Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

wfx2000

Studia

Polecane posty

wfx2000 -> Mam wątpliwości czy istnieją studia informatyczne, po których pracodawca całuje Ci buty i nie proponuje pozycji niższej niż kierownik projektu.

Studia dają rozległą ale podstawową wiedzę - bazę pod przyszłe doświadczenie. Co za tym idzie, po kilku latach studiów idziesz do pracy i tak na prawdę jesteś mniej lub bardziej zielony.

Nie trzeba skończyć studiów by dostać pracę programisty - wystarczy wiedza oraz znajomości (ktoś musi Cię polecić jako dobrego kodera).

Na Politechnice Śląskiej jest specjalizacja "Interaktywna grafika komputerowa", co w zasadzie przekłada się na programowanie związane z tworzeniem gier. Część zajęć jest prowadzonych przez gości z Artifex Mundi - kiedyś od nich The Scriptarians była na coverze CDA :-)

Nie wiem czy przyjmują studentów, ale słyszałem, że jakaś tam współpraca jest, więc można nabyć troszkę realnego doświadczenia.

Do dużego studia ciężej się dostać, bo tam raczej wymagają doświadczenia w branży.

Natomiast np. na śląsku nie ma tak tragicznie z pracą - jest parę firm, które przyjmują zielonych studentów.

Chyba już było wspominane, ale napiszę: studia dają znajomości. Poznajesz np. 150 osób, z których część to faktycznie jest zainteresowana kierunkiem, jest w tym dobra, może ma inne znajomości. W ten sposób dowiadujesz się, gdzie można załapać jakąś pracę. Część osób pracuje, więc od nich można się też dowiadywać, czy w ich firmach szukają pracowników.

I jeszcze jedna rzecz: jeśli chcesz pracować przy tworzeniu gier musisz się liczyć z pewną ilością matematyki w pracy, ale to podkreślam dodatkowo, bo chyba też już było mówione.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Macie może jakąś dobrą książkę, albo poradnik w internecie ( oprócz "Od zera do gier kodera" ), z którego mógłbym korzystać przy nauce C++ ? ( oczywiście to nie wszystko czego nie wiem, ale resztę dodam potem )

Świetną książką do nauki C++ jest jak już wcześniej ktoś wspomniał Symfonia C++ Standard. Sam jestem jej posiadaczem i naprawdę warto. Po prostu trudno jest się od niej oderwać.:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw musisz zdefiniować pojęcie "umieć programować", bo jedna osoba zrozumie przez to znajomość pętli, a druga pisanie hardcore'owych template'ów w C++ z zamkniętymi oczami.

Ja osobiście liznąłem pascala i C w mając około 16 lat, zdecydowanie lepiej niż programowanie, poznałem HTML. Bardziej konkretnie zacząłem uczyć się już na studiach, tym bardziej że znalazłem w tej nauce cel oraz osoby, które też tym się interesowały.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiek w jakim napisze się pierwszy porządny program nie jest szczególnie istotny. Nie każdy od razu odkrywa swoje powołanie, a na naukę nigdy nie jest za późno. Oczywiście kiedy już zacznie się pracować zawodowo to cierpi się na nieustanny brak czasu, co dość skutecznie utrudnia zmianę branży.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o wymagania uczelni czyli co trzeba (z matury) miec zeby isc na infe na polibude swietokrzyska to tego nie ma na ich stronie. Wiec pytam was czy po rozszerzonej matmie przyjmnie mnie kotos na iformatyke czy potrzebne jest jeszcze cos?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak na swietokrzyskiej, ale np na krakowskiej wystarczyla rozszerzona matma na informatyke (nawet, przy dobrym zdaniu, podstawowa), wiec na swietokrzyskiej moze jest podobnie, ale glowy nie dam. Na agh-u np jest juz potrzebny angielski rozszerzony, a i progi sa wysokie bardzo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: Polibuda świętokrzyska rekrutacja

Google mówi: http://www.tu.kielce.pl/rekrutacja/2009/in..._30_01_2009.pdf strona 23.

Matematyka albo fizyka albo chemia albo informatyka.

Polski ?! (co to ma niby być?)

Nowożytny język obcy.

