Skocz do zawartości
Sevard

Jak nie pisać newsów

Polecane posty

Jak już napisałem wcześniej w innym temacie, dzisiaj zrobiłem gruntowne porządki w dziale, czego efektem jest to, że kilkadziesiąt tematów wyleciało do kosza. Po krótce przedstawię co mi się nie podobało.

Po pierwsze część tematów była w większym, lub mniejszym stopniu plagiatami. Metoda copy-paste'a nie jest najlepszą metodą pisania newsów (no chyba, że komuś zależy, żeby zdobyć 20%). Piszę tu zarówno o postach, które były żywcem skopiowane z jakichś portali (za co jedna osoba zgarnęła ostrzeżenie), ale i o postach, które zostały w niewielkim stopniu przerobione. Tzn. zmieniono kilka wyrazów na bliskoznaczne, zamieniono kilka formuł na oznaczające to samo, ale wyrażone w innych słowach, czy też dodano/zlikwidowano kilka kropek, przebudowano szyk zdania, zmieniono wyliczenie w zdaniu, na wyliczenie za pomocą listy itp., ale sama budowa newsa pozostała bez zmian. Innymi słowy czytając jednego, a następnie drugiego newsa aż same przychodzą do głowy słowa "ja to gdzieś przed chwilą widziałem". Nie jestem przekonany czy o to chodzi. Proponuję raczej pisać newsa od podstaw, a nie kopiować istniejącego i potem zmieniać parę zdań, żeby źli moderatorzy się nie przyczepili.

Kolejna rzecz, to tematy, które wyleciały, bo tak naprawdę nic nie przekazywały. News mający postać:

Firma xxx wypuściła produkt yyy. Cechy produktu yyy to:

  • cecha 1
  • cecha 2

    ...

  • cecha n

nie ma za dużej wartości. Fajnie, jest produkt taki, a taki, ale co z tego? Czym on się odróżnia od setki innych, o takiej samej/podobnej specyfikacji? Innymi słowy przydałby się jednak jakiś komentarz od autora newsa.

Trzecia rzecz - źródła. Pisanie newsów na podstawie polskich źródeł nie jest najlepszym pomysłem. Często newsy na polskich portalach są tworzone na podstawie newsów z portali zagranicznych, które to newsy są tworzone na podstawie newsów z jeszcze innych stron/portali. Efekt jest taki, że po drodze często giną informacje, albo co gorsza pojawiają się nowe "fakty", lub też przekłamania. Często błędy pojawiają się na etapie tłumaczenia, czego osoba, która nie sprawdzi oryginalnych źródeł wiedzieć nie może.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sevard wybacz, że Ci się w temat wcinam ale mam ale ;]

Chodzi mi o te plagiaty napisanie setny raz tego samego newsa od nowa jest praktycznie nie możliwe bo i tak trafisz na podobny.

Przeczytałem najpierw to

http://pclab.pl/news41638.html

a potem to

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Wzieli...atow-28267.html

"ja to gdzieś przed chwilą widziałem".

Tylko w tym 2 dodali parę linijek tekstu do newsa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mam chwilę czasu i wenę, to w końcu odpiszę i dodam jeszcze słowo od siebie.

Czasem te dwie linijki robią różnicę. Chodzi nam o to, żeby newsy nie były tworzone masowo na zasadzie takiej, jak ma to miejsce na większości portali, tzn. jest news o premierze jakiegoś sprzętu, w nim jest podana specyfikacja i cześć. Ani słowa komentarza, typu po co to komu i dlaczego tak, a nie inaczej, czy też co odróżnia dany produkt od produktów konkurencji. Od tego są inne portale i nie zamierzamy z nimi konkurować. Zresztą przyjęta forma nie nadaje się do tego celu, bo forum nie za bardzo nadaje się na serwis newsowy w normalnym znaczeniu tego słowa. Chodziło nam o stworzenie czegoś innego, chodzi o taki serwis newsowy dla ludzi, żeby laik przeczytał i wiedział o co chodzi. Jednak spora część ludzi nie potrafi zinterpretować podanej w suchy sposób informacji. Nie chodzi nam o elaboraty, ale np. w przypadku sprzętu o specyfikację, a potem słowo, czy dwa od siebie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby napisać coś dłuższego, ale sam news nie powinien odstraszać od siebie długością.

Tzn. chcielibyśmy, żeby newsy pisały osoby inteligentne, mające swoje zdanie, a nie klony, które przeczytają coś i nie pytając o nic zgodzą się z opinią piszącego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...