Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Blackwolf111

Rozwiązany: Artefakty na ekranie po włączeniu komputera.

Polecane posty

Witam

Mój problem przedstawia się następująco: podczas gry (w Torchlight gwoli ścisłości) ta złapała zawiechę i na ekranie pojawiła się masa niebieskich kropek - jakby śnieg padał. Reset. I tu rozkręciło się na dobre. Już na pierwszym ekranie biosowym logo MSI zawiera dziwne nieregularności graficzne - poziome kolumny kropek - jak później sprawdziłem tak samo jest w samym "niebieskim" biosie. Podobnie logo windowsa ma kilka nieregularności ale potem następuje czarny ekran który miga miga miga a następnie gaśnie razem z monitorem. Po kilku minutach słychać dźwięk powitalny windowsa ale monitor "nie widzi" sygnału pc. Co ciekawe w trybie awaryjnym sam windows działa ok. Przeinstalowałem sterowniki grafiki, sprawdziłem okablowanie, schłodziłem - tzn odpocząć mu dałem, sprawdziłem czy ramy są ok i czy grafika dobrze siedzi w slocie, oczyściłem pc wewnątrz z kurzu, pogłaskałem go a nawet zdzieliłem z liścia :) - nic nie pomogło.

Jeszcze tego nie robiłem bo nie wiem czy warto a nie chce ryzykowac niepotrzebnie więc uprzednio pytam czy pomoże:

- format plus windows od nowa ?

- nowy bios ?

- nowe sterowniki do płyty głównej?

i co wydaje mi się najbardziej wiadygodne ale i najmniej wyczekiwane:

- wymiana karty graficznej?

- wymiana zasilacza ?

- jeżeli tak to jak stwierdzić którego i czy napewno?

Moja konfiguracja to

-procesor dwurdzeniowy AMD coś w okolicach 4,25 - przykro mi ale wyrzuciłem pudełko a w pc nie mogę już sprawdzic dokładnie

-płyta MSI nForce K9NU neo-v

-gForce 8600 GS

-ram DDR2 2*1GB

-zasilacz oznaczony jest jako AC - 230V 4A 50Hz

-windows xp sp3 32bit

-obudowa czarna z naklejką wiedźmina :)

I skoro już się tak naprodukowałem to jeszcze jedno pytanie jako, że i tak się do tego przymierzałem - jaką zalecalibyście dobrą kartę graficzną pod powyższy sprzęt w okolicach 250-350 zł i 512 pamięci.

Zapoznaj się z zasadami nazywania tematów. - Sevard

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zasilacz jest na większości tzw. czarnych list. Zalecałbym jego wymianę na coś markowego. Przykładowy czarne listy zasilaczy - tu i tu. Poza tym dobry zasilacz 400W kosztuje na ogół powyżej 150 zl.

Czyli mogę rozumieć, że to tylko on jest w tym wypadku winny? czy grafika też?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz trzeba wymienić, tutaj nikt nie będzie się spierał. A czy coś jeszcze zostało uszkodzone powiemy dopiero wtedy, gdy sprawdzisz sprzęt na lepszym zasilaczu. Niestety można podejrzewać awarię karty, skoro artefakty są nawet w BIOSie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[CIACH]

No dobrze, kupię, wymienie, dam znać jak poszło.

Prosiłbym jeszcze tylko o małą podpowidź:

-jaki zasilacz?

-czy każdy pasuje w każdą obudowę?

-jaką kupić solidną grafikę bo jak już wspominałem to i tak było w planach a dwa razy do sklepu biegać mi się nie uśmiecha :)

Nie cytujemy poprzedzającego posta. - Sevard

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może, że zasilacz już się zają kartą. Miejmy nadzieję, że to tylko karta. Ale nie ma co gdybać. Trzeba zmienić zasilacz i się przekonasz.

EDIT: A ile masz kasy na sprzęt?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

350 do 500 max

najbardziej pasowałby mi sklep komputronik bo blisko i odbiór osobisty wchodziłby w grę. Co do grafiki to póki co wyszukałem:

1. GeForce with CUDA 9500 GT Asus Magic HDMI&DVI 512MB (DDR2) - 210zl

GeForce with CUDA 9500 GT Asus Magic HDMI&DVI 512MB (DDR2)

typ złącza: PCI-Express x16; producent chipsetu: nVidia; model chipsetu: GeForce 9500 GT; liczba potoków renderujących (ROP): 8.00; wielkość pamięci: 512.00 MB; typ zastosowanej pamięci: DDR2 (128bit); taktowanie rdzenia: 550.00 MHz; taktowanie pamięci: 800.00 MHz; szyna danych pamięci: 128 bit; przepustowość pamięci: 25.00 GB/s; kompatybilność z techn. współbieżności: SLI; rodzaje wyjść/wejść: wyjście HDMI, wyjście DVI, wyjście D-Sub; wsparcie dla HDCP: tak; wsparcie dla CUDA: tak; typ chłodzenia: wentylator; maks. zużycie prądu: 50.00 W;

