Skocz do zawartości

Zagadki Historyczne: Faza Druga


Lord Nargogh

Polecane posty

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Pewna młoda dama lubiła okazywać swoje wdzięki wielu wpływowym ludziom. Okazało się, że ma powiązania z brytyjskim ministrem obrony oraz radzieckim oficerem. Szybko rozniosły się wieści, że wyłudzała ona tajemnice państwowe i sprzedawała za granicą. Skandal zmusił ministra do rezygnacji z urzędu.

O kogo chodzi?

Trymus: Owszem, teraz jeszcze nazwisko białogłowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą, a także ostatnią barwą widzianą przez niego była purpura.

Nie, niestety nie ten wybitny wódz.

Proszę- przy okazji- wszystkich o krótką argumentację propozycji.

Nadal pudło. Choć tok rozumowania ciekawy.

Nadal pudło choć trop dobry.

Powiem tylko, że z cesarzami :tongue:

Nadal nie. Choć o zrodzenie w purpurze chodzi. A Konstantyn VII nie był, ani pierwszym, ani ostatnim zrodzonym w purpurze.

Nadal nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belizariusz?

Edit: To prawdopodobnie cesarz bizantyjski... Jeszcze kombinuje.

Edit 2: Czy to nie Izaak II Angelos, oślepiony na rozkaz swojego cesarskiego brata?

Edit 3: Ale dobry trop z Angelosami czy z oślepieniem? ^^

Edit 4: Konstantyn VII Porfirogeneta "Zrodzony w purpurze"

Edit 5: Jan VIII Paleolog, nosił tytuł "zrodzonego w purpurze", więc urodził się w purpurowej sali, jednocześnie był chyba ostatnim cesarzem, do którego można odnieść ten przydomek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie tworzyć tu pocztu cesarzy bizantyńskich. :smile:

Chodzi o Konstantyna VI- zrodzonego w purpurowej sali. Po długich sporach o władzę został brutalnie oślepiony z rozkazu matki. Okrutną karę wymierzono w tej samej samej purpurowej komnacie. Myślałem, że podpowiedź o wzroku będzie czytelna.

Zadaje pierwszy chętny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejmuję!

Tą bitwe obronną te wojska wygrały tylko dzięki zastosowaniu pewnych ruchomych rzeczy jako nieruchomych rzeczy i dzięki głupocie atakującego, który i tak zaszarżował na przeciwnika. Źle się to dla niego skończyło. Wraz z jego śmiercią wygasła linia pewnego szanowanego rodu, który może przywodzić na myśl niektórych królów polskich. Wojska, które się broniły, ruszyły dalej siać spustoszenie. Co to za bitwa, jaka wojna, jakie strony konfliktu i kto kopnął w kalendarz?

Podpowiedź: XV wiek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...AAA..., strony konfliktu ci odpuszczę. Zadajesz!

Edit: Szybko poszło, dałem zbyt łatwą zagadke? Za następnym razem dam dużo trudniejszą. Strony konfliktu odpuściłem, bo z tego co AAA podał można się łatwo domyślić, że chodzi o Husytów i wszystkich ich śląskich wrogów, w tym Ziębickiego. Wagenberg w tej bitwie świetnie się spisał. Polecam lekturę trylogii husyckiej Sapkowskiego, w drugiej części ta bitwa została opisana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krwawa Elżbieta Batory?

-Pamiętajcie! Macie zabić każdego, kogo nie pozdrowię podczas przejazdu przez forum. Poplecznicy tego niewdzięcznika, mieniącego się wielkim wodzem zapłacą za wszystko!

O jaką postać chodzi? Zamieściłem kilka wskazówek.

Nie, Murezorze. Cezar co prawda zawdzięczał sporo Pompejuszowi, ale nie tak wiele jak osoba, którą mam na myśli.

I najważniejsze! Cezar nie był mściwy, a przynajmniej jego zmysł polityczny wykluczał ślepą furię zemsty. Stosował z powodzeniem politykę miłosierdzia i zgody wobec swoich przeciwników.

Hehe- faktycznie. :tongue: Przepraszam mam duuużo na głowie. Ale nadal nie chodzi o niego.

Powiem, że chodzie o przedstawicieli dwóch stronnictw- popularów i optymatów czyli nie muszę dodawać, że chodzi o kryzys republiki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby chodziło o Gnejusza Pompejusza? Przytoczone słowa pasują mi do przyjętej przez niego ''taktyki'', podczas zmagań z Cezarem.

Trymusie -> Owszem, Cezar nie był mściwy, ale mówiąc o takowej ''taktyce'' miałem na myśli Pompejusza.

Zatem prawdopodobnie chodzi o konflikt pomiędzy Gajuszem Mariuszem a Lucjuszem Sullą. Ten pierwszy byłby więc autorem rzeczonego rozkazu, a Sulla - owym ''niewdzięcznikiem''.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...