Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość

[Programy] [GNU/Linux] PORADNIK: Jakie środowisko graficzne wybrać?

Polecane posty

Różne dystrybucje Linuxa korzystają z wielu środowisk graficznych różniących się od siebie pewnymi szczegółami. Poniżej pokrótce opiszę każdą z nich oraz postaram się przybliżyć Wam ich zalety oraz wady, a także dla kogo przeznaczone są poszczególne środowiska graficzne.

SPIS TREŚCI:

1. Screeny

2. Środowisko graficzne KDE

3. Środowisko graficzne GNOME

4. Środowisko graficzne Xfce

5. Domyślne środowiska najpopularniejszych dystrybucji

6. Podsumowanie

7. Przydatne linki

8. Dodatki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. KDE

KDE jest niezwykle popularne, a to głównie za sprawą przyjemnego w odbiorze i bardzo nowoczesnego stylu graficznego. Środowisko to wykorzystuje menedżer okien KWin - odpowiednik Exploratora Windows. Co ważne KWin umożliwia uruchamianie efektów typu Compiz lub np. Beryl. O takowych szerzej wspomnę poniżej. Ciekawostka: KDE dostępny jest także dla systemu Windows. Więcej o tym przeczytasz tutaj: http://windows.kde.org/.

Obecnie najpopularniejsze są dwie wersje: KDE 3, które oferuje mniej "ficzerów" i ma nieco wyższe wymagania, oraz najnowsze KDE 4 które wprowadziło całkiem pokaźną liczbę innowacji i zostało lepiej zoptymalizowane, dzięki czemu udało się zmniejszyć wymagania sprzętowe.

Zalety: przyszłościowy interfejs; duże możliwości konfiguracji i moddingu;

Wady: wyższe wymagania od pozostałych środowisk;

Domyślne programy: Konqueror (przeglądarka plików i internetu); k3b (aplikacji do nagrywania płyt CD i DVD); Kmail (rozbudowany klient poczty); Kaffeine (odtwarzacz plików wideo i DVD); Amarok (odtwarzacz muzyczny); Kopete (komunikator internetowy);

Dla kogo?

KDE jest idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących dostosowywać wygląd i funkcjonalność systemu wg własnych potrzeb i możliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. GNOME

Drugie co do popularności środowisko graficzne przeznaczone dla systemów GNU/Linux. Opiera się o system X Window. W przypadku GNOME najistotniejszym jest fakt, że jest to środowisko zaprojektowane z myślą o prostocie i wygodzie obsługi, dzięki czemu poruszanie się po nim nie powinno stanowić dla nikogo problemu.

Zalety: wygoda obsługi i prostszy interfejs zapewniające więcej udogodnień dla przeciętnego użytkownika;

Wady: może nie spodobać się miłośnikom "upiększania" oraz dostosowywania pulpitu;

Domyślne programy: Firefox (przeglądarka internetowa), Nautilus (menedżer plików), Brasero (program do nagrywania nośników DVD i CD), Rhythmbox (odtwarzacz muzyki), Evolution (klient poczty e-mail), Pidgin (komunikator), Totem (odtwarzacz filmów);

Dla kogo?

GNOME to środowisko praktycznie dla każdego. Ma prostszy interfejs i nie oferuje wprawdzie tylu rozszerzeń dotyczących wyglądu, ale jest dobrą propozycją dla osób szukających przede wszystkim wygody i prostej obsługi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Xfce

Zdecydowanie najmniej popularne środowisko z tej trójki, dla systemów uniksowych. Nie jest tak szeroko rozwijane jak chociażby KDE, nie znaczy jednak, że nie warto się nim zainteresować. Polecany szczególnie dla starszych komputerów, oferuje bowiem największą wydajność, oczywiście kosztem wyglądu i funkcjonalności.

Zalety: najwyższa wydajność; proste, łatwe w obsłudze środowisko;

Wady: mniejsza funkcjonalność względem innych środowisk oraz najmniej "ficzerów" i "fajerwerków" graficznych.

Domyślne programy: Firefox (przeglądarka internetowa), Xfburn (program do nagrywania płyt CD i DVD), Thunar (menedżer plików), Totem (aplikacja do odtwarzania filmów), Exaile (odtwarzacz muzyczny), Claws Mail (klient pocztowy), XChat (komunikator internetowy),

Dla kogo?

Dla wszystkich, którzy nie przywiązują szczególnej uwagi do wyglądu systemu i cenią sobie wydajność ponad wszystko. Poza tym, jak wspomniałem jest to idealne środowisko dla bardzo starych, mało wydajnych komputerów. Należy jednak dodać, że mimo wszystko mamy do wyboru na starcie wiele różnych motywów graficznych, które jednak specjalnie nie powalają swoim wyglądem z oczywistych racji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. PODSUMOWANIE:

W zależności od upodobań oraz możliwości komputera mamy do wyboru trzy najpopularniejsze środowiska graficzne. Najbardziej interesującym wydaje się KDE, który jest elastyczny (duża ilość dodatków i modyfikowalnych elementów środowiska) i wygodnie się na nim pracuje (jak na każdym z tych środowisk zresztą, choć i pod tym względem występują małe różnice), dla użytkowników mniej wymagających najlepszym rozwiązaniem może być GNOME, zaś dla tych, którzy nie zwracają większej uwagi na wygląd i mają słabsze maszyny, dobrym wyborem powinien się okazać Xfce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8. DODATKI:

Compiz - menedżer okien i kompozycji; do dyspozycji użytkownika jest wiele efektów graficznych związanych z zachowaniem okien (podgląd wszystkich okien, sześcian 3D itp.);

- wideo przedstawiające ten dodatek w akcji | YOUTUBE |

Beryl - menedżer podobny do Compiza, lecz oferujący m.in. większą liczbę wtyczek i posiadający menedżera motywów okien;

Beryl test - wideo przedstawiające ten dodatek w akcji | YOUTUBE |

Compiz Fusion - zestaw przydatnych wtyczek; połączenie Compiza i Beryla (który przestał być rozwijany).

- wideo przedstawiające ten dodatek w akcji | YOUTUBE |
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...