Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość

Dyskusja o [GNU/Linux] PORADNIK: Jakie środowisko graficzne wybrać?

Polecane posty

O, jest gdzie marudzić, no więc zaczynam.

Napisałeś, że KDE4 ma większe wymagania niż KDE3, poproszę o źródła, bo z moich obserwacji wynika, że jest dokładnie na odwrót. Jeśli chodzi o pamięć, to po wyłączeniu zbędnych bajerów KDE4 zajmuje jej mniej niż KDE3 (u mnie w domu na 256MB RAMu KDE4 śmiga dosyć sprawnie). Na poparcie moich słów daję to.

Compiz - menedżer okien i kompozycji; do dyspozycji użytkownika jest wiele efektów graficznych związanych z zachowaniem okien (podgląd wszystkich okien, sześcian 3D itp.);

Beryl - menedżer podobny do Compiza, lecz oferujący m.in. większą liczbę wtyczek i posiadający menedżera motywów okien ;

A gdzie połączenie powyższych, czyli Compiz Fusion?

Przy dystrybucjach przydałyby się linki, no i proponuję się ograniczyć do tych darmowych, czyli wywalić Red Hata, a SUSE zastąpić openSUSE.

Screeny są Twojego autorstwa?

Tyle na początek.

[edit]

Tak w ogóle Compiza, Beryla i Compiz Fusion wywaliłbym do osobnego postu, bo jeszcze ktoś pomyśli, że działają tylko pod KDE.

[edit2]

Ciekawostka: Istnieje port GNOME'a o nazwie Cygwin, umożliwiający zainstalowanie go na platformie Windows. Szczegóły znajdziesz tutaj: http://www.cygwin.com/.

Nie wypisuj mi tu herezji. cygwin to coś zupełnie innego (tak z grubsza jest to program emulujący API Linuksa pod Windowsem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku - niebawem poprawię, co trzeba.

Screeny są Twojego autorstwa?

Nie, ponieważ korzystałem jedynie z Mandrivy (kilka miesięcy temu, screenów nie posiadam) i bardzo krótko z openSUSE. Ale mogę zaznaczyć, że screeny są z Google images.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną mój poradnik jest wstępnie gotowy. Wstawiłem screeny od Sevarda (dzięki raz jeszcze!), czekam na oficjalne potwierdzenie tego, czy poradnik jest w porządku. Względem zrzutów ekranu jeszcze: są wstawione po trzy w rządku, podzielone na kategorie, ale jak widać skrypt forum nieco dziwacznie je "przetrawił" i w dwóch kategoriach jeden screen "zszedł" niżej (dziwne, ale nic na to nie poradzę).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem to, bo istotni nie jest prawdą, że Firefox jest domyślną przeglądarką w KDE. W GNOME chyba zresztą też domyślną przeglądarką jest Epiphany, a Firefox jest opcjonalny, ale tu niech się wypowie ktoś mądrzejszy ode mnie.

Muszę sprawdzić ten poradnik, bo może on być mocno nieaktualny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę trudno jest tutaj mówić o "domyślności" przeglądarek, ale jest jak piszesz - Firefox nie jest domyślną dla żadnego z tych środowisk. KDE ma Konquerora, GNOME, jak zauważyłeś, Epiphany.

Uważam, że poradnik należałoby odświeżyć, a najlepiej - przepisać. Mógłbym się tym zająć, jeżeli jest na to zapotrzebowanie. Może być jednak u mnie krucho ze screenami (aktualnie oswajam Xmonada). Chciałbym też opisać nie tylko środowiska graficzne, ale i popularniejsze managery okien (Fluxbox, OpenBox, Awesome, DWM, Xmonad).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, ze to prawda, ale jest jeszcze kubuntu, xubuntu i lubuntu, z odpowiednio KDE, XFCE i LXDE.

Niby tak, lecz Ubuntu jest bardziej popularną dystrybucją od Kubuntu czy Xubuntu. Idąc takim tropem powinniśmy od razu wymieniać inne distro np. Minta, Debiana które to po za granicami Polski są bardziej popularne od Mandrivy czy openSUSE'a.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca rozumiem Twoj tok myslenia. W punkcie nr 5 autor wymienia

Mandriva - KDE

Ubuntu - GNOME

Fedora - GNOME

openSUSE - KDE

Ja bym poprostu napisal przy ubuntu '*' i dopisal podspodem, ze wystepuje takze w innych wersjach (i wymienil lu,xu, ku)

A albo mi sie wydaje, albo debian domyslnie to tylko konsolka? ;>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poprostu napisal przy ubuntu '*' i dopisal podspodem, ze wystepuje takze w innych wersjach (i wymienil lu,xu, ku)

Ale to już jednak (teoretycznie) inne dystrybucje. Również można dopisać do openSUSE, że może działać pod GNOME czy Xfce. W sumie to idiotyczna dyskusja :P bo można wypisywać setki dystrybucji niż te wymienione przez Vantage ;).

A albo mi sie wydaje, albo debian domyslnie to tylko konsolka? ;>

Debian domyślnie ma GNOME, można się go jednak pozbyć na rzecz samej konsolki. Obecnie z popularniejszych dystrybucji bez domyślnego środowiska graficznego został Arch, Gentoo (lecz w wersji "mini") i FreeBSD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam lubię GNOME-a. Co prawda mam dużo oprogramowania z KDE na GNOMIE. Jednak obsługa KDE jest dla mnie straszna. Taki niedorobiony XP. GNOM'e jest wygodny co prawda musiałem sobie zainstalować Yakuake. Jednak fajniutki jest :)

Tak nawiasem dopisania czy pisać Ubuntu itd to zależy to lepiej po prostu Ubuntu. Jednak jeśli piszemy jakieś konkretne informację, zwłaszcza takie dotyczące jakiś programów, naprawy, aktualizacji etc. to lepiej pisać konkretnie( Kubuntu, Ubuntu itp). Z tego powodu, że chociażby np aktualizacje na Ubuntu są szybciej niż na Kubuntu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ politan

Na upartego, to w dowolnej dystrybucji zinstalujesz dowolny system graficzny.

Ja poprostu uwazam, ze wszystkie *buntu sa na tyle podobne, ze mozna je wrzucic do jednego wora ( ze sie tak wyraze, tak sama klasa abstrakcji :P )

@ waszak

o czym ty gadasz? o.o

KDE mniej wygodne od XP ? wogole co to za porownanie, to tak jakbym powiedzial... sam nie wiem co by mozna gluypiego porownac, ale KDE to tylko grafika, a XP to caly system operacyjny.

Co do roznych czasow aktualizacji... myslisz, ze moze to byc spowodowane tym, ze na oba te systemu sa... inne programy?

Znam wiele osob, ktore mowia "ja chce ubuntu! bo czytalem ze jest najprostsze i ja chce ubuntu!", a po zobaczeniu GNOME2 mowia "eee, brzydkie, wole swojego win7". Dlatego najczesciej wtedy mowie o kubuntu jako o "ladniejszym ubuntu" w sumie nie ma duzych roznic miedzy poszczegolnymi *buntu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...