Skocz do zawartości
M@TH3V

Usuwanie upartych plików.

Polecane posty

Usuwanie upartych plików.

1. Wstęp

Co warto wiedzieć:

^ Jak włączyć wiersz polecenia - Start -> Uruchom(Run) (Bądź skrót klawiaturowy windows + R) Będę jeszcze o tym przypominał, ale nie zawsze.

Skrót "ppm" to prawy przycisk myszy. Zaś "lpm" - lewy przycisk myszy.

Po wykonanie którejś z operacji zalecam też przeczyszczenie rejestru. Linki do programów w punkcie 8.

Zapewne wiele osób spotkało się z sytuacją gdy chcieliśmy usunąć dany plik/folder, ale nie było to możliwe z różnych powodów. Do najczęstszych przyczyn nalezą:

Procesy systemowe korzystające z pliku.Wirusy.

O ile w przypadku procesów systemowych często pomaga zwykły restart systemu to z wirusami jest już gorzej. Poprzez swoje działanie blokują dostęp do danego pliku/folderu, przez co jego usunięcie zwykłymi sposobami staje się niemożliwe. Do tego typu wirusów można zaliczyć przykładowo trojana Downloader.JS.Agent.crh, który tworzy folder na partycji systemowej i ściąga do niego różne dziadostwa, usunięcie tego folderu staje się niemożliwe gdyż proces wirusa blokuje folder.

Co więc robić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Usuwanie plików i folderów blokowanych przez procesy.

Zacząć należy od diagnozy, czyli musimy dowiedzieć się który proces blokuje folder, ściągamy Process Explorer, uruchamiamy, w nim wybieramy polecenie find - find handle or DLL, wpisujemy blokowany plik, program znajdzie proces który go blokuje. Teraz już wiemy czy mamy do czynienia z trojanem/wirusem, czy tez zwykłym procesem.**

W przypadku zwykłego procesu systemowego, który blokuje nam dany plik/folder można użyć darmowego Unlocker'a (Win 95/98/2000NT/XP 32/64bit, Vista 32/64bit.) - program integruje się z systemem, więc po naciśnięciu prawego przycisku myszy na danym pliku w menu kontekstowym pojawi się opcja unlock. Wybierając ją, pojawi się okno które pokaże nam co blokuje ten folder przed usunięciem. Z rozwijanej listy możemy wybrać opcje odblokowania lub usunięcia (gdy wybierzemy odblokowanie/uwolnienie pliku, będziemy mogli ręcznie usunąć plik poprzez klawisz delete lub polecenie usuń). Czasami jednak i to nie pomaga (są to rzadkie przypadki ale i takie się zdarzają),

W tedy możemy użyć opcji skasowania pliku przy ponownym uruchomieniu komputera, jednak z doświadczenia mogę powiedzieć, że opcja ta działa średnio, nie zawsze się udaje. Do tego celu lepszym programem jest Killbox

Killbox Win 95/98/2000NT/XP 32/64bit, Vista 32/64bit/, 7 32/64bit. (nie wymaga od nas instalacji.)

Uruchamiamy go klikając nań 2 razy(w Vista i Seven w trybie administratora), w okienku full Path or File to Delete, wskazujemy ścieżkę, w której jest plik/folder do usunięcia. Możemy to zrobić na dwa sposoby, albo ręcznie wpisać (nie polecam, po co się męczyć) albo poprzez opcje "browse the file"- ikonka folderu tuż obok. Po wskazaniu pliku wybieramy:

  • Standard File kill - usuwanie na zasadzie unlockera.
  • Delete on rebot - kasacja przy rozruchu pc.

Po wybraniu jednej z tych opcji klikamy czerwony przycisk z krzyżykiem - (znajduje się obok okna ze ścieżką pliku), jeżeli zaznaczyliśmy opcje 2 program zapyta nas czy chcemy uruchomić ponownie komputer, więc zgadzamy się. Program resztę czynności wykona sam.

Jednak w innych sytuacjach zalecam unlockera, po co resetować pc skoro wystarczy program uwalniający plik spod procesu systemowego.

W Windows 7 unlocker niestety nie integruje sie z menu kontekstowym, jest za to jego znakomity zamiennik: Lock Hunter, działa na takiej zasadzie jak unlocker tylko, że chodzi pod windows 7. Wiec tutaj też używamy prawego przycisku myszy na zablokowanym pliku wybieramy z menu kontekstowego "What is locking this file" a w nowo otwartym oknie, albo unlock albo delete. Jest tez opcja kasacji procesu blokującego folder, ale odradzam korzystanie tej opcji mniej zaawansowanym osobom. Można nieźle namącić w systemie.

*Metoda alternatywna (Np: pliki nie pobrane do końca przez przeglądarkę internetową):

  • ctrl + alt + del > zakładka procesy > explorer.exe - zakończ proces
  • ctrl + alt + del > cmd > wpisujemy ścieżkę pliku który chcemy usunąć np: "del C:\dokumenty\download.exe"
*

Co do trojanów, tutaj używamy killboxa na tej samej zasadzie co ze zwykłym plikiem z tym, że odłączamy internet. Dajemy usuniecie po restarcie systemu i czekamy. Po takiej operacji, zalecałbym skan komputera jakimś programem (spybot, spyware doctor,hijackthis). Ale to nie tym ten poradnik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Usuwanie plików wideo.

