Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość OB@R

Linux - ogólnie

Polecane posty

Ludkowie, nie używajcie linuksów ściąganych z sieci. Są proste, a w dodatku trza się bawić w wypalanie, podpalanie itd.

Idźta do kiosku (np sieć Kolporter) lub Empik'a i kupta se Linuksa za 30 złotych. Działa niezawodnie, ma instrukcje instalacji i zwykle zajmuje jakieś 6 płyt, na których znajdziemy wszystko, co musielibyśmy ściągać po normalnej instalce...

Serdecznie pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam smiac sie odrazu czy dopiero za kwadrans jak wyjde z kawiarenki ?

wiekszej glupoty dawno nie slyszałem, czym sie rozni np Debian z ftp.pl.debian.org od tego w Linux+ ? pozatym oczywiscie ze z ftp sciagne wszystkie 17CD a w L+ mam tylko 3-4 pierwsze ? :P

pozatym na FTP zawsze jest najnowsza wersja a nie tak jak na CoverCD wersja sprzed miesiąca/dwóch :D

no chyba ze uważasz ze ktos kto chce sie nauczyc pozadnie obslugi linuxa woli kupic taka Mandrive czy innego redhata, ale akurat nie o to tutaj chodzi - po to biore deb`a aby miec problemy i sie nauczyc z nimi radzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kroki postępowania:

1. zaparz sobie duuuży dzbanek kawy:)

2. pobierz sterowniki do swojego modemu: http://sourceforge.net/projects/speedtouch

3. zaopatrz się w nowy kernel www.kernel.org

3. odpal google i wrzuć taki string: neo linux speedtouch

znajdziesz w diabły poradników jak zainstalować neostradę. nie musi to być zbytnio poradnik akurat pod knoppixa. ważne, byś wiedział co robisz.

najpewniej będziesz musiał skompilować sobie nowe jądro, ze szczególnym uwzględnieniem sieci oraz usb. jak to zrobić, też na google znajdziesz.

shadow_90 -> jak to się mówi 'ile ludzi tyle gustów'. innymi słwy każdy poleci ci to co jemu się podoba. Ty sam musisz zdecydować, która dystrybucja ci się podoba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie szanowne pingwinki(mam nadzieje ze dla linuksowcow to komplement, a nie obelga) :wink: , mam taki problem czy steam z windowsa dziala pod linuksem 9.2? A jesli nie to co zrobic by działał, może jakas jego odmina, hmm? 8)

Edit:Niedziała, i nie ma jego linuksowej wersji, dowiedziałem sie na forum linuksa, To co mam zrobić by cieszyć się grą?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jak zmusić Linuxa Debian 3.1 Sarge do tego aby zauważył dysk SATA? Jak dochodzi do podziału podziału na partycje włącza się komunikat, "Partition dysk???????????" I co bym nie wcisnął to komp mi się wiesza, a potem mam partycje z nieokreślonym formatem plików i kupę roboty ze sprzątaniem tego bałaganu. :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jak zmusić Linuxa Debian 3.1 Sarge do tego aby zauważył dysk SATA? Jak dochodzi do podziału podziału na partycje włącza się komunikat, "Partition dysk???????????" I co bym nie wcisnął to komp mi się wiesza, a potem mam partycje z nieokreślonym formatem plików i kupę roboty ze sprzątaniem tego bałaganu. :(

Musisz miec modul libata i modul do sata twojej plyty (np. do chipsetow nforce bedzie to forcedeth).

Obecne moduly wyswietlasz poleceniem:

lsmod

Nowy moduly dodajesz:

insmod modul

albo

modprobe modul

Pozniej normalnie dysk jest dostepny poprzez /dev/sda, /dev/sdb (dla dysku 2) itp.

@Shadow_90

Zainteresuj sie czyms co sie nazywa wine-translator winapi na xlib (czy nawet xserver - duzo gier na opengl dziala nawet szybciej niz na windowsie ;d).

Jesli nie bedzie dzialac, zainteresuj sie czyms takim jak cedega (platne, jest tam chyba wersja 30 dniowa, nie pamietam).

Ostatecznym wyjsciem jest VMware (ostatnio cos slyszalem o wydaniu darmowe wersji) albo Bochs (darmowe).

Jest to jakby 'system w systemie' tzn instalujesz sobie windowsa.

Szybkosc jest calkiem niezla, a z tego co pamietam counter strike nie jest najnowsza gra, wiec powiniene smigac.

