Skocz do zawartości
Rankin

Metro 2033 (seria)

Polecane posty

No nie, niestety nie czytałem żadnych recenzji. Cyrylica nie jest moją mocną stroną, a polskojęzycznych nie znalazłem. Czytałem jednak wszystkie wydane w naszym kraju książki i nie stwierdziłem jakiejś wielkiej przepaści jakościowej między nimi ( no może wyjątek stanowi Metro 2034, które miejscami się niepotrzebnie dłuży). Moim zdaniem to bardzo dobry omen, bo niewiele jest serii które mogą się pochwalić niesłabnącą jakością przez tak wiele tomów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych którzy mają problemy z wydajnością Last Light polecam zmienić ustawienia na DX9 (instrukcja gdzieś w necie w PL można znaleźć. Ogromny kopniak w wydajności i gra nadal wygląda świetnie i klimatycznie.

@ksiązki

Metro 2035 ma się ukazać w grudniu tego roku.. ponoć ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli idzie o Metro Last Light, to są zaplanowane DLC do trybu fabularnego na wrzesień (a pierwsze zapowiedziane już na czerwiec), mam rację? I, chyba już można kupować przepustki sezonowe.

Ja z kolei cholernie chętnie bym widział Metro jako grę z opcją swobodnej eksploracji Metra oraz powierzchni. Ale, oczywiście, z adekwatnym poziomem trudności (a może być tak wielki, że wyprawa samemu na powierzchnię to byłoby samobójstwo)! Wyobrażacie to sobie? Samemu iść na wyprawę (oczywiście ze stosownym zapasem filtrów) na powierzchnię? By poszukiwać zapasów, być może ciekawszej broni/amunicji? Na kilka dni, z jedzeniem, używaniem schronienia i tak dalej (no, może za daleko poszedłem). Ale, z zachowaniem, powiedzmy, tego, że Metro nie jest konserwowane, wskutek czego łatwo gdzieś wpaść i tak dalej. I zachowaniem adekwatnej fauny powierzchni. Jest to do zrobienia, i byłoby naprawdę ciekawe. Jakby Metro doczekało się swobodnej eksploracji, z zachowaniem obecnego poziomu trudności, to by było coś pięknego dla mnie. Co nie znaczy, że obecna forma jest zła. Sądzę tylko, że swobodna eksploracja dodałaby zajedwabistości do tej i tak świetnej formuły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zacznij od książki 'Metro 2033'. Gra o tym samym tytule przedstawia tą samą historię (oczywiście z pewnymi zmianami na potrzeby scenariusza). Last Light (grę, bo nie ma książki o takim tytule. Następna część to M 2034) możesz zacząć śmiało zaraz po niej, bo nie gryzie się to z żadną z wydanych w naszym kraju książek.

Edytowano przez Dexter666
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje Ci najpierw przeczytać książki 2033, "Ewangelie Artema" (która jest w formie dodatku do książki "Do Światła") i 2034, kolejno zabrać się za gry. Pozatym masz serię "Uniwersum Metro" z książek (do tej pory Piter, Do Światła, Do Mroku - co jest kontynuacja Do Światła oraz Korzenie Niebios), którą możesz czytać niezależnie, bo nie dotyczą metra Moskiewskiego).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo MLL tak jak M2033 ma różne zakończenia.

Najpierw postanowiłem grę przejść jak ten dobry. Tzn. całą grę się przekradałem, wrogów ogłuszałem (nawet fabularnych), nie strzelałem do bezbronnych cywili, uratowałem przed gwałtem i morderstwem, dawałem zarobić żebrakom, grajkom itp. I co? Gra mi załadowała mroczne zakończenie (coś mi nie pasowało - sprawdziłem na sieci). Trochę się zirytowałem bo nie wiem dlaczego dostałem takie zakończenie.

