Skocz do zawartości
Gość kabura

Baldur´s Gate (seria)

Polecane posty

A jak wygląda sprawa z DLC do tej gry? Coś raz słyszałem, że myślą o nich, przez co przestałem się interesować edycją rozszerzoną.

Niech za te 28 godzin będą jakieś konkretniejsze informacje, póki co wiemy tyle, co nic, a premiera niedługo.

A tymczasem skończyłem Trąbala, czyli w końcu zaliczyłem wszystkie gry z sagi Baldur's Gate. Postacią był palek, w BG2 inkwizytor.

BG1+ Opowieści- moja postać opuszcza Candlekeep i czuje się zagubiona...zupełnie jak ja. Na początku gry używanie innej broni niż strzeleckiej mija się z celem. Niby ten sam silnik, a gra wygląda znacznie brzydziej, wszystko jest strasznie wolne, spanie guzik nie leczy, a na dodatek podczas zmiany ekwipunku gra nie jest zapauzowana, przez co raz zdarzyło mi się umrzeć. Myślałem nawet w pewnym momencie czy nie rzucić tego w cholerę. Aż w końcu zacisnąłem zęby i przebolałem te wady. A potem? Ujrzałem to, za co tę grę pokochano w momencie premiery- fabuła jest przyzwoita, walki często wymagają przemyślenia i pojawiają się jakieś relacje między członkami naszej ekipy. Opowieści...w zasadzie to mappack, dzięki któremu poznajemy najtrudniejszą lokację w grze biggrin_prosty.gif. gra jest dobra, ale ze wszystkich gier na infinity engine, w które grałem (czyli BG, IWD i trochę P:T) zestarzała się najgorzej.

BG2- no i jedna z moich ulubionych gier, jednak przeszedłem ją tylko 2 razy. Wszystko, co mnie irytowało w jedynce zostało poprawione- BG2 jest grą niemal idealną. "Niemal", bo mimo wszystko można było o coś jeszcze się pokusić np. gdyby dać możliwość przekabacenia kogoś dobrego na złą stronę...mogło być fajnie. Ale tak mamy więcej epickich walk, mamy ciekawszą fabułę ze znacznie ciekawszym "głównym złym" od poprzedniego i- przede wszystkim- postacie stały się dużo ciekawsze. Oczywiście są osobistości nudne (Valygar z Cerndem) i wkurzające (Anomen- choć jeśli przebolejemy jego charakter okazuje się być silną postacią), ale reszta została wykonana prawidłowo- moimi faworytami są definitywnie Jan (całokształt), Minsc (rozmowa z kapitanem piratów biggrin_prosty.gif) i Viconia (bo wredna biggrin_prosty.gif). Na dodatek polonizacja- wciąż pozostaje jedną z najlepszych. Szkoda, że niektórzy voice aktorzy już odeszli...

Tron Bhaala- no i koniec naszej przygody. Klimatem odbiega od pierwszej i drugiej części i znacznie bardziej przypomina mi Icewindy z jednego powodu- najważniejsze stało się mordowanie. 2-3 zdanie dialogu i HOP! topimy Tethyr we krwi. W porównaniu z podstawką dodatek jest strasznie krótki- z twierdzą strażnika starczy na może 8-9 godzin. No i jak wspomniałem- fabuła ustępuje mordowaniu, ale pod tym względem nie zawodzi, ponieważ mamy jeszcze bardziej epickie walki biggrin_prosty.gif Dla mnie największym zaskoczeniem był

Draconis

- ot jakiś kretyn pełniący wartę przy bramie okazuje się być postacią silniejszą niż szef owej lokacji biggrin_prosty.gif, na tyle, że Jan musiał mu wsadzić kolczastą pułapkę w tyłek. Rozczarowaniem był z kolei

Baltazar (Gąbka?)

- miał być silny, jego klasa miała dodawać uroku walce, a tymczasem nawet nie zdążyłem użyć łańcucha czarów- 3xPlugawy uwiąd sad_prosty.gif Trąbal ustępuje podstawce, ale jednocześnie jest świetnym zakończeniem wielkiej sagi.

To pozostaje czekać na edycję rozszerzoną (oby rozszerzaczom nie przyszło nic głupiego do głowy) bądź zagrać od nowa biggrin_prosty.gif. W planach mam tym razem dwu bądź wieloklasowca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, chłopacy, za pomoc smile_prosty.gif Jakoś udało się pokonać tego Karouga, ale kosztowało sporo czasu, sejwów i nerwów tongue_prosty.gif

Teraz morduję się z Wieżą Durlaga. Wogóle szacun dla twórców za trudny i udany dodatek.

