usunąć, to działa drugi sposób. Jeśli otwieramy .jpg to trzeba dodać kanał alfa, bo bez tego się nie ujedzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mam tu przykładowy obrazek - moje logo. Konkretnie rozchodzi mi się o to żeby w przezroczysty obszar zamienić całe białe pole. Mam jeszcze trochę takich do obrobienia...

post-81325-1281732704_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalasz GIMPa, usuwasz białe tło(lub po prostu tło) gumką, deletem czy czymkolwiek. Niec tam nie ma być(czyli mają być widoczne te szare kwadraciki) i zapisujesz jako .png

EDIT:O HH był szybszy ;]

EDIT2: Uprzedzając pytanie, zazwyczaj w .jpg aby usunąć coś z danego obrazka trzeba go skopiować(ale nie przyciskiem powiel warstwę czy coś w ten deseń), po prostu klikasz PPM na warstwę, kanał alfa na zaznaczenie, ctrl+c ctrl+v klikasz na "nowa warstwa", starą usuwasz i możesz się bawić :)

EDIT3:@DOWN - W GIMPie jest taka opcja jak "zaznacz według kolor" :) Można tym deletnąć, a resztę "oszlifować gumką", zaznaczenie nigdy tak ładnie nie wyjdzie, chyba że nie ma tam żadnych cieni a kolory są kontrastujące

EDIT4:@Sevard - Przeczytaj sobie mój drugi edit ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumkować to można się do śmierci... :P

Musisz zamienić kolor w alfę (w zakładce kolory). Jednak sprawi to, że literki będą mniej wyraźne. Muszisz więc zaznaczyć przeźroczyste tło przy literkach, odwrócić zaznaczenie i w nowej warstwie (pod główną) dać jakieś białe wypełnienie. Rozmyj w razie konieczności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę to zrobić jeszcze raz bez tła i zapisać jako .png Masz może jeszcze plik .xcf??? Bo z usunięciem tła w tym obrazku będzie problem z powodu cieni pod literami... Można niby bawić się magiczną pałeczką z różnymi stopniami wtopienia ale to trochę bez sensu.

@UP .jpg nie ma kanału alfa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli otworzy się to jako .jpg to nic nie da wycinanie. Trzeba albo zapisać to jako coś co obsługuje alfę i znowu otworzyć, albo dodać do warstwy kanał alfa. I wtedy usunięcie fragmentu rzeczywiście sprawi, że będzie on przeźroczysty, choć w takim przypadku lepiej jest użyć opcji "Zamień kolor w alfę".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...