Skocz do zawartości

Procesory


agenttom

Polecane posty

Witam, mam mały problemik z OC. Otóż po zmianie mnożnika (CPU Multi-coś tam nie pamiętam) z 9 na 10 nie zapisuje tych ustawień... tzn. naciskam F10 pyta sie czy zapisać, biore YES i sie resetuje a jak ponownie wejde do biosu znowu jest 9. Wynika z tego ze mnoznik jest zablokowany czy o co chodzi?

Moj config to C2D E6850 3GHz plyta gl. Asus P5N32-E SLI (nForce 680i) Zasilacz ModeCom Feel III 500W

i mam jeszcze jeden problemik otoz jak gram w gry to mi sie komp resetuje, zawiesza, bluescreen itp. w Wiedźminie wystarczalo wlaczyc kolikacje na 1 z 2 CPU i gra smigala nawet 3h bez przerwy a na 2 rdzeniach nawet po 2min reset... wiec wpadlem na pomysl zeby "odkrecic" procesor czyli z 3GHz chcialem zrobic 1,8GHz zmieniajac FSB z 1333.3 na 800 - F10 i reset i... nic czarny ekran i monitor off tak po 1-2min nacisnolem guzik resetu i znowu czarny ekran po jakims czasie slysze dzwiek z biosu i komp sie normalnie wlaczyl. Otwieram CPU-Z i widze ze CPU pracuje dalej z 3GHz i FSB 1333.3MHz. Resetuje komputer czekam znowu z 1min, wchodze do biosu i sie nic nie zmienilo tzn jest ustawione FSB na 800MHz. Czyli wychodzi z tego ze nie moge zmniejszyc taktowania? Jak tak - to trudno. Dodam ze z podkrecaniem nie ma problemu

Co do resetow to prawdopodomnie zasilacz i zamierzam go dac do reklamacji, ale to juz inna bajka i nie ten temat ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Andy - ja Ci nic nie wmawiam. Nawet mało ambitni "ocerzy" nie kręcą na pasywnym chłodzeniu... Przecież to ledwo się utrzymuje bez kręcenia, a żeby było zabawniej i tak będziesz miał szum, który będzie pochodził z wentylatorów w obudowie(powietrze nagrzane wydmuchać trzeba). I mało ambitni i bardziej ambitni wiedzą, że można ostro wykręcić PDC i C2D na boksie, bez konieczności zmieniania czegokolwiek. Ja rozumiem, hardcore'owcy potrzebują lepszego chłodzenia, ale oni nie robią tego do grania, tylko dla samego kręcenia.

Ja poproszę o wypowiedź osób trzecich, bo sami do porozumienia nie dojdziemy.

pvo24 - ja to bym sprawdził, czy te pamięci są od dobrego producenta. Po co mi 1066MHz-owy "shit", skoro mogę mieć 800MHz-owe cudeńka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że duże znaczenie ma tu obudowa, dodatkowe chłodzenie oraz miejsce stacjonowania komputera. Znajomy ma E6300 z boxowym chłodzeniem, pastę Arctic Silver 5, obudowa chyba coolermaster (teraz już nie pamiętam), a sam komputer stoi wciśnięty w "specjalną" półkę, która w zasadzie odcina dopływ powietrza, a do tego tył jest "zamknięty" ścianą. Temperatura w idle'u to ~55*C zaraz po czyszczeniu, przed czyszczeniem dochodziła do chyba 70*C. IMO wentylatorek box jest ok, ale jak ktoś chce podkręcać więcej niz 10MHz na próbę, to jednak powinien się szarpnąć na coś innego, albo zapewnić dopływ chłodnego powietrza z zewnątrz - wtedy nie powinno być tak źle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisałem warunki z jakimi miałem do czynienia. Jak napisałem, jeśli dopływ chłodnego powietrza będzie lepszy, temperatury będą niższe od tych, które podałem, a wtedy będzie można podkręcić bardziej na tym chłodzeniu (nacisk na słowo "albo", czyli lepsze chłodzenie lub lepsza wentylacja żeby kręcić).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi chodziło o stwierdzenie "10MHz na próbę". Poza tym powiedzmy sobie szczerze, skoro chłodzenie z wentylatorem słabo dawało rade, to pasywne by ten procek zabiło. No ale mam propozycję, jeśli Andy dalej chcesz rozmawiać o tym, przenieśmy się do tematu "Moje małe chłodzenie" bądź "Podkręcanie procesora".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PDC jeszcze nie kręciłem, ale już na starutkim celeronie pod 478 udało mi się z 2,4 wyciągnąć 2.8 na standardowym chłodzenu. A nowe Intele są przecie lepsze w kręceniu, a chłodzenie także prawda? IMHO dyskusja nie ma sensu, bo zaraz ktoś wyskoczy, że należy chłodzić procek po OC w ciekłym azocie utrzymując temperaturę zera absolutnego, bo wtedy najlepsze wyniki się osiąga :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym 10MHz to przesada ;p U mnie komp ma boki pozamykane, też stoi we wnęce, dopływ powietrza ma, że tak powiem średni, ale na boksie poszedł do 3,08GHz. Temp. w idle - 55st., w stresie powyżej 70st. z tego co pamiętam, nie chciałem przekraczać 75st., więc zaprzestałem kręceniu i zostawiłem jak jest. Więc fakt faktem, że podkręcić na boksie się da, ale jest granica, którą ja spokojnie bym przekroczył na lepszym chłodzeniu ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie wystarcza, do wszystkiego, bo komp nowy (początek roku, a gry jeszcze kosmicznych wymagań, no poza Crysisem, nie mają). Ale jak już będzie się krztusił to na pewno kupię lepsze chłodzenie i go jeszcze trochę docisnę, to mi da te kilka (czasem niezwykle cennych) fps'ów. To tak jak dzisiaj posiadacze Athlonów64, też je podkręcają, bo bez tego wiele gier by im nie poszło, a tak jeszcze w coś mogą pograć i to nawet na przyzwoitych detalach. No, a na dzień dzisiejszy - faktycznie, nie wiele to zmieniło, ale chociaż satysfakcja jest ;p