Co do BGEE:

- mają być nowe zadania poboczne, nowa postać, które będą dodane w standardowej wersji oraz w DLC (nosz k...)

- podrasowana grafa

- muzyka komponowana przez Sama Hulicka

- inne pierdoły

A teraz tylko 25 godzin i 40 minut do dwóch najważniejszych kwestii - ceny oraz kiedy wyjdzie. Może już na początku sierpnia wink_prosty.gif?

Edit: na stronie głównej Baldura dopatrzyłem się dwóch, ba, nawet trzech nowych portretów? Dziewka obok Kivana, jegomość między Montaronem a Branwen no i kolejny, ale słabo widoczny, między Yeslickiem a Viconią. What the... :)

Edytowano przez AlcatrazX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między Yesliciem, a Viki jest portret elfiej kobiety, który możemy sobie wybrać w kreatorze postaci, więc to nic nowego. Z kolei nowe portrety widzę 3- ci dwaj których wymieniłeś + półork obok Imoen. Pozostaje zatem czekać do jutra do 20...albo i później, bo pewnie przez 2 godziny będą przeciążone serwery :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poprawienie mnie ^^ Jakoś nie zapadł mi portret w pamięci i jakoś dziwnie mi się skojarzył, głównie dlatego że jest słabo widoczny. Wogóle, mam wrażenie, że kolejnym nowym bohaterem dla naszej drużyny będzie właśnie łysy jegomość ze szramami smile_prosty.gif Oczywiście, że w podstawowej wersji BGEE.

BTW, w BGEE przypadkiem nie będą zmodyfikowane zasady D&D?

Edytowano przez AlcatrazX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie może czy w tym podrasowanym Baldurze będą podklasy jak w dwójce? Bo chciałbym zobaczyć kensaia od zera, a z modami nie chce mi się babrać...

BG1 ma podobno zostać przekonwertowane do engine'u BG2, tak jak w przypadku TuTu czy też Baldur's Gate Trilogy - więc bez zbędnego pitolenia - mają być.

Edytowano przez AlcatrazX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie może czy w tym podrasowanym Baldurze będą podklasy jak w dwójce? Bo chciałbym zobaczyć kensaia od zera, a z modami nie chce mi się babrać...

Jest mod który łączy oba Baldury z dodatkami w jedną grę. Grasz cały czas z zasadami z dwójki. Nazwy jego niestety nie pamiętam. A co to za "babranie" z modami? Raptem trzeba zainstalować wszystkie części Baldura, a potem odpalić instalator moda i tylko wciskać "dalej".

Z tego co widać ta zapowiadana nowa edycja będzie go bardzo przypominać - interfejs BG2 na mapie z BG1.

Edytowano przez Sapiens
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie może czy w tym podrasowanym Baldurze będą podklasy jak w dwójce? Bo chciałbym zobaczyć kensaia od zera, a z modami nie chce mi się babrać...

Jest mod który łączy oba Baldury z dodatkami w jedną grę. Grasz cały czas z zasadami z dwójki. Nazwy jego niestety nie pamiętam. A co to za "babranie" z modami? Raptem trzeba zainstalować wszystkie części Baldura, a potem odpalić instalator moda i tylko wciskać "dalej".

Z tego co widać ta zapowiadana nowa edycja będzie go bardzo przypominać - interfejs BG2 na mapie z BG1.

Mod ten to właśnie Baldur's Gate Trilogy. Właśnie zauważyłem, że odpowiedziałem sam sobie na swoje pytanie, czy w BG1 będą zmodyfikowany zasady AD&D. W sumie nie wiem co to jest za zmiana, skoro taki mod może ci polepszyć grafikę za free, w dodatku tutaj również jest niezmienione GUI z BG2 :) Jednak poczekam na efekt panów z Overhaul.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[W sumie nie wiem co to jest za zmiana, skoro taki mod może ci polepszyć grafikę za free

Bo jak się nie ma z czego kasy pompować, brak nowych pomysłów i idei, to się ciśnie i żeruje na wspomnieniach i sentymencie* graczy na zasadzie: "Pamietają, wspominają old school, to może my byśmy tak trochę.........** "

* swoją drogą nigdy nie zapomnę pierwszego podejścia w tworzeniu postaci w BG1. Tyle opcji, możliwości, kolorów, charakterów w porównaniu z przeszłością. Ponad 3 godziny przesiedziałem, aż się w końcu zdecydowałem.

