Skocz do zawartości

Procesory


agenttom

Polecane posty

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Hej.

Mam problem z OC mojego C2D E6750.

Domyslnie pracuje z czestotliwoscia 2.66Ghz i chcialbym go podrasowac na przynajmniej 3Ghz.

Procesor jest posmarowany mascia chlodzaca Arctic Cooler costam i ma wentylator (byl w zestawie z plyta glowna), wiec chyba nie powinien sie spalic.

I tu mam problem: nie wiem na jaka wartosc przestawic CPU Frequency w BIOSie, bo juz jest domyslnie ustawiona na 333.

Skoro mnoznik tej plyty to 1066 (Asus p5wdh-deluxe), to na jaka wartosc mam zamienic CPU Frequency, zeby otrzymac 3Ghz?

Wedlug CPU-Z moj "wyliczony FSB" to 1334Mhz.

Ta wartosc podzielona przez 4 daje wlasnie magiczne "333"w BIOSie.

Zatem to 1334Mhz FSB liczac 2 rdzenie C2D daje wlasnie 2668Mhz czestotliwosci mojego E6750.

Czyli mam liczyc CPU Frequency=400, pomnozone przez 4 daje 1600FSB, pomnozone przez 2 daje czestotliwosc procesora czyli 3200Mhz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie leć tak od razu na takie wartości tylko kręć np po 5 czy 10. Podkręcisz, sprawdzasz stabilność i ew. kręcisz dalej. Jak za bardzo podkręcisz będzie działał niż niepodkręcony bo będzie niestabilny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No stary, ja mówiłem o tej magicznej wartości 333. Ją się podkręca i wtedy rośnie to z 2,6 na ile tam chcesz. Możesz lecieć po 20 jak chcesz ale najlepiej powoli. A wentylator i pasta jest w każdym kompie, bez tego by się proc sfajczył nawet na obniżonym taktowaniu.

Podkręcanie będzie wyglądało tak:

343*4*2=2744

353*4*2=2844

363*4*2=2904

373*4*2=2984

383*4*2=3064 <<< HURA!!

393*4*2=3144

403*4*2=3224 <<<Więcej nie trzeba, nie?

Więc jeśli ty dwa dni chcesz robić 5 operacji to gratuluje. Robota na 40-50min z testami włącznie.

Rozumiesz już na czym to polega? :P

Chcesz wal od razu na którąś z podanych wartości ale na własną odpowiedzialność. Plan działania już masz wystarczy go zrealizować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym mozna to przetestowac?

Orthosem?

Tak, i 3DMarkiem i Z-Cpu też 8) Chodzi o to żeby maksymalnie przeciążyć komputer i sprawdzić jak wtedy działa. A i nie nie pamiętam jaki to program który oblicza liczby pierwsze, ale musisz go włączyć podwójnie po jednym na rdzeń. Chyba właśnie Orthos. Ale lepszy jest 3DMark bo obciąża też kartę graficzną i wtedy dopiero w pełni widać działanie całości.

Poza tym nie ma chłodzenia zintegrowanego z procesorem. Jest chłodzenie BOX-owe...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testować masz PRIME95+ ORTHOS, a ram memtestem :wink:

Na 3.8Ghz z tym prockiem to jest zabawa na tydzien zeby bylo stabilnie, pamietaj ze ram tez idzie w gore :wink:

Jaka masz płyte?

Ja np z kolegą E4500 wykręciliśmy na te "magiczne" dla niektórych 3.7, ale trwało to z 13 godzin łącznie.

343*4*2=2744

353*4*2=2844

363*4*2=2904

373*4*2=2984

383*4*2=3064 <<< HURA!!

393*4*2=3144

403*4*2=3224 <<<Więcej nie trzeba, nie?

Jak ty to liczysz? Jakie 2 rdzenie mnożysz?

:roll:

FSB np: 380 * 8(mnożnik E6750)=3040MHz, bo z tego co napisałeś wynika ze sumujesz rdzenie.

8)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym procku blad ci sie upiekł, bo on ma mnoznik 8, ale idac waszym rozumowanie np E4500, mnożnik 11, 2.2GHz, FSB 200MHz.

Czyli 11*200=2200MHz=2.2GHz

A u waś to by wyglądało tak:

FSB=800MHz : 4= 200.

A Ty z Wodżas'em robicie tak:

200*4*2=1600MHz - to 2 robi tu za rdzeń?

1.6GHz=2.2GHz ???

Nie, wiec chyba juz wiecie jaki błąd robicie.

