Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Piotrov

Overclocking

Polecane posty

Ostatnimi czasy spostrzegłem, iż mój komputer nie do końca radzi sobie z najnowszymi tytułami na maksymalnych ustawieniach graficznych. Jest to tak mała różnica z grą płynną, że w całkowitości wystarczyłoby małe, lecz rozsądne OC. Niestety nic o tym nie wiem i chciałbym was poprosić, abyście kroczek po kroczku w najłatwiejszy możliwy sposób przeprowadzili mnie przez ten proces. Podkręcić chciałem kartę graficzną oraz procesor. Mój zasilacz to Fortron ATX SAGA II 500W.

Zdaję sobie sprawę z tego, iż gwarancja zostanie zerwana. Zostało mi jej całe 1,5 roku na oba podzespoły, ale robię to przecież na własne ryzyko. Powiedzcie mi jeszcze jakie jest to ryzyko i czy faktycznie to jest opłacalne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor z racji tego, że procek ma odblokowany mnożnik podkręcasz opcją CPU Clock Ratio.

Ustawiasz mnożnik na wyższy i sprawdzasz stabilność komputera. Jak komputer będzie miał problemy ze stabilnością to będziesz musiał podnieść napięcie.

Ale to się wiąże ze wzrostem temperatury.

A ryzyka prawie żadnego nie ma. Po prostu komp będzie Ci o wiele lepiej chodził ;)

A jakie chłodzenie na procesorze masz?

O, tu nawet podobny temat jest ;]

http://forum.cdaction.pl/Overclocking-Phen...955-t60017.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkich podzespołach mam Boxowe chłodzenie. Zastanawiałem się nad jakimś lepszym chłodzeniem, ale sam nie wiem jakim. Proszę was o poradę.

Co myślisz Xandi o podkręcaniu z poziomu systemu?

W jaki sposób podkręcać? Od razu z 3.00 dać przykładowo 3.2?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co pojadę na boxie do jakiegoś 3.5, potem kupie pentagrama i pobawię się w jeszcze wyższe taktowania. A powiedz jak z kartą? Niby mam ten ATi Overdrive, ale skoro mówisz, że z poziomu systemu nie opłaca się to trzeba inaczej, ale jak? xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nie chcę nic sobie spalić to poszukam takiego taktowania przy którym nie będę musiał zmieniać napięcia. Za jakieś dwie godziny się za to zabiorę i powiadomię o ewentualnych wynikach. A powiedz jak moja płyta główna nadaje się do OC?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma sensu żebym powtarzał osoby w/w ale wypowiem sie nt gwary , jak kręcisz teoretycznie ją tracisz , w praktyce jak coś się skopci mobo , proc , to poprostu cmos i do serwisu = )

grafika się nie skopci bo w atiovedrive masz małe pole manewru najwyżej arty będę .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w tej płycie tak jest ale w moim mobo mam tak, że jak za mocno przetaktuję procka to nie muszę resetować BIOSu zworką/wyjmowaniem baterii tylko po włączeniu kompa ponownie pokazuje się okienko żeby przywrócić do ostatniego działającego profilu OC ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wziąłem się za kartę. Wszystko dobrze, temperatury bardzo ładne(65-70 stopni celsjusza), ale w crysisie po paru sekundach grania pojawiają się jakieś dziwne kształty i figury geometryczne. Kiedyś też tak się działo, ale po jakiejś godzinie grania, czasem szybciej. Co to jest?

Aaa. Kartę podkręciłem tak:

Taktowanie GPU 680 MHz, taktowanie pamięci 1025 Mhz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej karta się przegrzewa. Możesz dać zdjęcia wnętrza obudowy z opisem jak masz rozwiązane chłodzenie? Taktowania karty na razie przywróć domyślne. Przydałoby się też zdjęcie karty, tak, żeby było widać całą kartę z jej chłodzeniem.

Jeśli nie możesz zrobić zdjęć, to opisz chociaż jak masz rozwiązane chłodzenie (tylko dokładnie, tzn. ile wentylatorów, gdzie i jak ustawionych) i znajdź gdzieś w necie obrazek przedstawiający Twoją kartę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem, ale chyba przesadziłeś. Choć może to być za bardzo nie związanie z podkręcaniem jeśli podobne błędy miałeś wcześniej. Co do temperatury to wydaje mi się wysoka. Sprawdź czy automatycznie włącza się chłodzenie na karcie. Mi się kiedyś karta grzała(zakurzyła się dość mocno) to zauważyłem, że fan i tak się sam nie wkręcał na wyższe obroty. Dla mnie to było dziwne bo 73 stopnie to dla mnie dużo a wentylatorek na standardowej prędkości biegał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie podwyższyłem do 700 MHz i już się tak nie dzieje. Jak dotąd tak miałem tylko z crysisem, reszta śmiga normalnie. Przy 3DMarku06 wynik podskoczył o 1200, a temperatury sięgały najwyżej 65 stopni, czyli były podobne do tych dawnych. W załączniku dołączam wszystkie zdjęcia jakie zrobiłem.

