Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Alexkaktus

ABBA

Polecane posty

ABBA (1972-1982)

abba.jpg

Skład:

Agnetha Fältskog - wokal

Björn Ulvaeus - wokal, tekściarz, kompozytor, gitarzysta

Benny Andersson - wokal, kompozytor

Anni-Frid Lyngstad - wokal

Płyty (tylko pełne albumy studyjne, a nie różna składanki typu "ABBA Gold"):

1973 Ring Ring

1974 Waterloo

1975 ABBA

1976 Arrival

1977 The Album

1979 Voulez-Vous

1980 Super Trouper

1981 The Visitors

ABBA (to pierwsze "B" powinno być skierowane w drugą stronę) - szwedzki zespół popowy, w którego skład wchodzą dwa, teraz rozwiedzione małżeństwa - Agnethy Fältskog i Björn Ulvaeusa oraz Bennyego Anderssona i Anni-Frid Lyngstad. Nazwa jest akronimem imion jej założycieli (A-gnetha, B-enny, B-jörn, A-nni-Frid). Zespół 2-krotnie próbował swoich sił w konkursie Eurowizji - raz bez sukcesów, za drugim razem zwyciężając piosenką Waterloo.

Niestety na skutek licznych kłótni zarówno w zespole, jak i kłótniami małżeńskimi zespół rozpadł się.

Abbę pamiętam od najmłodszych lat - w radiu z płyt itp. słyszałem ich zwycięską piosenkę "Waterloo", słyszałem "Fernando" (z takim hiszpańskim brzemieniem), słyszałem "Gimmie, Gimmie, Gimmie". Znam sporą część ich piosenek. Przyznać muszę, że popu nie lubię, ale do tego zespołu mam słabość. Na Eurowizji pokazali się w szokujących ciuchach (obcasy, niejednolity strój, kolorowe ciuchy). Foto:

abba_winning.jpg

Mimo iż teraz wolę trochę cięższe brzmienia (choćby Bonajoviego) to czasem miło jest wrócić i posłuchać "I have A Dream"...

Widziałem też Mamma Mię (film) - nie jest to super dzieło, ale miło było posłuchać :).

Gimme! Gimme! Gimme!

Dancing Queen

Mamma Mia

Chiquitita

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mamma Mia"? Wszak przez to w ogóle poznałem całą masę kawałków zespołu i muszę powiedzieć, że słucha się ich bardzo fajnie, nawet teraz. Wcale nie głupie teksty & ogromna produktywność - przez te kilka lat spłodzili naprawdę niezłą ilość albumów. Ich dyskografii nie znam, ale z podanych kawałków przez autora miło słucha się wszystkich ;P a nawet jeszcze kilku, których można wyszukać na YT. Szkoda w sumie, że zespół się rozpadł, ale... swoje zrobili. Ba, przecież do tego musicalu napisali specjalnie dwa utwory :happy:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...