Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

agenttom

Procesory

Polecane posty

przeliczam na mhz bo amd nie kręci tak jak intel

sampi to zwykły Thoroughbred tylko że z jeszcze wyższym fsb[takim jak w bartku] więc na pewno nie jest znacznie powolniejszy.

zresztą przyzwyczaiłem sie że na forum cda w dziale sprzęt siedzą sami takcy fachowcy i jest tylko kilka osób która naprawde sie znają. sam nie jestem alfą i omegą ale takich pierdół nie wypisuje

EOT

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, mowisz ze [beeep](e/y) wypisuje? to posluchaj tego. ctytat z najnowszego chipa:

"Dlaczego wiec sempron 2800+ jest duzo wolniejszy od athlona 2800+, a nawet od tanszego athlona xp 2600+? zdecydowala zapewne chec rywalizacji z intelem. poniewaz sempron z zegarem 2ghz jest w wieckszosci testow szybszy od celerona d 325 (2,8ghz), otrzymal oznaczenie 2800+." w testach sempron jest wolniejszy nawet od 2500+ barton...

EDIT

jeszcze jedna sprawa. wyjasnij mi, leborg, dlaczego sempron 2500+ jest taktowany 1750mhz i ma 256kb L2, a barton z tym samym oznaczeniem ma 1833mhz i 512kb L2. to mowi samo za siebie. :( nasze ukochane amd chce nas najzwyczajniej w swiecie wydymac... :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wszyscy na tym forum mają problemy z czytaniem :(

nic nie mówiłem o oznaczeniu tylko o mhz bo ktoś napisałe tak:

AMD Sempron 2800+ (2000 MHz), będzie naprawdę powolniejszy niż Barton 2500+ (1833 Mhz)!!

dalej, sam autor pisze

Z tego co czytałem różnica pomiędzy 256 a 512 cach jest z rzędu 2%.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, ale może się mylę, ten sempron ma architekturę bliższą Athlonom 64 więc na pewno nie jest to throubred na szybszej szynie. Zresztą wystarczy spojrzeć na sam procesor, który kształtem i wykonaniem znacznie odbiega od XP-ków.

Ciekawy mógłby być test porównawczy powiedzmy athlona XP 1700+ throubreda puszczonego na FSB166 (1826mhz), Bartona2500+ (1833mhz), oraz Semprona z podobną częstotliwością. Dałby ten test jednoznaczną odpowiedź jak architektura na się do wydajności :roll:

Stawiam na kolejność barton throubred sempron

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT

jeszcze jedna sprawa. wyjasnij mi, leborg, dlaczego sempron 2500+ jest taktowany 1750mhz i ma 256kb L2, a barton z tym samym oznaczeniem ma 1833mhz i 512kb L2. to mowi samo za siebie. nasze ukochane amd chce nas najzwyczajniej w swiecie wydymac...

a więc powiem ci dlaczego

otóż AMD podaje te wartości X+ jako ilość Mhz w procu intela o podobnej wydajności i o ile Athlony XP jak i Athlony Barton są podawane względem Pentium 4, o tyle w procesorach na jądrze Sempron podaje się względem konkurencyjnego Celerona D, a jak wiadomo Celeron nawet z identyczną ilością Mhz ma mniejszą wydajność niż P4. stąd to że Sempron ma "słabszy" przelicznik MHZ->X+

Stawiam na kolejność barton throubred sempron

zgadzam się tylko z pierwszym miejscem wg. mnie to będzie

Barton->Sempron->TH.

dlaczego ?

otóż Barton 2500+ ma największą z nich częstotliwość włąściwą (w MHZ) i ma największy cache. dalej TH. i Sepron są na tym samym jądrze więc powinny być podobne ale Semp działa na większym FSB więc sądzę że powinnien być minimalnie szybszy.

(używajmy porównań na 2500+ bo Sempron, Th. jak i Barton tylko na tej wrtości się spotykają razem wszystkie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT

zgadzam się tylko z pierwszym miejscem wg. mnie to będzie

Barton->Sempron->TH.

dlaczego ?

otóż Barton 2500+ ma największą z nich częstotliwość włąściwą (w MHZ) i ma największy cache. dalej TH. i Sepron są na tym samym jądrze więc powinny być podobne ale Semp działa na większym FSB więc sądzę że powinnien być minimalnie szybszy.