Linkacz do zdjęć

1. Karta wraz z chłodzeniem widoczna z boku.

2. Chłodzenie karty z bliska.

3. Karta z chłodzeniem z dołu.

4. Cała obudowa wraz z podzespołami.(wiatrak jest u góry).

5. Wiatrak z bliska, obok chłodzenie procesora.

Teraz jeszcze ujrzałem pojawiające się na tekturach kwadraty. Nie są widoczne cały czas, ale jednak się pojawiają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo trochę tam brudno, powinieneś wyczyścić chłodzenia karty z kurzu. A co do obudowy, to jest ona typu poziomego, czy tylko mi się wydaje? Masz tam jakieś dodatkowe wentylatory, czy tylko tamten jeden nad procesorem? On wciąga czy wypycha powietrze?

A te temperatury są mierzone w stresie, czy w spoczynku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ona pionowa(sugeruję się nietypowym ułożeniem napędu). Mam tylko ten jeden wiatrak u góry(wieje on na zewnątrz) no i jeszcze w kącie widoczne jest do zasilacza, ale ono nie ma wpływu na chłodzenie innych podzespołów. Zaraz spróbuję to wyczyścić i zobaczymy jak będzie. Temperatury mierzyłem podczas Heaven Benchmarka, Crysisa oraz 3DMarka 06. Macie może jakiś program, który jednocześnie stresuje i mierzy temperaturę karty? Uprzejmie bym o niego poprosił, bo nie sprawdzałem tej temp. jednocześnie z działaniem w/w aplikacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz kręcić, to przydałoby się poprawić chłodzenie w budzie. Przydałby się jakiś wentylator wrzucający powietrze, problem jest taki, że tam gdzie się zazwyczaj umieszcza tego typu wentylatory, Ty masz zasilacz, więc trzeba kombinować od boków. Poza tym dobrze by było dodać wentylatory wyrzucające powietrze z tyłu obudowy.

Dziwna obudowa.

Co do takich programów, to jest np. OCCT.

Ewentualnie możesz użyć GPU-Z z zapisywaniem temperatur do loga. Jeśli te temperatury, które podałeś, były w spoczynku, to jest źle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W spoczynku, czyli w zerowej aktywności karta ma 40 stopni, a nawet 43 kiedy jest cały dzień włączony komputer. Ten OCCT potrzebuje karty z CUDA, a ja niestety nie mam GF'a. Z GPU-z zaraz pokombinuję.

Miejsce na duży wiatrak 120 mm jest na przeciwko procesora, ale czy dobrym pomysłem jest umieszczanie go naprzeciwko chłodzenia procka? Z tyłu mam miejsce na dwa mniejsze 80 mm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast occt (nie znam tego programu, więc nie doradze) możesz użyć programu furmark w tandemie z GPU-Z. Pierwszego ustawiasz w najwyżej rozdzielczości, wszystkimi ficzerami i ustawiasz, żeby tekst trwał do -1 klatki, w ten sposób go zapętlisz. W drugim zapis temperatur do loga. Możesz też uruchomić test furmark w oknie i cały czas mieć podgląd temperatur w GPU-Z.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze zanim wezme sie za podkrecanie to kupie dwa wiatraki. Jeden duzy, drugi maly. Ten pierwszy naprzeciwko procka, drugi na tyle. Doradzcie prosze ktory ma, w ktora strone wiac. Ile mnie to wyniesie i gdzie to kupic? Oplaca sie w marke inwestowac czy lepiej byle co?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli hałas wentylatorów Ci nie przeszkadza, to nada się dowolny wentylator (np. Chieftec, SilentiumPC Zephyr itp.), droższe są cichsze i mają niekiedy regulatory obrotów.

Z tyłu mają być wentylatory wydmuchujące powietrze, z przodu (lub z boków) wdmuchujące.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy czy priorytetem dla ciebie jest cisza czy wydajność, póki masz boxa to żadnym wentylem go nie zagłuszysz, ale jakbyś kiedyś wymieniał chłodzenia to możesz żałować że kupiłeś głośne wentyle :)

dlatego polecam ci na przód dmuchający do budy silentiumpc zephyr 120mm 1100rpm a na tył.... hmmm możesz tam zainstalować 120mm?? jeśli tylko 80mm to też zephyra tylko w mniejszej wersji

A chłodzenie na proca osobiście polecam Xigmatek HDT-S1283, mam, solidnie wykonany radiator, nawet cichy wentylator (1500rpm), dobrze chłodzi

A grafe testuj FurMark'iem na opcji torture test

pozdro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz się zapytam. Czy powietrze wdmuchiwane centralnie w wentylator procka nie namiesza nic z nim?

Po namyśle i pogrzebaniu stwierdziłem, iż kupię takie coś:

Na przód(w gwoli ścisłości bok) - KLIK

Na tył - KLIK

Co o tym myślicie? Czy z takim czymś będę mógł sobie pozwolić na przyzwoite OC(Karta max w Overdrive, Procek 3.5-3.7 GHz)? Słyszałem, że mój procesor na boxie może nawet być stabilny w taktowaniu 4.00 GHz, ale co za dużo to nie zdrowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...