Jak używałem Windowsa XP czasami zdarzało się, że nie mogłem usunąć plików nagranych komórka które przy przenoszeniu z telefonu zostały uszkodzone. Odpowiedzialny za to jest AVI properties handler, który skanuje pliki Video w celu ustalenia ich parametrów, format zapisu, kodeki, dźwięk. Można jednak to łatwo naprawić usuwając z rejestru klucz:

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{87D62D94-71B3-4b9a-9489-5FE6850DC73E}\InProcServer32]

** - Proces można zamknąć i w Process explorerze, klikając ppm na nim i wybierając kill proces, jednak o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest unlocker/lock hunter

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Błędy alokacji (Tablica alokacji) a usuwanie pliku.

Czasami, gdy chcemy usunąc jakiś plik/folder wyskakuje nam okno z błędem o następującej treści:

<dysk>:\<folder> jest niedostępny
Plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny. Plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny. Plik lub katalog \<folder> jest uszkodzony i nieczytelny
Uruchom narzędzie Chkdsk.

W dość prosty sposób możemy to naprawić. Wchodzimy w Start -> Uruchom(Run) (Bądź skrót klawiaturowy windows + R) i wpisujemy chkdsk /f X: - gdzie X to litera dysku/partycji.

Jednak przy stosowaniu tego polecenia należy wykonać backup plików folderu który chcemy usunąć. Jeżeli oczywiście jest w nim coś ważnego a chcemy to przenieść w inne miejsce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Wstawiłem do nawy folderu znak specjalny, co robić?

Czasami podczas zabawy w systemie możemy przez przypadek zmienić nazwę folderu dodając znak typu; alfa, beta, itp... Jak to ktoś zrobił to już jego sprawa. Niestety potem przeważenie folder jest już nie do odczytu. Lekarstwem może być program Directory Fixer .

Start > Uruchom > cmd > przeciągamy ikonę DF na wiersz poleceń, po czym klikamy enter, następnie w wierszu poleceń zobaczymy informacje o programie, oraz o tym jak go używać. Na przykład jeżeli chcemy zając się folderem "dokumenty", powinniśmy wpisać; "directoryfixer.exe x:\winndows\dokumenty", gdzie x to litera oznaczająca dysk/partycje w której znajduje się folder. Oczywiście polecenie wpisujemy bez cudzysłowów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Nazwy zastrzeżone.

W systemie niektóre rozszerzenia są zastrzeżone, np aux'y, con'y. Usuwamy taki plik poprzez specjalną komendę z wiersza poleceń.

Usuwanie pliku:

DEL "\\?\ścieżka pliku" np:

DEL \\?\C:\winndows\trojan.exe

Usuwanie folderu:

RD "\\?\ścieżka pliku" np:

RD \\?\C:\winndows\trojan

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7. Zbyt długa/za głęboka ścieżka pliku.

Dość częsty przypadek w Windows XP, to brak możliwości skasowania pliku, przeniesienia ponieważ jego ścieżka jest za długa. W systemie Fat i NTFS jest to 255 znaków dla 1 ścieżki. Max Path, czyli maximum path lenght to maksymalna długość ścieżki pliku/folderu jaka może być zadeklarowana w systemie. Jak sobie z tym poradzić?

  • Najprościej, to przenieść plik o kilka "poziomów" wyżej - jednak dość często się to nie udaje ponieważ system skraca ścieżkę o czym świadczy znak "~". (kiedyś nagminnie [u mnie] zdarzało się to w przypadku CD easy creatora, który tworzył długa ścieżkę dla folderów które maja zostać zgrane na dysk i potem nie dało się tego normalnie usunąć).

  • Jeśli nie, możemy przenieść pliku o parę poziomów wyżej (lokacji) stosujemy trick z nazwą 8.3 - Otwieramy wiersz poleceń ^ i wpisujemy DIR /X "ścieżka dostępu do pliku/folderu" np
    DIR /C c:\winn\asffsafasaff_asfsaf_asfsf...~...asffasasffs_asfgghsdhsdhd.

Jeżeli nazewnictwo plików 8.3 zostało wyłączone na partycji NTFS można to bardzo przywrócić poprzez zmianę w rejestrze:

Start > Run (Uruchom) > regedit > HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem znajdujemy NtfsDisable8dot3NameCreation i zmieniamy wartośc z 1 na 0.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8. Linki do programów.

http://technet.microsoft.com/en-us/sysinte...s/bb896653.aspx Process Explorer - zamiennik windowsowego managera.

Usuwanie/kasacja/zmiana nazwy plików

  • http://killbox.net/ KillBox - program do kasowania plików, opisany dokładnie w "2. Usuwanie plików i folderów blokowanych przez procesy.".
  • http://www.filehippo.com/download_unlocker/ Unlocker - program do kasowania plików, bądź ich uwolnienia spod procesu, opisany dokładnie w "2. Usuwanie plików i folderów blokowanych przez procesy.".
  • http://lockhunter.com/ Lock Hunter - Alternatywa dla unlockera. Opisany dokładnie w "2. Usuwanie plików i folderów blokowanych przez procesy.".
  • http://www.parhelia-tools.com/products/pat...athScanner.aspx Path Scanner Program, którego zadaniem jest znajdowanie błędnych, lub za długich ścieżek do folderu.
  • http://www.somacon.com/p132.php Directory Fixer - program zmieniający błędne nazwy folderów, których zmiana normalnym sposobem jest nie możliwa. Więcej w o nim "5Wstawiłem do nazwy folderu znak specjalny, co robić?"

Programy anty spywarowe, virusowe etc...

Czyszczenie rejestru:

Przed użyciem wykonaj kopie rejestru!

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...