Skocz do zawartości

Zagadki Historyczne: Faza Druga


Lord Nargogh

Polecane posty

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Nie wiem dla mnie mało charakterystyczna. Poza tym jestem na odwyku zagadkowym :laugh: .

Może druga poprawka Konstytucji Stanów Zjednoczonych dot. dostępu do broni. Czerwona wskazówka wskazuje na cyfrę "2". Ale pewnie to przypadek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, aby ktoś trafił. Szczególnie w kontekście mało znanego wydarzenia . Dawanie takich zagadek

(*nie wiem do końca jakich- bo może się okazać, że jest to powszechnie znana sprawa) IMHO mija się z celem i zabija zabawę. Mógłbym dawać szczegóły, których nie ma nawet w anglojęzycznym "necie", ani w polskiej literaturze. Pytanie tylko po co?

Już raz oberwało mi się za powstanie Nika, ale wówczas chodziło raczej o bałamutny rebus- samo wydarzenie jest podręcznikowe.

Czekam z niecierpliwością na odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, skoro średnio wam idzie (jak do tej pory pudła) to podpowiem - strzelba to strzelba. Właśnie taka [no, okres historyczny mniej więcej ten sam, nie będę szukał strzelby dokładnie z tych lat o które chodzi] dalej mamy USA i zegar, który dosłownie interpretowany nie powinien być, rzekłem.

i jeszcze jedna podpowiedź : chodzi mi o osobę, właściwie o osoby...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki miałem zamiar na dziś, szkoda, że nikt nie odgadł, ale nie zrezygnuję z wymyślania oryginalnych zagadek na zagadnienia historyczne. Odpowiedź brzmi : The Minutemen - "gotowi w minutę" , oddziały obywatelskiej milicji za czasów powstawania USA, stworzone w koloniach, do walki z zagrożeniem indiańskim i francuskim. Strzelba - miała nakierować uwagę na formację zbrojną i na okres historyczny, zegar - jako wskazówka na minutę - powinienem to bardziej uwypuklić. To tyle, "zadawanie" do wzięcia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trymus -> tak, to poprawna odpowiedź. Oczywiście, Konstantyn I Wielki nie wybudował Bizancjum - założona przez Megaryjczyków osada położona nad zatoką Złotego Rogu istniała na długo przed tym, gdy Rzymianie pojawili się na tych terenach. A nawet w czasach rzymskich Bizancjum (lub Antoninia...) było już dobrze rozwiniętym i ufortyfikowanym miastem... Jednak to właśnie Konstantyn Wielki poświęcił Bizancjum na swoją stolicę i zapoczątkował okres jej niekwestionowanej świetności... (Na przyszłość postaram się jednak unikać takich skrótów myślowych).

Zadajesz Trymusie!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, Murezorze ja nie widzę problemu w merytorycznej stronie tej zagadki. Skróty myślowe są nieodzwone. Tak tylko napisałem.

Cudem uszedł z wielkiego trzęsienia. Stał wysoko, aby być strąconym przez rybaka. Łasy na tytuły i zaszczyty.

Tak, chodzi o Rzym. Tak, chodzi o cesarza. Tylko którego i dlaczego?

Nie, AAA trzęsienie jak najbardziej dosłownie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do łasego na tytuły cesarza bardzo dobrze pasuje Neron. Przeżył trzęsienie - podpalenie Rzymu, tylko z rybakiem jest problem. Niby w 66 rozpoczęło się powstanie żydowskie, ale to chyba trochę mało.

Edit: A może źle to rozpatruję? Kolumna Trajana została usunięta przez Chrześcijan (za nią postawiono Św. Piotra), z tym, że nie mam informacji o żadnym trzęsieniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Trajan. Łasy na tytuły. Pierwszy z cesarzy przyjął przymiotnik Optimus.

Cudem uszedł z wielkiego trzęsienia, które nawiedziło Antiochię. Podobno ocalał tylko władca i jego sługa.

Kolumny nikt nie usunął. Do dziś można oglądać 200 metrów cudownego, spiralnego reliefu, obrazującego zmagania z Dakami. Jedyne co usunięto to posąg Trajana na jego szczycie, zamieniając go na wizerunek św. Piotra.

Powiedzmy, że zadajesz :tongue:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia podpowiedź, jeśli nikt nawet nie spróbuje to wieczorem podaje odpowiedź:

starzy.jpg

Ci państwo są rodzicami osoby której szukacie. Teraz już powinno być bardzo prosto, więc proszę też o wydedukowanie o co chodzi z Księżniczką Orła Białego i tym, że nieznajomy nie chciał już zabijać.

niko22: Źle, choć blisko. Josephina wręcz przywracała karę śmierci (w pewnych sytuacjach, bo karą podstawową faktycznie stało się więzienie) po innym kodeksie, który znosił ją zupełnie... Podpowiem też, że chodzi o kodeks kilka lat młodszy niż Josephina. Jak znajdziesz odpowiednią osobę to też wyklaruje Ci się ta księżniczka ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szkoda, że nie wpadłem na rozwiązanie wcześniej. Odpowiedzią jest Józef II Habsburg, który za swoich rządów zniósł karę śmierci. A z księżniczką orła białego to nie wiem o co chodzi, wybacz :)

Ołkidołki, już poprawiam. Leopold II Habsburg, kodeks karny "Leopoldina". Poślubił Marię Ludwikę, która była córką księżniczki polskiej - Marii Amalii Wettyn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...