Skocz do zawartości

Procesory


agenttom

Polecane posty

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Ale tu chodzi o zmiane napiecia CPU czy pamieci?

BTW: 3003Mhz i poki co wszystko stabilnie xD.

Przy mnozniku 395 wyskoczyl mi juz niebieski ekran.

Przy 385 jest stabilnie.

Chyba czas podniesc napiecia...

Rozumiem, ze mam wraz z podnoszeniem wartosci FSB zwiekszac napiecie.

A co sie stanie jesli dam za niskie lub zbyt wysokie? Czy nie spali sie procek?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał Kowalczyk

NIE rozumiem dlaczego podkręcasz swojego proca. Fabryczna moc powinna Ci wystarczać jeszcze rok w grach. Niepotrzebnie go "zuzywasz", chyba wiesz, zę zwiekszając moc jakiejkolwiek rzeczy skracasz jej żywotność i zwiekszasz ryzyko awarii. Przecież jest to jeden z najmocniejszych prockow na rynku.

A co do mojego tuningu, to dość szybko zdechło. 2,25 na E2160 i pojawił sie problem ze stabilnością. Niestety przegrałem kupując słabe pamieci i płyte Gigabyte 945P-DS3. Kurcze jak to dobrze trzeba zaplanować kupno kiompa, żeby byc potem zadowolonym. No ale szczęsciarzom życze powodzenia w kręceniu jak najwiekszych FSB.

Masz pewnie rację jeśli chodzi o skracanie żywotności ale te procki nie kosztują po 3000 do 5000zł

A tak swoją drogą procek i tak zmienia się co 2 do 3 lat więc po co go oszczędzać.

W niedzielę podkręciłem swojego E8400 z nominalnych 3.00GHz do 4,05GHz zmieniając tylko częstotliwośc szyny systemowej z 1333MHz do 1800MHz wszystko działało stabilnie.

Jeśli ktoś chce kręcić mniej to na 1700MHz uzyskałem 3,76GHz ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :rolleyes:

Mam taki problem ze starszym (nie pytajcie jak starym bo na zawał padniecie ;) ) kompem.

Mam płyte ASRock P4i45E procka Celerona 2.40 ghz , i teraz pytanie czy płyta ma możliwości O/C .

Jak ma to jakim sposobem go podkręcić . Jak nie ma trudno :rolleyes:

(i nie piszcie " kup se nowego " ) :lol:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź "se" do biosu(to będzie chyba f2 albo f11 na twojej płycie) i poszukaj szyny FSB(chyba w zakładce Advenced, bo mam podobną płytę :P). No i tam jest wartość w MHz, którą podnosisz po 10 i sprawdzasz czy wszystko jest ok i tak aż dojdziesz do poziomu, gdzie procek traci stabilność, wtedy wracasz do poprzednich wartości i będzie ok. Tak to mniej więcej powinno wyglądać :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Więc czytałem, że podkręcając procesor musimy coś zmienić w ustawieniach pamięci, ale nie za dużo z tego zrozumiałem i proszę o pomoc. Będę chciał wyciągnąć 3,5GHz(FSB388 = 3500/9) z E8400 na płycie głównej Asus P5K Intel P35. Ramy to OCZ Technology 2x 2GB DDR2 800MHz Platinium. Więc co mam ustawić w BIOSie związku z tymi pamięciami? Myślę, że wiecie o co chodzi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam proca C2D E4500 2.2 GHz a płyte Gigabyte GA-P35-DS3L no i zastanawiałem się nad podkręcieniem go tylko nie wie jak sprawdzic czy nie jest juz za duzo albo coś bo czytałem że ta płyta ma jakieś auto ustawianie napięć albo coś w tym stylu :P Ma ktoś tę płyte ? Może jakieś porady co do podkręcania :P ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc czytałem, że podkręcając procesor musimy coś zmienić w ustawieniach pamięci, ale nie za dużo z tego zrozumiałem i proszę o pomoc. Będę chciał wyciągnąć 3,5GHz(FSB388 = 3500/9) z E8400 na płycie głównej Asus P5K Intel P35. Ramy to OCZ Technology 2x 2GB DDR2 800MHz Platinium. Więc co mam ustawić w BIOSie związku z tymi pamięciami? Myślę, że wiecie o co chodzi :)

Zna ktoś rozwiązanie mojego problemu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś napisać, czego nie zrozumiałeś...

