Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

napa88

Reset Dysku Twardego

Polecane posty

Witam! Mam takie pytanko, otóż jak zresetować twardziela tak, żeby mieć jakby "nówkę"? Mam na swoim sporo syfu, niepotrzebnych programów, plików, które się na nim przez te 1,5 roku zgromadziły... Chciałbym to wszystko usunąć, razem z grami. Dosłownie wszystko. Czy bylibyście tak mili drodzy koledzy/redaktorzy opisać tę operację krok po kroku? Oczywiście, że patrzyłem w google, zanim założyłem ten temat, znalazłem dwa interesujące teksty na tej i tej stronie. Niestety, nie jestem informatykiem i niektórych rzeczy nie rozumiem. Nie wiem jak zrobić to czy tamto. Nie znam się za bardzo na sprzęcie komputerowym jako takim, umiem tylko...grać :D Byłbym wdzięczny gdyby któryś z drogich kolegów/redaktorów opisał mi łatwiejszą "ścieżkę" do zresetowania zawartości dysku twardego.

BTW. Słyszałem o takim programie HDD Regenerator, na innym forum dyskusyjnym znalazłem wzmiankę, jakoby ten program "usuwał" zawartość dysku...czy to true czy raczej nie?

PS: Z góry dziękuję za odpowiedzi z waszej strony!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Słyszałem o takim programie HDD Regenerator, na innym forum dyskusyjnym znalazłem wzmiankę, jakoby ten program "usuwał" zawartość dysku...czy to true czy raczej nie?

Nawet o tym nie myśl, nie potrzebujesz tego programu.

Czyli rozumiem że chcesz od nowa instalować system? a czujesz się na siłach to zrobić?

"Wyczyszczenie" dysku to pan Pikuś (nawet "czyszczenie do zera", tak że FBI na spółkę z CIA będą miały problem żeby cokolwiek z niego odczytać), natomiast z instalacją systemu możesz mieć pewne problemy.

Zacznijmy może od początku, tzn jaki masz sprzęt i co zamierzasz zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc, konfiguracja mojego sprzętu to jest tak:

Processor: Intel Core 2 Duo E8400

Memory: 2 GB ram DDR2 800Mhz GEIL

Hard Drive: 250 GB

Video Card: Nvidia GeForce 9600 GSO

Monitor: HP w 19b

Sound Card: Creative Blaster Audigy SE

Speakers/Headphones: Logitech X-230

Keyboard: Logitech EX110

Mouse: Logitech EX110

Operating System: Windows XP SP3

Motherboard: Asus P5K Pro

Computer Case: Raidmax Sagitta black

Sorry, że po angielsku, ale problemów chyba nie będzie. Niestety nie jestem pewny co do "pełnej" nazwy mojego dysku, czyli firma i model itp.

Zamieszczę screena z "Computer Management", mam system po angielsku, dlatego nie wiem jak to będzie po "polskiemu" :)

A na pytanie co chcę dokładnie zrobić odpowiem tak, chcę mieć tak jakby "nowy" dysk, bez niczego. Totalnie go wyczyścić, i jeśli się da bez kasowania systemu...

PS: Jak wiesz to doradź jak skasować "VistaMizer", kiedyś zainstalowałem i "boję" się odinstalować żebym nie musiał reinstalować systemu...dodam, że to programik zmieniający skin z XP na Vistę...

post-49488-1259600868_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niestety jedyny rozsądny. Po usunięciu Vista Mizer sporo miesza w systemie i jego wydajność trochę spada. Zazwyczaj jestem przeciwnikiem formatowania, ale w Twoim przypadku raczej nic lepszego się nie wymyśli. Jeszcze jedno, ile masz partycji? Jeśli systemowa + dodatkowe to jeszcze można powalczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na pytanie co chcę dokładnie zrobić odpowiem tak, chcę mieć tak jakby "nowy" dysk, bez niczego. Totalnie go wyczyścić, i jeśli się da bez kasowania systemu...

Bez ponownej instalacji systemu to będzie bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe.

Szczególnie że:

Jak wiesz to doradź jak skasować "VistaMizer",

... masz tam zainstalowane różne śmieci, niekoniecznie łatwe do wyrzucenia.

Muszę sprawdzić jak głęboko ten "vistamizer" ingeruje w system, i czy tworzy punkt przywracania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, ile masz partycji? Jeśli systemowa + dodatkowe to jeszcze można powalczyć.

