Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smuggler

CDA SPEC 01/2010 zawartość

Polecane posty

Z tego co wyczytałem na Wikipedii, to w tego typu badaniach bierze udział kilka, kilkanaście osób, więc znacznie mniej niż w sondach. Nie wiem, może czegoś tu nie rozumiem, jeśli tak to proszę o wyjaśnianie.

Jako wyjaśnienie zacytuje post użytkownika Smoku. Nie chciałoby mi się przepisywać tego samego :)

(jakiś użytkownik skarżył się że nie słyszał o żadnych badaniach - dop. b3)

Nic dziwnego, że nie usłyszeliście. Fokusy są robione zwylke na kilku kilkuosobowych grupach dobranych, aby w maksymalnie szeroki i odpowiadający rzeczywistości sposób odzwierciedlić skład badanej populacji. Szanse, że ktokolwiek z forumowiczów brał w nich udział są nikłe. Także dlatego, że nadreprezentacja forumowiczów jako specyficznego typu najbardziej zaangażowanego czytelnika byłaby niekorzystna z punktu widzenia wiarygodności wyników badania.

EDYT - co do wiarygodności - to, żeby badanie było reprezentatywne zależy nie od wielkości próby, ale prawidłowości przebiegu badania. Możecie nie dowierzać, ale ta fokus jest wypróbowaną i sprawdzającą się metodą badawczą. Zwłaszcza w przypadku badań medialnych. To na podstawie fokusów ustala się na przykład, czy Pani Halinka z telenoweli ma zajść w ciążę z mężem, czy uciec z mleczarzem.

To właśnie sonda na forum byłaby badaniem niereprezentatywnym czyli niewiarygodnym i bezużytecznym, bo zbadałaby tylko specyficzny wycinek czytelników CDA. W końcu badań na temat na przykład opinii o wpływie administracji państwowej na prowadzenie własnego biznesu nie robi się w kolejce do pośredniaka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@b3rt

Nadal nie do końca rozumiem na czym polega ta skuteczność fokusów, no ale dobra.

Choć i tak uważam, że można by było napisać w samym czasopiśmie, że planowane są zmiany i że na stronie internetowej cda odbędą się badania. Napisać dokładnie dużą czcionką i w widocznym miejscu, kiedy będzie to miało miejsce. Wtedy każdy zainteresowany czytelnik mógłby wyrazić swoją opinię. Pamiętam, że w starych numerach cda były też drukowane ankiety do wypełnienia i odesłania do redakcji. Takie rozwiązanie również nie było by złe, bo w końcu nie każdy ma dostęp do internetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@b3rt

Nadal nie do końca rozumiem na czym polega ta skuteczność fokusów, no ale dobra.

Choć i tak uważam, że można by było napisać w samym czasopiśmie, że planowane są zmiany i że na stronie internetowej cda odbędą się badania. Napisać dokładnie dużą czcionką i w widocznym miejscu, kiedy będzie to miało miejsce. Wtedy każdy zainteresowany czytelnik mógłby wyrazić swoją opinię. Pamiętam, że w starych numerach cda były też drukowane ankiety do wypełnienia i odesłania do redakcji. Takie rozwiązanie również nie było by złe, bo w końcu nie każdy ma dostęp do internetu.

Czytanie ze zrozumieniem sie klania, niestety. Toz byla mowa, ze badajac TYLKO tych, co odwiedzaja strone CDA itd. badasz nie "TYPOWEGO" czytelnika CDA, a tego najkatywniejszego...

jesli zrobisz w necie badanie "ilu z was korzysta z internetu" to dowiesz sie, ze 100% :) Ale czy to bedzie faktycznie oddawalo stan faktyczny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego napisałem, że można by było też dać takie ankiety, jak kiedyś były w cda. Można było wypełnić i odesłać do redakcji. I wtedy każdy zainteresowany mógłby wyrazić swoje zdanie, a nie tylko internauci.

I jak byście napisali w cda, że chcecie wprowadzić zmiany i w tym celu przeprowadzicie ankietę na stronie cda, to na pewno część czytelników, która z forum nie korzysta, wejdzie właśnie po to, aby wziąć udział w badaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawello12

Nie chciałbym być niemiły, ale proszę, nie wymyślaj na siłę nowych rozwiązań badań rynku masowego. Badania typu fokus są opracowane przez ludzi którzy jakieś pojęcie o tym mają, i są naprawdę skuteczne (mimo iż na pierwszy rzut oka są przeprowadzane irracjonalnie). Niech świadczy o tym chociażby fakt że dobre firmy przeprowadzające takie badania biorą za to ogromne pieniądze, a z ich usług korzystają wielkie korporacje wydawnicze, reklamowe czy nawet producenci filmowi. Wierz albo i nie, ale to naprawdę działa.

Co do ankiet i innych bzdetów: badania otwarte mają to do siebie że są niemiarodajne, czyt. nie mając nad nimi pełnej kontroli ciężko jest wyklarować rzetelne wnioski. Weźmy na przykład twoje pomysły:

można by było też dać takie ankiety, jak kiedyś były w cda.

