Skocz do zawartości

Procesory


agenttom

Polecane posty

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Mam DC2160 1,8 GHz. Chciałbym go podkrecić do 2,7 GHz przy standardowym chłodzeniu. Mam nadzieje, że wydajność w grach znacząco wzrośnie, bo jesli nie to szkoda niszczyć proca. Płyta Gigabyte P45 DS3 wytrzyma podkeconą szyne FSB bo fabrycznie ma na 1033(nawet OC 1333 i to w ustawienich BIOSu). Jednak bardziej boje sie o pamięci PC667, co prawda Kingston a wolałbym ich nie "ruszać". Wiecej bym nie chciał, a duzo mniej to zas strata mocy(z jednej strony podkręcamy proca i zyskujemy moc, a zdrugiej tracimy). Nie bawiłem sie jescze w OC, bo na razie mam słabą karte, więc mało mi to da ale czekam na 8800GT i nowy zasilacz. Wtedy zaczne zabawe, dlatego chciałbym sie juz teraz upewnić, czy OC bedzie dobrym pomysłem czy zmiana proca(nie wiem na jak długo wystarczy mi ten DC). Przy 2,7 trzeba bedzie mu zmieniać jeszcze napięcie? I niech ktoś pomoże kto już podkręcał swą maszynę, podobną do mojej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche chaotycznie napisany ten post, ale:

1. W grach najważniejsza jest karta graficzna, wiec nawet mega OC procka nie przyniesie aż takiego wzrostu jak nowa grafika.

2. Jesli nie chcesz mocno kręcić pamięci to ustaw sobie w BIOS-ie (o ile ta płyta GB będzie takie coś w ogole miała) FSB Asynch - wtedy będziesz krecił procka/RAM osobno wg potrzeb.

3. Przy zmianie z 1,8 na 2,7 GHz prawdopodobnie trzeba będzie już podnieść napięcie. O ile ? Raczej minimalnie - np o 0,1-0,2V. Domyślne to 1,35V, czyli mogłbyś podnieść do np 1,36.

A co do samego OC to nic sie nie bój. O ile będziesz podkrecał rozsądnie i w małych krokach, to nic złego sie nie stanie. 8)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisałeś, ze bedą opóźnienia jeśli ustawie opcje na Asynch. Wymiana danych miedzy procem a ramem sie wydłuży. Jak bardzo i w jakim zakresie bedzie to miało wpływ na MOC. Chyba na to samo wyjdzie mieć mniej tych herców jak asynchroniczne taktowania. Mógłbys to dokładniej opisać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoj procek chodzi teraz na szynie 200MHz, a pamieci na 333. Jesli chcesz podkrecic procka na 2,7GHz, to musisz mu dac szyne 300MHz. Jesli chcesz by pamieci pracowaly w Synch to po prostu zmniejsz im taktowanie wtedy tez na 300MHz (DDR600). A jesli np ustawisz dla procka szyne 333MHz (uzyskasz prawie 3GHz) to nawet nic nie bedziesz musial zmieniac w pamieciach. Mialem na mysli to, ze jesli krecilbys procka (innego) do jakis niebotycznych predkosci, gdzie juz trzeba wyjsc z pamieciami poza ramowe 333MHz, to wtedy - skoro napisales ze boisz sie je krecic - mozesz zrezygnowac z trybu Synch i recznie poustawiac pamieci wg widzimisie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam drobny problem który chyba można podpiąć pod ten temat. Mianowicie mam płytę główną Microstara MS - 6534 ver.1 z prockiem pentium 4 2.4GHz przyczym z procka BIOS wykrywa jedynie 1.8 GHz. Wynika to z ustawienia mnożnika na 100. Żeby uzyskać pełną moc proca muszę ustawić mnożnik na 133 i tu zaczynają się schody bo w BIOS-ie nigdzie tego przestawić nie mogę. Próbowałem BIOS-a aktualizować ale tu też jest problem bo po ściągnięciu programatora i jego uruchomieniu pojawia mi się komunikat że plik BIOS-u jest zbyt duży (BIOS file too large) i aktualizacja zostaje wstrzymana. Oczywiście nie wiem czy sama aktualizacja coś da. możliwe że może na płycie trzeba przestawić jakąś zworkę ale tego nie wiem. Zaznaczam że nie chodzi mi o jakieś nie wiadomo jakie podkręcanie procka a o osiągnięcie jego nominalnej mocy. Proszę o fachową pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich 1 post wiec nie bic odrazu jesli powtarzam temat:(

Posiadam E4400(2.0 GHz) 2x1 giga ram Geil 800MHz asus pb5 deluxe,GF8800 GTS 320MB. chcialbym to podkerecic troszke,starczylo by mi jakies 2,5 GHz(mam firmowe chloedznie) ale jesli chodzi o bios jest ciemna masa czy ktos mi moze pomoc i "poprowadzic za raczke" jakie opcje i na ile ustawic bede dozgonnie wdzieczny! :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie zuwazylem sorka za trucie dupska:D

odnalazlem te cholerne opcje OC i stwierdzam ze ten ASUS pb5 deluxe ma w cholere opcji do OC!!