(używajmy porównań na 2500+ bo Sempron' date=' Th. jak i Barton tylko na tej wrtości się spotykają razem wszystkie).[/quote']

Właśnie dlatego proponowałem użyć podkręconego th1700+(11x166) a nie TH2400+ lub 2600+

niemożliwe by barton 2500+ miał mieć więcej mhz skoro to też 11x166

nadal obstawiam drugie miejsce dla throubreda i twierdzę że sempron to pokrojony athlon64 a nie th. w nowej postaci, 256kb cache o niczym nie świadczy

EDIT. Faktycznie na www.benchmark.pl pisze

O ile Sempron 3100+ jest procesorem w miarę 'świeżym' i oferującym nowy poziom wydajności, to modele dla Socket A powstały niczym białe króliczki w "kapeluszu magika". Rdzeń Thoroughbred nie będzie już sprzedawany jako 'High-Endowy' Athlon XP, lecz jako 'low-endowy' Sempron.

Mea culpa dałem się złapać w marketingowe sidła AMD :oops:

W takim razie Thoroughbredy puszczone na fsb 166 powinny dokładnie odpowiadać wydajnościowo sempronom o tym samym zegarze

A i jeszcze jedno właśnie się dowiedziałem że mój palomino1700+ leciutko podkręcony (fsb143) ma dokładnie tyle samo mhz co sempron2300+ :lol:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuzwa, wiki-yu, ja wiedzialem dlaczego tak jest, chcialem to wyciagnac od Leborga, a ty wszystko popsules... :D chcialem go uswiadomic o kretactwie amd. wydajnosciowo thoroughbred i sempron to chyba to samo...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greebqu - to zależy od której strony spojrzymy jeśli od ilości MHz to Th jak i Semp będą miały identyczną wydajność (bo niby skąd różnica) ale jeśli na ilość z AMDowskim plusem to już th będzie lepszy bo Semp przy tej samej ilości Mhz ma wyższy plus dodany przez AmD :D

(a i tak kupuję dla siebie Bartka 2500+ )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wszyscy na tym forum mają problemy z czytaniem :(

nic nie mówiłem o oznaczeniu tylko o mhz bo ktoś napisałe tak:

AMD Sempron 2800+ (2000 MHz), będzie naprawdę powolniejszy niż Barton 2500+ (1833 Mhz)!!

dalej, sam autor pisze

Z tego co czytałem różnica pomiędzy 256 a 512 cach jest z rzędu 2%.

Pierwsza cytowana wypowiedź należy do mnie, ale druga nie, i jest kompletnie bzdurą i nie moją ...

Najpierw sę wypowiem do pierwszej zacytowanej tezy :

Otóż jest to prawda, wszystko leże po stronie okrojonych przez Amd procesór x86, które znacząco wpływają na wydajność jednostki. To dzięki nim, procesor np: Athlon dzięki bardziej zoptymilizowanym procesom, często jest o wiele wydajniejszy niż taktowany o wiele wyżej Pentium 4. Zresztą sam Microsoft powiedział, iż zaleca procesory Amd, ze względu na wydajniejsze jednostki wykonawcze. I tutaj jest odpowiedź dla Semprona, pomimo iż teoretycznie powinny być wydajniejsze od starszych braci, tak nie jest, ze względu na zastosowanie pewnych cięć w architekturze...

Druga cytowana odpowiedź, ma trochę racji, ale dla mnie to olbrzymia pomyłka. Otóż oczywiście, iż zwiększenie Cache daje o wiele większy zwrost wydajności w Intelu niż w Amd, czego wynikiem jest taktowanie jednostki, ale Bartony, posiadając 512Kb cache, są średnio o 25% wydajniejsze od swych pobratymców Thoumbred/Palomino, w operacjach typu kompresja filmów, czy renderowanie sceny. A do tego warto zwrócić uwagę, iż L2 pracuję z prędkością równą prędkości cpu...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż oczywiście, iż zwiększenie Cache daje o wiele większy zwrost wydajności w Intelu niż w Amd, czego wynikiem jest taktowanie jednostki, ale Bartony, posiadając 512Kb cache, są średnio o 25% wydajniejsze od swych pobratymców Thoumbred/Palomino, w operacjach typu kompresja filmów, czy renderowanie sceny. A do tego warto zwrócić uwagę, iż L2 pracuję z prędkością równą prędkości cpu...