Mam 3 partycje:

-systemową

-z grami

-z danymi, typu muzyka/filmy, oczywiście wszystko na legalu!

problem w tym, że na systemowej też jest syf...po prostu nie potrzebnie ściągam wszystko co mi w "łapy" wpadnie...

btw. dzięki za wszystkie udzielone do tej pory odpowiedzi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządziliśmy małą burzę mózgów i mamy dla Ciebie następującą propozycje - spróbuj użyć przywracania systemu i wykorzystaj najnowszy punkt utworzony przed instalacją Vista Mizera. To w zasadzie jedyny sposób na jego bezproblemowe usunięcie. Jeśli się uda, to ściągnij program CCleaner i za jego pomocą odinstaluj wszystkie gry i programy, oczyść dyski i wyczyść rejestr <w tej kolejności>. Później włącz mój komputer i kliknij ppm na dysku od gier i wybierz formatowanie zwykle, później zrób to samo z drugą partycją. Jeśli nie będzie chciało działać <bo np. używane są jakieś pliki z tej partycji> format będzie można zrobić z poziomu trybu awaryjnego <f8 zaraz po załadowaniu biosu>. Na koniec sformatuj partycje systemową, możesz użyć oryginalnego narzędzia M$, albo pobrać jakąś wewnętrzną, jak np. Defraggler. Więcej zrobić się nie da, dym lepszym wyjściem jest format.

PS - oczywiście część plików z C:/ należy skasować ręcznie. Komputer nie będzie miał też zapewne nic przeciwko skanowaniu programami Dr.WebCureIt! I Malwarebytes' AntiMalware. Tak profilaktycznie. Przed defragmentacją przeprowadz aktualizację systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to pomoże, ale przed formatowaniem dysku c ja zawsze kasowałem całą partycję, robiłem nową i dopiero leciał format. Wtedy nic z danych na dysku systemowym nie miało szans zostać i był porządek. O ile oczywiście zdecydujesz się na ten krok. Do zachowania porządku na dysku polecam na przyszłość program revo uninstaller. Wspomaga proces deinstaacji, usuwając wszelakie śmieci po danej aplikacji, włącznie z wpisami w rejestrze i np. danymi powstałymi podczas wypakowywania dem gier.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak:

Chcesz mieć czysto tak, żeby FBI nie odczytało Twoich plików?

Zainstaluj erasera (jest darmowy) ustaw go na 7 przebiegów (35 to za dużo) i wyczyść partycje z grami i danymi. Eraser nadpisuje losowymi ciągami każdy sektor. Potem wyczyść przestrzeń "pustą" na dysku C. A potem reinstalka systemu.

UWAGA program Eraser da popalić mechanice dysku. Zapewnij mu dobre chłodzenie i przygotuj się na kilka godzin takiego kasowania.

I czy umiesz instalować system?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządziliśmy małą burzę mózgów i mamy dla Ciebie następującą propozycje - spróbuj użyć przywracania systemu i wykorzystaj najnowszy punkt utworzony przed instalacją Vista Mizera.

Sorry, ale mógłbyś jaśniej? Nie jestem pewien jak "przywrócić system" z tamtego dnia...to było dawno temu, ale jeśli wytłumaczysz jak z chęcią spróbuję, byleby nie reinstalować systemu...

PS - oczywiście część plików z C:/ należy skasować ręcznie. Komputer nie będzie miał też zapewne nic przeciwko skanowaniu programami Dr.WebCureIt! I Malwarebytes' AntiMalware. Tak profilaktycznie. Przed defragmentacją przeprowadz aktualizację systemu.

Czyli przed formatem dysku jeszcze go zeskanować? Aktualizacja jest na automatyczną, czyli powinien być aktualny...

Jeśli się uda, to ściągnij program CCleaner...

To znaczy, że coś może się nie udać??

I czy umiesz instalować system?

Nie, nie umiem...

Next question: Nie będzie problemów z instalacją sterowników? Rozumiem, że wszystko będę musiał robić ręcznie, płytki mam także problemu nie powinno być, no nie? Ewentualnie mogę przed formatem ściągnąć, nowsze sterowniki, na przykład do karty graficznej...

