• Ogłoszenia

• wies.niak

Regulamin kategorii "Sprzęt i oprogramowanie"   22.03.2016

Regulamin kategorii "Sprzęt i oprogramowanie" Obowiązują wszystkie postanowienia regulaminu głównego Forum Actionum oraz netykieta (KLIK). Zasady dotyczące zakładania nowych tematów. Przed założeniem nowego tematu skorzystaj z forumowej wyszukiwarki (znajduje się TUTAJ), zapoznaj się z przyklejonymi wątkami (na szczycie listy tematów). Nie podczepiamy się pod cudze wątki. Obowiązuje zasada "jeden problem - jeden temat". Pozwala to uniknąć bałaganu, co przekłada się na szybsze rozwiązywanie problemów. Szczególną uwagę zwróć na tytuł zakładanego tematu. Powinien być zwięzły i zawierać podstawowe informacje dotyczące natury problemu (zamiast "Pomocy, karta grafiki nie działa!" lepiej napisać "GeForce 12500 UltraGTX, artefakty w grach"). Nalegamy, aby znajdowały się one w tytule, a nie w opisie, który można zupełnie pominąć. Wątki zatytułowane np. "POMOCY!!!!!!", "Problem z komputerem" będą moderowane lub usuwane. Należy podać wszystkie niezbędne informacje o konfiguracji komputera, to jest: model procesora, karty graficznej, płyty głównej, pamięci RAM, zasilacza, rodzaj systemu operacyjnego (jeżeli nie wiesz jak to sprawdzić-zajrzyj TUTAJ). Możliwie jak najdokładniej opisz swój problem-"cyferki", które dla Ciebie mogą nie mieć znaczenia, mogą innym użytkownikom pomóc rozwiązać Twój problem. Dokładnie opisz kroki, jakie podjąłeś podczas samodzielnych prób napraw (o ile takie kroki poczyniłeś). Jeśli jest cokolwiek o czym chciałbyś powiedzieć ale nie jesteś pewny czy się przyda czy nie to? to napisz ? parę literek więcej twojej klawiatury nie zniszczy, a komuś może bardzo pomóc przy rozwiązaniu Twojego problemu. Jeżeli nie jesteś pewien, co powinieneś umieścić w swoim temacie w dziale Składamy komputer - kupujemy części, zajrzyj do TEGO TEMATU.       Wszelkie uwagi proszę pisać w przeznaczonych do tego tematach: Uwagi i pytania do moderatorów IVlub kierować bezpośrednio do moderacji. Struktura działu i odpowiednie umiejscawianie wątku. W dziale Sprzęt PC rozwiązujemy problemy związane z "hardware"-sprzętem komputerowym. Umieszczamy tu również wątki związane z aparatami fotograficznymi, telewizorami i innymi produktami RTV. Tematy dotyczące kupna nowych podzespołów, peryferiów, próśb o złożenie zestawu komputerowego, wyboru sklepu zakładamy w odpowiednim subforum w dziale Porady dla kupujących - dobór sprzętu. Tematy związane z tak zwanym overclockingiem-podkręcaniem procesorów, kart graficznych, pamięci-zakładamy w subforum Podkręcanie. Tematy przeznaczone do dyskusji o sprzęcie komputerowym prosimy umieszczać w dziale Dyskusje. Tematy o problemach z wirusami, systemami operacyjnymi (tak, Windows to nie sprzęt!), sterownikami zakładamy w dziale Programy. Tematy dotyczące sieci komputerowych, internetu, problemów z modemami zakładamy w dziale Internet i Sieci. Dotyczy to także próśb o pomoc przy kupnie routera/modemu/karty sieciowej i innego tego typu sprzętu oraz wyboru dostawcy internetu. Tematy dotyczące problemó z napisaniem programu, stworzeniem strony internetowej, itp. zakładamy w dziale Programowani i webmastering. Tematy związane z telefonami komórkowymi i podobnymi urządzeniami mobilnymi (tablety, czytniki e-booków, itp.) oraz oprogramowaniem do nich zakładamy w dziale Urządzenia mobilne. Prośby o wycenę sprzętu komputerowego umieszczamy w dziale Wycena.
      Wątki zakładane w nieodpowiednich miejscach będą moderowane lub usuwane. [*]Zasady obowiązujące osoby, które udzielają porad.   Każda porada powinna być przemyślana i uzasadniona, szczególnie w przypadku działań, które mogą uszkodzić komputer. Posty typu "zmień zasilacz" czy "sformatuj dysk" nie będą tolerowane. Jeżeli w wątku inny użytkownik poprosił o podanie pełnej konfiguracji lub modelu konkretnego podzespołu, kolejne posty o tej samej treści zostaną traktowane jako "statsowanie", czyli nabijanie licznika postów.       Wszelkie uwagi proszę pisać w przeznaczonych do tego tematach: Uwagi i pytania do moderatorów IV lub kierować bezpośrednio do moderacji.
agenttom