2.GeForce 8400 GS Gigabyte 512MB HDTV & DVI (PCI-E) (chłodzenie pasywne) - 140 zł

GeForce 8400 GS Gigabyte 512MB HDTV & DVI (PCI-E) (chłodzenie pasywne)

typ złącza: PCI-Express x16; producent chipsetu: nVidia; model chipsetu: GeForce 8400 GS; liczba potoków renderujących (ROP): 4.00; wielkość pamięci: 512.00 MB; typ zastosowanej pamięci: DDR2 (64bit); taktowanie rdzenia: 650.00 MHz; taktowanie pamięci: 800.00 MHz; szyna danych pamięci: 64 bit; kompatybilność z techn. współbieżności: SLI; rodzaje wyjść/wejść: wyjście Video HDTV, wyjście video [tv-out], wyjście DVI, wyjście D-Sub; wsparcie dla HDCP: tak; wsparcie dla CUDA: tak; typ chłodzenia: radiator; low-profile: nie;

3.Radeon 4350 Gigabyte 512MB HDMI & DVI (PCI-E) OC - 150zl

Radeon 4350 Gigabyte 512MB HDMI & DVI (PCI-E) OC

typ złącza: PCI-Express x16; producent chipsetu: ATI; model chipsetu: Radeon HD 4350; wielkość pamięci: 512.00 MB; typ zastosowanej pamięci: DDR2 (64bit); taktowanie rdzenia: 650.00 MHz; taktowanie pamięci: 800.00 MHz; szyna danych pamięci: 64 bit; przepustowość pamięci: 8.00 GB/s; kompatybilność z techn. współbieżności: CrossFire; rodzaje wyjść/wejść: wyjście HDMI, wyjście DVI, wyjście D-Sub; wsparcie dla HDCP: tak; typ chłodzenia: wentylator; low-profile: tak;

4.Radeon 4550 Asus 512MB DVI & HDMI (PCI-E) Lowprofile - 190zl

Radeon 4550 Asus 512MB DVI & HDMI (PCI-E) Lowprofile

typ złącza: PCI-Express x16; producent chipsetu: ATI; model chipsetu: Radeon HD 4550; liczba potoków renderujących (ROP): 4.00; wielkość pamięci: 512.00 MB; typ zastosowanej pamięci: GDDR3; prędkość wypełniania (wydajność układu): 2400.00 MegaPixel/s; taktowanie rdzenia: 600.00 MHz; taktowanie pamięci: 1450.00 MHz; szyna danych pamięci: 64 bit; przepustowość pamięci: 11.00 GB/s; kompatybilność z techn. współbieżności: CrossFire; rodzaje wyjść/wejść: wyjście HDMI, wyjście DVI, wyjście D-Sub; wsparcie dla HDCP: tak; typ chłodzenia: wentylator; maks. zużycie prądu: 25.00 W; low-profile: tak;

5.GeForce with CUDA 9600 GT Asus Magic 512MB (PCI-E) (DDR2) -320zl

GeForce with CUDA 9600 GT Asus Magic 512MB (PCI-E) (DDR2)

typ złącza: PCI-Express x16; producent chipsetu: nVidia; model chipsetu: GeForce 9600 GT; liczba potoków renderujących (ROP): 16.00; wielkość pamięci: 512.00 MB; typ zastosowanej pamięci: DDR2 (256bit); taktowanie rdzenia: 650.00 MHz; taktowanie pamięci: 800.00 MHz; szyna danych pamięci: 256 bit; kompatybilność z techn. współbieżności: SLI; rodzaje wyjść/wejść: wyjście video [tv-out], 2x wyjście DVI, wyjście Video HDTV; wsparcie dla HDCP: tak; wsparcie dla CUDA: tak; typ chłodzenia: wentylator; maks. zużycie prądu: 95.00 W;

to wyszukałem tyle tylko, że nie jestem na tyle zaawansowany by wychwycić istotne różnice i stwierdzić czy się opłaca czy nie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Blackwolf111:

Patrząc na Twój config z pierwszego posta w zupełności wystarczy 400 W zasilacz w granicach 150 - 200 zł (np 400 W : Cheiftec, Amacrox, Corsair) zresztą wejdź na zenfist i sam zobacz. Tych z czarnych list tam nie znajdziesz. Jeżeli bardzo zależy Ci na wydaniu jak najmniejszej kwoty możesz zdecydować się na model 350 W (na ogół kosztują w granicach 100-150 zł), choć zawsze lepiej mieć trochę więcej mocy.

Strzeż się kart z DDR 2. Za niewiele niższą cenę oferują sporo niższą wydajność. Nie mówiąc już o tych z 64 bitową szyną pamięci.