Co do gry jest niezła choć przewidywalna. Jak sugerują znajdowane książki i plakaty to gra fabularnie znajduje się czasowo w 2035. Tymczasem wg mnie jest pomiędzy 2034 a 2035 ponieważ znajdują się tu elementy które później są w 2034.

Denerwuje brak dużej ilości napisów do rozmów w tle, a rosyjski to raczej mało popularny. Amunicji jako waluty, z racji przekradania, to zasadzie nie potrzebowałem to hojnie częstowałem potwory podczas kawałków obronnych, Dodatkowym atutem specjalnej amunicji jest podpalanie wrogów.

Na duży plus zaliczam postacie. Zarówno pierwszoplanowe, jak i poboczne. NPC na stacjach też są dopracowane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MEtro 2033 zakończenie zależało od tego

jak szybko zastrzeliłeś Cienia, przeszkadzającego w wystrzeleniu rakiet.

Bzdury gadasz. Trzeba było zrobić bardzo wiele rzeczy - początwszy od pomagania każdemu, czyt. dawanie przykładu altruizmu na każdym kroku, później zdaje się w wizjach dążenie do cieni, zamiast uciekanie od nich, a na końcu rozwalenie nadajnika z laserem.

Mogę się mylić co do detali, ale na pewno nie jest to tak proste jak ty to opisałeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz podejmowania odpowiednich wyborów w wybranych scenkach (nieprzyjęcie naboi od matki dziecka, obdarowanie żebraka jałmużną itp.), do osiągnięcia dobrego zakończenia wymagane jest powstrzymanie się od zabijania przeciwników, czyli klasyczny stealth walkthrough. Absolutnie denne AI nie czyni tego trudnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio ukończyłem Metro Last Light już 3 razy, kupiłem też DLC dające nowe misje, ale o tym za chwilę. Kontynuacja jest moim zdaniem o niebo lepsza, klimat miażdży, historia wciągnęła mnie momentalnie (gdy przechodziłem grę po raz pierwszy zdołałem to zrobić w dwóch dłuższych posiedzeniach) a grafika sprawia, że oko cieszy się niemal cały czas. Strasznie spodobała mi się fabuła i zakończenia, oba są świetne, choć na tzw. dobre trzeba się więcej narobić ale warto je zobaczyć, Metro nie uczy bezrefleksyjnego zabijania tak jak w większości FPS'ów, tu z każdej decyzji jesteśmy w pewnym sensie rozliczani. Póki co gra jest w moim mniemaniu głównym kandydatem na produkcję roku, co do DLC (głupio, że tryb stalkera trzeba sobie dokupić ale kupiłem i ukończyłem :) ) to niedawno wydany Faction Pack mnie bardzo się spodobał choć czuję mały niedosyt. W dodatku dostajemy trzy dodatkowe misje, pierwsza Ciężki Oddział to według mnie chwyt typu wrzućmy dodatkową misje bo w końcu trzy brzmią lepiej niż dwie, sądzę tak dlatego bo tu praktycznie stoimy w miejscu i odpieram atak wrogich żołnierzy, możemy zrobić tylko mały krok po amunicję i nic poza tym. Dwie pozostałe oferują już niezłą zabawę w drugiej misji dodatku wracamy do Wielkiej Biblioteki (zwiedzaliśmy ją w 2033) i szukamy artefaktów, twórcy zapatrzyli się chyba nieco na Stalkera bo rozgrywka polega na wypadach na powierzchnię w poszukiwaniu różnych rzeczy, za zdobyte pieniądze potem kupujemy lepsze bronie jak i kombinezony i robimy kolejny wypad, zabawa jest klimatyczna i w niektórych miejscach można się wystraszyć. W ostatniej misji wcielamy się w snajpera i musimy cały czas działać po cichu, gdyż alarm grozi powrotem do punktu kontrolnego. Ja przyznam, że bawiłem się przednio, choć chciałoby się aby to wszystko było odrobinę dłuższe (szczególnie gdyby rozbudowali drugą misje to byłbym w niebie) ale jest okey. Zachęcam do kupna, nie powinniście żałować :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta gra ma niesamowity klimat :) To jest najważniejsze w tej produkcji. Czytałem książki i od dłuższego czasu chciałem zagrać, ale jakoś tak odwlekałem. Jednak gdy już udało mi się siąść przed monitorem, to poprostu grałem z taki zaangażowanie że musiałem wiedzieć co będzie dalej. Fabuła OK, klimat metra i zniszczona powierzchnia ziemi. Dla fanów Metra pozycja obowiązkowa. Dla nie znających Artema i tak bardzo dobra gra.