Procesory

2660 postów w tym temacie

Napisano (edytowane)

Jeśli masz kasę na wymianę to jest to opłacalne posunięcie, ponieważ różnica wydajności między tymi procesorami jest spora, e6420 ma 2.13 na rdzeniu i 4mb cache, a e8400 już 8mb cache i 3.0 na rdzeniu

Edytowane przez mrgonzo
0

Napisano (edytowane)

Taka drobna korekta z mojej strony: seria E8xxx ma 6MB cache'u L2.

A co do pytania eiver'a: a jak wygląda reszta sprzętu? Oczywiście wymiana na E8400 da całkiem niezłe przyspieszenie, ale jeśli masz np. średnią (żeby nie powiedzieć słabą) kartę grafiki to w samych grach aż takiej różnicy nie odczujesz.

Edytowane przez ImpulseM
0

grafe mam 4870, planuje tez dokupić kolejne 2gb ramu

0

dzieki za poprawke heh, miałem pisać 6 wpisalem 8 :P ten proc to w sam raz do tej karty, bo na e8400 wyciągniesz 100% z 4870

0

Napisano (edytowane)

A myślicie że do ilu bym podkręcił mojego Athlona 4200+ x2 z 2.7 GHz z chłodzeniem PENTAGRAM KARAKORUM? ;] bo juz z 2.2 na 2.7 poszło i tak myślałem o podkręceniu do 3.0 ale nie wiem czy da radę.

Edytowane przez xandi
0

Ja mam podobny problem z procesorem co jamacieq. Chodzi o to, że ni stąd ni zowąd procesor z 1,8 GHz spadł do 1,1 GHZ. Próbowałem przywracać domyślne ustawienia biosu, jednak dalej to samo.

Mój procesor to C2D E4300, płyta główna to Asus P5B MX, wersja biosu 0802 (11/02/2007)

Jak sprawdzam procesor w CPUZ to pokazuje mi od 1190 do 1200 MHz, czasami mignie 1700/1800.

Nowe info. Dwaj znajomi dali mi 2 rady.

1) Wyjąłem baterię z płyty głównej. Przy pierwszym uruchomieniu licznik pokazał 1.8 GHz, jednak nie było ustawień daty. Po wprowadzeniu daty i czasu, zegar znowu pokazywał 1.2

2)Pobrałem program orthos. Jednak dowiedziałem, się że test jest dosyć długi. Co mam robić? Jutro mam Lan Party, a chcemy z kolegami pograć w kilka tytułów, które wymagają ode mnie dobrego procka.

0

Radzę zobaczyć czy nie masz ustawionego profilu na oszczędzanie energii. Też tak kiedyś miałem i pokazywało mi ~1.08 zamiast 2,7.

0

Zna ktoś jakiś sklep internetowy ,w którym dostanę procesor AMD Athlon X2 6000+ za jak najmniejszą cenę?

0

Radzę zobaczyć czy nie masz ustawionego profilu na oszczędzanie energii. Też tak kiedyś miałem i pokazywało mi ~1.08 zamiast 2,7.