Pytanie tylko, czy ta uczelnia to taki dobry wybór: "Absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunku informatyka mogą kontynuować studia drugiego stopnia na kierunku elektrotechnika w specjalności informatyka techniczna.". Moim zdaniem to nie wróży nic dobrego, ale co ja tam wiem zapytaj kogoś kto tak studiował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, czy ta uczelnia to taki dobry wybór: "Absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunku informatyka mogą kontynuować studia drugiego stopnia na kierunku elektrotechnika w specjalności informatyka techniczna.". Moim zdaniem to nie wróży nic dobrego, ale co ja tam wiem zapytaj kogoś kto tak studiował.

mgr'a z informatyi mrobisz na elektrotechnice, na wielu polibudach jest identycznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony nikt nie zmusza do robienia drugiego stopnia na tej samej uczelni. Po trzech-czterech latach (zależnie od uczelni) sporo się może zmienić, a opcji jest mnóstwo. Jeśli studia się spodobają można kontynuować, jak nie to na magisterskie zwykle łatwiej się dostać, zwłaszcza jeśli wcześniej miało się w miarę dobre oceny. No i jest jeszcze opcja studiów za granicą, choć tu problemem może być bariera językowa.

Tak a'propos studiów za granicą to polecam wszystkim, którzy wkrótce zaczną edukację wyższą program stypendialny Erasmus. O co chodzi? Jeśli masz dobre oceny po pierwszym roku to możesz wyjechać na semestr/dwa na zagraniczną uczelnię. Wyjazd opłaca uczelnia i dotacje UE, uczelnia musi uznać semestr za zaliczony (co oznacza, że nie trzeba potem robić przedmiotów, które się ominęło) no i można zwiedzić nieco Europy. Gdzie jechać? Gdziekolwiek, w tym wypadku język nie jest aż taką przeszkodą (znam parę osób, które były na Erasmusie w Austrii nigdy nie spotkawszy się wcześniej z Niemieckim...) a wiele uczelni oferuje wykłady w popularnym angielskim. Sam polecić mogę tylko DTU, czyli najlepszą uczelnię techniczną w Danii (i Skandynawii), jak ktoś planuje się wybrać to niech da znać chętnie spotkam się na Kubusia ;)

Swoją drogą to ten temat można by z powodzeniem przenieść/połączyć z istniejącym już od jakiegoś czasu o studiach - nazywa się (nigdy nie zgadniecie) "Studia". Wyszukiwarka forumowa was nie pogryzie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ja dodam od siebie jakie mam doświadczenia w tym temacie.

Skończyłem wspomnianą wyżej Politechnikę Świętokrzyską. Wybrałem ją dlatego, że: a) jestem z Kielc i miałem blisko :icon_cool: B) doszedłem do wniosku, że wolę być dobry na słabszej uczelni niż słaby na dobrej uczelni. A tak naprawdę to czego się nauczysz na studiach w największym stopniu zależy od człowieka. Tyle że na tych lepszych uczelniach więcej wymagają, co bardziej motywuje do pracy.

A co do kierunku, to za moich czasów to było tak: Informatyka inżynierskie lub Elektrotechnika ze specjalizacją Informatyka Techniczna magisterskie. Ja wybrałem tą drugą opcję. Różnica była taka, że na Elektrotechnice oprócz przedmiotów czysto informatycznych były takie jak fizyka, elektrotechnika, elektronika, maszyny elektryczne itp.

Kolejna sprawa, było mówione o tym, że w informatyce trzeba matmę dobrze znać. Według mnie w programowaniu wystarczy umiejętność logicznego myślenia (często jak ktoś logicznie myśli to i z matmy jest dobry, w końcu to dosyć 'logiczna' nauka :wink: ). Ja obecnie pracuję jako programista C++ i matematyki w ogóle nie wykorzystuję. To jest kwestia tego nad jakimi projektami się pracuje. Też nie liczyłbym, że od razu po studiach będzie się programować gry, ponieważ do tego trzeba mieć duże doświadczenie. Na początek jak się nie ma doświadczenia ciężko znaleźć coś co by idealnie zainteresowaniom odpowiadało, bo firmy rzadko w ogóle zapraszają na rozmowę osoby bez jakiegokolwiek komercyjnego doświadczenia (przynajmniej w moim przypadku tak było).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Może zacznę od tego jak w ogóle zacząłem swoją przygodę z programowaniem.