** miejsce kropek sam sobie każdy dopowie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIKT nie spojrzał na to i nie powiedział "Hej, ta gra dosłownie zniszczy wzrok każdego kto w to będzie grać przez jakiś czas i to nie w sensie że wygląda źle tylko w tym że dosłownie spowoduje astygmatyzm". BGEE będzie historyczną porażką.

(z tego co wyczytałem [szybko] to dodają jakąmś arenę - no ludzie, trzymajcie mnie?)

Dodali stylizowane na IwD łażenie po lochu z customizowaną drużyną.

Cena jakiej żąda Oster to tylko zrakowaciała wisienka na zatrutym torcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnichu- jakoś nigdy nie lubiłem mnichów w grach d&d- wysoko poziomowy mnich zazwyczaj był obrażająco potężny. Tu może będzie inaczej z racji niskiego levelu w BG1. Może wyjdzie ciekawa postać.

Półelfka- tak więc ona ma być naprawdę postacią romansową? To powodzenia w romansowaniu gdy przez dziką falę zmieni się w faceta :D Jak już robią romanse to mogliby dla kobiety zrobić- facet w BG2 ma trzy bardzo fajne romanse, a kobieta ma...pomińmy milczeniem.

Półork- Czarny Strażnik? Jakiś hint wskazujący na nową podklasę albo ukradli z Tacticsa. Chyba z tej trójki brzydal wydaje się być najbardziej interesujący. I to nazwisko- takie samo miał inny ogórek z Tronu Bhaala.

Interfejs Baldura 2? Okej. Naprawienie błędów? jestem za. 20 baksów? Oj wyczuwam falę piractwa. Mimo ujawnienia tego, co zawiera rozszerzenie jakoś nie jestem do końca przekonany. Być może kupię, ale jakiś czas po premierze, gdy fani już "na trzeźwo" ocenią czy BG:EE jest wart. Jeżeli zapowiedzą DLC to na długi czas mogą pożegnać się z moimi pieniędzmi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasatanwam się czy ruszona zostanie sfera interakcji z towarzyszami. Gdyby maiło to wyglądać tak jak w BG 2 to już byłbym zadowolony. Niestety jedynka wygląda przy sequelu dość blado pod tym względem. Mamy całą masę towarzyszy, ale są oni jacyś tacy bezpłciowi. W czasie podrózy nie podejmują z nami rozmowy, tylko nieliczni mają własne questy. W ogóle odzywają sie wyłączenie przy zamianie naszej reputacji i ewentualnie gdy w drużynie mamy przeciwnych sobie kompanów. Pewna inwencja twórców, abyt upodobnić to do tego co było w dwójce byłaby mile widziana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za "babranie" z modami? Raptem trzeba zainstalować wszystkie części Baldura, a potem odpalić instalator moda i tylko wciskać "dalej".

Zacznijmy to tego, że mam obie części z Ekstra Klasyki ale osobno, więc muszę patchować. A babranie takie, że mam chyba źle zainstalowanego drugiego Baldura, bo wymagany patch się nie chciał zainstalować jak próbowałem. Może spróbuję znowu. Poza tym łatek nigdzie w polskiej wersji nie znalazłem.

@Szweider w Neverwinter Nights był, o ile pamiętam, Czarny Strażnik jako prestiżówka. Na polski to, chyba, mroczniejszy i źlejszy paladyn. Ot i wszystko. Na marginesie to może dodadzą klasy z Neverwintera? No wiecie, Uczeń Czerwonego Smoka, Czempion Torma, Mistyczny Łucznik (nigdy go nie umiałem zrobić...)?

Edytowano przez BrokenAss
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy to tego, że mam obie części z Ekstra Klasyki ale osobno, więc muszę patchować. A babranie takie, że mam chyba źle zainstalowanego drugiego Baldura, bo wymagany patch się nie chciał zainstalować jak próbowałem. Może spróbuję znowu. Poza tym łatek nigdzie w polskiej wersji nie znalazłem.

No chyba że w łatkach problem. Ja posiadam Baldurs Gate ze złotej edycji Extra Klasyki. I po zainstalowaniu obu części są odrazu kompatybilne z modem, zamieszczonym na tej samej płycie.