No dobra, ale w ten sposób również ograniczasz się do bardziej zaangażowanych czytelników. Taką ankietę w końcu trzeba wyciąć, uzupełnić, wysłać pocztą (płacąc za wysyłkę, oczywiście z własnej kieszeni) itd. Przeciętny Kowalski prawdopodobnie olałby całą ankietę, bo po co dokładać sobie problemów. Ba, nawet ja, mimo że czytam CDA regularnie od 1997 roku, prawdopodobnie też nie bawiłbym się w żadne ankiety. Pismo kupuje aby poczytać nowinki ze świata gier i zagrać w coś fajnego, mam gdzieś takie działy jak np. Na Luzie, czy GameWalker, w którym notabene od kilku lat pisano praktycznie jedno i to samo. Zakładam że ankiety wysłaliby tylko "hardkorzy" którym bardziej zależy na formie całego pisma.

Druga rzecz - co z tymi co pismo kupują okazjonalnie? Istnieje spore prawdopodobieństwo że ankieta by ich ominęła, a przecież tak samo są konsumentami jak ci regularnie kupujący. Albo ci którzy biorą płytę, a pisma nawet nie otwierają (tak, są tacy, dzięki takim ludziom mam już komplet CDA z 00/01 ;)). Doszłoby do sytuacji że czytelników dzieli się na lepszych i gorszych, a na to poważne wydawnictwo też nie może sobie pozwolić.

No i ostatni przykład (bo więcej nie chce mi się pisać) - jaką masz pewność że każda ankieta jest głosem osobnej jednostki, indywidualnego czytelnika? Że ktoś nie kupił kilka numerów/pozbierał ankiety od znajomych żeby przeforsować swoje racje. Może tak być? Może, i przez to badanie staje się całkowicie bezużyteczne. Taki już urok badań otwartych.

I jak byście napisali w cda, że chcecie wprowadzić zmiany i w tym celu przeprowadzicie ankietę na stronie cda, to na pewno część czytelników, która z forum nie korzysta, wejdzie właśnie po to, aby wziąć udział w badaniu.

To samo co wyżej. Wystarczy że znajdzie się 100 userów, którzy stworzą po 10/20 kont i zażyczą sobie kącika kulinarnego. Takie badania nie dają żadnych konkretnych wyników. Można się tak pobawić w domu, na zasadzie "w co dzisiaj zagramy po południu", ale nie w przypadku wielkiego wydawnictwa.

Mam nadzieję że nie napisałem żadnych głupot ^^'

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknijmy może już temat badań, bo do niczego to nie prowadzi. Moglibyśmy tak dalej podawać - Ty, że sondy w internecie są niemiarodajne. Ja, że w badaniach fokusowych też bierze udział tylko mała część czytelników. Jak już pisałem:

Nadal nie do końca rozumiem na czym polega ta skuteczność fokusów, no ale dobra.

:wink:

Na Luzie, czy GameWalker, w którym notabene od kilku lat pisano praktycznie jedno i to samo.

No widzisz, a ja z chęcią GW czytałem. Na luzie okazjonalnie, ale też. Przecież chyba lepiej, żeby takie gw było (bo ktoś je przecież czytał) niż żeby objętość pisma była zmniejszona. Nie czepiał bym się tych zmian (a może i bym się czepiał, ale na pewno nie tak bardzo :wink: ) gdyby zostały zastąpione czymś nowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, że w badaniach fokusowych też bierze udział tylko mała część czytelników.

Bo źle pojmujesz sens takich badań. Nie mają one przedstawiać opinii jak największej liczby czytelników, a jak najszerszą opinię ogółu, czyli zarówno czytelników stałych, jak i okazyjnych czy potencjalnych. Ale ok, koniec tego tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego że takie informacje mogą być chronione tajemnicą zawodową, a ich rozpowszechnienie może grozić sporymi problemami? Nie, chyba nie to...

Smuggler pisał, że to nie było tak, że wywalili tamte działy i w zamian dali konsole, więc te działy po prostu poleciały. Nie dostaliśmy nic w zamian.

Nie ma to jak wlasciwie strescic moje slowa :/

Mowilem, ze to nie ma tak, ze "te dzialy leca A W ZAMIAN konsole". Konsole i tak by sie pojawily, czy te dzialy by byly, czy nie. A ze polecialy to W ZAMIAN jest wiecej publicystyki growej i okologrowej.

No właśnie dlatego napisałem, że można by było też dać takie ankiety, jak kiedyś były w cda. Można było wypełnić i odesłać do redakcji. I wtedy każdy zainteresowany mógłby wyrazić swoje zdanie, a nie tylko internauci.

:wallbash:

I jak byście napisali w cda, że chcecie wprowadzić zmiany i w tym celu przeprowadzicie ankietę na stronie cda, to na pewno część czytelników, która z forum nie korzysta, wejdzie właśnie po to, aby wziąć udział w badaniu.

:wallbash: :wallbash:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam coś od siebie.

