Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

napa88

Programowanie dla TOTALNEGO laika...

Polecane posty

Jak w temacie... interesuje mnie to, ale tak nie zupełnie zdaję sobie sprawę z tego do czego to tak naprawdę służy... Jest dużo darmowych kursów w internecie, wystarczy google. Ale nawet jeśli się tego nauczę... to do czego mi to potrzebne? Co można robić za pomocą, przykładowo, C++, Pascala czy Delphi. Rozumiem, że są to (nie języki, tylko to co już tym językiem napiszę) różnego rodzaju programy. Ale tak ogólnie, to co? Grę sobie mogę zrobić? Sorki, za moją "głupotę", ale przecież człowiek się uczy całe życie :) Z góry dzięki za odpowiedzi :D

PS: A tak btw. to jaki język jest najłatwiejszy do "opanowania"? Oprócz html, którego i tak nie umiem :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Języki programowania internetowego, a te systemowe są całkiem inną rzeczą na początek ci powiem.

Ja osobiście miałem doczynienia z Pascalem i moim zdaniem od niego powinienieś zacząć( Pascal to podstawy).

Programowanie internetowe jest łatwiejsze, lecz służy tylko do tworzenia stron, for dyskusyjnych i serwisów itd., a nie programów.

W Pascalu możesz zrobić proste programy, np. najedziesz myszką na kuleczkę, to obraz zmieni się na żółty, albo możesz zrobić kalkulator( to jak już opanujesz podstawy).

Same języki programowania systemowego wymagają dużo cierpliwości, bo co chwilę wyskakuje ci jakiś błąd, jeśli nie jesteś wytrzymały odpuść sobie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze trzeba spróbować... jak już powiedziałem, człowiek uczy się całe życie :) A tak na serio, to mam takie plany iść na studia informatyczne, dlatego coś by tam trzeba by skubnąć... Jest ktoś kto studiuje ten "przedmiot"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napa88 -> Jest temat studia w tym dziale, poczytaj go.

Jest temat albo i kilka "jaki język na początek" - poszukaj, poczytaj.

Języki programowania internetowego, a te systemowe są całkiem inną rzeczą na początek ci powiem.

A ASP.NET? A www w pythonie? Jest część typowo html-owa, ale przecież jest całe zaplecze "normalnego" języka (C#, VB.NET, Python), więc nie zawsze tak całkiem inne rzeczy.

Ja osobiście miałem doczynienia z Pascalem i moim zdaniem od niego powinienieś zacząć( Pascal to podstawy).

Była o tym dyskusja - większość miała inne zdanie.

Programowanie internetowe jest łatwiejsze, lecz służy tylko do tworzenia stron, for dyskusyjnych i serwisów itd., a nie programów.

Tja, łatwiejsze, jasne... Pogadamy, jak napiszesz stronkę w ASP.NET i będziesz miał problemy z okienkami (bo będziesz chciał zrobić aplikację webową, która będzie zachowywać się podobnie jak zwykła aplikacja). Napisanie aplikacji w ASP.NET to znajomość samego ASP.NET (czyli asp + C# lub vb.net), html, javascript, ajax (=obudowany JS), SQL (bo bazę też obsłużyć trzeba). Zresztą z PHP jest podobnie.

W Pascalu możesz zrobić proste programy, np. najedziesz myszką na kuleczkę, to obraz zmieni się na żółty, albo możesz zrobić kalkulator( to jak już opanujesz podstawy)

Na upartego można zrobić nie tylko proste programy. Z GUI gorzej, ale jest Delphi, który jest obiektowym pascalem de facto.

Same języki programowania systemowego wymagają dużo cierpliwości, bo co chwilę wyskakuje ci jakiś błąd, jeśli nie jesteś wytrzymały odpuść sobie.

Trzeba tak kodować, by błędy nie wyskakiwały :-) Tu jest jeszcze jedna kwestia - pisanie i debugowanie aplikacji np. w C# jest znacznie łatwiejsze niż w PHP, bo już na etapie kompilacji wiesz, czy masz błąd w kodzie. W PHP odpalasz i modlisz się, by się nie sypnęło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PHP odpalasz i modlisz się, by się nie sypnęło.

Coś o tym wiem :/ Chociaż czasami wysakuje ci linijka z błędem, a innym razem trzeba przestudiować cały kod od początku :/ Miałem raz błachy problem, a rozwiązanie przyszło dopiero po kilku godzinach...Naprawdę przydają się pliki raportu o błędach, oj przydają się.