Pierwszym językiem którego się nauczyłem był Pascal, było to koło 8 klasy podstawówki. Podstawy pokazał mi ojciec, a później kupił taką książeczkę 'Programowanie gier 2D i 3D w języku Turbo Pascal' (bardzo fajna, pomogła mi zrozumieć o co w tym programowaniu tak naprawdę chodzi :icon_wink: ). Z książki tej nauczyłem się jeszcze podstaw asemblera. Następnie przerzuciłem się na C (pod koniec liceum), potem C++ (początek studiów) i potem jeszcze Java (koniec studiów). Oczywiście zaczynałem od prostych programów typu kalkulator, potem jakieś proste gierki jak kółko i krzyżyk, a potem nieco bardziej złożone (tetris, arkanoid). Na studiach robiłem sporo ciekawych projektów, dzięki którym poznałem różne aspekty związane z programowaniem. Na pracę magisterską zrobiłem pewien program składający się z trzech aplikacji: serwera, klienta, aplikacji administratorskiej i bazy Oracle (zajęło to coś koło 30 tys linijek :icon_cool: )

A co do pracy, to nie było łatwo, ale też nie było trudno. Problem był taki, że na kilkadziesiąt wysłanych CV z dwóch firm tylko dostałem zaproszenie na rozmowę i w jednej z nich mnie zatrudnili. Obecnie pracuje nad aplikacją służącą do graficznego programowania pewnego kontrolera, przy czym projekt już był w pewnym stopniu zrobiony kiedy do niego dołączyłem (oprócz mnie jeszcze jeden programista nad nim pracuje). Teraz liczy się dla mnie przede wszystkim żeby zdobyć doświadczenie komercyjne i jak najwięcej się nauczyć od tego drugiego programisty (a jest dobry w tym co robi). Później myślę o jakichś studiach podyplomowych związanych z grami komputerowymi, jest w Krakowie coś takiego co się nazywa Europejska Akademia Gier (http://ega.org.pl/) no i może uda się znaleźć jakąś pracę w tym kierunku :icon_biggrin:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam jeszcze 2 pytania:

1. Czy na samym początku wszystkim grafika (2D i 3D) wychodzi kiepsko, czy tylko ja jestem takim beztalenciem ?

2. Jezeli chcę pracować nad grą to powinienem miec doswiadczenie właśnie przy robieniu gier, czy jakieś inne też sie przyda ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na samym początku wszystkim grafika (2D i 3D) wychodzi kiepsko, czy tylko ja jestem takim beztalenciem ?
Co to znaczy "grafika wychodzi" ?

Jezeli chcę pracować nad grą to powinienem miec doswiadczenie właśnie przy robieniu gier, czy jakieś inne też sie przyda ?
http://c0de517e.blogspot.com/2010/02/pitfa...experience.html

Doświadczenie jest pomocne jednak nadmierne poleganie na doświadczeniu prowadzi do popadania w rutynę. Grunt to mieć głowę na karku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PŚk raczej nie jest uczelnią, która kojarzyłaby się z wybitnymi informatykami, więc renoma tej uczelni raczej ci w zdobyciu pracy nie pomoże. Ale jak rozmawiasz z pracodawcą, to on sprawdza twoją wiedzę i umiejętności. Jak jesteś słaby to i pieczątka AGH na dyplomie ci nie pomoże. A jak jesteś dobry to nawet jak nie masz studiów skończonych, to cię przyjmie.

Inna sprawa, że w Kielcach jest niewiele firm programistycznych i trudno się załapać do jakiejś pracy, chociażby w trakcie studiów. A jak studiujesz gdzieś w Krakowie to dużo firm inwestuje w edukację studentów (moja firma zatrudnia kilku studentów).

A jeszcze wrócę do tematu grafiki. Nie każdy programista musi grafikę robić. Ja się skupiam na całej logice programu a nie jego wyglądzie. Tym się zajmują odpowiednie osoby, które się na tym znają

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...