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. w idle - 55st., w stresie powyżej 70st. z tego co pamiętam, nie chciałem przekraczać 75st

Przecież to szkoda procesora. Fakt, że parę lat wytrzyma, tylko ta temperatura podgrzewa wszystko wokół procka. Wiesz, generalnie do smażenia jajek lepsza jest patelnia niż radiator :>

A właściwie, to zaraz całą dyskusję wykopię z tego tematu i przeniosę do podkręcania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych procków temperatury poniżej 75st. są jeszcze bezpieczne, choć żywotność i tak spada, ale z tego co pamiętam to i tak jest prawie 10 lat, a do tego czasu to ja zdążę całą maszynę zmienić ;p

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś się zbliżył do zera absolutnego, wtedy uzyskałbyś stan jakiś tam i wydajność by wzrosła 100 krotnie. nadprzewodnictwo bodajże to się zwie.

Chodzi o 0k, -273 stopnie C(0 rezystancji :) ) , A i w bramkach logicznych jeszcze potrzeba(moze sie myle) Efekt Meissnera:] Nie wiem czy wiesz, swoja droga, ale IBM juz bardzo daleko ucieklo intel'owi;> Bo ma procesor, ktory pracuje w temp zera absolutnego;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, a co ma efekt Meissnera do bramek logicznych? :) Chyba, że masz na myśli ograniczenie wpływu pola magnetycznego, a więc zmniejszenie zakłóceń?

Rzuć linkiem do tego procka IBMa. Swoją drogą pewnie efektywniej zbudować klaster z normalnych maszyn niż wydawać kokosy na chłodzenie jednego procesora :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poprzedniej stronie tematu, wszystko jest ładnie rozpisane.

M@TH#V - poważnie o.O Szkoda, bo miałem nadzieję, że kiedyś ja pierwszy to osiągnę... Poza tym, nie mają takiego procesora. Mają najwyżej procesor, który pracuje w temp zbliżonej. W żadnym laboratorium nie udało się osiągnąć tak niskiej temperatury. Ale to tylko kwestia czasu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to jest jego temperatura pracy;)

Chyba, że masz na myśli ograniczenie wpływu pola magnetycznego, a więc zmniejszenie zakłóceń?

Tak, a to jest efekt Meissnera;) Dam wam skan z Chipa bo tam o nim bylo, tylko musze znaleźć gazete:/ Bo na google cos mi nie idzie:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesiu, czemu ma nie działać w minusowej temperaturze? Nie miałeś jeszcze fizyki, nie? Im niższa temperatura, tym lepsze przewodnictwo prądu. Dlatego wolimy, jak procesor jest chłodniejszy. A przy temperaturze zera absolutnego, gdy cząsteczki nie poruszają się wcale, metale wchodzą w stan nadprzewodnictwa. Zresztą masz tu o tym z wikipedii, może i jest czasem przekłamana, ale generalnie o to chodzi:Klik

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre, ale chciałbym zobaczyć tego proca z IBM. Jak sam szukałem, znalazłem jakieś pierdoły o tranzystorach 110GHz, z których zrobi się procesory 11GHz-owe do odtwarzaczy MP3...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...