Tja, łatwiejsze, jasne... Pogadamy, jak napiszesz stronkę w ASP.NET i będziesz miał problemy z okienkami (bo będziesz chciał zrobić aplikację webową, która będzie zachowywać się podobnie jak zwykła aplikacja). Napisanie aplikacji w ASP.NET to znajomość samego ASP.NET (czyli asp + C# lub vb.net), html, javascript, ajax (=obudowany JS), SQL (bo bazę też obsłużyć trzeba).

Nie dane mi było zaznać tej przyjemności. CSS mam, skończę PHP i potem spróbuję wejść dalej :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Języki programowania internetowego, a te systemowe są całkiem inną rzeczą na początek ci powiem.

A ASP.NET? A www w pythonie? Jest część typowo html-owa, ale przecież jest całe zaplecze "normalnego" języka (C#, VB.NET, Python), więc nie zawsze tak całkiem inne rzeczy.

To ja jeszcze dorzucę perla, ruby, tcl, C++ (a co). W końcu jest coś takiego jak CGI.

Programowanie internetowe jest łatwiejsze, lecz służy tylko do tworzenia stron, for dyskusyjnych i serwisów itd., a nie programów.

Z punktu widzenia początkującego programisty jest dokładnie na odwrót. Stwierdzenie, czy kod nie zawiera błędów bywa wielce nietrywialne, a i samo znalezienie błędu nie musi być proste.

Same języki programowania systemowego wymagają dużo cierpliwości, bo co chwilę wyskakuje ci jakiś błąd, jeśli nie jesteś wytrzymały odpuść sobie.

Zobacz sobie co się stanie, jak w kodzie PHP zapomnisz o średniku w jakimś miejscu. Naprawdę uważasz, że to, że wyskakują błędy kompilacji jest takie złe? W przypadku języków skryptowych o błędzie dowiesz się najprawdopodobniej dopiero przy próbie uruchomienia jakiejś konkretnej funkcji w programie, a w najlepszym przypadku zaraz po jego uruchomieniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego może służyć programowanie ?

To tak jakby spytać do czego może posłużyć umiejętność pisania. Generalnie do pisania. Możesz napisać arcydzieło i zostać uznanym pisarzem, możesz napisać na murze "Bolek LOVE Ewcia" i zostać uznany za wandala.

Podobnie jest z programowaniem. Służy do robienia programów. Można zrobić fajną grę (pomińmy na moment skalę tego przedsięwzięcia) i zostać uznanym twórcą gier, możesz napisać program włamujący się do banków i resztę życia spędzić bez dostępu do komputerów (wcale nie z własnej woli).

Programowanie to narzędzie, co z nim zrobisz zależy od Ciebie, od Twoich potrzeb, możliwości i tego czego chce od Ciebie szef ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może trochę filozofii.

Programowanie to tworzenie. Często tworzenie czegoś z niczego. Gdy zaczniesz tworzyć swoje własne programy, pisać biblioteki - zaczniesz tworzyć swój mały mikroświat, na swój obraz i podobieństwo. Może w nim panować chaos, ale może też panować idealna harmonia. W zależności od tego, na jak wysoki stopień abstrakcji się wzniesiesz, tak bardzo stworzenie Twoje będzie zachwycające i zadziwiające. Im wyższy poziom abstrakcji tym bardziej plastyczny ten świat. Najwyższy poziom abstrakcji to gry komputerowe. Tam świat Twojego kodu staje się niemal namacalny, nadajesz znaczenie rzeczom które da się zbadać wzrokiem. To niezwykłe doświadczenie. Wręcz mistyczne.

Bóg jest pierwszym programistą. Reszta Go naśladuje. Napisał swoje biblioteki do kontroli nad światem i teraz ich używa. Niektórzy twierdzą, że Go nie ma, nie dostrzegają Go, bo to co dla nas każdego zwyczajnego dnia robi nie nosi w sobie znamion boskości, cudu. Bo modlitwy spełniane są najczęściej za pomocą standardowych bibliotek i standardowych procedur - dziwne zbiegi okoliczności, ludzie pojawiający się znikąd i pomagający Ci - nie widać w tym na pierwszy rzut oka Bożej interwencji, ale to Bóg pisze program i zarządza istniejącymi bibliotekami, korzysta z istniejących zasobów (ludzie, przyroda, emocje) dlatego w ostateczności dzieje się tak, a nie inaczej.