Podkręcasz przez podnoszenie FSB, która jest wspólna dla procesora i dla pamięci. Zwykle jest tak, że procesor "jeszcze może", a pamięć już nie. Wtedy musisz obniżyć taktowanie pamięci - albo możesz osobno dla pamięci taktowanie ustawiać, albo przez dzielnik CPU:DRAM ratio (w manualu sobie sprawdź, jak to u Ciebie wygląda). Jak obniżysz taktowanie pamięci, to kręcisz znowu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Napisz plyte głowna, bo tak nie ruszymy;)

2.Masz jakiekolwiek pojecie o OC?

3. AMD athlon- jak go będziesz chciał kupić, to płytę tez musisz zmienić:] A jak sie go podkręca? W BIOS, albo spod windowsa...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

Przed OC podaj jakie masz jądro CPU a co do OC:

*** ZMIANY KTORE TU PRZEPROWADZISZ SA GROŹNE DLA TWEGO PC, ROBISZ TO NA WŁASNE RYZYKO< MNIE NIE WIN JAK COS NIE PÓJDZIE OK, Licz sie nawet z uszkodzeniem sprzętu jak przesadzisz;) Jezeli sie cos stanie mam to gdzies, ostrzegałem;)

1. Zablokuj szyne PCI.

2.

a) Prosty schemat co sie z czym komunikuje:

spumj3.th.jpg

*Prawda , ze ladny :D

Wiec CPU za pomoca fsb komunikuje sie z MPŁN, a on za pomoca tego taktowania fsb komunikuje sie z pamieciami. W default sa one takie sam, za pomoca dzielników mozna je zmienić;)

b)PAMIETAJ ZE OC WYMAGA OD ZASILACZA WIECEJ MOCY!!! I STABILNOSCI.

c) Tutaj masz wszystkie opcje MotherBoard Intelligent Tweaker , przed OC zalecam uaktualnić BIOS.

d) Te opcje cie interesuja (*pamietaj o dzielnikach pamieci i blokadzie fsb;) )

* CPU : CPU Frequency, FSB Frequency

* CPU Vcore voltage

* DDR DRAM voltage, DDR voltage

Teraz:Zmieniamy CPU Host Clock Control na Enabled i możemy regulować szynę FSB z dokładnością do 1 MHz.Dzielnik pamieci to memory multiplier:]

Teraz zaczynamy:

Punkt 3:

Polecam timmingi pamieci na poziomie:

* DRAM CAS Latency ? 4 ew 3

* DRAM RAS precharge ? 4 ew 5

* DRAM RAS to CAS delay ? 4 ew 5

* DRAM precharge delay ? 8 ew 9

Mozna zwiększyć "V" pamięci, w DDR1 do 2,7, 2,8 moze i 2,9 ale to potem jak coś.

Teraz fsb zwiekszaj co 10 na poczatku i po kazdej zmianie testuj ustawenia, dla pamieci: Memtest, prme 95, dla CPU włącz ORTHOS + Prime 95 torture test. Mozna tez uzyc super PI.

Jezeli beda jakies bledy( i masz dobre chłodzenie) to zwięszk minimalnie napicie cpu, o najniższa wartośc jaka jest.

*Moda przepraszam za pikeny napis w kolorze RED, ale jest widoczny, i potem nie bedzie ; "ALE nie pisało"

"Oszczegałem" - ?

Wyczerwieniony wystarczy, jest i tak dobrze widoczny.

[wies.niak]

Fakt... Cos mi na "musk" padło:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę miły, musisz podkręcić szynę FSB. W Biosie jest to wartość w MHz. Podkręcaj stopniowo o 5-10 i sprawdzaj, czy wszystko jest ok. Jak dojdziesz do punktu, w którym przestaje byś ok to wracasz do poprzednich dobrych ustawień i już.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro to nie jest takie proste, to dlaczego odmówiono jej pomocy? Inaczej, dlaczego odmówiłeś jej pomocy?

P.S. Nie widzę, żeby tam pisało gdzieś E6300, a z taktowania wniosków wyciągać mi się nie chce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wmówisz mi, że BOX od Intela jest taki genialny. Zapytaj byle kogo kto choć trochę zna się na podkręcaniu procesora i powie Ci, że tylko mało ambitni "ocerzy" podkręcają na stockowym chłodzeniu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...