Edytowano przez Sapiens
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sapiens już mi się udało to zainstalować, ba, mój kensai (skończyłem nim, jeszcze zwykłym wojownikiem, pierwszego Baldura z dodatkiem, 1/4 Cieni Amn, wszystkie albo większość zadań pobocznych w Athkatli i Twierdzę Strażnika) ma już na koncie kilku niemilców... teraz mam zamiar spróbować się z Drizztem sam na sam bez żadnych zdolności :P a patche nie były potrzebne... chyba się "łatkował" w czasie instalacji moda.

Tak mi się skojarzyło. @Szweider może po prostu Gromnir Il-Khan miał mały skok w bok? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BG1+ Opowieści- moja postać opuszcza Candlekeep i czuje się zagubiona...zupełnie jak ja. Na początku gry używanie innej broni niż strzeleckiej mija się z celem.

Zgadza się. Zaraz po opuszczeniu Candlekeep i zabiciu Goriona (nie spoileruję tego, bo to początek gry) moja postać wraz z Imoen używała tylko i wyłącznie krótkiego łuku i zwykłych strzał, z którego kosiliśmy stada gibberlingów na okolicznych polanach. Loot zostawiony przez nie był niesamowity: 2 krótkie miecze + kilkanaście sztuk złota trollface.gif .

spanie guzik nie leczy

Nieprawda. Spanie po 8 godzin leczy nieznacznie, ale już sen 16-sto godzinny w terenie lub krótszy, ale na wypasionych łożach w oberży, potrafi zdziałać cuda.

a na dodatek podczas zmiany ekwipunku gra nie jest zapauzowana, przez co raz zdarzyło mi się umrzeć.

W instrukcji obsługi jest wyraźnie napisane, że przeglądanie ekwipunku podczas walki nie będzie się równać zatrzymaniu czasu. Drogi przyjacielu, to są lata 90-siąte i tu nie ma miejsca dla casuali, którym wszystko podaje się na tacy, a przeciwnicy czekają grzecznie w kolejce na zaszlachtowanie trollface.gif .

Opowieści...w zasadzie to mappack, dzięki któremu poznajemy najtrudniejszą lokację w grze

Tak. Jest to dodatek rozszerzający świat gry Baldur's Gate o nowe lokacje. Całkiem klimatyczny, czego dobrym przykładem jest Wieża Durlaga.

BG2- no i jedna z moich ulubionych gier, jednak przeszedłem ją tylko 2 razy.

Seria Baldur's Gate jest moim ulubionym przedstawicielem gatunku RPG i jak do tej pory nic jej nie pobiło. Zbliżył się do niej Dragon Age: Origins i The Elder Scrolls V: Skyrim. I nie jestem żadnym RPG-owym guru ;).

a patche nie były potrzebne... chyba się "łatkował" w czasie instalacji moda.

Nie wydaje mi się. W czasach świetności Infinity Engine nie było jeszcze launcherów z automatycznymi aktualizacjami trollface.gif . Po prostu wersja z serii Extra Klasyka jest spatchowana do najnowszej łaty, jaka wyszła do tej gry w języku polskim.

NIKT nie spojrzał na to i nie powiedział "Hej, ta gra dosłownie zniszczy wzrok każdego kto w to będzie grać przez jakiś czas i to nie w sensie że wygląda źle tylko w tym że dosłownie spowoduje astygmatyzm". BGEE będzie historyczną porażką.

Nie przesadzajmy. Grałem w jedynkę na kineskopowym monitorze 19" i jakoś widzę dobrze, okularów nie noszę... :trollface: Ta gra, to będzie łyk "old schoolu" dla ludzi, którzy swoją przygodę z grami komputerowymi zaczęli od Assassin's Creeda i Grand Theft Auto IV.

Edytowano przez Wuwu1978
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mogę się doczekać, to moja ulubiona, ukochana seria gier :) Mam tylko nadzieję, że cena będzie znośna (w granicy powiedzmy 40zł, bo więcej za -remake- żądać to zwykłe chamstwo). Ze screenów które widziałem mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z efektów pracy grafików. Miło będzie znów odwiedzić Wrota Baldura w odświeżonej tym razem formie. Cieszy implementacja systemu (mechanika) znanego z BG2 do jedynki, po cichu liczę też na dodawanie z czasem więcej questów i lokacji... bo 2 nowe lokacje to ciut mało i liczyłem na więcej. Niemniej jednak i tak jestem zadowolony i czekam na premierę PL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FvZ ja to bym raczej stawiał na 80, w Empiku 100 zł... Poza tym więcej lokacji i questów NA PEWNO dojdzie w formie płatnych DLC i nikt z tym nic nie zrobi... Tacy już są ludzie. A jeżeli chodzi o implementację systemu z BG2 do BG1 to polecam moda Baldur's Gate Trilogy, poza paroma błędami działa dobrze.