Chcesz poczuć, co odczuwał Bóg tworząc świat? Zacznij programować.

:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jakakolwiek wypowiedź miała mnie zmotywować do nauki programowania, to właśnie ta od "BorysBe" :D A tak szczerze, to spojrzałem na temat całkiem z ciekawości... w tym roku idę do liceum, więc trzeba by było znaleźć sobie jakiś kierunek, którym będę podążał. Bo na razie, to tak średnio mi idzie :/ Niby języki umiem, ale to jednak nie to, co mnie na tyle interesuje, żeby zajmować się tym przez resztę życia... ALE to jest offtopic... Zadałem pytanie, dostałem odpowiedzi (za które dziękuję) i dochodzę do wniosku, że skubnę trochę Pascala, a później Delphi :)

PS: Co do tematu "studia" to sorki, ale nie spojrzałem zanim zapytałem :)...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam coś o programowaniu internatowym. Wbrew temu, co napisali koledzy wyżej, programowanie www może, lecz NIE musi być trudne. HTML, a właściwiej xHTML, bo to jest obowiązujący standard to naprawdę rzecz prosta, łatwa i przyjemna (?). Ale i tu nie raz miałem w kodzie wiele błędów, niektóre czekały na rozwiązanie po kilka dni, bo nie maiłem cierpliwości.

Chcesz mojej rady? Zacznij od tworzenia stron, pod warunkiem, że to względnie polubisz. Tu nie zaznasz tylu skomplikowanych rzeczy (korzystając z CSS + xHTML + ewentualnie gotowe skrypty PHP, jak przykładowo bardzo przydatny dla webmastera include*), co w zwykłym programowaniu. Co ci daje umiejętność tworzenia stron? Po pierwsze: własną wizytówkę w Internecie. Stajesz się ważniejszy, bo jesteś od tej pory współtwórcą Internetu (a raczej jego zawartości).

Poza tym jest do tego masa poradników, for itp. Wszystko jest tak pięknie opisane, że problemy ograniczają się prawie do minimum. I co ważne do tego potrzeba Ci tylko notatnika (lepszy byłby notatnik+ czyli html'owy odpowiednik systemowego notatnika wzbogacony o kilka narzędzi**). Nic nie trzeba kompilować, konwertować etc.

Jest jednak jedno ALE. Programowanie www wymusza u większości osób tworzenie grafiki (Photoshop / Gimp). Można oczywiście korzystać z szablonów, prosić o wykonanie grafik znajomych lub korzystać z gotowych elementów, ale na dłuższą metę nic dobrego z tego nie wychodzi.

*Te przydatne linijki kodu powodują, że w razie zmian w menu, stopce czy logu, podmieniasz TYLKO jeden plik, a nie każdą podstronę.

**W skomplikowane programy nie ma się co bawić. Wiem z własnego niekrótkiego już doświadczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób można napisać prostą stronę typu "o mnie", ale nie coś większego. Obecnie bez znajomości PHP, ASP.NET, Ruby on Rails, lub Pythona oraz JS (można wymienić jeszcze parę innych języków) nie ma co podchodzić do tworzenia stron. W czystym HTMLu za dużo się nie zrobi, a gotowe szablony nie zawsze oferują dokładnie to, co jest nam potrzebne. W większych firmach przy tworzeniu stron pracuje większa ilość osób, w tym grafik, ktoś znający sie na HTMLu i CSS oraz właściwy programista. Mało kiedy zdarza się, żeby całą stronę tworzyła jedna osoba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale od takich prostych stron zaczyna się tą przygodę. Po poznaniu CSS (X)Html zabrałem się za PHP i co? Dobrze na tym wyszedłem PHP jest oparte na C/C++ Nie wyrobiło u mnie tych głupich nawyków z Pascal'a, wręcz nauczyłem się dzięki temu podstaw C/C++. i Po krótkim doszkoleniu mogłem napisać proste programiki w C/C++ (kalkulator etc..). Dzięki temu nie żałuję, że nauczyłem się "tworzyć" aplikacje/witryny www, i w dodatku poznałem 2 języki w jednym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak nie obejdzie się bez znajomości (x)html'a? :/ Trochę to nudne i nieciekawe, bo za pomocą tego języka wiele nie zdziałam... Najwyżej mogę sobie zrobić stronkę i zapisać na dysku... pożyjemy, zobaczymy. W końcu od czegoś trzeba zacząć...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób można napisać prostą stronę typu "o mnie", ale nie coś większego. Obecnie bez znajomości PHP, ASP.NET, Ruby on Rails, lub Pythona oraz JS (można wymienić jeszcze parę innych języków) nie ma co podchodzić do tworzenia stron.