Ale na 99% uruchomi sie pod wine albo cedega.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Cedegi się jedynie wypowiem: jest płatna wersja [z instalatorem, supportem i paroma bajerami], ale jest też wersja Darmowa [do ściągnięcia z CVSów projektu, ze wsparciem jedynie użytkowników ale... każdy linuxiarz wie że support użytkowników często przewyższa ten dystrybucyjny :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz miec modul libata i modul do sata twojej plyty (np. do chipsetow nforce bedzie to forcedeth).

Obecne moduly wyswietlasz poleceniem:

lsmod

Nowy moduly dodajesz:

insmod modul

albo

modprobe modul

Pozniej normalnie dysk jest dostepny poprzez /dev/sda, /dev/sdb (dla dysku 2) itp.

Hmmmmm....

Tyle, że nie mam jak dodać tych modułów. :(

W tej wersji instalacja wygląda tak:

Załączam z buta instalator, wszystko się ładnie przygotowuje potem się instaluje sieciówka. No i dochodzi do podziału na partycje.

W tej wersji odbywa się to inaczej niż w woodym. Otwiera się panel, w którym można łopatologicznie przeprowadzić partycjonowanie.... wciska zapisz i tu u mnie dzieje się coś dziwnego..... raz jest tylko szary ekran i nic się nie dzieje, a raz się załącza coś takiego=>"Starting up partitioner" dojeżdża szybko do 50% i wywala się komunikat "Partition disc??????????" i dwie opcje do wyboru. co bym nie wcisnął to i tak komp się wiesza i potem mam na dysku tylko partycje z nieznanym systemem plików i muszę sprzątać ten bałagan. I nie mam gdzie dodać tego modułu.... albo coś przegapiłem. Albo może to nie chodzi o dysk.... sam już nie wiem :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym sie zapytac o pare spraw zwiazanych z systemami linux. Mianowicie jaki jest dobry i prosty w obsludze z tych systemow, ktory moglbym zainstalowac ponad, na ktorym dzialaloby duzo aplikacji spod windy. Jakie wersje tego systemu polecacie ze wzgledu na latwosc w obsludze, stabilnosc oraz compatybilnosc z aplikacjami pod produkt Microsoftu ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma czegoś takiego jak kompatybilność pod produkty windows. natomiast są emulatory, które całkiem dobrze radzą sobie z wieloma aplikacjami właśnie pod windows - np wine, cedega.

linux w swej czystej postaci to konsola. natomiast są różnice pomiędzy dystrybucjami. prawie każda oferuje tryb okienkowy, tzw xwindow, spośród nich najbardziej popularne są KDE i Gnome (kolejność wymienienia nieprzypadkowa :) ).

tak więc w zasadzie to co widzisz jest wszędzie, dostosowane jedynie do aplikacji oferowanych przez system.

jeśli chcesz korzystać z linuksa, to prędzej czy później będziesz musiał poznać konsolę - bez tego raczej nie da się pracować, więc w zasadzie jeden czort. różnica chyba najbardziej znaczna rysuje się pomiędzy zawartościami danych dystrybucji - jedne oferują więcej inne mniej, aczkolwiek wszystko to jest darmowy soft i można go sobie pobrać z netu.

tak więc w zasadzie wybór dystrybucji nie ma większego znaczenia. z doświadczenia mogę ci powiedzieć, że sam musisz się przekonać, która dystrybucja ci przypadnie do gustu, bo ilu użytkowników tyle tutaj opinii usłyszysz.

stabilność - wszystkie są stabilne, nawet jeśli jakaś aplikacja się sypnie, to można ją zabić:) to samo odnośnie bezpieczeństwa, nawet nieskonfigurowany linux to mala twierdza.

mi do gustu przypadł aurox, aczkolwiek chciałbym spróbwać też suse oraz slackware'a, może w wakacje...

najlepiej pożycz od kogoś parę dystrybucji, przygotuj parę dzbanków kawy i przekrocz próg drzwi wiodących w magiczny świat systemu linux, zapraszamy :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do srodowisk graficznych to je znam. Hmm nie wiem jakiego zainstalowac tzn wpierw musze go sobie zalatwic i podzielic dysk na partycje by go instalnac. W ogole to slyszalem, ze lepiej jest instalowac linux po instalce windy niz na odwrot jezeli chce sie miec dwa rozne systemy na paru partycjach. Co do kompatybilnosci z programami pod winde chodzilo mi o taka wersje, na ktorej bez zadnego emulatora by dzialalo duzo aplikacji pod winde. Kumple polecali mi wersje Mandrake (chyba tak sie pisze) no i Susla co wy o nich sadzicie ?

