Skocz do zawartości

Zagadki Historyczne: Faza Druga


Lord Nargogh

Polecane posty

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Czytelniejszej zagadki nie mogłem wymyślić. Chodziło o 7 czerwca 1788 r. w Gronoble. Obrzucenie oddziałów królewskich przez mieszczan posługujących się w tym celu zerwanymi dachówkami było jawnym wypowiedzeniem posłuszeństwa. Było jednocześnie odpowiedzią na zamknięcie Parlamentów, które odmawiały rejestrowania królewskich ustaw. Część historyków uważa ów incydent za preludium rewolucji. A wspomniane wydarzenie otrzymało nazwę dnia dachówek

Zadaje pierwszy chętny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby bostońska herbatka z 1773 roku?

Po tym zdarzeniu zamknięto bostoński port.

Tak chodzi o to wydarzenie. Orzelek18 zadajesz, chociaż liczyłem że zagadka dłużej się utrzyma...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę przedłużał. Ferrou miałby rację gdyby o to mi chodziło. Pytanie było podchwytliwe. A specjalnie użyłem l. mn. "bitwy". Kojarzymy, że bitew pod Poitiers było dwie, ale mało kto wie, że pod Kannami doszło do dwóch starć- w 216 p.n.e. oraz w 1018 n.e. ta druga mniej znana dot. walk Melesa z Bari wspomaganego przez Normanów, którzy stawiali wówczas pierwsze kroki w Italii przeciw Bizancjum.

Mimo tego oddaję zagadkę Ferrou :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzeżcie się tego co jedynie mieni się przyjacielem, który skradnie pamięć o trzech świętych ptakach i zmusi do otwarcia świątyni!

O kogo chodzi i jak interpretujecie każdy z fragmentów spreparowanej przepowiedni?

Trudne?

Chodzi oczywiście o starożytność. O imperium rzymskie. To powinna być duuża podpowiedź!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychowany w tradycji i kulturze rzymskiej Arminiusz zdradził Cesarstwo Rzymskie i w Lesie Teutoburskim niemal doszczętnie zniszczył trzy legiony. Głowa poległego w tej bitwie Publiusza Warusa, przywódcy rzymskich oddziałów, została pochowana w mauzoleum.

Poprawna interpretacja?

Trymusie -> Orzeł był symbolem używanym przez legiony rzymskie, a po bitwie w lesie Teutoburskim te święte insygnia dostały się w ręce Arminusza (trzy ptaki); natomiast świątynie skojarzyłem z miejscem pochowania Publiusza Warusa. A jeśli nie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Murezor zinterpretował dwie z trzech części- charakter Arminiusza i ptaki- (orzeł święty ptak Jowisza był symbolem legionu od reform Mariusza).

Trzeci element to rzymski zwyczaj otwierania świątyni Janusa podczas prowadzenie wojen. Rzadko była ona zamknięta :laugh:

Murezor zadaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wezmę, bo mam fajny pomysł i czekałem na okazję by zadać ;)

Zgadujcie : zegar-sennik-zegarek-w-zegarku-zegarze-i

strzelba1.jpg

Hmm, mam nadzieję, że to tylko z braku zaglądania w temat. Nie chcę za dużo podpowiadać, bo zagadka jest, może nie prosta, ale liniowa. Nie chodzi o godzinę, ona nie ma znaczenia. Co innego zaś, i owszem. Oba obrazki łączą się ze sobą dość ściśle. i ostatnia podpowiedź - jeden z obrazków z zagadki Ferrou.

A teraz oczekuję przynajmniej prób - Trymusa, Murezora, ChosenOne, Tresera, Ferrou i każdego zainteresowanego, jeżeli nie odpowiedzi

EDIT : Wybacz, AAA, zapomniałem ;) Mimo iż niewiele osób w tym temacie się udziela

nie zgadłeś jednak. Podpowiem, mapka ma podpowiedzieć jako całość, nie jako podział administracyjny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...