PS: Co wy macie z tym FBI? :D Nie jestem przecież kryminalistą...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uda przywrócić się system, a to nie zawsze wychodzi [możesz nie pięć punkt przywracania systemu].

System przywraca się - start > programy > akcesoria > narzędzia systemowe > przywracanie systemu [lub jakoś tak] i z zawartego tam kalendarza wybierasz sobie punkt przywracania z danego dnia i przywracasz system.

Dyski możesz najpierw sformatować, potem przeskanować. Po prostu przy okazji czyszczenia całego systemu chcę sprawdzić Twój komputer pod kątem szkodliwego oprogramowania.

Po przywracaniu systemu, skasowaniu wszystkich zbędnych plików i czyszczeniu za pomocą CCleanera trzeba przeprowadzić aktualizacje systemu. Po przywracaniu system wraca do stanu z dnia, z którego punkt przywracania pochodzi.

Sterowników nie będziesz musiał instalować, bo nie będziemy ich kasować.

A co do tego FBI, to chłopaki mają dziwne poczucie humoru.

Enyłej - dalej jestem za postawieniem systemu od nowa. Instalator cały czas prowadzi nas za rękę, nie ma w tym zupełnie nic trudnego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w sumie co trzeba zrobić, aby zainstalować cały system od nowa? Żadnej zabawy w BIOS'ie? Nic a nic? Bo takie rzeczy to dla mnie kosmos normalnie, w ogóle tego nie łapię... Kiedyś próbowałem, ale zrezygnowałem...

Mam płytkę w ręce, wkładam ją do napędu i co? Jest coś takiego jak funkcja "reinstalacja systemu" czy coś w tym stylu? I czy będę mógł zmienić bzw. skasować niektóre partycje? Uważam, że jedna systemowa wystarczy a na niej wszystkie sterowniki i na przykład kodeki do filmów. Na drugiej bym sobie wrzucił Gry i Dane...oddzielne foldery i tyle...

Aha, nie ma czegoś takiego jak limit instalacji systemu z płytki? System oczywiście też oryginał, lecę tylko na legalu :) To hasło do instalacji mam, więc chyba problemu nie powinno być...

A poza tym, właśnie sprawdziłem kalendarz i nie mogę cofnąć bardziej niż październik, a VistaMizera zainstalowałem jeszcze przed wakacjami...

PS: bzw. to skrót z niemieckiego...oznacza bieziehungsweise, zobacz w googlach co to znaczy bo zapomniałem polskiego określenia na to :/ Czasami tak jest, szczególnie jak się w Niemczech mieszka :)

PS2: Do redaktorów CDA, wrzucilibyście jakiś taki fikuśny artykuł na ten temat :P Taki poradnik dla laików :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BIOS trzeba wejść, ale tylko na chwilę i to po to, żeby ustawić bootowanie systemu z płyty. Potem wkładasz płytę, naciskasz 'eny kej' gdy zostaniesz o to poproszony. Wtedy wystarczy poczekać aż sterowniki się załadują i do dzieła. Wszystko tam będzie opisane, krok po kroku. Trzeba będzie wybrać instalacja systemu windows, zostaniesz zapytany o wybór partycji [wtedy będziesz mógł sobie partycje skasować, zrobić od początku itp]. Naprawdę filozofii nie ma tam żadnej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I poprzedni system oraz pozostała zawartość się dilejt? Tak samo?

A co do BIOS'u to wejść umiem (f8 nie?) ale co dalej? screena się chyba ciężko robi, a to też zależy od wersji, jak to tam wszystko wygląda nie?

A co do tych sterowników...to ja je mam na dysku z danymi zainstalowane, czyli nie systemowej...one se po prostu zostaną?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, F8 to wywoływanie zaawansowanych opcji uruchomienia Windowsa. Do biosu wchodzi się poprzez naciśnięcie klawisza, który jest do tego wyznaczony. Informacja o tym, który to klawisz, wyświetlana jest po załadowaniu biosu, zazwyczaj na dole ekranu. W moim przypadku jest to klawisz Del. W BIOSie musisz znaleźć opcję odpowiadającą za kolejność bootowania i w okienku 'First Boot Device' wybrać CD-ROM/DVD-rom. Zapisujesz ustawienia, uruchamiasz PC ponownie i możesz działać.

Tak, taka operacja usunie dane z partycji systemowej, jeśli będziesz chciał, to z innych też.