Ps. Nie pije kawy nie dosc, ze mi nie smakuje to jeszcze niezdrowa jest :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tymi aplikacjami windowsowymi, to się tak nie da... to tak samo jak szukać windowsa, który bez emulatora obsłuży gierki z amigi. to jest inny system, inny sposób zarządzania zasobami, komunikacji ze sprzętem, bardzo wiele, jeśli nie wszystko jest inaczej rozwiązane. conajwyżej ratują cię zamienniki lub te same programy, które są rozwijane pod różne systemy jednocześnie.

mandrive znam, jest nawet nawet, suse'a nie, ale próbuj, nic nie tracisz, a zyskujesz doświadczenie :).

zdecydowanie lepiej instalować najpierw windows, bo nadpisuje on mbr i jeśli wcześniej miałbyś linuksa z lilo / grub'em w mbr, to byś go stracił...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiś za to po paru miesiącach przerwy od Desktop-Linuxa (użytku domowego), znowu powraca na łaskę Pingwina. I cóż tym razem? W końcu postanowiłem się zabrać za kde-xp i trochę namieszać w wyglądzie systemu, próbuję także zmusić ALSĘ do dźwięku 5.1 (może ktoś wie jak to wykonać? :> ), trochę bawie się pakietami i poszukuję nowej Cedegi. Dlaczego powrót? Nie jestem zadowolony z Windows? Wręcz przeciwnie - z mojego obecnego "Okienka" jestem bardzo zadowolony i po prostu posiadam bardzo wyważone proporcje. Nie fakam na system, któremu tak wiele zawdzięczam. Jednak nie wszystko zrobię na Xp i na odwrót. Linux generalnie jest mi potrzebny do spokojnej pracy na wielu shellach, miłego surfowania, uczenia się nowych rzeczy (informatyka) i testowaniu moich próbek programistycznych pod innymi środowiskami. Także, jako że jestem maniakiem Visual Tuningu Os'ów i tu mam pole do popisu.

Heh, dobra - bo to zaczyna wyglądać jak blog o Linuxie :). Faktem jest, że znowu będzie można ze mną pogadać o X'ach (tak to cały czas w czystej konsoli siedziałem, kiedy kożystałem przez ostatnie miesiące) i o innych pierdołach.

Jako że topic jest o pomocy - to mogę przy okazji o taką pomoc poprosić. Zatem 4 rzeczy:

1. Najnowsza wersja Cedegi

2. Dźwięk 5.1 w ALSIE

3. Plugin do XMMS'a do MPC

4. Do Wikiego -? jak się robiło przezroczyste guziki na taskbarze? Ostatnio gdzieś pokazywałeś że tak się da, a ja za Chiny Ludowe nie mogę sobie przypomnieć gdzie to było pod KDE :)

Tyle, alleluja i do przodu z pingwinem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obi słonko nie pochwaliłeś się jakiej dystrybucji używasz :P

XMMS + MPC = musepack plugin [libmpc.so] w repo powinny być.

najnowsza cedega - w CVS`ach na http://www.transgaming.com/ bo C. jako taka jest płatna w wersji z GUIem

do wikiego: wybacz, nie wiem... mam ale nie mam pojęcia jak to się nazywa :roll: :oops: i gdzie to znaleźć...

a ja za pare godzin wracam na Kubuntu, ale tylko przez jeden BE pakiet który wywalił mi 3/4 potrzebnego softu z systemu przez moje niedopatrzenie. kliknąłem na niego w synapticu i nie sprawdzając co jeszcze zmieni [co zawsze robiłem] dałem na 'apply' i wywalił mi m.in. KDE niemal całe... także właśnie ściągam Kubuntu 6.04 wypale za jakieś 4 godzinki na CD i instaluję.

dobrze że póki jakiś soft działa to będzie działał mimo usunięcia z systemu :P

pozatym .deb mimo że ma maaaasę pakietów w repo to nie ma kilku mi potrzebnych które były w (k)ubuntu albo to moje niedopatrzenie [na to stawiam]. aha system to będzie na x86 a nie na AMD64 mimo posiadania odpowiedniego procka. brak flasha jest wystarczającym powodem, a wine to tylko wisienka na torcie zniesmaczenia tą 64 bitową architekturą, która mimo że sporo szybsza to wciąż ma jak widać braki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obi słonko nie pochwaliłeś się jakiej dystrybucji używasz :P