Wiec tak szyna standard to 200 jak puscilem na 220 zrobilo sie predkosc 2,2 GHz(c2d e4400) i komp sie ladnie podniosl zaszalem i dalem na 250!

i jak sie spodziewalem komp sie nie odpalil:/ale wiem ze ta plyta ma zabezpieczenia wiec odlaczlem od sieci kompa wlaczylem jeszcze raz i ruszyl wyskoczyla informacja OC failed --->change:)(zabezpieczenie przed oslami takimi jak ja):) przestawilem na 220 FSB i luz marija!

ale jak mowilem docelowo chce 2,5 GHz ale wiem ze musze popracowac nad natezeniem pradu dla procka i pamieci jakie ustawic?

pamiec geil 2x1 GB 800MHz opcji od woltazu mam od groma i troche

nawet do chipsetu:)

dzieki z góry!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jedyną ścianką, która może Cie 'przyciąć' jest sam procek :D Pentiumy z serii 21xx mają FSB Wall-a na poziomie 380MHz; dalej po prostu go nie wykręcisz. Natomiast nawet przy "tylko" takim OC odczujesz 'Intel Power' i wzrost wydajności 8)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Procki te chodzą na FSB 200MHz, przy czym odmiany - 21xx - 40,60,80 różnią sie mnożnikiem. E2140 -> 200MHz x 8 = 1600MHz czyli alles klar. Gdybyś podniósł FSB do 380MHz(max) uzyskasz 380 x 8 = 3040MHz. Czyli sporo. W mocniejszych odmianach identycznie, czyli przy wersji E2180 wygląda to tak : 200 x 10 = 2000MHz (default), po OC natomiast 380 x 10 = 3800MHz. Czyli już bardzo sporo 8)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200MHz x 8 = 1600MHz czyli alles klar. Gdybyś podniósł FSB do 380MHz(max) uzyskasz 380 x 8 = 3040MHz.

1rzecz :A skąd, mozna dojść do 390.....

2 rzecz:, pamiętaj, że OC ma za zadanie podnosić wydajność całego systemu, więc nie zapomnij o RAm.

3 rzecz: Na tym zasialczU? Kiepsko to widze..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo Modecom-y Fell III to całkiem niezłe zasilacze. A FSB Wall jest różny, można go oczywiście spróbować obejść przez niższe mnożniki itd, ale to już jest bardziej skomplikowana zabawa i ryzyko większe. Więc po co utrudniać życie... :?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo Modecom-y Fell III to całkiem niezłe zasilacze. A FSB Wall jest różny, można go oczywiście spróbować obejść przez niższe mnożniki itd, ale to już jest bardziej skomplikowana zabawa i ryzyko większe. Więc po co utrudniać życie... Confused

Dla czystej satysfakcji, i z tym fsb wall, to troche sie mylisz, nie zawsze jest taki sam;)

A zasilacz FELL do podkręcania nie sa za dobre.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, chciałbym zapytać o jedną rzecz, podkręciłem w BIOSIE FSB z 344 do 377. Jest ładnie pięknie... (2,4@3 Ghz) Jednak korzystając z programu CPU-Z

wygląda to tak, jakbym podkręcił jedynie jeden rdzeń, czy coś ( może głupio to brzmi, jednak sami zobaczcie )

Przykład 1

Przykład 2

Więc tu nasuwa się moje pytanie, w jaki sposób podkręcić drugi rdzeń ?? Mam płyte główna ASUS P5E. W BIOSIE szukałem w zakładce AI Tweaker, jednak nic nie znalazłem... Proszę o pomoc...

Po podkręceniu temp. procka waha się ok.27-29 C. Tak więc mogę jeszcze kręcić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment moment, ale jak ty wchodzisz do cpu z ze raz masz tak a raz tak? CORE jest to samo, a jezeli chodzi o oc, to intel nie oferuje osobnego oc dla rdzeni, wiec cos zle zrobiles, albo korzystasz z programu dynamicznie zmieniającego mnożnik;) Na jednym masz 6 a na drugim 8.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Mam takie pytanie: Czy jest dostępna gdzieś płyta główna w cenie do 400 zł, na której dałoby się sensownie podkręcić mojego Intel Core2Duo E6300(np. z 1866 do 2100 albo więcej)a która obsługuje ponad 3 GB pamięci DDR2 667 i/lub 533 MHz? I czy byłaby wtedy potrzebna wymiana chłodzenia na lepsze, jeśli UT3 w maksymalnych detalach nagrzewa aktualnie procesor do 63 stopni na firmowym?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...