Pozdrawiam

To jak w końcu?! Na pierwszy rzut oka wydaje sie że im więcej L2 tym lepiej, a z drugiej strony przy domowym uzywaniu (czyt. przeważnie granie)- nie opłaca się przeplacac za dodatkowe 256L2- czy dobrze rozumuję?

I jak mam rozumiec to : iż L2 pracuję z prędkością równą prędkości cpu... :?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak w końcu?! Na pierwszy rzut oka wydaje sie że im więcej L2 tym lepiej, a z drugiej strony przy domowym uzywaniu (czyt. przeważnie granie)- nie opłaca się przeplacac za dodatkowe 256L2- czy dobrze rozumuję?

I jak mam rozumiec to : iż L2 pracuję z prędkością równą prędkości cpu... :?

Ad.1 Jeżeli nie bawisz się w grafikę 3D, czy kompresje MP3, Bartona możesz sobie darować. Ale bynajmniej, zwróćcie uwagę iż w 3D marku 03 cache daje dyży wzrost pkt, jak i w pc marku.

Ad.2 Pamięć cache drugiego poziomu w procesorach Amd, jak tak skonstruowana, iż pracuje z pełną częstotliwością jednostki centralnej. Czyli jeżeli taktowanie proca wynosi 2100mhz, pamięci działają z prędkością 2100mhz. Im większe taktowanie, tym większy zysk z dodatkowej pamięci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam durona 900 z standardowym coolerkiem. Moja płyta gł. to ECS k7s5a(sis735) o zmianie mnożnika, czy napięć z poziomu Biosu można zapomnieć. Mam też 256 mb ramu (ale sdr :( [beeep]) za niedługo bede miał 512 ddr :D. Mój zasilacz to 450W no name. Chcę zapytać ile zdołam podkręcić mojego durnia 900. Musze jeszcze przestudiować moją intrukcje p.g. i sprawdzić te zworki od zmiane mnożnika (tylko że instrukcja po angielsku a ja tylko troche speak english :lol: ).

Mam jeszcze radka 9800pro (niedawno kupiłem), jeśli sie ta informacja przyda się

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam durona 900 z standardowym coolerkiem. Moja płyta gł. to ECS k7s5a(sis735) o zmianie mnożnika, czy napięć z poziomu Biosu można zapomnieć. Mam też 256 mb ramu (ale sdr :( [beeep]) za niedługo bede miał 512 ddr :D. Mój zasilacz to 450W no name. Chcę zapytać ile zdołam podkręcić mojego durnia 900. Musze jeszcze przestudiować moją intrukcje p.g. i sprawdzić te zworki od zmiane mnożnika (tylko że instrukcja po angielsku a ja tylko troche speak english :lol: ).

Mam jeszcze radka 9800pro (niedawno kupiłem), jeśli sie ta informacja przyda się

Ile pogonisz tego durnia to ci nie powiem wróżką nie jestem ale:

1GHz szanse 90%

1.1GHz - 50%

więcej - 10% no chyba że podasz mu większe napięcie czyli zrobisz V-MODa

Zworek od zmiany mnożnika niestety nie znajdziesz bo ich nie ma, no chyba że będziesz łączył moski na procku, ale to wyższa szkoła jazdy i nawet ja nie mam pojęcia jak to zrobić ;)

Podnieść zawsze możesz Front Side Bus w skrucie FSB i tu masz dwie możliwości

1. Użyć programiku speed fun - czyli programowego podkręcacza- opcja bezpieczniejsza(uwaga na podanie prawidłowego modelu płyty) i przy okazji dowiesz się czy jest sens zastosować opcję 2

2. Podmiana biosu na cheepobios for ECS k7s5a lub honey bios i przestawienie FSB w biosie

A najlepiej to leć ciupasem (lub innym środkiem lokomocji :P do sklepu po nowego proca, najlepiej athlona 2400+XP na szynie 266mhz bo już powoli wypierane są przez semprony (szyna333mhz) które to niestety już nie pasują do naszej płyty. Po lekkim pogonieniu nowego proca, oraz kupnie pamięci DDR będziesz miał prawie high endowy sprzęcior :D DOOM3 w wysokich detalach murowany