A to różnie, obecnie jest to jakaś Mandriva 2005 (syf), jednak mocno przemoderowana i coraz bardziej spełniająca moje oczekiwania. Na codzień za to kożystam z PLD 2.0 lub Debiana. Jako, że ostatnio wzięło mnie znowu na modyfikacje dekstopu pod windowsem to i pod pingwinem postanowiłem się zabawić (może to nie ten topic, ale można chyba zapodać ^^):

linux011ky.th.jpg

Pozdry ;-)

Ps. Wiki - ciągle tyłko słysze o Ubuntu i Kubuntu i dalej nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Niby z jednej strony świetna inicjatywa... z drugiej przy odrobinie chęci mamy (chyba) trochę więcej z "czystym" Debianem. Z trzeciej strony Kubuntu wydaje się być bardzo interesujący, z tegóż powodu, że (niestety) ostatnio GNOME traci trochę do KDE. Może też sobię ściągne? Jak coś to liczę u Ciebie na support :)

Ps2. jakby kto pytał - tapeta na screenie jest mojego autorstwa do pobrania tutaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obi>>>Te guziki da się zrobić przeźroczyste. W temacie o pulpitach wiki mówił że jest taka opcja w KDE 3.4 ale ja jej niestety nie znalazłem. Pomogło dopiero zainstalowanie KDE 3.5. POZDR.

zrzutekranu31is.th.jpg

W takim razie czeka mnie dziś kompilacja nowego KDE =)

By the way - w nocy pod wpływem Wikiego ściągnąłem Ubuntu. Póki co - jeśli poziom wykonania będzie faktycznie tak dobry jak się słyszy - spróbuję wtedy takze Kubuntu. Tylko powoli dyski mi się kończą, musze poszukać jakiejś 10-gigówki :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz ubuntu to robisz "apt-get install kubuntu-desktop" i już masz kubusia :P

pozatym ściągnąłeś dappera czy breezy`ego ? jak Dappera to masz już KDE 3.5 i pare fajnych rzeczy, a póki co zanim zaczniesz instalować kubuntu to poszukaj na ubuntuforums.com jak wrzucić sobie XGL`a :P ostatnio używałem w kororaa`i LiveCD i jestem pod wrażeniem - działało BARDZO szybko, nie odczułem różnicy między debianem zainstalowanym na dysku BEZ XGL`a na Xorg 6.8 a kororą live CD przy 512MB ram... także coś w tym musi być że jest zoptymalizowany nieźle i obciąża nie tylko CPU ale też GPU swoimi 'przeliczeniami' :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to lecimy z tym koksem właśnie przyszykowałem drugi komputer do instalacji Ubuntu. Relację postaram się zdawać na bierząco z ewentualnymi pytaniami. ;-)

Btw. cholera, ostatnio mam problem ze zmianą MAC'a na karcie sieciowej wbudowanej w płyte główną...

daje

$ ifconfig eth2 hw ether mac-jaki-chce

Oczywiście po wcześniejszym wyłączeniu urządzenia... ale właśnie - nie mogę go wyłączyć. Ciągle jest busy, w każdy momencie działania systemu :(. Ofcoz wszystko leci spod roota. Wie ktoś co i jak? :>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Fedore Core 5 (dla i386 i kompatybilne), zaktualizowaną i w ogóle. Wcześniej instalowałem na innym dysku (z DVD). Po instalacji w KDE (bo z niego korzystam), znalazłem opcję uruchamiania nowych sesji graficznych (z pominięciem logowania w shellu). W nowej instalacji (na nowym dysku) nie działa prawidłowo. Tracę pełen kontakt z systemem nawet nie mogę przełączyć sesji do shella i włączyć Num Locka. Proszę o pomoc w tej sprawie, oraz sposób powrzywrócenia normalnej funkcjonalności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomi_aurox -> masz automatyczne x'y? Jeśli tak to wejdź spod failsafe i sprawdź config X11 (Xorga lub Xfree, zależy czego używasz), prawdopodobnie coś tam masz walnięte. Jeśli masz coś przekręcone - zagnij na początku do minimalnych wartości. Zresztą większość dystrybucji ma własny druid konfiguracji xorga (graficzny i tekstowy).

Zapatruj się na klawiaturę i ustawienia ekranu.

Powodzenia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...