Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

KamcioKowal

Co mi zajmuje tyle miejsca na dysku C?!

Polecane posty

Od pewnego czasu ciągle stopniowo zmniejsza mi się ilość miejsca na C. Miałem durnowaty rozkład miejsca na dysku twardym- 29GB na C i reszta z 750B dysku na D :tongue: . No ale pomyślałem, że nie będę nic instalował na C i wszystko w D będę ładował.

Obecnie zostało mi 40MB na C i regularnie spada. Sczyściłem C ze zbędnych śmieci, zmieniłem wreszcie folder pobierania z mozilli na D, wykasowałem zbędne dokumenty. A miejsce spada. Zorientowałem się, że sejwy z Empire Total War mi się zapisują na C, przeniosłem je do D.

A miejsce spada.

Robię inspekcję C. Wychodzi na to, że prawie połowę miejsca- 14,2 MB- zajmują dokumenty, folder "kamil" w documents and settings.

Wchodzę do folderu. I coś mi tu nie gra.

W owym folderze, który ponoć zajmuje 14GB (dy kliknę na folder & właściwości)mam takie oto podfoldery:

Menu Start, 176KB :P

Moje Dokumenty 2,43 GB

Dane Aplikacji 1,91GB

Pulpit, 105 MB

Ulubione, 48KB

I jakieś dziwne pliczki, zajmujące malutko miejsca.

Łącznie jak zaznaczę całą zawartość foldera "kamil" & kliknę właściwości to zajmuje ona 4,43 GB O_____o A gdzie te cholerne 10GB?!

Miałem przykre podejrzenia, że steam i Empire Total War (10-16BG, nie pamiętam) mam na dysku C ale nie. ETW jest na D.

CO mi zajmuje tyle miejsca? Jakieś pliki systemowe? Czy może pomóc defragmentacja dysku? ocb?

EDIT

Póki co wytrzymam bo jeszcze jakieś sejwy 3GB przeniosłem, ale chętnie bym się dowiedział co się dzieje z tym miejscem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiej uzywasz przegladarki ?

IE lubi chowac wszystko co pobierze w jakies dziwaczne miejsca, ktorymi w 2 tygodnie zapycha 1 GB

FF i reszta robi wlasciwie tak samo, bez wzgledu na to gdzie sie je za instaluje.

Musnij kompa CCleanerem, przy okazji sprawdz rejestr i autostart (wszystkie opcje masz w programie) i po tym zobacz co i jak.

z reszta moje dokumenty i dane aplikacji mowia same za siebie - tam wszystkie programy chowaja wszelki syf. Popatrz ccleanerem - po czyszczeniu przybedzie ze 2 gb :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze tez uzyc systemowego narzedzia do czyszczenia dysku. Poszerz sobie te partycje jakims programem do partycjonowania dysku (np. EASEUS Partition Manager, Partition Magic HE, G-Parted itd).

Wrzuc logi z Malwarebytes oraz OTL.

Proponuje tez wylaczyc przywracainie systemu, bo to tez zajmuje duzo miejsca (ew usun historie i zostaw sobie ostatni wpis).

W Panelu Sterowania zaznacz opcje pokaz ukryte pliki i foldery i recznie usun zawartosc katalogu Temp (dla win7 & Vista: C:\Users\Nazwa_Uzytkownika\AppData\Local\Temp) oraz Prefetch z folderu Windows...

I zobacz co ci zajmuje tyle miejsca, choc ja obstawiam ze savy z gier i to co sciagales z netu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię inspekcję C. Wychodzi na to, że prawie połowę miejsca- 14,2 MB- zajmują dokumenty, folder "kamil" w documents and settings.

Wchodzę do folderu. I coś mi tu nie gra.

W owym folderze, który ponoć zajmuje 14GB (dy kliknę na folder & właściwości)mam takie oto podfoldery:

Menu Start, 176KB :P

Moje Dokumenty 2,43 GB

Dane Aplikacji 1,91GB

Pulpit, 105 MB

Ulubione, 48KB

I jakieś dziwne pliczki, zajmujące malutko miejsca.

Łącznie jak zaznaczę całą zawartość foldera "kamil" & kliknę właściwości to zajmuje ona 4,43 GB O_____o A gdzie te cholerne 10GB?!

