Skocz do zawartości

Rozwiązany: Router pod Neostradę do podłączenia PC i laptopa za ok. 200zł


Maxey

Polecane posty

Zamierzam kupić router. Sprzęt ma działać na Neostradzie, w tej chwili 1024/256 kb/s, może kiedyś będzie szybsza opcja (uprzedzam pytania - odpukać, przez prawie 4 lata nie było problemów, modem Sagem USB Fast 800). Nie znam się na tym zbytnio, więc może napiszę, co chciałbym tym zakupem osiągnąć.

1. Podłączenie komputera stacjonarnego kablowo.

2. Podłączenie laptopa poprzez wi-fi.

Pytanie: zasięg w pomieszczeniu, w którym znajduje się router jest dla mnie oczywisty, ale jak wygląda sprawa w przypadku sąsiedniego pokoju lub pomieszczenia piętro niżej (dom jednorodzinny) - da się korzystać z sieci?

3. Przydałaby się bramka voip, bo o ile się nie mylę za jej pośrednictwem da się podłączyć telefon internetowy, a chciałbym tą usługę TP wypróbować.

4. Miło by było połączyć czasem PC i laptopa w sieć LAN, choćby dla zagrania z kuzynem w jakąś starszą grę.

5. Kwestie bezpieczeństwa - firewall i zabezpieczenie wi-fi hasłem to chyba standard, ale na wszelki wypadek wspomnę o tym :)

Livebox odpada, bo nie mam zamiaru płacić co miesiąc 10 zł za dzierżawę urządzenia - wolę zapłacić raz i mieć na własność.

Co do ceny: Przyjmijmy, że ok. 200 zł - rzecz jasna miło byłoby taniej :)

Chcę jeszcze kupić mysz do laptopa oraz sam laptop, a na całość będzie jakieś 3 tys., więc co "zaoszczędzę" na routerze i myszy będzie do wykorzystania na laptopie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście dobrego routera z bramką VoIP poniżej 200 zł nie znam. Myślę, że na razie musisz się wstrzymać z VoIP'em. Nie będę ci tu polecał firmy Philips czy też innego Sagem'a bo ich router same w sobie nie są dobrymi routerami. Może i są tanie i mają VoIP ale nic więcej nie oferują. Jeżeli szukasz czegoś do 200 zł to podam 2 propozycje. Pierwsza opcja jest tańsza i oparta o technologię G. Druga nowsza i oparta o N (co może się przydać jak kupisz laptopa z kartą, która to obsłuży).

1. TP-Link TD-W8901G

2. TP-Link TD-W8960N

Którego byś nie wybrał będziesz zadowolony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, jeśli mam dopłacać ze względu na voip, to wolę z tej opcji zrezygnować - do szczęścia mi potrzebna nie jest.

Wezmę raczej tego drugiego, bo wszystkie laptopy które przyciągnęły moją uwagę obsługiwały technologię N, więc nie widzę sensu by się ograniczać.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł, niech pisze, do kupna będę się przymierzał za jakieś 2 tygodnie po przypływie gotówki, do tego czasu chętnie rozważę inne propozycje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nic innego nie znajdziesz. D-Link'i w tym przedziale cenowym nie są ekstra produktami i dużo rozłącza internet. Linksysa nie znajdziesz w tym przedziale cenowym. TP-Linki wg. mnie to porządny sprzęt i w dodatku nie kosztuje majątku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec tego jeszcze jedna rzecz. Polecone routery różnią się w zasadzie tylko technologią G i N. G to transfer ok 20 Mb/s, N - 100 Mb/s. Tak więc w zasadzie ten drugi byłby mi potrzebny tylko w przypadku łącza internetowego 20Mb/s lub wyżej, mam rację?

Jeśli tak, to chyba jednak ten tańszy bym wziął, bo po co mi przepustowość Wi-Fi powyżej 20Mb/s, jeśli z Neostrady więcej nie wycisnę (ba, nie jestem pewien czy moja linia telefoniczna taką przepustowość w ogóle jest w stanie zaoferować).

Chyba, że jest między nimi różnica w kwestii zasięgu, ale z tego co zdołałem wyłuskać z danych technicznych, takiej różnicy nie widzę.

Laptop z N i tak poradzi sobie z routerem z G, te technologie są w końcu kompatybilne wstecznie, czyż nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G to transfer ok 20 Mb/s, N - 100 Mb/s. Tak więc w zasadzie ten drugi byłby mi potrzebny tylko w przypadku łącza internetowego 20Mb/s lub wyżej, mam rację?

Nie, to nie tak. Przepustowości, które podałeś wyżej nie odczytuję się dla łącza. To są wartości przesyłania danych w sieci lokalnej (czyli wymiana plików pomiędzy komputerami). Jeżeli chciałbyś mieć łączę o prędkości 20 Mbps to niezależnie czy router posiada technologię N czy G będzie ona działać lecz warunkiem jest posiadanie routera z ADSL2+ (bo tylko ten standard obsługuje pasmo do 24 Mbps).

Chyba, że jest między nimi różnica w kwestii zasięgu, ale z tego co zdołałem wyłuskać z danych technicznych, takiej różnicy nie widzę.

N ma lepszy zasięg ponieważ nadaje na paśmie częstotliwości 5 GHz a G na paśmie 2.4 GHz.

Tak, standard N (i wszystkie inne) działa wstecz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli znowu jestem nieco mądrzejszy ;)

1. TP-Link TD-W8901G

2. TP-Link TD-W8960N

Skoro tak to wszystko wygląda, to zakupię nr 2.

Dziękuję za pomoc, temat można już zamknąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...