Schemat zasilania mam ustawiony na "Zawsze włączony".

Next. info - Przeglądając CPUZ zobaczyłem, że mnożnik mi skacze. Jak mam 6 to prędkość w granicach 1.2. Przy mnożniku 9 (który jest prawidłowy) prędkość wynosi 1.8

Kurde, nie wiem co robić. Jutro mam Lan Party i "na gwałt" potrzebny mi jest sprawny procesor.

0

Nie chodzi o profil w Windowsie tylko w biosie (oszczędzanie energii przez obniżenie mnożnika/wstrzymanie jednego rdzenia). W biosie ---> Advanced ---> CPU Configuration ustaw: C1E Support [disabled] i Intel SpeedStep Technology [disabled].

0

Brak widocznej poprawy. Czy mogły się do tego przyczynić wcześniejsze zabawy z podkręcaniem? Udawało mi się podkręcić procesor do 2.2 GHz, dalej już nie szło, i zwalniało właśnie do 1.2 GHz.

0

Napisano (edytowane)

Podaj jaką posiadasz płytę główną, bo to od niej zależy jaki upgrade możesz zrobić i czy w ogóle możesz...

Moja płyta główna to K9N6GM Series... jest tu też napisane coś takiego... :

Designer for Socket AM2 AMD Athlon 64/X2 and Sempron Processors

Czyli płyta ma podstawke AM2 (możliwość "wsadzenia" tam Athlona 64) więc...raczej mogę wymienć to na mocniejszy procek :) Ale niewiem na jaki.....

Mniej więcej sprawdziłem ceny procesorów AMD (2 rdzenie-3,2 GHz) i...śmiesznie niskie ceny, za to co oferują... hehe (czyżby haczyk?? hahaha) :lol: Hmmm...to jak? Wymieniać bez przeszkód? (to wersje BOXowe jak by co) tylko....chyba zasilacz też wymienie hehe.... (ciągnie coś ok 220 wat <_< ) ale ogólnie komp niejest taki straszny jak się wydaje hehe

Edytowane przez Laarkast
0

Napisano (edytowane)

No to tak: mam pdc e5300 (2,6ghz), który przez producenta reklamowany jest jako pracujący na fsb 200mhz x13. Chciałbym oczywiście go podkręcić, jako że na nim mam scythe katanę 2 a jego temperatura nie przekracza 40stopni w stresie. Najciekawsze jest to, że cpuz pokazuje coś niezwykłego :

cpuzsc6.png

w383.png

6x200mhz? ocb?

Coś podobnego mam w biosie, nie mam pojęcia co z tym zrobić.

Program do podkręcania producenta płyty głównej (easy tune 6) pokazuje mojego pdc jako c2d e4700, ale także jako 6x200mhz!

A w zakładce tune można zwiększyć mnożnik... (pomijając, że po wciśnięciu "GO" komp się zawiesza a głośniki wydają dziwne dzwięki)

et5hk2.png

w440.png

Płyta główna: Gigabyte EP45-DS3L, 4gb RAM OCZ Platinium, radeon 4850 (ciekawostka, ma 512mb a np. dxdiag pokazuje mi [dzisiaj] jakoby miał 1024 xD),

edit: Everest pokazuje to tak (dwie różne zakładki)

111ix4.jpg

w494.png

Edytowane przez Lukinio The Master
0

Mam coś podobnego. Popatrz, i porób to samo co radzili mi ludzie tutaj. Może u ciebie zadziała.

0

Napisano (edytowane)

Laarkast za ok 300zł masz athlona x2 6000+ , prawie najlepszy dwurdzeniowiec od amd. Ceny są niskie w porównaniu do core 2 duo, ponieważ c2d ma więcej cache, zegar w zegar x2 są słabsze w porównaniu c2d, dodatkowo c2d w przeciwieństwie do x2 jest bardzo podatny na podkręcanie. Wyjątkiem są procesory z serii black edition (BE) z odblokowanym mnożnikiem które można dobrze kręcić. Więc polecam z x2 procesory oznaczone literkami BE gdyż sporo można z nich jeszcze wycisnąć. Możesz jeszcze poszukać biosu do płyty i zrobić update, bo miałem płyte gigabyte, która miała podstawkę am2, i był bios na stronie producenta co dawał obsługę procków am2+, więc możesz poszukać po necie.