Nie widzisz tego, bo ma status ukryty - tzw. hidden. Aby się dobrać do tych plików/folderów i dokładnie się dowiedzieć co i gdzie oraz ile ci zabiera musisz przekonfigurować Explorator Windows (którego zakładam używałeś do przeglądania zawartości dysku) albo użyć programu który "automatycznie" pokazuje wszystkie pliki. Płatny taki program jest za pewne dobrze ci znany: Total Commander, ale jest jego darmowa alternatywa Free Commander

Gdy już wejdziesz do Documents and Settings - wciskając Spację na jakimkolwiek folderze otrzymasz informację o tym, ile danych się w nim mieści. W ten prosty sposób - metodą eliminacji - powinieneś dowiedzieć się co zajmuje ci 10GB z dysku.

Nie kasuj tego jednak, spróbuj się dowiedziec która aplikacja tak zaśmieca dysk i się jej pozbądź.

To poniżej masz jako bonus, poza tym co opisałem nie mieszaj w Usługach jeśli się nie znasz, może to doprowadzić do destabilizacji systemu a w konsekwencji nawet do jego utraty !!

Inna sprawa - miejsce na dysku mogą zajmować logi Windows z MSDTC - wejdź na ścieżkę:

[dysk] / [katalog_systemowy_windows] / System32

Znajdź podkatalog o nazwie MsDtc i sprawdź ile zajmuje. Znajdują się w nim pliki .log które system zapisuje sobie z transakcji pomiędzy bazami danych i systemami plików. Jednak nigdy ich nie czyści i zabierają one miejsce na dysku gromadząc się niepotrzebnie (mi kiedyś prawie 5GB zabrały... :dry: ). Możesz wszystko z tego katalogu spokojnie skasować. Ogólnie jest do tego przypisana usługa, która uruchamia się automatycznie a jest kompletnie zbędna i nie wpływa na wydajność czy stabilność systemu. Można ją wyłączyć. Aby to zrobić wywołaj Panel Sterowania a następnie Narzędzia Administracyjne. Z okienka które się ukaże - wybierz Usługi. Na liście usług znajdź Distributed Transaction Coordinator i ustaw jego status na Ręczny lub Wyłącz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gry ze steam zapisują się w steam/apps/steamapps jakoś tak. Ale możliwe, że pomyliłem kolejność, nazwy folderów mniej więcej są poprawne .

A w dokumentach zapisują się save'y z gier, ustawienia z gier, ustawienia użtkwoników, wszystko co masz na pulpicie oraz jeśli używasz Mozilli Firefox to ona domyślnie zapisuje tam pliki pobrane z internetu. I jeśli dokumenty zajumją dla ciebie za dużo miejsca to zawsze możesz kupić większy dysk :). Powinieneś zrobić defragmentacje dysku chociarz nie wiem czy to pomoże.

I jeszcze jest steam. Ja też ściągałem z niego kilka dem i nie wiem dlaczego ale ten steam zajmuje więcej miejsca niż powinien. Jeśli ściągałeś coś ze steam i w to nie grasz to lepiej usuń.

Życzę powodzenia.

PS dobry do takich rzeczy jest program Jv Power Tools. Można nim przyśpieszyć komputer na wiele sposobów! Posiada też narzędzie do czyszczenia plików i rejestru. Polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto Documents and Settings, lub Users przenieść na drugą partycję, to zwolni sporo miejsca. Tylko no właśnie, jaki w ogóle masz system? Obstawiam XP, ale różne dziwy już widziałem, więc wolę się upewnić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp możesz spokojnie wywalić. Prefetch radzę zostawić w spokoju. Niby stabilność systemu nie powinna ucierpieć, ale wydajność po tym zabiegu (konkretniej szybkość ładowania się systemu i uruchamiania aplikacji) już tak. Generalnie lepiej tego katalogu nie ruszać, chyba, że naprawdę nie ma miejsca, to wtedy można to rozważyć. CCleaner zdaje się potrafi wybrać te pliki z Prefetch, które już nie są używane i je można wywalić.

Można też użyć tego narzędzia, ale nie radzę robić tego zbyt często.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...