Jeśli sterownik jest na partycji z danymi to przepadnie (a na przyszłość pamiętaj, sterowniki zawsze instaluj na partycji systemowej).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę pamiętał, tylko, że nie ja instalowałem system i sterowniki na tym komputerze :)

Czyli tak:

Włączam komputer normalnie, następnie wchodzę w BIOS'a, szukam tej funkcji, zapisuję i komputer dalej się włącza tak? Potem zrestartować i po pełnym załączenia się komputera, wkładam płytkę i "postępuję zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie monitora". Dysk zostaje sformatowany, a ja mam możliwość zwiększenia, bądź zmniejszenia, ewentualnie skasowania lub dodania partycji na dysku. System zainstalowany, więc trzeba odnaleźć płytki ze sterownikami i instalować (btw. jest coś takiego jak kolejność instalowania, na przykład najpierw myszka i klawiatura, potem karta graficzna itd??). Po zainstalowaniu wszystkich sterowników, restartuję komputer i mogę zacząć instalować gry. Em aj rajt?

PS: Skąd ty to wszystko wiesz?? ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę pomieszaliśmy. Ustawiasz w biosie bootowanie systemu z płyty i już po uruchomieniu ponownym komputera zostanie odczytany bootsector z płyty, na monitorze pojawi się napis 'Naciśnij dowolny klawisz, aby uruchomić płytę CD' czy coś w ten deseń, już nie pamiętam. Naciskasz dowolny klawisz i tadam, załaduje się instalator systemu, gdzie powinieneś sobie bez problemu poradzić, bo wszystko ładnie jest opisane. Chociaż w sumie można to zrobić z poziomu Windowsa i tak będzie łatwiej. Po prostu włożysz płytę, uruchomisz ją i wybierzesz 'Zainstaluj system' Obrazek

Dalej z rozwijanej listy wybierasz 'Nowa instalacja' Obrazek. Później musisz zgodzić się na licencję, wpisać klucz i poczekać aż wszystko samo się zrobi (wgranie plików instalatora, komputer się zresetuje i włączy się instalator systemu). Dalej już powinieneś sobie poradzić, bo wszystko jest ładnie opisane w samym instalatorze. Jeśli będziesz miał jakieś problemy, to możesz próbować łapać mnie na GG, forum, Google Talk.

PS: Skąd ty to wszystko wiesz?? ^^

Z praktyki i internetu. Ale moja wiedza jest mała w porównaniu do wiedzy chociażby kilku osób z tego forum. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że mnie nie było przez jakiś czas. No ale, jestem. Dzięki chłopaki za pomoc, szczególnie "Gofrowi" :) Będę walczył z dyskiem za dwa tygodnie, przed świętami. Wtedy będę miał więcej czasu, bo teraz to nie za bardzo :)

Mam tylko, jeszcze malutkie pytanie :) Co do instalacji sterowników. Załóżmy, że już mam format dysku za sobą i chcę zainstalować sterowniki. I instaluję je na dysku systemowym. Moje pytanie: Czy przed instalacją sterowników do klawiatury i myszki, będę mógł ich normalnie używać? Żeby na przykład kliknąć przycisk "Dalej" w procesie instalacji.

Domyślam się również, żeby wszystko odłączyć od komputera, czyli głośniki, klawiaturkę. Zostawić tylko zasilanie i monitor. Następnie podłączyć klawiaturę, bzw. myszkę i instalować po kolei sterowniki. Czy tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zostaw podłączone, nie musisz nic odpinać. Sterowniki do myszy i klawiatury są w systemie od początku, więc normalnie będziesz mógł ich używać <oczywiście bez opcji dodatkowych, jak klawisze multimedialne - do tego są potrzebne sterowniki dołączone z klawiaturą i myszą>.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz nic odłączać - zostaw tak jak jest :). Windows, do czasu, aż zainstalujesz właściwe sterowniki, będzie używał swoich (przynajmniej w przypadku najważniejszych urządzeń, takich, jak mysz, klawiatura czy karta graficzne). W kwestii formalnej - najlepiej zainstalować w pierwszej kolejności sterowniki do płyty głównej (chipsetu, dodatków w stylu dodatkowego kontrolera dysków itd.), następnie - do karty graficznej (w 640x480 kiepsko się działa :)) a resztę (mysz, klawiatura, karta dźwiękowa, karta sieciowa) już według uznania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...