Druga sprawa to słaba karta graficzna, wymiana samego procka za wiele nie da, zainwestuj też w lepszą grafikę. Jak nie wiesz co i jak to pytaj.

Edytowane przez mrgonzo
0

@DR.Agon

Ziom próbuj w BIOSie bo tam tkwi problem najpewniej.

Jak skacze mnożnik to zapewnie jest włączona funkcja oszczędzania energi.

Jak mnożnik jest sztywny to zazwyczaj taktowanie też jest dobre.

BAMsE Ci napisał gdzie to znaleść. Ewentualnie weź manuala od płyty i szukaj czegoś związanego z oszczędzaniem energii, bo różnie to się na różnych płytach nazywa (aczkolwiek podobnie :D)

0

Procek Core2Duo E7400 2,8

Będzie z tym zasilacz Chieftec 550W

Płyta główna, tu dylemat, która lepsza do OC? Gigabyte EP45-DS3L czy Asus P5Q SE?

I RAM OCZ 2x2GB Platinum CL5 800

Wszystko dobre do OC procka?

Podkręce do 3,6? Czyli 800Mhz.....?

0

Obie płyty są bardzo porównywalne i są dobre do OC. Tutaj właściwie więcej zależy od tego na jaką sztukę proca się trafi. Ja chyba wziąłbym Asusa, ale to chyba tylko z przyzwyczajenia do marki i ze względu na 3 PCI. Bo umiejscowienie gniazda zasilania na tej serii płyt woła o pomstę do nieba.

0

jak myślicie na ile bym wyciągnął swojego C2D e6750 przy standardowym chłodzeniu i mało przewiewnej obudowie (Ale zdjąłem boczną ściankę tongue.gif )?? Mam 2Gb DDR2 Geil Dual Ultra 800 , GF 8800 wspomniany wyżej procesor i ŻADNEGO pojęcia o podkręcaniu. Płyta Gigabyta jakaś ale muszę jeszcze sprawdzić dokładnie. W każdym razie 'świeża' bo komp ma "dopiero"rok. tongue.gif i jak ją kupowałem to mnie kosztowała 400(!)zł. Także to może być coś dobrego tongue.gif

PS.duży byłby przyrost w mocy po jakimś podkręceniu??

0

Napisano (edytowane)

A do ilu warto spróbować podnieść napięcie RAM i procka żeby podnieść FSB na więcej niż na 250Mhz ?

Bo jak ustawię 252-254 to już komp nie chce się podnieść.

Bo do 3.0 już niedaleko :)

A z chłodzeniem jest akurat dobrze bo Pentagrama Karakorum mam ;]

Edytowane przez xandi
0

Hej, to wie ktos jak podkrecic C2D E4300? do ile da sie go podkrecic na standardowym coolerze? płyta gigabyte GA-VM900M pamieci rekomenduje ddr2 max do 667MHz.

0

Udało mi się ustabilizować mnożnik.

Na płytach gigabyte z funkcją oszczędzania energii wystarczy wyłączyć (disable :P ) w biosie funkcje: EIST oraz C1E.

No to teraz głupie pytanie: gdzie DOKŁADNIE w biosie na płytach gigabyte (ep43-ds3l) zmienić FSB? CPU HOST Frequency? Nie chcę niczego spalić, nie chce zmieniać napięć, nie chcę używać heretyckich programów itd.

0

płyty gigabyte mają w biosie zaawansowane opcje ukryte, żeby je wywołać musisz nacisnąć o ile dobrze pamiętam ctrl + f1

0

I czytac instrukcje obsługi :]

0

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.