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

włącz sobie jakiś program pokazujący częśći kompa (np. Aida 32) i powiedz czy masz tego durnia na jądrze Spitfire(bardzo możliwe) czy Morgan(prawie niemożliwe), jak morgan to wykręcić się go da do ok. 1100 bez większych problemów a dalej już chłodzenie będzie potrzebne

jak na Spitfire to tak jak podał mój przedmówca.

a i nie wiem czy ci się opłacało kupować taką grafikę (radek 9800) do kompa z durniem 900Mhz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mowilem ze w koncu przykleja cos na temat procesorow... ;) tak trzymac. co prawda sadzilem ze bedzie to poradnik na temat co kupic ale lepsze to niz nic... witam spowrotem na forum...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i nie wiem czy ci się opłacało kupować taką grafikę (radek 9800) do kompa z durniem 900Mhz.

Opłacało, opłacało. Już sie o to nie martw. Teraz Wymieniam ramy, a najpóźniej na gwiazdke bede miał nową plyte główną i procka Athlona Xp 2500+ barton 8):D :lol:

włącz sobie jakiś program pokazujący częśći kompa (np. Aida 32) i powiedz czy masz tego durnia na jądrze Spitfire(bardzo możliwe) czy Morgan(prawie niemożliwe)

Jak sprawdze to napisze. Bo teraz nie miaem jakoś czasu. :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dr. Malcolm

Jestem właśnie bardzooooooo sczęśliwym posiadaczem tego 2800xp+ o którym wspominałem, jak się okazało MA on jednak ODBLOKOWANY MNOŻNIK :D. Oznaczenia podawałem wcześniej (1 tydzień 04rok), choć w tej chwili sam sobie nie wierzę czy dobrze sprawdziłem i nie bardzo mi się chcę ponownie, tylko po to, zeby się upewnić( szkoda by było uszkodzić przy zakładzniu coolera)

A jak to się ma w praktyce:

Mam go na Abit NF7-S (2.0) cooler: Pentagram Freezone QC92- Cu

Chieftec 420 W, DDR 400 Kingston CL3

Procek chodzi nominalnie na 12.5 X166Mhz(2075Mhz)

Najpierw sprawdzenie czy zmiana mnożnika coś daje puścilem go na

12 poszło bez problemów, przy czym bios pokazał realną częstoliwość

:D - taki miałem uśmiech w tym momencie

Kolejnym etapem było "stworzenie" 2500xp+ mnożnik 11

Ostatnim: stopniowe zwiekszenie magistrali która bezproblemów poszła na 200MHz czyli 2200mhz(3200xp+) Nie musiałem nawet podnosić napięcia(1.65V) Wszystko działa bardzo stabilnie w ogóle odniosłem wrażnie że nowe ustawienia nie zrobiły na nim większego wrażenia

Temperatury po podkręceniu w stresie*

Otwrta obudowa: 45C(30), zamknięta: 55-57(40)

*kilkukrotne puszcenie 3d marka03

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DR. Malcolm --> to daj mu na 12,5 mnożnik i 200 FSB :P albo mnożnik jeszcze wyżej :P (ale może się już bardzo grzać :P )

Otwrta obudowa: 45C(30), zamknięta: 55-57(40)

To wsadz do budy dwa wentylatory 80 mm (albo 3) - jeden na przód wciągający a drugi na tył wyciągający (i trzeci na bok budy wciągający jak masz miejsce, a jak nie to se wywierć :twisted: :P )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety ale muszę tu poruszyć ten temat -> Sempron

otóż jak powszechnie wiadomo AMD przestało produkować Bartony, jak chyba już zakończono (a jak nie to stanie się to na dniach) Thunderbirdy a zamiast nich mają wejść tak 64bitówki jak i Sempy i ostatnio gdzieś wyczytałem ale nie jestem pewny - czy to prawda że Semprony oznaczone symbolem jądra 08 to thunderbirdy ze zwiększonym FSB a symbolem 10 to bartony z obciętą pamięcią ? i czy tak to czy ktoś wie przy jakich szybkościach sempów jest najłatwiej trafić na "dziesiątkę" ?