Zdecydowanie nie zgadzam się. A co z portfolio? Do tego nie potrzeba sztabu osób. Zapomniałem oczywiście o JS, które często się przydaje, ale nie mówmy o wielkich projektach typu strona firmy, tylko o stronach prywatnych. Oczywiście, strony prywatne też mogą być bardzo rozbudowane, ale bez przesadyzmu, w końcu na stronie - portfolio, czy coś w tym rodzaju nie będziemy instalowali systemu do rejestracji i logowania i sklepu internetowego. A więc do takiej strony nie trzeba wielkich umiejętności, a jedynie xHTML, CSS + JS i ewentualnie PHP. A inne strony, poza prywatnymi (i wyjątkami od reguły)? To są najczęściej strony firm, a więc to, co w tej chwili nas nie interesuje.

Naturalnie można się np. bawić w przydatną rzecz jak system komentarzy i rejestracji użytkowników, w końcu taka jest idea web 2.0, lecz nie każdy musi się do niej dostosowywać i nie zawsze jest to niezbędne. Do jakiego wniosku się dochodzi? Że jeśli ktoś chce zarabiać na tworzeniu stron, to powinien* opanować coś więcej niż to, co podałem. Ale do własnych tworów - w głębi duszy uważam - to naprawdę wystarcza. Wszystko zależy od tego, czego się oczekuje. Ja przykładowo oczekuję po swojej stronie (która gwoli ścisłości jest na ukończeniu) prostoty i minimalizmu, bo to tylko portfolio.

*a jest to wręcz wymagane

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Języki programowania służą do gapienia się w ekran i kłucia na pamięć :P

A tak na serio:

- Praca

Możesz np. dostać pracę w City Interactive :)

- Wyrywanie lasek

Możesz pochwalić się przed laskami swoimi ocenami z informatyki

- Szpan przed kolegami

Możesz zaszpanować i zrobić program, który sformatuje całą bazę plików NASA i Pentagon

PS: A tak btw. to jaki język jest najłatwiejszy do "opanowania"? Oprócz html, którego i tak nie umiem :D

To zależy co chcesz robić:

- C++

Trudny, język Wszechmogący

- Python

Łatwy, ale w połączeniu z Blender'em - zabójcza broń

- Pascal

Średni, dużo możliwości, ale mniej niż w C++

- Malbolge

Najłatwiejszy na świecie (serio)!!! Jak coś w nim zrobisz, to daj znać :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja panowie sądzę, że zanim zaczniecie rzucać nazwami środowisk na lewo i prawo, może warto wcześniej wspomnieć o tym, że do każdego programu należy ułożyć algorytm, według którego działa.

I od tego kolega napa88 powinien zacząć, bo poznawanie języka programowania "na ślepo" jest bezcelowe. Więc ja doradzałbym na początek uzbroić się w jakiś podręcznik o algorytmach(a jest ich sporo, a i w niektórych podręcznikach licealnych i szkolnych jest obszerny dział poświęcony układaniu algorytmów), i dopiero po zapoznaniu się z ogólną metodą zabranie się za jakiś podstawowy język(np C++).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ToxicNomad -> Nie przesadzajmy. Książki z algorytmami nie opisują raczej tego, jak ma działać program. Są tam sposoby na różne czynności typu wyszukiwanie w tekście czy sortowanie. Moim zdaniem, najpierw trzeba umieć trochę programować żeby bawić się w implementację algorytmu.

"poznawanie języka programowania "na ślepo" jest bezcelowe" - tak samo jak poznawanie algorytmów na sucho bez możliwości ich zaimplementowania. Nikt nie zaczyna nauki programowania od sortowania poprzez kopcowanie, ale od napisania banalnego kalkulatora i programu pytającego o imię i wiek. Od paru miesięcy dłubię w komercyjnej aplikacji i jeszcze ani razu nie miałem potrzeby zgłębiania jakiegoś algorytmu poza ścieżkami logiki biznesowej, ale to ma się nijak do książki z algorytmami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP: nie mówię tu o jakimś wkuwaniu algorytmów na blachę, ale o zapoznaniu się chociaż z podstawami ich układania(podstawowe pojęcia+proste schematy blokowe) przed zabraniem się programowanie, bo to znacznie ułatwia rozumienie tego co się pisze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...