A przypadku Q6600 to jeszcze większy farmazon... Ponieważ:

2.4GHz-Q6600(mnożnik 9, czyli fsb = 267.

A u Was mamy tak:

267*4*4=4272MHz~4.3GHz, więc

:lol:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale widzisz, wszystko jest ok. Ja poszedłem torem myślenia kolegi i mu wyliczyłem tak jak on to przedstawił. Więc się nie czepiaj :P A swoją drogą to jaki ram kupić do Athlona 2200+? Kręcę go dlatego tu pytam i siostrze go dam jak nowego kompa kupie żeby miała. A że ona dużo w grafice sie bawi wiec chce jej kupić ramu. 1GB przewiduje. Firma + taktowanie + cena. Jedna GB albo 2 512-megabajtowe kości, byle taniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż mam taki problem. Najpierw mój sprzęt:

Corsair 550 W

3 GB RAMu ( 2 w Dualu Corsair, 1 oddzielnie Kingston)

Procek C2D E4300 1,8 GHz

Płyta Gigabyte P35-S3

Wchodzę do biosu, podwyższam FSB z 200 na 250, zapisuje, włączam kompa i... [beeep], bo się wyłącza. Najbardziej stabilna jest dla mnie niziutka wartośc 210, co daje znikomy przyrost wydajności, jeśli jakikolwiek. Chłodzenie obudowy mam raczej dobre, bo 4 wentylki z tyłu, przodu, u górze i z boku (NZXT Blueline), więc w czym problem? Te procesory się podobno bardzo dobrze podkręcają, ale u mnie to jest porażka jak na razie. Wszędzie można wyczytac, że spokojnie do 3 GHz dojdzie na przeciętnym chłodzeniu, a u mnie? Co jest nie tak? Nie jestem aż taki super zachłanny i takie 2,5 to by mnie bardzo uszczęśliwiło w zupełności...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taktowanie pamięci ustawiasz osobno? Mam wrażenie, że nie. Dzięki czemu pamięć jedzie (zakładając że masz 800MHz) na 1000MHz (przy FSB 250). Mało która kość to wytrzyma bez zwiększania opóźnień, a wsadzone różne kości na pewno nie pomagają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M@TH3V==> Asus P5WDH- Deluxe.

Napisz mi jeszcze raz dokladniej o tych pamieciach.

Mam tez zmieniac RAM przy OC procesora?

3D Mark 06 ma...580MB x_X.

Sciagalbym go przez caly dzien, chyba, ze byl kiedys na coverze CDA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej płycie to max z tego procka można wycisnąc.

Jezeli chodzi o ram, to napisz dokładnie jaki masz, ale tak na "sucho" to musisz np

RAM 800MHz CL 4, musisz starac sie utrzymać na takim poziomie, czyli dzielink FSB/RAM musisz zmieniać i bedzie ok.

3d mar nie potrzebny, jak pisałem,

Testować masz PRIME95+ ORTHOS, a ram memtestem

PS

GOFER:

Tak, i 3DMarkiem i Z-Cpu też Cool

CPU-Z ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taktowanie pamięci ustawiasz osobno? Mam wrażenie, że nie. Dzięki czemu pamięć jedzie (zakładając że masz 800MHz) na 1000MHz (przy FSB 250). Mało która kość to wytrzyma bez zwiększania opóźnień, a wsadzone różne kości na pewno nie pomagają.

Zgadza się, pamięci mam 800 MHz. W System Memory Multipier (SPD) mam ustawione na Auto i to mi chyba ustawia automatycznie wyższe taktowanie pamięci. Tylko nie wiem na jaką wartośc zmienic, by zablokowac automatyczne zapedy biosu. Mam tam:

3.33 4.00 2.00 2.40 3.20 2.50 3.00

Na co zmienic?

Oprócz tego jest tam jeszcze High Speed DRAM DLL Settings ( Option 1 i Option 2, ale nie wiem czym się rożnią) i Performance Enhance ( Standard, Turbo, Extreme), ale to się chyba nam nie przyda wydaje mi sie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sry, znów mój błąd :P ale w sumie prawie na jedno wychodzi. A co do 3DMarka to po prostu słyszałem że przydaje się do testowania jeśli ktoś chce mocniej podkręcać. U mnie to wychodzi "w praniu" bo mi się nie chce testów robić :P To pomoże ktoś z tymi pamięciami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko do grafiki a do testowania całego podkręconego kompa. Wymusza od niego 100% zużycia wszystkich zasobów i można potem zaobserwować czy wszystko jest ok. To mądrość z prasy IT jest, nie pamiętam jakiej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...