Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość dj_ten_co_siedzi_obok

RAM

Polecane posty

Witam. mam problem z kupnem pamieci. Może ktos doradzic dobra pamiec, ddr2 4gb. chciałem kupic OCZ Technology 2x 2GB DDR2 1066MHz Reaper EPP CL5 Heatpipe , ale koles powiedział ze to i tak bedzie działac jak 800 i ze nie warto. mam jeszcze takie pytanie co to jest "CL" i co to sa te "5-5-5-5-15" jak to powinno wyglądac aby było dobrze:)?? jak narazie jestem zielony w tym temacie, tak wiec pytam:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nekresis -> Jeśli chcesz znać szczegóły to poczytaj o budowie i działaniu pamięci dynamicznych, np. tu http://www.i-lo.tarnow.pl/edu/inf/alg/mlex...s/002_01604.php lub tu http://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_random_access_memory.

Jeśli nie chcesz znać szczegółów, to CL jest opóźnieniem dostępu do danych (w znacznym uproszczeniu). Pozostałe wartości to też opóźnienia pomiędzy różnymi etapami odczytu. Im niższe tym lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Od pewnego czasu mam drobny problem z Pamięcią i nie wiem co począć. Otóż do niedawna miałem 1 GB Ramu - 2 x 512 MB Dual chanel DDR 400 Marki Geil (2.5-3-3-6 Przy 200MHz) i wszystko było oki - pamięci pracowały w trybie Dual Chanel i przy 200 MHz.

Jakiś czas temu zdarzyła się okazja do zakupu dodatkowej kości ramu i kupiłem, tylko że jest to jedna kość 1024 MB i firmy Kingston (3.0-3-3-8 Przy 200Mhz) - Dorzuciłem ten ram i zaczęło się niezbyt fajnie.

Nie spostrzegłem żadnej różnicy w pracy komputera, a nawet troche jakby wolniej reagował i najbardzej mnie wnerwia to, że We wszystkich testach komputera pokazuje mi że kości pracują tak:

DRAM Frequency - 167,5 MHz

CL - 2,5

tRCD - 3

tRP - 3

tRAS - 7

tRC - 10

A w niektórych programach pokazuje że mam 1GB, lub 1,5 GB.

Najbardziej wkurza mnie częstotliwość 167,5 MHz - Przy jeden GB ramu pracuje przy 200 MHz, czyli ztaktowało mi pamięci.

Wiem że to są zupełnie inne kości i że mają inne timingi, ale czy można pokombinować z ustawieniami tak żeby było dobrze ?

A - kości są umieszczone następująco Slot 1 - 512MB, Slot 2 - 512 MB, Slot 3 - 1024 MB, Slot 4 - Pusty

Mój sprzęt to : AMD Athlon 64 3200+ 2000MHz, Płyta Gigabyte GA-K8NMF-9, Zasilacz 400W, Grafika GF 9600GT Gainward PCIE, Dysk 200GB WD Caviar, 2048 MB Ram DDR400, System Windows XP SP3 - legal

Bardzo proszę o pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To klasyczny problem związany z ograniczeniami wbudowanego w ten procesor kontrolera pamięci. Wg specyfikacji nie może on obsłużyć dwóch dwustronnych modułów działających jako DDR400 (200MHz) i zmniejsza ich prędkość do trybu DDR333 (166MHz). Patrząc na Twoją konfigurację to wg mnie na pewno te dwa Geile są modułami jednostronnymi, a zakupiony przez Ciebie Kingston jest dwustronny i dlatego chodzą wolniej (z moim A64 kiedyś też to u siebie przerabiałem). Co do rozwiązania tego problemu to możesz: spróbować krecić pamięci do tych 200MHz (ale nie licz, że będzie to stabilnie chodziło, np. u mnie niezależnie od ustawień system i tak bluescreena wywalał), zmienić proca na jakąś X2 pod socket 939 (tamtejsze kontrolery już nie mają tych ograniczeń) lub po prostu dać sobie z tym spokój i żyć z takimi parametrami pamięci (ja tak właśnie zrobiłem :) ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czyli jak zmienie procesor to będzie dobrze?

To całkiem fajnie bo niedługo będe miał nowy procek.

Wiem że nie opłaca się wymieniać procka, ale chciałbym żeby ten komputer jeszcze pożył z pół roku.

Dzięki za szybką odpowiedź

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić sobie kartę pamięci Geila Black Dragon 800Mhz 4gb RAM-u Cl4,ale nie wiem czy się zdecydować na tą czy na Black Dragon 1066 4gb RAM-u Cl5.Nie jestem za bardzo obeznany w tych tematach dlatego liczę na pomoc bardziej doświadczonych graczy ,a także innych osób obeznanych ze sprzętem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartę pamięci powiadasz. Do telefonu? Aparatu? :P

A tak na poważnie to zależy od tego czy twoja płyta obsłuży pamięci o częstotliwości 1000MHz. Swoją drogą te pamięci nie są specjalnie dobre. Jeżeli chcesz mieć pamięci szybsze o kilka % to bierz 1000MHz. Ale i tak myślę, że spokojnie wystarczą 800MHz no chyba, że masz jakiś szybki procesor i grafikę to wtedy szybsze pamięci powinny się lepiej spisywać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...