@Wuwu1978 nie chodziło mi że się gra sama aktualizowała z siebie, po prostu mod może wnosił łatki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pogrywam w Baldura jedynkę (trafiy mi się "Legendy RPG" na Giermaszu za 10zł!) i mimo tego, że to stara gra, nie ma wypasionej grafiki czy mnóstwa opcji interakcji ze światem, to podoba mi się! I nie odechciewa mi się grać nawet jeśli podchodzę do jakiegoś bossa kilkanaście razy - w końcu znajdę sposób i się udaje oponenta ubić. Pewnie ktoś powie, że Baldur to prosta gra, ale ja akurat nie miałem wiele styczności z grami na Infinity, grałem raczej w Elder Scrollsy, które jak wiadomo są proste, ale uparłem się i nie zmniejszam poziomu trudności.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym zestawić jedynkę z częścią drugą to mógłbym wskazać kilka niedogodności: niekiedy ubogie lokacje, brak głębszej interakcji z towarzyszami, nie tak rozwinięte questy poboczne jak to miało miejsce w BG 2. W sumie jak dla mnie jedynka oparła się upływowi czasu, takze w sferze wizualnej głównie, o ironio, dzięki grafice 2D i izometrii. Jedynym mankamentem w tej sferze jest niska rozdzielczość, ale na ten problem także istnieje rozwiązanie.

Obecnie w ramach ponownego podejścia do serii finiszuję "trąbala", a więc jestem na samym końcu sagii i muszę stwierdzić, że przy tej produkcji nadal można sie dobrze bawić.

Co do BGEE to mam jednak pewne wątpliwości. Z zaprezentowanych materiałów wynika, że zawarta będzie stosunkowow mała ilosć materiału dodatkowego. Wiele modów oferuje za darmo o niebo więcej contentu. Adaptacja mechaniki z BG 2 co prawda ceiszy, ale to samo robił mod BG Trilogy. Myslę, że nowa edycja BG bedzie dobym wyborem dla graczy, którzy nie mieli jeszcze okazji zaznajomić się z tą serią.

Edytowano przez Escallibur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką "sprawę":

Dołączyłem do drużyny Minsca, jednak nie odnalazłem Dynaheir na czas. Odłączyłem więc go od drużyny i zostawiłem w lesie. Dynaheir znalazłem dopiero teraz. I tu pojawia się pytanie: czy ona też sama odłączy się po jakimś czasie? Minsc jest ok, jednak musiałbym odłączyć Khalida i Jaheirę, a na razie nie napotkałem innych wojowników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz samą Dynaheir (bez Minsca) i jak dotąd nie odeszła, to raczej już pozostanie w drużynie. Mówię "raczej", bo jeszcze nie grałem w takiej konfiguracji. Oni zawsze byli u mnie w duecie. A w zasadzie, to w trio, bo jeszcze był chomik Boo trollface.gif .

A Khalid? Jak dla mnie, to zawsze miał słabe statystyki, ale żeby już Jaheira nie marudziła, to trzymałem go... i męczyłem się z nim wink_prosty.gif .

W Wysokim Żywopłocie masz łowcę Kivana. Od biedy może zastępować tradycyjnego wojownika.

Edytowano przez Wuwu1978
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do BGEE to mam jednak pewne wątpliwości. Z zaprezentowanych materiałów wynika, że zawarta będzie stosunkowow mała ilosć materiału dodatkowego. Wiele modów oferuje za darmo o niebo więcej contentu. Adaptacja mechaniki z BG 2 co prawda ceiszy, ale to samo robił mod BG Trilogy. Myslę, że nowa edycja BG bedzie dobym wyborem dla graczy, którzy nie mieli jeszcze okazji zaznajomić się z tą serią.

Tymczasem:

[ciach]

Tempo ich prac nie jest jakoś szczególnie szybkie, ale grunt, że wszystko idzie do przodu, ja w to mogę pograć nawet za pięć lat, nie śpieszy mi się. smile_prosty.gif

Nie wstawia się filmików z YT w formie okienek.

Edytowano przez Bethezer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...