P.S W jednej lokalizacji znalazłem plakat na ścianie gdzie było napisane Metro 2035 book. Ktoś coś wie o takiej książce ? :)

P.S 2. Wiadomo coś na temat prac nad kolejną częścią gry w uniwersum Metra??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopie trochę temat, bo mam pytanko. Bardzo lubię FPS-y i nastawiłem się na kupno Metro : Last Light. I teraz czy do grania potrzebuję znać fabułę 1 części? Czy jakieś kwestie będą dla mnie niezrozumiałe? Słyszałem, że fabuła jest niezła, a ja uwielbiam takie gry i nie chciałbym nic stracić. Niestety nie chce mi się specjalnie przechodzić pierwszej części( i nie mam na to czasu) skoro druga jest lepsza...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Last Light jest połączone z Metro 2033 i nie znając fabuły pierwszej części już na początku możesz sobie zadawać pytanie "Ale co się stało?". To jakie zakończenie wybierzemy na końcu 2033 chyba (zaznaczam, chyba) nie ma wpływu na rozwój oraz początek Last Light, ale jednak warto przejść jedynkę.

Niestety nie chce mi się specjalnie przechodzić pierwszej części( i nie mam na to czasu) skoro druga jest lepsza...

Metro 2033 jest też solidną produkcją z ciekawą fabułą. W Last Light usprawnili sporo rzeczy (w końcu jest wskaźnik ukrycia w cieniu), zmienili interfejs, jednakże ja bym nie ruszał Last Light bez przejścia jedynki. To tak jakbyś grał w Wiedźmina albo Gothica od drugiej części.

Dodatkowo - nie masz czasu na przechodzenie Metro 2033, ale w dwójkę byś pograł? Tego jeszcze nie grali...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne pytanie: Co, jeśli posiadam już zwykłe Metro 2033, które rozdawali za darmo na FB? Chętnie bym pograł w odświeżoną wersję, nie będą się gryzły jakoś na steamie? No i oczywiście w LL, razem z dodatkami też chętnie zagram.

Edytowano przez TomcioM
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będą. Mam na Steamie właśnie darmowe Metro 2033 z akcji na Facebook'u oraz zainstalowane Metro:LL z wszystkimi DLC (Season Pass), do tego pobrane prawie w całości obydwie gry w wersji Redux. W bibliotece steama widnieją one jako inne, osobne gry. Nawet ikonki na pulpicie inaczej wyglądają:

ivEgKU0RuLlpB.jpg

Edytowano przez Sonne
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się dosłownie zdenerwowałem. Kupiłem Last Light Redux. Przeszedłem całe będąc "dobrym", tzn słuchałem NPCów, nie wykonywałem egzekucji, odkrywałem różne miejsca. Generalnie często miałem ten rozbłysk ekranu z dźwiękiem kropli wody. A tu co?

Kończe gre i Artem wysadza D6, a cienie nie przychodzą, żeby pomóc.

No żesz do jasnej ciasnej... W metro 2033 redux mi się nie udało zdobyć dobrego zakończenia, tutaj też, mimo, że się starałem...

OWszem zabiłem pare osób w grze (policzyć można na palcach jednej ręki) +

oczywiście robiłem rzeź w ostatniej misji, jak Czerwoni nacierali

.

Powiecie mi jak w końcu SERIO zdobyć dobre zakończenie?

Edytowano przez Wizardius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...