(AMD mnie nieźle wkurzył tymi sempami bo chcę sobie zmienić kompa i jak już brakuje mi małej ilości gotówki to tu nagle kończą z bartonami :/ echh a w łodzi już ich prawie nie ma.)

a co do nich jeszcze to ma ktoś już jakiegoś semprona ? jak tak to może dało by się opisać jego właściwości O/C ?? tj ile do ilu i czy może mają zablokowane mnożniki czy łatwo wchodzą na wysokie fsb, i offcoz resztę specyfikacji kompa.

pozdrowiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dr. Malcolm
To wsadz do budy dwa wentylatory 80 mm (albo 3) - jeden na przód wciągający a drugi na tył wyciągający (i trzeci na bok budy wciągający jak masz miejsce, a jak nie to se wywierć )

Mam dość solidną obudowę, moge zamontować 6 wentylatorów 1x92mm z tyłu, 2x80mm na lewej ściance do chłodzenia kart i procka, 2 na prawej do chłodzenia HDD i chyba jeden 92mm z przodu choć dostęp jest do niego utrudniony jest tylko jeden mały problem nieźle się wykosztowałem

na to co już teraz jest i będzie problem z kaską, ale też nad tym myślałem

@ wiki-yu

Na Komputoniku są jeszcze dostępne 2800xp+OEM

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=6918

choć mało prawdobodobne by miały odblokowany mnożnik

Co do Sempronów poczytaj opinie na tej samej stronie

przy 2200+ i 2300+ niektórym udało się wyciągnąć magistrale ponad 200, ale na jakim sprzecie...

Sam też zwlekałem z kupnem i omało bym się naciął, choć chciałem 2500xp+

Najdroższe Athlony mają być dostępne do końca roku ale 2500xp+ przyjdzie nam chyba pożegnać :cry: nie wiem jak jest z 2500xp+ w wersji mobile ale też były z nimi problemy( chyba że mam nieświeże informacje)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dr. Malcolm

Mam mały problem z tym prockiem 2800xp+

Najpierw to co mnie cieszy ,puściłem go dalej 11,5x200Mhz = 2300Mhz(1,65V) poszedł bez problemów, brak jakichlkolwiek zwiech a tem 46C-otwarta obudowa(pusczenie 3dmarka03, a następnie 01)

Czyli lecimy dalej 12X200Mhz= 2400Mhz (1,65) Bios się odpalił ale winda już nie no to trzeba podnieść napięcie +0.025V

i tu niestety kończy się bajka Bios się nie odpalił, na sczęscie odłączenie napiecia i ponowne urochomienie zadziałało(Tweak Guard) przywróciłem

ustawienia 11.5x 2300(nie było problemów), no to zmienie napięcie przy takim ustawieniu zmieniłem je 0.05V i znów d*** bios się nie odpalił, powtórzyłem to co wczesniej, komputer sam przywrócił się do życia

nie było problemów z ustawieniem 11,5x200(1.65V)

Wniosek z tego taki że procek chyba nie przyjmuje wyższego napięcia(chyba że się myle) dlaczego tak się dzieje przciecież podwyższenie napięcia=tylko większsa stabilność+wyższa tem, nie słyszałem nigdy o zablokowanym napięciu (teraz gdy to pisze pszyszła mi jedna rzecz do głowy :idea: czy w biosie nie jest włączone jakieś zabezpieczenie jeśli tak to jakie)czy może uległo coś uszkodzeniu,

Jest jeszcze jedna rzecz która mnie intryguje zauważyłem na płycie(abit NF7-S) brakuje 3 układów tuż nad gniazdami SATA, na zdjęciu sąhttp://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=6439 do czego one służą

może one są przyczyną, ale bez nich płyta działa poprawnie(pomijając zmianę napięcia)

Z góry dzięki za wszelką pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Mój duron

Typ procesora AMD Duron, 850 MHz (4.25 x 200)

Nazwa kodowa Spitfire, Athlon Lite

Seria A2

Da rade bez zmiany chłodzenia go na 1100-1200 wykręcić????

(tak na oko bo przecież wróżkami nie jesteście jak to M4TEUS2 powiedział) :lol: :lol: :lol:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...