Ranking ma dużo błędów, np: Diablo II nie dostało u was 9 tylko 10. Puzzle Quest dostał 9+ a nie 9 xD. Unreal Tortunament 2007 też nie dostał 9 tylko 9+ ...

Niby szczegóły ale są...

Oprócz tego numer dobry, ale nie mogę się pogodzić z stratą Game Walkera :( .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smuggler pisał, że to nie było tak, że wywalili tamte działy i w zamian dali konsole

Mowilem, ze to nie ma tak, ze "te dzialy leca A W ZAMIAN konsole".

Źle streściłem twoją wypowiedź???

:wallbash:

Napisałem, że chce już zakończyć ten temat, ale widzę, że nie potrafisz odpuścić...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer jak zwykle super. Recenzje, zapowiedzi - miodzio. Nawet Hitmana przeszedłem, super gra :).

tylko mam jedną uwagę co do tych gier dekady. Zmartwił mnie fakt,że niestety pomineliście dużo tytułów a zamiast nich daliście jakieś średnie "gry".

Np. Spore - gra która z pewnością "znalazła" wielu fanów. Nadawałaby się choćby i do działu "inne" ale zamiast tego pojawiło się jakieś Flower. Nie wiadomo czy to wygaszacz ekranu czy gra.

Albo Empire Earth 2 kiedyś to był hit (Strategia z epokami od prehistorii do dalekiej przyszłości :) )

No podsumowując kawał dobrej roboty jak zwykle :) ale na przyszłość proszę nie pomijać nie których istotnych tytułów w tego typu "listach". :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc zaczynamy!

Szybkie spojrzenie na okładkę - bardzo ładna!

Otwieramy pismo i po lekturze krótkiego wstępniaka zaczynam czytać garść ciekawych news'ów. Po tym jeden z najciekawszych punktów numeru - zapowiedź drugiego Wieśka! Moim zdaniem świetna :) Pozostałe zapowiedzi też niczego sobie, w dodatku gier, które mogą przykuć moją uwagę po premierze. Następnie dział z recenzjami. Po przeczytaniu recki Conviction odpuszczam na razie tą grę. Liczyłem, że jednak twórcy się bardziej postarają. Zaciekawiła mnie gra Prison Break i być może kupię, jak nadrobię zaległości w grach, które mam. Wszystkie recenzje na poziomie. Dalej dobry tekst o sprzedaży elektronicznej, która małymi kroczkami wchodzi na nasz rynek. Następnie wyczekiwany artykuł czyli 105 gier ostatniej dekady. W sumie w większości przypadków się zgodzę, ale oczywiście nie omieszkałbym dodać od siebie małych poprawek ;) Ale to oczywiście moja subiektywna opinia. Później Na Luzie które i tak od dłuższego czasu mnie nie bawi (chyba mam humor kartofla) i dział ze sprzętem. Jak zwykle ciekawie było zaczerpnąć trochę informacji ze świata elektroniki - zwłaszcza tekst o nowej karcie nVidii. Na deser działanie serwisu w pigułce i AR. Z pełniaków w sumie interesuje mnie tylko Hitman, który będzie uzupełnieniem mojej Trylogii, którą już posiadam od ho ho... :) Jak zwykle nie żałuję wydanych 15zł na pismo!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nuka157

Publicystyka jest fajna.... ale...

Z tych nowych CDA mam ten z recenzją Mass Effect i zapowiedzią Wiedźmina i ostatni specjalny. Publicystyka to bardzo fajny pomysł, ale już testowanie myszy i klawiatury czy też pisanie o grach przez kilkanaście stron nie każdemu musi się podobać. Mnie akurat, wspomnienie wszystkich "naj" tytułów ucieszył bardzo, bo obecnie rubię upgrade PC i będę miał pod ręką listę gier w które mogę sobie zakupić. I po przejściu z PSP dziwię się jak tanie i fajne gry są na PC :tongue:

Nie podobają mnie się takie artykuły, jak test mysz , bo to każdy może sobie sprawdzić i kupić, i nie każdemu musi pasować. Do tego myślę że recenzje konsolowe to nie był dobry pomysł. Może udałoby się zrobić Game Walker ale trochę w odmienny sposób na 2 stronach np.

Obecne CDA: wygląda jak BETA która wymaga poprawek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie AR i problemu z recenzjami typu ostatni AvP. Jestem za. Wywiad z Alienem bardzo mi się podobał. Z tego co pamiętam to dawniej recenzje nie dość, że były opowiadaniem to dodatkowo solucją gry. Czasami nawet uważam, że w CDA teksty są zbyt profesjonalne, zwłaszcza jeśli chodzi o wyjaśnianie zawiłości związanych z zasadami danej gry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu te #!@*^&% konsole.... Panowie, wywalcie wkibinimater te recenzje dla konsolaków! CDA to poważne pismo (do tej pory było) a nie jakiś - za przeproszeniem - PSX Extreme, dla ludzi o inteligencji fistaszka. Konsolaki mają swoje gazetki i mają jeszcze jedną ważna rzecz - CDA w d.... więc przestańcie się im podlizywac bo nowych czytelników nie zyskacie a starych możecie utracić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...