Z kart w granicach 200 - 300 zł w Komputroniku zwróć uwagę na tę kartę (Na tej stronie kilka testów z jej udziałem.). W połączeniu z tym lub z tym zasilaczem powinno być dobrze. W ostateczności możesz zastosować ten zasilacz, ale to już naprawdę w ostateczności.

PS. Ja na configu z sygnaturki jadę od stycznia b.r. Żadnych problemów w działaniu nie stwierdziłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilacz jest taki ale tej konkretnej grafiki niestety nie ma a koniecznie chciałbym to załatwic jeszcze dziś. A jaką miałbyś opinie o tych powyższych lub ew tej:

5. Radeon 4670 HIS 1GB HDMI&DVI (PCI-E) IceQ - 256zł

Radeon 4670 HIS 1GB HDMI&DVI (PCI-E) IceQ

typ złącza: PCI-Express x16; producent chipsetu: ATI; model chipsetu: Radeon HD 4670; liczba potoków renderujących (ROP): 8.00; wielkość pamięci: 1024.00 MB; typ zastosowanej pamięci: GDDR3 (128bit); prędkość wypełniania (wydajność układu): 6000.00 MegaPixel/s; taktowanie rdzenia: 750.00 MHz; szyna danych pamięci: 128 bit; przepustowość pamięci: 27.00 GB/s; kompatybilność z techn. współbieżności: CrossFire; rodzaje wyjść/wejść: wyjście DVI, wyjście HDMI, wyjście D-Sub; wsparcie dla HDCP: tak; typ chłodzenia: wentylator; maks. zużycie prądu: 59.00 W; low-profile: nie;

6. Radeon 4650 Gigabyte 1GB HDMI & DVI (AGPx8) 329zł

Radeon 4650 Gigabyte 1GB HDMI & DVI (AGPx8)

typ złącza: AGP x8; producent chipsetu: ATI; model chipsetu: Radeon HD 4650; liczba potoków renderujących (ROP): 8.00; wielkość pamięci: 1024.00 MB; typ zastosowanej pamięci: DDR2 (128bit); taktowanie rdzenia: 600.00 MHz; taktowanie pamięci: 800.00 MHz; szyna danych pamięci: 128 bit; przepustowość pamięci: 12.00 GB/s; kompatybilność z techn. współbieżności: CrossFire; rodzaje wyjść/wejść: wyjście HDMI, wyjście DVI, wyjście D-Sub; wsparcie dla CUDA: nie; typ chłodzenia: wentylator; maks. zużycie prądu: 48.00 W; low-profile: nie;

7. GeForce with CUDA 9600 GT Asus Magic 512MB (PCI-E) (DDR2) - 319

typ złącza: PCI-Express x16; producent chipsetu: nVidia; model chipsetu: GeForce 9600 GT; liczba potoków renderujących (ROP): 16.00; wielkość pamięci: 512.00 MB; typ zastosowanej pamięci: DDR2 (256bit); taktowanie rdzenia: 650.00 MHz; taktowanie pamięci: 800.00 MHz; szyna danych pamięci: 256 bit; kompatybilność z techn. współbieżności: SLI; rodzaje wyjść/wejść: wyjście video [tv-out], 2x wyjście DVI, wyjście Video HDTV; wsparcie dla HDCP: tak; wsparcie dla CUDA: tak; typ chłodzenia: wentylator; maks. zużycie prądu: 95.00 W;

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Blackwolf111

Z tych kart, które wymieniłeś to tylko GeForce 9600 by się nadawała.

Reszta to kastraty, które są dobre do Worda albo Excela :P

[EDIT]

Co do tej listy do radek 4650 odpada bo jest na AGP, ten 9600 ma wolne pamięci DDR2.

Tylko ten Radeon 4670 zostaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Blackwolf111

Z tych kart, które wymieniłeś to tylko GeForce 9600 by się nadawała.

Reszta to kastraty, które są dobre do Worda albo Excela :P

[EDIT]

Co do tej listy do radek 4650 odpada bo jest na AGP, ten 9600 ma wolne pamięci DDR2.

Tylko ten Radeon 4670 zostaje.

czyli

149+319=468

468<500 = :)

poczekam jeszcze chwilkę czy nikt nie będzie miał sprzecznego w zdania i w razie czego ruszam w miasto odciążyć portfel.

Dobrą stroną tego wszystkiego jest to, że dziewczyna nie będzie marudzić na wydatki - no co, zepsuło sie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem tego geforca 9600 i zasilacz chieftec 450V - okazało się, że winna artefaktów była tylko karta graficzna bo już po jej wymianie wszystko było całkowicie ok. Niemniej zasilacz też wymieniłem, zauważalnie wzrosła przez to wydajność a i komputer zdecydowanie ciszej burczy.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc. pozdrawiam wszystkich

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...